Udostępnij
Skomentuj

HP EliteBook 850 G3 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy nowe wersje biznesowego laptopa ultramobilnego HP EliteBook 850 G3. Co się zmieniło?

Jest to już kolejna generacja sprzętu kierowanego do klientów biznesowych, ceniących sobie jednocześnie standardowy, 15-calowy ekran oraz lekkość i możliwość pracy także w podróży. W porównaniu z poprzednimi modelami, zmieniły się przede wszystkim procesory. Dodano również szybszą pamięć RAM i kilka innych elementów.

Polecane laptopy HP

HP EliteBook 850 G3 – dane techniczne oraz cena

Producent podkreśla, że laptopy mają zapewnić wydajność klasy korporacyjnej. Istotne stało się również utrzymanie niskiego poboru energii oraz wspomnianego już mobilnego charkateru.

HP EliteBook 850 G3 – dostępne konfiguracje

Różnica w cenie między najtańszych a najdroższym laptopem z omawianej serii jest dość znacząca. Wynika to przede wszystkim z możliwości wyboru wielu różnych dysków, do których jednak dojdziemy dopiero za chwilę.

Analizę warto rozpocząć bowiem od procesorów – co ważne, mamy dwie opcje do wyboru. Pierwsza dotyczy modelu HP EliteBook 850 G3 z układem i7, a mówiąc dokładniej, z Intel Core i7-8550U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor jest niezwykle często montowany w laptopach biznesowych. Gwarantuje bowiem niskonapięciowy charakter, przy zachowaniu przyzwoitych osiągów, które pozwalają na obsługę wszystkich najważniejszych programów.

Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do maksymalnego poziomu 4000 MHz. Już samo to pokazuje, że mamy do czynienia z układem, który dobrze dostosowuje się do konkretnych zadań i jest bardzo uniwersalny. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Ze względu na taką charakterystykę procesora, możemy liczyć na komfortową pracę nie tylko przy obsłudze programów podstawowych, ale również wielu narzędzi bardziej zaawansowanych. Potwierdzają to wyniki testów wydajnościowych. Na platformie Cinebench R15, omawiany układ uzyskał średnią wynoszącą 164 punkty w trybie jednowątkowym oraz 553 punkty w trybie wielowątkowym.

Kolejną opcją do wyboru są laptopy HP EliteBook 850 G5 z i5-8250U, a więc kolejnym procesorem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem, które w trybie bazowym wynosi 1600 MHz, a w trybie turbo 3400 MHz. Mniejsza jest także pamięć podręczna trzeciego poziomu (6 MB). Różnice nie są jednak duże, dlatego nie możemy mówić o znaczącej przewadze wydajności układu i7. Omawiany model również powinien zapewnić komfortową pracę zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Biorąc pod uwagę programy graficzne i specjalistyczne, sporym ograniczeniem omawianej serii jest brak wersji wyposażonej w dedykowaną kartę graficzną. Producent postanowił ograniczyć się wyłącznie do zintegrowanej jednostki Intel UHD Graphics 620, która sprawdza się w ramach podstawowych zadań.

Specyfikacja HP EliteBook 850 G3 wskazuje również na szybką pamięć DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Doskonale sprawdza się ona podczas pracy biurowej i mobilnej, dlatego powinna przypaść do gustu użytkownikom. Na koniec pozostaje nam już tylko podjąć decyzję odnośnie dysków twardych.

Dość łatwo znajdziemy modele wyposażone w pojedyncze dyski SSD, jednak na rynku oferowane są także laptopy z dwoma dyskami. Może być to połączenie modeli SSD i SSD M.2 lub HDD i SSD M.2. W każdym przypadku otrzymujemy sporą przestrzeń dyskową i znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego.

HP EliteBook 850 G3 – wygląd

Jak już wspominaliśmy, laptopy z tej serii mają zagwarantować wysoki komfort podczas pracy mobilnej, przy jednoczesnym zachowaniu 15-calowego ekranu. Uzyskane zostało to poprzez spore odchudzenie obudowy, dzięki czemu waga sprzętu spadła poniżej 1,8 kg. W ten sposób otrzymujemy lekkiego laptopa, którego obsługa w podróży nie powinna sprawić większych trudności.

Warto nadmienić, że został on wyposażony we wzmacnianą obudowę, co, z racji tego, że jest dość cienka, pozwoliło zachować zadowalająca sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Nie musimy martwić się nadmiernymi wygięciami jednostki centralnej i ekranu przy zwiększonym nacisku, a także charakterystycznymi skrzypnięciami. Dobrze sprawdzają się także zawiasy, które zapewniają utrzymanie ekranu w zawsze stabilnej pozycji.

Jeśli chodzi o design, mamy tu do czynienia z nowoczesnym laptopem, którego wygląd powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Bardzo dobrze oddaje bowiem charakter sprzętu. Mały plusik należy postawić także przy zestawie portów. Poza standardowymi elementami, w wielu laptopach możemy liczyć na dostęp do złącza dokowania oraz czytnika SmartCard.

HP EliteBook 850 G3 – matryca

Zachowanie standardowych rozmiarów ekranu to jedno, konieczne jest również zapewnienie przynajmniej przyzwoitej jakości generowanego ekranu. W przypadku omawianej serii, możemy natknąć się na matryce Full HD oraz 4K UHD. Obie zostały wykonane w technologii IPS, dlatego nie musimy martwić się nieodpowiednim odwzorowaniem kolorów czy też niską luminancją. Pod tym względem, wyświetlacze sprawdzają się dobrze.

