Udostępnij
Skomentuj

HP ProBook 450 G6 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Nowa generacja biznesowego laptopa ProBook 450 G6 wprowadza kilka wartych omówienia zmian.

Producent zdecydował się między innymi na odchudzenie obudowy, a także zamontowanie procesorów Intel Whiskey Lake-U. Nadal ma być to jednak sprzęt, z którego skorzystam także poza biurem bądź warsztatem.

HP ProBook 450 G6 – dane techniczne oraz cena

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich generacji, model G6 został przygotowany w wielu wersjach, które są zróżnicowane pod względem sprzętowym. Uwagę warto zwrócić nie tylko na ich podzespoły, ale również ogólną jakość wykonania oraz wszelkiego rodzaju dodatki biznesowe.

HP ProBook 450 G6 – dostępne konfiguracje

Spore różnice cenowe między modelami najtańszymi a najdroższymi wynikają z wielu różnych podzespołów montowanych w wybranych konfiguracjach sprzętowych, które znajdziemy na rynku. Modele kosztujące najwięcej wyróżniają się między innymi pojemnymi dyskami SSD.

Analizę zaczniemy jednak od procesorów Intel Whiskey Lake-U. Montowane są one w wielu laptopach biznesowych, także w tych od HP. Wyróżniają się niskonapięciowym charakterem, ale również całkiem przyzwoitą wydajnością, dzięki której możliwa staje się stabilna obsługa wszystkich najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych. Zadowoleni z nich będą także mniej wymagających użytkownicy profesjonalni i freelancerzy.

Warto nadmienić, że do wyboru mamy aż 3 modele, co pozwala dostosować swój zakup do wymagań stawianych przez konkretne programy, ale również możliwości finansowych. Najwięcej zapłacimy za konfigurację HP ProBook 450 G6 i7-8565U. Korzysta ona z czterordzeniowego i ośmiordzeniowego procesora. Intel Core i7-8565U wyróżnia się także częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo dla jednego rdzenia. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 8 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz HP ProBook 450 G6

Ten niskonapięciowy procesor sprawdzi się więc w wielu zadaniach, nie tylko tych typowo biznesowych. Nie powinien mieć problemów z obsługą wielu programów naraz, toteż zainteresować się nim powinni także profesjonaliści. Uwagę warto zwrócić na to, jakie wyniki uzyskuje on w programach diagnostycznych. Mowa tu przede wszystkim o testach Cinebench R15, w których uzyskał 178 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punkty w trybie wielowątkowym. Plasuje się on więc w czołówce procesorów niskonapięciowych z czterema rdzeniami.

W nieco tańszych modelach znajdziemy natomiast procesor z serii i5, a mianowicie Intel Core i5-8265U (montowany jest między innymi w modelach HP ProBook 450 G6 5PP67EA), który także dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Z układem i7 przegrywa on jednak pod względem pamięci podręcznej (6 MB zamiast 8 MB), a także częstotliwości taktowania. W trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3900 MHz. Nie są to jednak różnice, które mogłyby zaważyć o znacznie niższej wydajności. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 171 i 549 punktów.

Najmniej zapłacimy za konfiguracje HP ProBook 450 G6 i3-8145U. Ich możliwości są już bardziej ograniczone, dlatego też posłużą do obsługi podstawowych programów. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż układ dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Jego taktowanie wynosi od 2100 MHz do 3900 MHz. Do tego dodać możemy jeszcze 4 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Jeśli chodzi natomiast o wyniki testów Cinebench R15, procesor uzyskał 148 punktów w trybie jednowątkowym i 339 punktów w wielowątkowym.

Co ciekawe, na rynku znajdziemy modele laptopa wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Mowa o modelu Nvidia GeForce MX130 z 2 GB pamięci GDDR5. Nie jest to karta o super wydajności, jednak jej uniwersalny charakter sprawia, że dobrze sprawdzi się we wspomnianych wcześniej zastosowaniach. Pozwoli nawet na uruchomienie kilku ciekawych gier. Konfiguracje najtańsze korzystają wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620.

Specyfikacja HP ProBook 450 G6 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie 2400 MHz). Laptop pozwala na zamontowanie kości o pojemności maksymalnie 32 GB. Przed zakupem laptopa, warto sprawdzić również, z jakiego dysku bądź dysków korzysta. Może być to pojedynczy model HDD lub SSD, a także oba te dyski, co zapewni nam z jednej strony sporą pojemność, a z drugiej bardzo szybkie działanie systemu operacyjnego. Takie połączenie znajdziemy chociażby w wersji HP ProBook 450 G6 5TJ94EA.

HP ProBook 450 G6 – wygląd

Jak już zostało wspomniane, obudowa nowej generacji laptopa przeszła odświeżenie. Producent zdecydował się na wykorzystanie przede wszystkim aluminium, z tworzyw sztucznych wykonana jest jedynie osłona zawiasów oraz rama wyświetlacza. Warto jednak nadmienić, że sztywność konstrukcji nie wszędzie jest zadowalająca. Dotyczy to właśnie klapy ekranu, która dość łatwo wygina się pod naporem. Użytkownicy narzekają również na zawiasy, które czasem skrzypią.

