Udostępnij
Skomentuj

HP ProBook 640 G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Mobilny laptop biznesowy z serii ProBook 640 doczekał się piątej generacji. Co wprowadza?

Do czynienia mamy z wszechstronny notebookiem, który powinien sprawdzić się nie tylko w biurze, ale również w domu i w rękach freelancera. Zastosowanie 14-calowego ekranu sprawiło, że może być on użytkowany także w podróży.

HP ProBook 640 G5 – dane techniczne oraz cena

W porównaniu z poprzednią generacją, sprzęt zyskał nowe, lepsze podzespoły, które mają pozwolić na jeszcze więcej. Recenzja HP ProBook 640 G5 skupi się także na jakości wykonania obudowy, funkcjonalności sprzętu oraz kulturze pracy.

HP ProBook 640 G5 – dostępne konfiguracje

Na rynku znajdziemy wiele konfiguracji sprzętowych laptopa, które różnią się między sobą pod praktycznie każdym względem. Sprawia to, że należy dokładnie przyjrzeć się specyfikacjom interesujących nas modeli. Takie zróżnicowanie pozwala również dostosować swój wybór do indywidualnych oczekiwań, wymagań sprzętowych programów, które mają być obsługiwane, a także możliwości finansowych.

Na szeroki wybór możemy liczyć zwłaszcza w kategorii procesorów. Producent postawił na 5 różnych modeli układów z serii Intel Whiskey Lake-U, które powinny zapewnić nam wydajność dobrze dopasowaną do zastosowania biznesowego. Najwięcej możemy spodziewać się po procesorze Intel Core i7-8665U, który korzysta z czterech fizycznych rdzeni i ośmiu wątków logicznych. Jego częstotliwość taktowania wynosi 1900 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4800 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi również 8 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP wynosi 15 W.

Zobacz HP ProBook 640 G5

Do czynienia mamy więc z układem niskonapięciowym, który wyróżnia się zwiększoną ilością rdzeni i wątków w porównaniu ze starszą generacją. Pozwala nam to liczyć na sprawną obsługę nie tylko programów podstawowych, ale również narzędzi wymagających sporej mocy obliczeniowej w trybie wielowątkowym. Potwierdzeniem tego są wyniki testów diagnostycznych, przeprowadzonych w Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich średnią na poziomie 180 punktów w trybie jednowątkowym i aż 612 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem z serii i7 montowanym w laptopie jest model Intel Core i7-8565U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego możliwości są bardzo zbliżone do układu, o którym była mowa przed chwilą. Przegrywa z nim nieznacznie pod względem częstotliwość taktowania, która wynosi 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Procesor jest więc słabszy, ale nieznacznie. W testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 178 i 564 punkty.

Konfiguracje HP ProBook 640 G5 Core i7 nie są jedynymi dostępnymi na rynku. Producent przygotował również wersje korzystające z układów Intel Core i5. Ponownie do wyboru mamy 2 modele.

 • Intel Core i5-8365Ucztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania 1600-4100 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 163 punkty w trybie jednowątkowym 554 punkty w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i5-8265U - cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania 1600-3900 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 157 punktów w trybie jednowątkowym 549 punktów w trybie wielowątkowym.

To jednak nie wszystko, ponieważ najtańsze konfiguracje laptopa korzystają z jeszcze innego układu. Mowa o modelu Intel Core i3-8145U, który dysponuje dwoma rdzeniami i czterema wątkami, a jego taktowanie wynosi od 2100 MHz do 3900 MHz. Zapewni obsługę podstawowych programów biznesowych (wyniki w Cinebench R15 kolejno 148 i 339 punktów).

Specyfikacja HP ProBook 640 G5 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4 (maksymalnie 32 GB), a także bardzo wydajnych dysków twardych SSD M.2 PCIe, których maksymalna pojemność może wynieść 1 TB. W niektórych modelach laptopa znaleźć możemy również dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon 540X, która dysponuje 2 GB pamięci typu GDDR5. Z pewnością pozwoli na pewne rozszerzenie funkcjonalności sprzętu. Poradzi sobie również z obsługą kilku ciekawych gier.

HP ProBook 640 G5 – wygląd

Producent podkreśla, że starał się przygotować sprzęt, który okaże się pomocny nie tylko przy biurku, w ramach pracy stacjonarnej, ale również w podróży, w restauracji, kawiarni, domu na kanapie i wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do stałej, prostej powierzchni. Wszystko to przełożyło się na przygotowanie kompaktowej i lekkiej konstrukcji, którą można zabrać ze sobą wszędzie, bez obawy, że zajmie ona zbyt dużo wolnego miejsca.

Ultramobilny charakter laptopa idzie w parze z wysoką jakością wykonania. Obudowa została przygotowana głównie z aluminium, co oczywiście zapewniło zadowalającą sztywność zarówno jednostki centralnej, jak i klapy ekranu. Konstrukcja nie wygina się łatwo pod naporem, nie musimy również martwić się odkształceniami obszaru wokół klawiatury. Pod tym względem, producent dobrze wykonał swoje zadanie. Na pochwałę zasługują także zawiasy, które działają płynnie i zapewniają utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji.

