Udostępnij
Skomentuj

Huawei MateBook D - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Huawei przygotowała 15-calowy, uniwersalny laptop multimedialny. Czy warto się nim zainteresować?

Występuje on oczywiście w kilku konfiguracjach sprzętowych – jest kierowany zarówno do użytkowników domowych, jak i do osób, które poszukują sprzętu do pracy. Warto nadmienić, że na rynku dostępne są modele z procesorami Intel Core, a także dedykowaną karta graficzną do Nvidii. Mając to na uwadze, warto dokonać dokładnej analizy.

Huawei MateBook D – dane techniczne oraz cena

Huawei MateBook D – dostępne konfiguracje

Dostępnych na rynku wersji sprzętowych nie jest dużo, jednak rekompensuje to stosunkowo niskie ceny laptopów. Jak podkreśla producent, Huawei MateBook D sprawdzi się przede wszystkim w domach, jako nowoczesne, komfortowe centrum multimedialne. Powinien zapewnić komfortową pracę i rozrywkę.

Ostateczne zastosowanie laptopa uzależnione jest przede wszystkim do tego, na jaką kartę graficzną się zdecydujemy. Jeżeli komuś zależy wyłącznie na obsłudze podstawowych programów i nie zamierza instalować wymagających narzędzi graficznych czy też bardziej wymagających gier, może spokojnie celować w modele z jednostką zintegrowaną. W przeciwnym wypadku, warto zainwestować w laptopy wyposażone w kartę dedykowaną, a mówiąc dokładniej w model Nvidia GeForce MX150 z 2 GB pamięci GDDR5.

Nie jest to może jednostka z wysokiej półki jakościowej, jednak z pewnością zapewni bardzo przyzwoitą moc obliczeniową, wystarczającą do obsługi wielu gier i narzędzi graficznych. Do dokładniejszego omówienia jej możliwości przejdziemy w dalszej części tekstu.

Jeżeli chodzi o procesory, wybrać możemy między dwoma modelami Intel Core ósmej generacji. Pierwszym z nich, wydajniejszym, jest układ i5-8250U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W. Mamy więc do czynienia z niskonapięciowym procesorem o całkiem przyzwoitych parametrach, dzięki czemu powinien spełnić wymagania większości użytkowników domowych.

Zobacz Huawei MateBook D

Warto zwrócić uwagę jeszcze na wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych chociażby w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 556 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty, potwierdzające możliwości układu.

Jeżeli chcemy postawić na nieco tańsze konfiguracje, należy celować w procesor Intel Core i3-8130U. W tym przypadku mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i czterowątkowym. Jego częstotliwość taktowania wynosi 2200 MHz w trybie bazowym, natomiast w trybie turbo jest 3400 MHz. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W. Już same parametry wskazują, że jest to procesor słabszy od modeli i5 – to samo można wyczytać w testach wydajnościowych. W programie Cinebench R15 układ uzyskał średnią na poziomie 139 punktów w trybie jednowątkowym i 329 punktów w trybie wielowątkowym.

Jeśli dobrana zostanie karta graficzna i procesor, pozostaje nam już tylko sprawdzić pamięć RAM i dysk twardy. W pierwszym przypadku mowa jest o kościach typu DDR4, jeśli natomiast chodzi o dysk twardy – na rynku znaleźć można laptopy z dyskiem SSD, do którego może dołączyć jeszcze model HDD.

Co ciekawe, Huawei MateBook D zakupić można również wersji 14-calowej. Korzysta on wtedy z procesora czterordzeniowego i ośmiowątkowe procesora AMD Ryzen 5 2500U i ze zintegrowanej karty graficznej AMD Radeon RX Vega 8. Kosztuje 2599 złotych.

Huawei MateBook D – wygląd

Zarówno modele 15-calowe, jak i 14-calowe wyróżniają się niewielką wagą, dlatego powinny dobrze sprawdzić się nie tylko przy biurku czy na kanapie, ale również w podróży. Jeżeli chodzi o design, w oczy rzuca się przede wszystkim ekran z cienkimi ramkami, który robi naprawdę dobre wrażenie. Całość prezentuje się w sposób nowoczesny i przyjemny dla oka.

