Udostępnij
Skomentuj

HP ZBook 15u G6 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy szóstą generację mobilnej stacji roboczej ZBook 15u. Sprzęt korzysta z nowej karty graficznej.

Producent zdecydował się na użycie jednostki od AMD z serii Radeon Pro. Na pokładzie znalazły się także niskonapięciowe procesory Intel Whiskey Lake-U, szybka pamięć RAM typu DDR4 oraz dyski twarde SSD M.2 PCIe.

HP ZBook 15u G6 – dane techniczne oraz cena

Oferowane na rynku konfiguracje mają zadowolić przede wszystkim użytkowników profesjonalnych. Urządzenie gwarantuje jednak nie tylko wysoką wydajność, odpowiednią do obsługi szczególnie wymagających programów, ale również sprawne działanie w trybie mobilnym.

HP ZBook 15u G6 – dostępne konfiguracje

Oferowane na ryku stacje robocze przyzwyczaiły nas do tego, że trzeba za nie płacić naprawdę ogromne pieniądze. Najlepsze konfiguracje często kosztują grubo ponad 10, a czasem nawet ponad 20 tysięcy złotych. W przypadku HP ZBook 15u G6 jest nieco inaczej, ponieważ modele najlepsze kosztują „zaledwie” około 8 tysięcy złotych. Będą to więc sprzęty dla nieco mniejszych firm i profesjonalistów dysponujących mniejszym budżetem. Producent jednocześnie podkreśla, że szósta generacja przynosi ze sobą wiele dobrego.

Końcowe zastosowanie laptopa jest zależne od wybranej wersji. Modele przygotowane na rynek różnią się w sposób znaczący, dlatego warto je pokrótce przeanalizować i porównać. Zaczniemy od procesorów montowanych w laptopie. Jak już zostało wspomniane, wybór padł na układy z serii Intel Whiskey Lake-U – wszystko po to, aby z jednej strony zapewnić więcej niż przyzwoitą wydajność, a z drugiej utrzymanie poboru energii na względnie niskim poziomie.

Zobacz HP ZBook 15u G6

Na rynku możemy znaleźć przeważnie konfiguracje z dwoma różnymi układami CPU. W tych droższych montowany jest model Intel Core i7-8565U z czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 1800 MHz. Może ona jednak zostać podbita do maksymalnie 4600 MHz dla jednego rdzenia. Gwarantuje to bardzo dobre dopasowanie się do wymagań stawianych przez najbardziej rozbudowane programy graficzne i projektowe. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest pamięć podręczna o pojemności 8 MB. Co ważne, współczynnik TDP wynosi 15 W, dlatego możemy mówić o procesorze niskonapięciowym.

Pod względem możliwości, daleko mu do najlepszych układów, które są specjalnie dostosowywane do realizacji najtrudniejszych zadań i obsługi najbardziej wymagających programów. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia ze stacją roboczą, która wykorzystywana jest nie tylko w trybie stacjonarnym. W kategorii procesorów niskonapięciowych, omawiany model znajduje się w czołówce, dlatego powinien zapewnić komfortową pracę w różnych programach, a przede wszystkim w tych wykorzystywanych do obróbki grafiki i wideo. Potwierdzają to testy diagnostyczne, przeprowadzone w programie Cinebench R15. Układ uzyskał w nich 178 punktów w trybie bazowym i 564 punkty w trybie turbo. Są to bardzo dobre rezultaty.

Mobilna stacja robocza HP ZBook 15u G6 występuje również na rynku w wersjach wyposażonych w procesor Intel Core i5-8265U, który także dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. W jego przypadku musimy jednak powiedzieć o nieco niższym taktowaniu. W trybie bazowym wynosi ono 1600 MHz, natomiast w trybie turbo 3900 MHz – w porównaniu z modelem i7, mamy więc do czynienia z wartościami kolejno o 200 MHz i 700 MHz niższymi. Układ korzysta również z mniejszej ilości pamięci podręcznej. Wynosi ona 6 MB. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Parametry te przekładają się na niższą wydajność, co potwierdzają wspomniane testy. Procesor i5 uzyskał w nich kolejno 157 i 549 punktów. Jak jednak widać, różnice nie są znaczące. Przekładają się one na kilkanaście procent mniejszą moc obliczeniową. Wsparciem w programach specjalistycznych ma być dedykowana karta graficzna AMD Radeon Pro WX3200. Jest to jednostka z tego roku, która dysponuje 4 GB pamięci typu GDDR5. Zapewnić ma sprawną obsługę programów profesjonalnych, choć w przypadku szczególnie skomplikowanych procesów może okazać się nieco zbyt słaba.

