Udostępnij
Skomentuj

HP ZBook 15v G5 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

W ofercie firmy HP dostępna jest wszechstronna stacja robocza ZBook 15v G5, sprzedawana w wielu wersjach.

Konfiguracji sprzętowych przygotowanych zostało sporo. Wszystko po to, aby zapewnić dostęp do urządzenia osobom z różnymi budżetami i oczekiwaniami. Stacja robocza ma bowiem zagwarantować obsługę wielu zróżnicowanych programów specjalistycznych.

HP ZBook 15v G5 – dane techniczne oraz cena

Tak szeroki wybór sprawia, że przed wydaniem pieniędzy warto dokładnie porównać ze sobą oferowane modele, a następnie wybrać ten, który najlepiej spełnia stawiane przez nas wymagania. Jak podkreśla producent, w przypadku tego laptopa jest to możliwe.

HP ZBook 15v G5 – dostępne konfiguracje

Choć omawiany model określany jest mianem budżetowej stacji roboczej, zróżnicowanie sprzętowe sprawia, że na rynku znajdziemy również wersje, których ceny zbliżają się do granicy 10 tysięcy złotych. Końcowe zastosowanie sprzętu, a także koszty zakupu zależne są oczywiście od tego, na co chcemy się zdecydować i na czym nam zależy. Na tej podstawie warto dokonywać wyboru konkretnych podzespołów.

Wspomniane zróżnicowanie dotyczy przede wszystkim procesorów. Mobilna stacja robocza HP ZBook 15v G5 występuje bowiem na rynku z aż 10 różnymi układami CPU. Chcąc to wszystko omówić i porównać, warto podzielić je na kategorie. Pierwsza dotyczy jedynego procesora z serii Intel Xeon, którego zastosowanie związane jest głównie z pracą specjalistyczną i serwerową. Mowa tutaj o modelu Intel Xeon E3-2176M (jest on montowany między innymi w modelu HP ZBook 15v G5 2ZC56EA). Jest to procesor dysponujący sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi. Gwarantuje to bardzo wydajną pracę wielowątkową, zwłaszcza że układ wyróżnia się także wysokim taktowanie. W trybie bazowym wynosi 2700 MHz, natomiast w trybie tubo może zostać podbite do poziomu 4400 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP układu wynosi 45 W – potrzebuje on więc rozbudowanego układu chłodzenia.

Zobacz HP ZBook 15v G5

Wszystko to przekłada się na sporą moc obliczeniową, która okaże się przydatna podczas obsługi szczególnie wymagających programów specjalistycznych. Procesor zdecydowanie przyspiesza realizację wielu procesów, związanych chociażby z renderowaniem. Wrażenie robią wyniki uzyskiwane przez urządzenie w testach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 układ uzyskał 187 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1095 punktów w trybie wielowątkowym.

W kolejnej kategorii znajdziemy procesory Intel Core dziewiątej generacji. Producent wykorzystał układy i9, i7 oraz i5. Warto sprawdzić, który z nich zapewni największa wydajność.

HP ZBook 15v G5 – procesory Intela 9. generacji

Jak widać, zdecydowanie najlepszy jest procesor Intel Core i9, który korzysta z aż ośmiu rdzeni. Zapewni doskonałą obsługę wszystkich programów specjalistycznych, niezależnie od ich rodzaju. Warto pamiętać jednak o tym, że układ ten jest montowany w najdroższych konfiguracjach sprzętowych. To oczywiście nie wszystko – stacja HP ZBook 15v G5 sprzedawana jest również z procesorami ósmej generacji. W tym przypadku do wyboru mamy 4 modele.

HP ZBook 15v G5 – procesory Intela 8. generacji

Tak szeroki wybór procesorów montowanych w omawianym laptopie sprawia, że każdy jest w stanie dobrać konfiguracje dopasowaną do konkretnych zadań. Co ciekawe, producent zdecydował się na wykorzystanie tylko jednej dedykowanej karty graficznej. W każdym modelu będzie to jednostka Nvidia Quadro P600 z 4 GB pamięci typu GDDR5. Jest to dobra karta, dostosowana do zastosowania profesjonalnego, jednak może okazać się zbyt słaba w przypadku najbardziej wymagających operacji.

