Udostępnij
Skomentuj

HP ProBook 450 G3 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Seria ProBook 450 zawiera mobilne urządzenia biznesowe, które mają przyciągać między innymi atrakcyjną ceną.

Kierowane są one przede wszystkim do małych i średnich firm, a także freelancerów, którzy szukają sprawnego i stosunkowo taniego sprzętu biznesowego. Oczywiście wiele zależy również od tego, na jaką konfigurację się zdecydujemy.

Polecane laptopy

HP ProBook 450 G3 – dane techniczne oraz cena

Tych natomiast jest co najmniej kilka. Różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanymi podzespołami – procesorami, jednostkami GPU, pamięcią RAM i dyskami twardymi. W grę wchodzi także różny zakres cenowy.

Dane techniczne HP ProBook 450 G3 (najmocniejsza konfiguracja)

  • Procesor – Intel Core i7-6500U
  • Układ graficzny – AMD Radeon R7 M340 + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 256 GB SSD lub do 1 TB HDD + 128 GB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,48 cm, szerokość: 37,8 cm, głębokość: 26,4 cm, waga: 2,07 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo DTS Sound+, wbudowany mikrofon, kamera 720p, napęd DVD-Super Multi DL, czytnik linii papilarnych, podświetlenie klawiatury
  • Bateria - litowo-jonowa, 44 Wh
  • Zastosowanie – laptop biznesowy, multimedialny
  • Cena – od 2434 zł do 4119 zł

HP ProBook 450 G3 – dostępne konfiguracje

Wybór oferowanych wersji laptopa jest bardzo szeroki, zwłaszcza w kategorii procesorów. Urządzenia ProBook 450 G3 korzystają z możliwości układów Intela szóstej generacji (Skylake). Najmocniejszym z nich jest bez wątpienia dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor Intel Core i7-6500U. Wyróżnia się on częstotliwością taktowania na poziomie 2500 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3100 MHz oraz 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3).

Jego wydajność okaże się wystarczająca do obsługi wszystkich najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych. Pozwoli także na uruchomienie wielu ciekawych gier (choć nie będą to najnowsze tytuły AAA). Sprawa wygląda podobnie w przypadku drugiego układu wykorzystywanego z omawianych laptopach. Intel Core i5-6200U również dysponuje dwoma rdzenia i czterema wątkami, do tego należy dodać nieco tylko niższe taktowanie (2300-2800 MHz) oraz 3 MB pamięci podręcznej L3.

W najsłabszych i najtańszych laptopach znaleźć można natomiast procesor Intel Core i3-6100U (również dwa rdzenie i cztery wątki). Wyróżnia się on taktowaniem na poziomie 2300 MHz. Warto podkreślić, że laptopy ProBook 450 G3 są dostępne na rynku w wersjach z pamięcią typu DDR3 i DDR4. Lepszym wyborem okażą się oczywiście te drugie kości, zwłaszcza że ich pojemność może wynieść nawet 32 GB.

Kolejną zaletą serii jest możliwość wyboru konfiguracji z dedykowaną bądź zintegrowaną jednostką graficzną. W tym pierwszym przypadku do czynienia mamy z kartą AMD Radeon R7 M340 z 2 GB pamięci. Nie jest to może jednostka z wysokiej półki, jednak w ramach użytku standardowego okaże się wystarczająca.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dyskach twardych, które występują w trzech konfiguracjach. Zakupić możemy urządzenia z pojedynczym dyskiem HDD, z pojedynczym dyskiem SSD lub dwoma dyskami – jednym HDD i SSD.

HP ProBook 450 G3 – wygląd

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, omawiane laptopy to urządzenia mobilne. Być może nie wyróżniają się specjalnie kompaktowymi wymiarami (dysponują przecież 15-calowymi ekranami), jednak ich waga (nieco ponad 2 kg) pozwala na komfortowe ich przenoszenie, a także wykorzystanie w podróży.