Specyfikacja HP ZBook 15u G6 zawiera również pamięć RAM typu DDR4, o taktowaniu wynoszącym 2400 MHz. Producent wyposażył swoją stację roboczą w dwa sloty, w których mogą znaleźć się kości o łącznej pojemności 32 GB. Do tego dołożyć możemy również dysk twardy SSD M.2, obsługujący interfejs PCIe. Gwarantuje on doskonałą obsługę systemu operacyjnego i wszystkich istotnych procesorów. Na rynku znajdziemy modele dysponujące dyskami o pojemności od 256 GB do 1 TB, jednak z pewnością istnieje możliwość, aby zamówić sprzęt z jeszcze pojemniejszym dyskiem.

HP ZBook 15u G6 – wygląd

Jak już wspominaliśmy wcześniej, sprzęt ma być wszechstronny. Pomimo tego, że dysponuje on ekranem 15-calowym, jego konstrukcja pozwala na wygodną pracę mobilną, a więc nie tylko przy biurku. Urządzenie zostało wyposażone w smukłą i lekką (całość waży 1,77 kg) obudowę, dzięki której możemy mówić o prawdziwie mobilnej stacji roboczej. Jej wykonanie należy ocenić bardzo wysoko – wszystkie elementy zostały doskonale spasowane, a szara kolorystyka sprawia, że laptop prezentuje się solidnie i nowocześnie. Powinien zadowolić każdego estetę.

Obudowa została wykonana głównie z aluminium i wzmacnianych tworzyw, co przełożyło się na wysoką sztywność jednostki centralnej i klapy ekranu. Oba elementy nie wyginają się łatwo pod naporem, brak tu również charakterystycznego skrzypienia czy też zakłóceń wyświetlania obrazu. Całość wyróżnia się doskonałą wytrzymałością mechaniczną, dlatego śmiało można stwierdzić, że zakup tego laptopa okaże się inwestycją na lata. Przyczepić nie można się również do pracy zawiasów, które zawsze utrzymują ekran w stabilnej pozycji.

Użytkownicy narzekają jednak na dość ubogi zestaw portów. Poza wejściem Thunderbolt, zamontowany został wyłącznie jeden port USB 3.0. Do tego doszło złącze HDMI i czytnik kart pamięci. Jak na stację roboczą, jest to stanowczo za mało

HP ZBook 15u G6 – matryca

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu urządzeń, model ZBook 15u G6 występuje na rynku z różnymi matrycami. W każdym przypadku będą to 15-calowe panele IPS, jednak przed dokonaniem wyboru należy zwrócić uwagę na ich parametry. Mowa tu między innymi o pokryciu kolorów i luminancji – pod tym względem, sprzęt prezentuje się bardzo przyzwoicie. Podświetlenie jest równomierne, a maksymalna jasność wysoka. Jeśli chodzi natomiast o odchylenia w odwzorowaniu kolorów, nie są one znaczące. Wszystko to sprawia, że laptop zapewnia bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, która pozwala na wykorzystanie go do obsługi profesjonalnych programów graficznych.

Na uwagę zasługuje także skuteczna ochrona antyrefleksyjna, dzięki której ze sprzętu możemy korzystać przy odsłoniętym oknie, a także na zewnątrz (zalecane są zacienione miejsca). W warunkach zwiększonego nasłonecznienia, nie powinniśmy uskarżać się na znaczący spadek widoczności wyświetlanych treści.

HP ZBook 15u G6 – klawiatura i touchpad

Nie ma co ukrywać – w przypadku mobilnych stacji roboczych osprzęt jest niezwykle istotny. Powinien gwarantować wysoką wygodę pracy kreatywnej, a także bezawaryjne działanie. Na szczęście, omawiane urządzenie spełnia te kryteria. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim sposób przygotowania klawiatury. Jest ona pełnowymiarowa, dlatego też znalazło się miejsce na panel numeryczny. Klawisze wyróżniają się mocnym skokiem i wyraźną reakcją, dzięki czemu korzystanie z nich okaże się niezwykle komfortowe i ciche – producent nie zapomniał bowiem o wytłumieniu klawiatury. Jak przystało na sprzęt tej klasy, została ona wyposażona w podświetlenie.