Jeżeli chodzi o wykonanie obudowy, należy ocenić je przyzwoicie. Jednostka zasadnicza lekko wygina się pod naporem, jednak nie jest to coś, co mogłoby znacząco wpłynąć na komfort korzystania z laptopa na co dzień. Nieco ubogo wygląda zestaw zamontowanych złączy – jedno wejście HDMI i trzy porty USB to nieco zbyt mało, nawet jak na sprzęt tej kategorii. Szkoda również, że zabrakło miejsca na czytnik kart pamięci lub napęd DVD.

Huawei MateBook D – matryca

Laptopy z serii MateBook D występują z matrycami Full HD, wykonanymi w technologii IPS. Zapewnia ona bardzo przyzwoite odwzorowanie kolorów, a także dobrą luminancję i kontrast. Biorąc pod uwagę możliwe zastosowanie urządzeń, ekrany spełnią najważniejsze kryteria. Dobrze sprawdzą się do oglądania filmów, przeglądania zasobów internetowych czy też grania.

Warto również nadmienić, że matryce w omawianych urządzeniach (zarówno w wersjach 15-calowych, jak i 14-calowych) dysponują matowymi powłokami, dzięki czemu padające na nich promienie słoneczne nie obniżają drastycznie widoczności.

Huawei MateBook D – klawiatura i touchpad

Warto podkreślić, że klawiatura w laptopach o przekątnej ekrany 15,6 cali i 14 cali została pozbawiona bloku numerycznego, co dla niektórych może być problemem. Samo wykonanie klawiszy należy ocenić pozytywnie. Wyróżniają się one wygodnym skokiem i cichym działaniem, dlatego codzienna praca na laptopie okaże się komfortowa. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na zastosowanie podświetlenia klawiatury, przynajmniej w tych droższych modelach.

Przyczepić nie można się również do pracy touchpada. Jego wymiary są odpowiednie, a właściwości ślizgowe wystarczające.

Huawei MateBook D – wydajność

Montowane w laptopach procesory wyróżniają się więcej niż przyzwoitą mocą obliczeniową, dzięki temu pozwolą na pracę w bardzo zróżnicowanych programach. Warto jeszcze sprawdzić, na co możemy liczyć w przypadku dedykowanej karty graficznej.

Jak już wspominaliśmy, Nvidia GeForce MX150 to jednostka ze średniej półki jakościowej. Podkreślić należy jej uniwersalny charakter, dzięki któremu powinna sprawdzić się zarówno podczas obsługi narzędzi graficznych, jak i gier – nie będą to oczywiście najnowsze produkcje typu AAA, jednak z pewnością poradzi sobie z wieloma ciekawymi tytułami. Jej możliwości potwierdzają test przeprowadzone w programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 4497 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 1920x1080 wyniosła ona 46586 punktów. Na jakie gry to wystarczy?

Huawei MateBook D – wady i zalety

Laptopy z omawianej serii wyróżniają się uniwersalnym charakterem, dzięki czemu sprawdzą się w pracy, w domu czy też w podróży. Zastosowane podzespoły okażą się w zupełności wystarczające do oglądania filmów, przeglądania Internetu, obsługi programów biurowych, graficznych i projektowych, a także wielu ciekawych gier.

Wszystko to należy zapisać po stronie zalet, podobnie jak możliwość wyboru z kilku zróżnicowanych wersji sprzętowych. Zadecydować możemy o procesorze, karcie graficznej, pamięci RAM i dysku twardym. Do tego dochodzi również dostęp do laptopa w wersji 14-calowej. Nie należy zapominać także o solidnie wykonanej obudowie i dobrej jakości matrycy.

Plus należy postawić te przy osprzęcie oraz niewielkiej wadze urządzeń. Wszystko to sprawia, że mogą być one użytkowane także w podróży, mowa tu zarówno o modelach 15-calowych, jak i 14-calowych. Po stronie wad omawianej serii znajdzie się na pewno ubogi zestaw portów i złączy. Szkoda również, że producent nie zdecydował się na podświetlenie klawiatury.

ZALETY

  • Przyzwoita wydajność podzespołów
  • Możliwość wyboru spomiędzy zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych
  • Solidne, lekkie obudowy
  • Dobrej jakości matryca
  • Przyzwoity osprzęt

WADY

  • Ograniczony zestaw portów i złączy
  • Brak czytnika kart pamięci
  • Brak podświetlenia klawiatury

Huawei MateBook D – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej laptopy dobrze sprawdzą się w domu i w pracy. Ich uniwersalny charakter sprawia, że okażą się przydatne w ramach różnych zastosowań. Zachęcająco wyglądają również ceny poszczególnych konfiguracji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.