Dobrze spisuje się natomiast jednostka centralna. Nie musimy obawiać się odkształceniami podczas pisania na klawiaturze czy też zmniejszonej odporności na uszkodzenia mechaniczna. W ogólnym rozrachunku, obudowa prezentuje się solidnie, a zastosowany design oparty na srebrno-czarnej kolorystyce powinien zadowolić większość użytkowników. Uwagę warto zwrócić także na to, że laptop stał się nieco mniejszy. Nie jest specjalnie lekki, jednak waga na poziomie 2 kilogramów nie powinna sprawiać trudności podczas przenoszenia sprzętu, a także w trakcie korzystania z niego poza biurkiem.

Mały plusik możemy postawić przy zestawie portów, w którym znalazły się wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Producent pamiętał także o tym, że obecnie standardem w laptopach biznesowych jest dostępność portu USB typu C.

HP ProBook 450 G6 – matryca

Laptop korzysta z 15-calowej matrycy IPS, która obsługuje rozdzielczość Full HD. Wyniki rozmaitych testów są przyzwoite, choć nie można powiedzieć, by zastosowany ekran w jakiś sposób wyróżniał się na tle konkurencji. Najbardziej przyczepić można się do nieco zbyt ciemnego obrazu – jest on ciemniejszy o 10% od tego, z czym mieliśmy do czynienia w przypadku poprzedniego modelu.

Jeśli zaś chodzi o pokrycie kolorów i ich wyświetlanie, laptop spełnia wymagania stawiane przed urządzeniami biznesowymi. To samo tyczy się kontrastu i kątów widzenia. Matryca została wyposażona w matową powłokę, która zapewnia wygodną pracę przy odsłoniętym oknie, a także na zewnątrz – widoczność zostanie jednak utrzymana na zadowalającym poziomie wyłącznie w zacienionych miejscach.

HP ProBook 450 G6 – klawiatura i touchpad

Podobnie jak w większości nowych laptopów z serii HP ProBook, osprzęt został wykonany bardzo solidnie. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na pełnowymiarową klawiaturę wyspową, w której znalazł się panel numeryczny. Użyte materiały sprawiły, że jej praca jest stosunkowo cicha, natomiast skok klawiszy wyraźny, podobnie jak ich nacisk oraz reakcja. Wszystko to przekłada się na bardzo wygodną pracę – zarówno podczas obsługi rozmaitych programów, jak i tworzenia dłuższych tekstów. Wpływ na komfort pracy ma także zamontowane podświetlenie.

Swoje funkcje dobrze spełnia także touchpad. Płytka jest duża, a jej właściwości ślizgowe pozwalają na precyzyjne kierowanie kursorem i dobrą obsługę gestów wielopunktowych. Wszystko to ma znaczenie przede wszystkim podczas pracy mobilnej. Niestety, producent nie zdecydował się na wykorzystanie zbyt wielu dodatków biznesowych. Poza wspomnianym już podświetleniem klawiatury, skorzystać możemy tylko z czytnika linii papilarnych.

HP ProBook 450 G6 – wydajność

Procesory z serii Intel Core i7 oraz i5 gwarantują wydajność na bardzo przyzwoitym poziomie. Dzięki temu, laptop powinien  poradzić sobie nie tylko z podstawową pracą biurową, ale również z obsługą bardziej wymagających programów biznesowych, administracyjnych czy programistycznych.

Na uwagę zasługuje także dedykowana karta graficzna GeForce MX130, która rozszerza możliwości wykorzystania sprzętu, zwłaszcza w sferze multimedialnej. Jej wyniki uzyskiwane w testach diagnostycznych prezentują się całkiem przyzwoicie. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 2875 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics osiągnęła 44243 punkty. Jak już zostało wspomniane, karta poradzi sobie z obsługą gier. Należy jednak pamiętać, że będą to przede wszystkim klasyki, a także produkcje przygotowane przez mniejsze studia. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

HP ProBook 450 G6 – wady i zalety

Producent przygotował wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych laptopa, co bez wątpienia jest jego sporym atutem. Pozwala to bowiem na dokładne dostosowanie urządzenia do konkretnych wymagań, a także możliwości finansowych. Pochwalić należy także wybór podzespołów, które potrafią całkiem sporo.

Po stronie zalet sprzętu znajdzie się także przyzwoita jakość wykonania obudowy oraz dobrze dopasowany zestaw portów. Do tego wszystkiego dodać możemy nowoczesny design, a także solidny osprzęt.

Użytkownicy narzekają natomiast na słabą sztywność klapy ekranu, nieco zbyt ciemny wyświetlacz oraz ograniczenie wydajności procesora przy wykorzystywaniu pełnej mocy sprzętu. Nie są to jednak wady, które w znaczący sposób utrudniałyby codzienną pracę.

ZALETY

 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Wydajne procesory Intel Whiskey Lake-U
 • Szybka pamięć RAM
 • Możliwość zakupu laptopa z dyskiem twardym SSD M.2 PCIe
 • Dobrze wykonana obudowa
 • Nowoczesny design
 • Przyzwoity zestaw portów
 • Czytnik linii papilarnych
 • Solidny osprzęt

WADY

 • Klapa ekranu wygina się zbyt łatwo
 • Nieco zbyt ciemny wyświetlacz
 • Dławienie się procesora przy dużym obciążeniu
 • Brak typowych dodatków biznesowych

HP ProBook 450 G6 – podsumowanie, czy warto?

Wszechstronny laptop biznesowy z serii ProBook 450 G6 okaże się dobrym wyborem dla małych i średnich firm, a także freelancerów. Zapewnia on przyzwoitą jakość wykonania o wydajność pozwalająca na obsługę wielu programów biznesowych i nie tylko.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.