Udostępnij
Skomentuj

HP ZBook Studio G5 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Piąta generacja mobilnej stacji roboczej ZBook Studio przynosi ze sobą kilka kluczowych zmian.

Dotyczą one przede wszystkim wykorzystanych podzespołów, choć uwagę warto zwrócić także na nieco mniejszą obudowę. Ze względu na to, że na rynku znajdziemy wiele konfiguracji sprzętowych, zastosowanie sprzętu jest bardzo szerokie.

HP ZBook Studio G5 – dane techniczne oraz cena

Fakt wykorzystania wielu podzespołów sprawia również, że ceny poszczególnych modeli mogą się znacząco różnic. Przed wyborem konkretnej wersji, warto więc dokładnie przeanalizować jej możliwości, a następnie porównać ją z innymi konfiguracjami, które mieszczą się w naszym budżecie.

HP ZBook Studio G5 – dostępne konfiguracje

Biorąc pod uwagę specyfikacje oferowanych na rynku modeli laptopa, nie powinniśmy narzekać na brak wyboru. Wręcz przeciwnie – zwrócić uwagę należy na każdy element wyposażenia sprzęt. Dzięki temu, możemy kupić konfigurację, która okaże się doskonale dopasowana na obsługiwanych przez nas programów i wykonywanych operacji. W przypadku stacji roboczych jest to szczególnie ważne.

Oczywiście najpierw należy dokładne przeanalizować możliwości wszystkich podzespołów montowanych w dostępnych wersjach. Na szeroki wybór możemy liczyć przede wszystkim w kategorii procesorów. Producent zdecydował się bowiem na użycie aż 7 różnych układów CPU. Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi parametrami technicznymi.

Co równie ważne, zdecydować możemy się na procesor z serii Intel Xeon lub Intel Core. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami typowo specjalistycznymi. Do wyboru mamy dwa modele.

Zobacz HP ZBook Studio G5

Wyższą wydajnością wyróżnia się Intel Xeon E-2186M. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor doskonale sprawdza się w działaniach serwerowych, a także podczas obsługi szczególnie wymagających programów projektowych i graficznych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2900 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4800 MHz. Do tego dochodzi również 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP układu wynosi 45 W. Możliwości procesora potwierdzają testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 uzyskał 195 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1150 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem z tej kategorii, montowanym w stacji roboczej HP ZBook Studio G5, jest Intel Xeon E-2176M. Podobnie jak poprzedni model, on także dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi. Jego częstotliwość taktowania wynosi natomiast od 2700 MHz w trybie bazowym do 4400 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Jak widać, jest to procesor słabszy, jednak nie można powiedzieć, by różnice między omówionymi modelami były znaczące. Dobrze pokazują to wspomniane testy Cinebench R15. Układ E-2176M uzyskał w nich kolejno 187 i 1095 punktów, dlatego też znajduje się na tym samym poziomie.

Jeśli nie interesują Was procesory Intel Xeon i chcecie postawić na coś bardziej wszechstronnego, powinniście zwrócić uwagę na konfiguracje z procesorami Intel Core – producent postawił na 5 różnych modeli z generacji ósmej.

 • Intel Core i9-8950HKsześć rdzeni, dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania - od 2900 MHz w trybie bazowym do 4900 MHz w trybie turbo. Procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, dlatego po podkręceniu, taktowanie przekroczy granicę 5000 MHz. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 195 punktów w trybie jednowątkowym i 1191 punktów w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i7-8850Hsześć rdzeni, dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania - od 2600 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 181 punktów w trybie jednowątkowym i 1090 punktów w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i7-8750Hsześć rdzeni, dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania - od 2200 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 179 punktów w trybie jednowątkowym i 1053 punkty w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i5-8400Hcztery rdzenie, osiem wątków. Częstotliwość taktowania - od 2500 MHz w trybie bazowym do 4200 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 178 punktów w trybie jednowątkowym i 778 punktów w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i5-8300H cztery rdzenie, osiem wątków. Częstotliwość taktowania - od 2200 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 170 punktów w trybie jednowątkowym i 755 punktów w trybie wielowątkowym.