Chcąc ocenić sam design, należy podkreślić, iż mamy do czynienia z bardzo atrakcyjnym sprzętem biznesowym, wyróżniającym się ładną, czarno-srebrną kolorystyką. Obudowa spisuje się jeszcze lepiej pod względem wytrzymałości mechanicznej. Została wykonana ze szczotkowanego aluminium, gwarantującego więcej niż zadowalająca sztywność jednostki. Jeżeli chodzi o zestaw złączy, znajdziemy tam wszystko to, co potrzebne jest w pracy biurowej, a więc porty USB, złącza HDMI i VGA oraz czytnik kart pamięci. Na przednim panelu zamontowany został także czytnik linii papilarnych.

https://images.morele.net/full/1684582_0_f.jpghttps://images.morele.net/full/1684582_3_f.jpg

HP ProBook 450 G3 – wydajność

Jeżeli zależy nam na osiągnięciu najwyższej możliwej wydajności, powinniśmy celować w konfiguracje wyposażone w pamięć RAM typu DDR4, procesor Intel Core i7-6500U i dedykowaną kartę graficzną.

Biorąc pod uwagę osiągi układu CPU, spisuje się on bardzo przyzwoicie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż jest to model niskonapięciowy. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 128 punktów w trybie jednowątkowym oraz 316 punktów w trybie wielowątkowym.

Karta graficzna AMD Radeon R7 M340 to karta ponad 3-letnia, dlatego nie należy spodziewać się po niej cudów. Spisuje się przyzwoicie, ale nic poza tym. Potwierdzają to testy przeprowadzone na platformie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics, których średnie wyniki zatrzymywały się na 41700 punktach. Karta poradzi sobie z obsługą takich gier jak Diablo III, Mafia 2 oraz Total War: Rome II.

HP ProBook 450 G3 – matryca

Laptopy z omawianej serii występują na rynku w wersjach wyposażonych w matryce HD oraz Full HD. Zostały wykonane w technologii TN, dlatego zapewniają dość przeciętną jakość generowanego obrazu. Przyczepić należy się przede wszystkim do odwzorowania kolorów.

Mimo wszystko, w ramach standardowej pracy biurowej okażą się w zupełności wystarczające. Zostały wyposażone w matowe powłoki, dlatego można na nich wygodnie pracować nawet wtedy, gdy na ekran zaczną padać promienie słoneczne. Kolejny argument, że laptopy 450 G3 to urządzenia w pełni mobilne.

HP ProBook 450 G3 – klawiatura i touchpad

Jak na modele biznesowe przystało, laptopy HP ProBook 450 G3 dysponują wyspową klawiaturą, która jest dodatkowo podświetlania. Materiał wykorzystywany podczas przygotowywania klawiszy sprawia, że tworzenie długich tekstów nie powinno być męczące.

Wysoki komfort użycia zapewnia także zamontowany gładzik. Został wyposażony w oddzielne przyciski i gładką powierzchnię, dzięki której jego działanie jest sprawne i precyzyjne.

HP ProBook 450 G3 – wady i zalety

Po stronie plusów omówionej wyżej serii należy zapisać przede wszystkim wysoką jakość wykonania. Mowa tu zarówno o obudowie, jak i osprzęcie. Użytkownicy otrzymują do dyspozycji wytrzymały laptop biznesowy, który pozwoli na wygodną pracę zarówno na stacjonarnym stanowisku, jak i w podróży.

Zamontowane podzespoły być może nie są pierwszej młodości, jednak ich wydajność okaże się wystarczająca w przypadku standardowej pracy biurowej. Do zalet sprzętu należy zaliczyć także dostęp do wielu wersji konfiguracyjnych. Przyczepić można się natomiast do matrycy, która zapewnia wyłącznie przeciętną jakość obrazu.

HP ProBook 450 G3 – podsumowanie, czy warto kupić?

Jeżeli szukacie stosunkowo taniego, sprawnego laptopa biznesowego, modele z serii ProBook 450 G3 okażą się trafionym wyborem. Zapewniają one wygodną pracę w każdych warunkach, a także stabilną obsługę wszystkich najważniejszych programów biurowych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.