Specyfikacja HP ZBook 15v G5 pokazuje, że producent postawił także na bardzo szybką pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. W najbardziej rozbudowanych zestawach znajdziemy kości o pojemności 32 GB. Przed zakupem laptopa, warto zwrócić uwagę także na to, z jakiego dysku korzysta. Pod obudową znaleźć może się bowiem jeden dysk HDD, jeden SSD (SATA III bądź PCIe) lub oba te dyski.

HP ZBook 15v G5 – wygląd

Choć do czynienia mamy ze stacją mobilną, należy podkreślić, że najlepiej sprawdza się ona w ramach użytku stacjonarnego. Zwłaszcza gdy podłączymy ją do większego monitora, który zapewni komfortową pracę na kilku oknach. Jeśli jednak zależy Wam również na pracy mobilnej, nie powinniście mieć z nią większych problemów. Sprzęt nie należy do najlżejszych, niemniej waga wynosząca 2,14 kg nie sprawi, że jego przenoszenie okaże się specjalnie trudne.

Obudowa została wykonana między innymi z tworzyw sztucznych, które zostały jednak dodatkowo wzmocnione innymi materiałami. Dzięki temu, sztywność konstrukcji jest zadowalająca, choć klapa ekranu nieco zbyt łatwo poddaje się wygięciom. Nie musimy jednak martwić się odkształceniami obudowy podczas pisania na klawiaturze czy też irytującym skrzypieniem podczas odchylenia ekranu. Centralny zawias pracuje bardzo płynnie, zapewniając utrzymanie wyświetlacza w stabilnej pozycji. Również ogólna wytrzymałość mechaniczna sprzętu stoi na przyzwoitym poziomie.

Design stacji może się podobać. Producent postawił na szaro-czarną, dość grubą bryłę, która prezentuje się bardzo solidnie. Jest to oczywiście zasługa dobrego wykonania i prawidłowego spasowania elementów. Na pochwałę zasługuje również zestaw portów. Znajdziemy w nim nie tylko najpotrzebniejsze elementy, ale również wiele dodatków, takich jak chociażby złącze dokowania, czytnik SmartCard czy też wejście na kartę SIM. Wszystko to pozwala na rozszerzenie funkcjonalności urządzenia.

HP ZBook 15v G5 – matryca

Na rynku znajdziemy modele laptopa wyposażone w trzy różne matryce. Co ważne, są one zróżnicowane pod względem najważniejszych parametrów technicznych, dlatego warto dokładnie przeanalizować specyfikację interesującego nas modelu.

W przypadku tańszych konfiguracji, liczyć możemy na panele IPS Full HD, które wyróżniają się 67-procentowym pokryciem palety barw sRGB. Ich parametry są raczej przeciętne, choć powinny wystarczyć do półprofesjonalnej obróbki grafiki. Zdecydować możemy się na model standardowy lub  z panelem dotykowym, zabezpieczonym szkłem Gorilla Glass 4.

Pod względem jakości generowanego obrazu, najlepiej sprawdza się matryca 4K UHD – w jej przypadku mówimy o 100-procentowym pokryciu palety sRGB. Do tego dochodzi przyzwoita luminancja na poziomie 340 cd/m2 oraz zadowalające odwzorowanie kolorów. Wszystko to powinno zapewnić komfortową pracę w zaawansowanych programach graficznych. Warto podkreślić, że każdy ekran dysponuje powłoką antyrefleksyjną, która dobrze radzi sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia.

HP ZBook 15v G5 – klawiatura i touchpad

Stacja robocza została wyposażona w pełnowymiarową klawiaturę, możemy więc skorzystać z panelu numerycznego. Jakość jej wykonania należy ocenić wysoko. Producent wykorzystał dobrej jakości materiały, dzięki którym klawisze wyróżniają głębokim skokiem i dobrą reakcją. Do tego należy dodać fakt, że działają stosunkowo cicho. Otrzymujemy więc do dyspozycji bardzo wygodną, podświetlaną klawiaturę, która spełnia kryteria stawiane przed profesjonalnym osprzętem.