Jeśli zależy Wam na szczególnie wysokiej wydajności, celujcie w konfiguracje wyposażone w procesory Intel Core i9 lub i7. Układy i5 mogą okazać się nieco za słabe podczas obsługi najbardziej wymagających programów i narzędzi.

Do procesora należy dobrać oczywiście pamięć RAM. W tym przypadku producent także pozostawił nam spore pole wyboru. Mobilna stacja robocza HP ZBook Studio G5 korzysta z szybkich kości DDR4 o taktowaniu 2666 MHz – pod obudową znajdują się dwa sloty, w których umieszczone mogą zostać kości o łącznej pojemności aż 64 GB. Pozwoli nam to stworzyć maszynę do każdego zadania. To samo tyczy się dysków twardych. Laptop sprzedawany jest w różnych kombinacjach. Dotyczyć mogą one pojedynczych dysków HDD lub SSD, a także dwóch dysków (HDD + SSD bądź SSD + SSD).

Specyfikacja HP ZBook Studio G5 wskazuje również na wykorzystanie dwóch różnych kart graficznych. Kupując modele droższe, skorzystać będziemy mogli z możliwości jednostki Nvidia Quadro P2000 z 4 GB pamięci GDDR5. W konfiguracjach tańszych montowana jest natomiast karta Nvidia Quadro P1000, również z 4 GB pamięci GDDR5. Do ich wydajności przejdziemy w dalszej części tekstu.

HP ZBook Studio G5 – wygląd

Producent postarał się nie tylko o uzyskanie wysokiej wydajności swojej stacji roboczej, ale również o solidne wykonanie obudowy. Metalowa konstrukcja wyróżnia się bardzo sztywnością  i wysoką wytrzymałością. Od razu widać, że mamy do czynienia ze sprzętem klasy premium. Zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się pod naporem – nie musimy więc martwić się zakłóceniami wyświetlania obrazu w przypadku ściśnięcia panelu, skrzypieniem zawiasów czy też odkształceniami obudowy wokół klawiatury. Wszystko prezentuje naprawdę wysoki poziom. Tyczy się to także spasowania wszystkich elementów.

W opiniach użytkowników możemy wyczytać także zachwyty nad stroną wizualną laptopa. Szaro-czarna kolorystyka doskonale oddaje specyfikę sprzętu. Design jest niezwykle nowoczesny, toteż powinien przypaść do gustu większości użytkowników. Samo wykonanie obudowy robi wrażenie – brak tu niepotrzebnych elementów, szczelin czy krzywizn. Wszystko zdradza nam, że jest to urządzenie z najwyższej półki.

Warto podkreślić, że mamy do czynienia ze stacją wyposażoną w ekran o przekątnej 15,6 cali. Pomimo zamontowanych podzespołów i systemu chłodzenia, jej waga nie przekracza 2 kilogramów. Dzięki temu, przenoszenie sprzętu, a nawet praca w trybie mobilnym nie będzie sprawiała trudności.

HP ZBook Studio G5 – matryca

Wersje omawianego laptopa są zróżnicowane nie tylko pod względem montowanych podzespołów, ale również matryc. Do wyboru mamy aż 10 modeli, które różnią się obsługiwaną rozdzielczością (Full HD lub 4K UHD), zaimplementowanymi technologiami (np. filtr prywatnościowy), a także kluczowymi parametrami technicznymi. Warto więc zwrócić uwagę na specyfikacje interesujących nas modeli i sprawdzić, z jakich paneli korzystają.

W przypadku najlepszych konfiguracji możemy liczyć na wysoką jasność maksymalną, 100-procentowym pokryciem palety barw AdobreRGB i przyzwoitym odwzorowaniem kolorów (średni błąd DeltaE2000 wynosi 4,4, a po kalibracji 1,9). Do tego dochodzi oczywiście ochrona antyrefleksyjna, dzięki której praca przy zwiększonym nasłonecznieniu nie będzie wiązała się ze znacznym spadkiem widoczności generowanych treści.