To samo można powiedzieć o pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu. Matowa powłoka matrycy zapewnia przyzwoitą widoczność także w takich warunkach, co w przypadku pracy mobilnej jest niezwykle ważne.

HP EliteBook 850 G3 – klawiatura i touchpad

Jak przystało na urządzenia w tej cenie, modele EliteBook 850 G3 zostały wyposażone w podświetlane klawiatury, dzięki którym praca po zmroku nie będzie utrapieniem. Warto zaznaczyć, że dysponują one panelem numerycznym. Klawisze są standardowych rozmiarów, a użyte materiały i przełączniki sprawiają, że funkcjonują bardzo przyzwoicie. Wyróżniają się przyjemnym skokiem oraz cichym działaniem, toteż bardzo dobrze wpisują się w charakterystykę sprzętu

Użytkownicy pozytywnie oceniają także touchpad. Podkreślić trzeba przede wszystkim wygodny rozmiar płytki oraz jej właściwości ślizgowe, które zapewniają wygodną i precyzyjną pracę. Obsługa gestów również przebiega bez zarzutów. Recenzja HP EliteBook 850 G3 musi zawrzeć również wszelkie dodatki zaaplikowane przez producenta. Poza podświetlaną klawiaturą i złączem dokowania, w laptopach zamieszczony został czytnik linii papilarnych, który znajduje się zaraz pod panelem numerycznym klawiatury. Jego wykorzystanie pozwoli zwiększyć poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

HP EliteBook 850 G3 – wydajność

Procesory montowane w poszczególnych konfiguracjach sprzętowych bardzo dobrze oddają ich charakter. Są to przede wszystkim laptopy biznesowe, które mają zapewni równą przyjemność z pracy przy biurku, jak i w podróży. Jednocześnie gwarantują stabilną obsługę wszystkich podstawowych i tych nieco bardziej zaawansowanych programów, wykorzystywanych w biurze czy też przez specjalistów.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że sporym ograniczeniem możliwości urządzeń jest brak dedykowanej karty graficznej. Zintegrowana jednostka Intel UHD Graphics 620 sprawdza się wyłącznie przy podstawowych zastosowaniach. Nie poradzi sobie ona również z obsługą nowych gier z segmentu AAA. Potwierdzeniem tego są kolejne testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka ta uzyskała średnią na poziomie 1698 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 87698 punktów. Poniżej zamieszczamy jeszcze krótką listę gier, z którymi omawiana jednostka powinna sobie poradzić.

HP EliteBook 850 G3 – wady i zalety

Sporym atutem przedstawionych wyżej urządzeń jest ich ultramobilny charakter. Producentowi udało się zagwarantować wygodną pracę w podróży bez zmniejszania ekranu. Wszystko to za sprawą cienkiej i lekkiej obudowy, która jest po prostu wygodna. Spore znaczenie ma również zastosowany tu osprzęt – podświetlana klawiatura sprawdza się naprawdę dobrze, tak samo touchpad. Użytkownicy liczyć mogą również na przydatne dodatki, w postaci czytnika linii papilarnych oraz złącza dokowania. Jak już wspomnieliśmy, plus należy postawić także przy zestawie portów.

Poza obudową i dobrym osprzętem, otrzymujemy również dostęp do niskonapięciowych procesorów o więcej niż przyzwoitej mocy. Cztery rdzenie, osiem wątków i wysokie taktowanie robi swoje – nie powinniśmy mieć żadnych problemów z obsługą programów biurowych, a także narzędzi administracyjnych, projektowych i wielu innych. Tym bardziej szkoda, że w którejś z wersji nie pojawiła się dedykowana karta graficzna, nawet kosztem zwiększenia wagi i generowanego obciążenia.

Po stronie plusów zapisać możemy również jakość wykonania matryc. Są to modele IPS, które występują w wersjach z obsługą rozdzielczości Full HD lub 4K UHD. Sprawdzają się one bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o wady, to poza brakiem dedykowanej jednostki GPU, narzekać możemy na wysokie ceny poszczególnych konfiguracji, zwłaszcza tych z dwoma pojemnymi dyskami twardymi. Niektórzy mogą przyczepić się również do tego, że obudowa dość szybko się brudzi. Widoczne są na niej przede wszystkim odciski palców.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter laptopów
  • Przydatne dodatki
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Solidna, wytrzymała obudowa
  • Przyzwoite procesory o niskim poborze energii
  • Wysokiej jakości matryce Full HD i 4K UHD

WADY

  • Brak modelu z dedykowaną kartą graficzną
  • Wysokie ceny wielu konfiguracji
  • Spora podatność na zabrudzenia obudowy

HP EliteBook 850 G3 – podsumowanie, czy warto?

Powyższa seria składa się z wysokiej jakości laptopów biznesowych, które bardzo dobrze sprawdzają się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Jest to zasługa zamontowanych procesorów, a także sposobu wykonania sprzętu. Do tego należy dodać również możliwość wyboru jednej spośród wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Jeśli właśnie tego oczekujecie, a dedykowana karta graficzna jest Wam niepotrzebna, HP EliteBook 850 G3 może okazać się dobrym wyborem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.