To samo można powiedzieć o touchpadzie, który został przesunięty nieco w lewo względem środka panelu roboczego. Jego wymiary, a także właściwości ślizgowe przekładają się bardzo precyzyjne działanie i dobrą obsługę gestów wielopunktowych. Zintegrowane przyciski wyróżniają się dość płaskim skokiem, jednak koniec końców, ich wykorzystanie okażę się wygodne. Jak na mobilną stację roboczą przystało, HP ZBook 15v G5 dysponuje również kilkoma przydatnymi dodatkami. Poza podświetleniem klawiatury i wspomnianymi już portami, skorzystać możemy także z czytnika linii papilarnych, który został umieszczony pod panelem numerycznym, a także z trackpointu.

HP ZBook 15v G5 – wydajność

Możliwości oferowanej stacji roboczej są mocno uzależnione od tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy. Jak zostało wspomniane, do wyboru mamy aż 10 różnych procesorów, toteż warto porównać je ze sobą, zanim zdecydujemy się wydać pieniądze. Co istotne, większość oferowanych układów CPU zapewnia doskonałą wydajność podczas obsługi specjalistycznych programów i narzędzi.

Czy to samo tyczy się karty graficznej? Nie można powiedzieć, że jest to jednostka z najwyższej półki. Na rynku pojawiła się prawie 2 lata temu, a jej parametry okażą się zbyt niskie podczas realizacji szczególnie wymagających operacji. Nie jest to karta zła, jednak dla szczególnie wymagających użytkowników będzie zbyt słaba. Jeśli chodzi o uzyskiwane przez nią wyniki w testach diagnostycznych, w 3DMark 11 Performance GPU otrzymała średnią na poziomie 4655 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 120898 punktów. Jak można się domyślić, nie jest to karta przystosowana do obsługi gier. Poradz sobie tylko z niektórymi nowymi produkcjami – mowa tu przede wszystkim o grach o obniżonych wymaganiach sprzętowych. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

HP ZBook 15v G5 – podsumowanie, czy warto?

Największym atutem stacji roboczej jest możliwość wyboru jednego z dziesięciu procesorów oraz jednej z trzech matryc (w dotykowej). Do tego dodać możemy szybką pamięć RAM oraz dysk lub dyski twarde. Każdy powinien więc znaleźć konfigurację, która przypadnie mu do gustu.

To jednak nie koniec zalet modelu ZBook 15v G5. Wspomnieć należy również o bardzo przyzwoitej matrycy 4K UHD, wysokiej jakości wykonania obudowy, a także o solidnym osprzęcie. Nie można zapominać również o rozbudowanym zestawie portów i wielu dodatkach, które z pewnością okażą się niezwykle przydatne podczas pracy kreatywnej.

Największą bolączką laptopa jest jego karta graficzna. Nie jest to jednostka słaba, jednak z pewnością mogła być mocniejsza. Jej wydajność jest bowiem zbyt niska, byśmy mogli liczyć na realizację szczególnie zaawansowanych operacji. Przyczepić można się również do sporego nagrzewania się sprzętu podczas intensywnej pracy, a także do dużej podatności obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

 • Mnóstw konfiguracji do wyboru
 • Wydajne procesory
 • Szybka pamięć RAM typu DDR4
 • Różne kombinacje dysków twardych do wyboru
 • Wysoka jakość wykonania
 • Przyzwoita matryca 4K UHD
 • Bardzo rozbudowany zestaw portów
 • Przydatne dodatki
 • Solidny opsrzęt

WADY

 • Karta graficzna mogła być mocniejsza
 • Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na najwyższych obrotach
 • Spora podatność na zabrudzenia

HP ZBook 15v G5 – podsumowanie, czy warto?

Uwagę na przedstawiony wyżej sprzęt warto zwrócić choćby dlatego, że wykorzystuje on wiele procesorów z różnych kategorii. Pozwala to na dobranie konfiguracji do konkretnych zastosować, a także indywidualnych preferencji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.