HP ZBook Studio G5 – klawiatura i touchpad

Użytkownicy chwalą sprzęt również za wysoką jakość wykonania osprzętu, który gwarantuje wysoki komfort codziennej pracy. Mowa tu przede wszystkim o klawiaturze – została wykonana z wysokiej klasy materiałów, dzięki czemu klawisze wyróżniają się głębokim skokiem i dobrą reakcją. Do tego należy dodać również stosunkowo ciche działanie, które zostało uzyskane dzięki specjalnemu wytłumieniu. Dodając do tego podświetlenie, otrzymujemy klawiaturę stworzoną do pracy profesjonalnej. Jedynym jej mankamentem jest brak panelu numerycznego.

Większych zastrzeżeń nie można mieć także do jakości wykonania touchpada. Wielkość płytki zapewnia wygodną pracę, to samo tyczy się jej właściwości ślizgowych oraz reakcji. Plus możemy postawić także przy obsłudze gestów wielopunktowych oraz stuknięć. Producent zamontował również czytnik linii papilarnych, który znalazł się pod panelem numerycznym, a w niektórych modelach także trackpoint.

HP ZBook Studio G5 – wydajność

Montowane procesory gwarantują ogromną wręcz wydajność, dzięki której możemy wykorzystać omawiany sprzęt do obsługi najbardziej zaawansowanych programów. Mowa tu przede wszystkim o układach Intel Xeon, a także Intel Core i9 oraz i7. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki uzyskiwane w rozmaitych testach diagnostycznych.

Jak natomiast ma się sprawa z kartami graficznymi? Obie jednostki, a więc Nvidia Quadro P2000 i P1000, zapewniają więcej niż przyzwoitą wydajność, która powinna okazać się wystarczająca do wspomnianych zadań. Wyróżnić należy zwłaszcza ten pierwszy model, który uzyskał 8387 punktów w programie 3DMark 11 Performance GPU i 350317 punktów w 3DMatk Ice Storm Unlimited Graphics. Co ciekawe, karta ta całkiem dobrze radzi sobie z obsługą gier. Nie poradzi sobie ze wszystkimi nowymi produkcjami AAA, jednak na liście możliwych do uruchomienia znalazło się kilka ciekawych tytułów.

HP ZBook Studio G5 – wady i zalety

Jeśli zależy Wam na swobodnym doborze podzespołów i dostosowywaniu sprzętu do konkretnych zadań, model ZBook Studio G5 może okazać się trafionym wyborem. Na rynku znaleźć możemy bowiem wiele jego konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowane pod praktycznie każdym względem. Dobrać możemy procesor, kartę graficzną, ilość pamięci RAM, pojemność i rodzaj dysków twardych, a także matryce. Tak rozumiane zróżnicowanie jest sporym atutem omawianej stacji roboczej.

Co jeszcze możemy umieścić po stronie zalet sprzętu? Z pewnością wysoką jakość wykonania obudowy, a także dobre parametry najlepszych matryc. Do tego dodać należy także rozbudowany zestaw portów, dostęp do przydatnych dodatków, a także atrakcyjny design. Dla wielu osób spore znaczenie będzie miało także to, że laptop przyzwoicie radzi sobie z obsługą gier.

Oczywiście sprzęt nie jest pozbawiony wad. Użytkownicy zwracają uwagę na brak panelu numerycznego, a także na spore obniżki wydajności podczas pełnego obciążenia i przy przejściu na zasilanie bateryjne. Również cena HP ZBook Studio G5 może stanowić problem – mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach.

ZALETY

 • Dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji
 • Bardzo wydajne procesory Intel Xeon i Core
 • Szybka pamięć RAM typu DDR4
 • Dyski twarde M.2 PCIe (aż dwa wolne sloty)
 • Wytrzymała, atrakcyjna wizualnie obudowa
 • Przyzwoite matryce
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Wiele dodatków
 • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

 • Wysokie ceny
 • Brak panelu numerycznego
 • Dławienie się procesorów podczas pracy przy pełnym obciążeniu
 • Znacznie niższa wydajność na zasilaniu bateryjnym

HP ZBook Studio G5 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiona stacja robocza została przygotowana dla najbardziej wymagających użytkowników. Szeroki wybór konfiguracji sprzętowych, wydajne podzespoły i wysoka jakość wykonania – wszystko to przemawia za modelem HP ZBook Studio G5.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.