Wszystkie najważniejsze kryteria spełnia także zamontowany touchpad. Płytka jest duża i ułożona w bardzo wygodnym miejscu (została odsunięta w lewo względem środka panelu roboczego). Jej właściwości ślizgowe stoją na wysokim poziomie, to samo tyczy się obsługi gestów wielopunktowych i stuknięć. Wszystko to sprawia, że do laptopa nie musimy podłączać mnóstwa urządzeń peryferyjnych – podstawowe wyposażenie zapewni komfortowe warunki pracy. Recenzja HP ZBook 15u G6 musi wskazać również na zastosowane dodatki. Poza podświetleniem klawiszy, producent zdecydował się na montaż czytnika linii papilarnych oraz trackpointu.

HP ZBook 15u G6 – wydajność

Warto podkreślić, że nie mamy do czynienia z maszyną o super wydajności, która pozwoliłaby na realizację najtrudniejszych zadań i obsługę programów o największych wymaganiach. Do dyspozycji otrzymaliśmy sprzęt, który dobrze radzi sobie w trybie mobilnym, zapewniając przy tym komfortową obsługę wielu narzędzi profesjonalnych, wykorzystywanych między innymi do obróbki grafiki wideo czy też tworzenia projektów. Tego typu działania zapewniają oba montowane procesory.

We wspomniane zastosowanie dobrze wpisuje się karta graficzna AMD Radeon Pro WX 3200. Oczywiście mogła być lepsza, jednak do tego typu zadań nadaje się bardzo dobrze, co zresztą potwierdzają testy diagnostyczne. Jeżeli zastanawiacie się, czy pozwoli ona na obsługę gier, musicie przygotować się na konieczność sprawdzania w przypadku każdej produkcji. Nie jest to bowiem jednostka przystosowana do tego typu pracy, toteż nigdy nie wiadomo, jak poradzi sobie z obsługą konkretnej gry. Warto w tym celu przeszukać Internet i sprawdzić, czy inni użytkownicy nie próbowali już korzystać z niej w konkretnych tytułach. Z pewnością nie poradzi sobie ona z najnowszymi produkcjami z segmentu AAA

HP ZBook 15u G6 – wady i zalety

Osoby, którym zależy na prawdziwie mobilnej stacji roboczej, powinni być zadowoleni z modelu ZBook 15u G6. Sposób przygotowania sprzętu, a także użyte podzespoły sprawiają, że zapewnia on komfortową pracę nie tylko przy biurku, ale również na kanapie, w kawiarni czy też w podróży. Laptop okaże się więc wygodnym urządzeniem do wprowadzania poprawek w projekcie, obróbki grafiki i materiałów wideo, a także do innej pracy kreatywnej.

Na uwagę zasługuje także wysoka jakość wykonania obudowy, która jest nie tylko lekka, ale również bardzo wytrzymała i po prostu solidna. Po stronie zalet umieścić musimy również przyzwoitą matrycę, dobrze wykonany osprzęt oraz atrakcyjny design. Również cena HP ZBook 15u G6 może działać zachęcająco, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, ile kosztują najbardziej wydajne stacje robocze.

Omawiane urządzenie ma wiele zalet, co jednak nie oznacza, że jest pozbawione wad. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na dość ubogi zestaw portów – brakuje w nich kilku zasadniczych elementów, które są potrzebne podczas pracy. Użytkownicy zwracają uwagę również na to, że laptop mocno nagrzewa się wówczas, gdy wykorzystywana jest jego pełna moc. Wadą może okazać się także spora podatność obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

 • Dobra praca w trybie mobilnym
 • Przyzwoite, niskonapięciowe podzespoły
 • Szybka pamięć RAM i dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Kompaktowe wymiary, niewielka waga
 • Bardzo dobrze wykonana obudowa
 • Atrakcyjny, nowoczesny design
 • Przyzwoite matryce
 • Solidny osprzęt
 • Przydatne dodatki

WADY

 • Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na wysokich obrotach
 • Ubogi zestaw portów
 • Spora podatność na zabrudzenia

HP ZBook 15u G6 – podsumowanie, czy warto?

Nowa generacja sprzętu przynosi ze sobą kilka zmian, głównie w warstwie sprzętowej. Nadal mamy do czynienia z mobilnym sprzętem, który bardzo dobrze sprawdza się w pracy profesjonalnej. Biorąc pod uwagę wysoką jakość wykonania, a także oferowane dodatki, warto zwrócić na niego uwagę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.