Design urządzenia do złudzenia przypomina inne ProBooki, które pojawiały się na rynku w ostatnim czasie. Srebrna kolorystyka została przełamana czarnymi ramkami ekranu. Całość prezentuje się całkiem atrakcyjnie, dlatego powinna zadowolić większość użytkowników. Na uwagę zasługuje również zestaw portów, w którym znalazło się wiele potrzebnych elementów, w tym port USB typu C oraz złącze dokowania.

HP ProBook 640 G5 – matryca

Konfiguracje oferowane na rynku są zróżnicowane także pod względem zamontowanych matryc. Modele najtańsze korzystają z paneli typu TN, obsługujących rozdzielczość HD. W ich przypadku jakość obrazu nie jest jednak najwyższa, dlatego możemy liczyć wyłącznie na pracę biurową. Na rynku znajdziemy również modele z matrycami IPS Full HD, występującymi w wersji standardowej, dotykowej oraz ze zwiększoną jasnością.

Pod względem parametrów technicznych, najlepiej sprawdza się ta ostatnia. Zapewnia ona zadowalającą luminancję oraz przyzwoite pokrycie kolorów. Dzięki temu, laptop może posłużyć do półprofesjonalnej obróbki grafiki. Co ważne, dysponuje ona również matową powłoką, która dobrze radzi sobie z redukowaniem refleksów świetlnych, obniżających widoczność generowanych treści. Dzięki temu, z laptopa można korzystać także przy odsłoniętym oknie i na zewnątrz.

HP ProBook 640 G5 – klawiatura i touchpad

Jakość wykonania osprzętu jest przez użytkowników oceniana wysoko. Urządzenie zostało wyposażone w sześciorzędową klawiaturę z podświetleniem, która zapewnia komfortową pracę w każdych warunkach. Jest to zasługa przede wszystkim użytych materiałów i przełączników, dzięki którym klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i dobrą reakcją. Ich działanie jest ciche, co także ma wpływ na ogólny komfort pracy. Wykonanie klawiatury powinno więc zadowolić większość użytkowników.

Podobnie ma się sprawa z touchopadem. Jego wielkość jest wystarczająca, to samo tyczy się właściwości ślizgowych oraz reakcji wbudowanych przycisków. Sterowanie kursorem jest wygodne i precyzyjne. Do tego dochodzi skuteczna obsługa gestów wielopunktowych. Warto jeszcze podkreślić, że oprócz podświetlenia klawiatury, producent zdecydował się na zamontowane czytnika linii papilarnych. Niestety, pozostałych dodatków biznesowych nie stwierdzono.

HP ProBook 640 G5 – wydajność

Specyfikacja laptopa oparta na procesorach Intel Whiskey Lake-U zapewnia bardzo dobre działanie w programach biznesowych i nie tylko. Sporych możliwości możemy oczekiwać zwłaszcza po układach z serii Intel Core i7 oraz i5. Powinny spełnić wymagania większości użytkowników biznesowych i freelancerów.

Do tego wszystkiego warto dodać dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon RX 540, która jest bardzo wszechstronna. 2 GB pamięci własnej pozwoli na obsługę wielu narzędzi graficznych i projektowych, a także kilku ciekawych gier (listę przykładowych produkcji przedstawiamy poniżej). Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią wynoszącą 4646 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 67875 punktów.

HP ProBook 640 G5 – wady i zalety

Dopasowanie sprzętu do swoich potrzeb i wymagań obsługiwanych programów nie jest trudne. Wynika to z dostępności wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Różnią się one pod praktycznie każdym względem, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić dokładne taki laptop, na jakim nam zależy.

Za atut HP ProBook 640 G5 uznać możemy również wydajność montowanych podzespołów. Niskonapięciowe procesory Intel Whiskey Lake-U, szybka pamięć RAM DDR4, dyski twarde SSD M.2 PCIe, a także dedykowana karta graficzna – wszystko to tworzy więcej niż przyzwoitą specyfikację, która pozwoli na obsługę programów biznesowych i wielu bardziej wymagających narzędzi.

Po stronie zalet zapisać możemy również wysoką jakość obudowy, rozbudowany zestaw portów, dobrze wykonany osprzęt, a także ultramobilny charakter sprzętu. Przyczepić trzeba się natomiast do przeciętnych matryc montowanych w najtańszych modelach, a także sporego nagrzewania się sprzętu podczas pracy na najwyższych obrotach. Również cena HP ProBook 640 G5 może być problemem.

ZALETY

 • Mnogość konfiguracji sprzętowych do wyboru
 • Przyzwoite procesory Intel Whiskey Lake-U
 • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Szybka pamięć RAM
 • Ultramobilny charakter sprzętu
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Wysoka jakość wykonania obudowy
 • Dobrze wykonany osprzęt
 • Czytnik linii papilarnych

WADY

 • Wysokie ceny
 • Przeciętne matryce w najtańszych modelach
 • Laptop bardzo się nagrzewa podczas wykorzystania pełni mocy

HP ProBook 640 G5 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie nowoczesnego laptopa 14-calowego, model ProBook 640 G5 może okazać się bardzo interesującym wyborem. Przede wszystkim na wydajność montowanych podzespołów, a także wysoką jakość wykonania.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.