Udostępnij
Skomentuj

HP 15-da0017nw - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Seria 15-da0017nw składa się z laptopów dostosowanych do standardowego użytku domowego. Którą wersję wybrać?

Do czynienia mamy z konkretną odnogą większej serii, dlatego nie możemy liczyć na specjalne zróżnicowanie sprzętowe oferowanych laptopów. Mimo to, warto przyjrzeć się im nieco bliżej, zwłaszcza elementom mającym wpływ na komfort ich wykorzystania.

HP 15-da0017nw – dane techniczne oraz cena

Wybór dotyczy przede wszystkim ilości pamięci RAM, a także rodzaju i pojemności dysków twardych. Do tego warto dodać analizę pozostałych podzespołów oraz ogólnej jakości wykonania urządzeń.

HP 15-da0017nw – dane techniczne oraz cena

Jak widać po załączonej specyfikacji technicznej, mówimy o standardowych laptopach domowych, które mają zagwarantować szybką i wygodną realizację podstawowych zadań, związanych między innymi z tworzeniem tekstów, arkuszy, prezentacji, oglądaniem filmów, przeglądaniem Internetu czy też obsługi programów multimedialnych mało wymagających pod względem sprzętowym.

Z tego też powodu producent zdecydował się na zamontowanie niskonapięciowego procesora Intel Core i5-8250U. Te czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ jest reprezentantem serii Kaby Lake Refresh, która wprowadziła zwiększoną ilość rdzeni oraz wątków w porównaniu z poprzednią generacją. Pozwoliło to uzyskać wyższą wydajność podczas pracy wielowątkowej. Bazowa częstotliwość taktowania układu wynosi 1600 MHz, jednak w trybie turbo może zostać znacznie podbita i osiągnąć poziom 3400 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest w tym przypadku 6 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W.

Zobacz HP 15-da0017nw

Wszystko to przekłada się na niskonapięciowy procesor, którego osiągi dobrze wpisują się w nakreśloną specyfikę sprzętu. Bez większego trudu poradzi sobie z obsługą wcześniej wymienionych programów. Potwierdzeniem jego możliwości są wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym znacząco przekroczyła ona granicę 500 punktów. Śmiało można powiedzieć, że w przypadku omawianego laptopa wybór tego właśnie układu jest jak najbardziej optymalny.

Specyfikacja HP 15-da0017nw wskazuje, że nie mamy to czynienia ze sprzętem, który pozwoliłby na obsługę nowych gier z segmentu AAA czy też szczególnie zaawansowanych narzędzi specjalistycznych. Brak w niej bowiem dedykowanej karty graficznej. Laptopy korzystają wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Ze względu na to, że korzysta ona z pamięci współdzielonej, jej możliwości są nieco ograniczone, zwłaszcza pod względem gier. Pozwolić możemy sobie na uruchomienie wyłącznie produkcji o niskich wymaganiach sprzętowych.

Podobnie jak w większości innych nowych laptopów tego typu, w HP 15-da0017nw zamontowana została pamięć RAM typu DDR4, której częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz. Choć na rynku przeważnie można znaleźć urządzenia korzystające z 4 lub 8 GB pamięci, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić kości o pojemności do 16 GB.

Recenzja HP 15-da0017nw zawrzeć musi również kwestię dysków twardych. Sprawa wydaje się bardzo prosta. W sklepach dostępne są bowiem modele z dyskami HDD (maksymalna pojemność 1 TB) oraz SSD (pojemność do 256 GB). Trzeba więc zastanowić się, czy ważniejsze jest więcej miejsca do magazynowania plików czy też szybsze działanie systemu operacyjnego, a także skrócenie procesorów zapisu i odczytu danych.

HP 15-da0017nw – wygląd

O pewnym standardzie możemy mówić także pod względem przygotowanej obudowy. Jest to bowiem typowa, 2-kilogramowa konstrukcja, która najlepiej sprawdza się w ramach użytku stacjonarnego. Dlaczego? Ponieważ została wykonana wyłącznie z tworzyw sztucznych, przez co sztywność konstrukcji nie stoi na specjalnie wysokim poziomie.

Jest to jednak zrozumiałe – rzadko kiedy w tej klasie cenowej znajdują się laptopy z obudowami aluminiowymi czy też specjalnie wzmacnianymi. Kolejny raz możemy więc stwierdzić, że wymagania użytku domowego zostały spełnione.

Choć ocena designu to sprawa mocno indywidualna, należy podkreślić, że omawiane laptopy prezentują się przyzwoicie. Przeważnie występują w kolorystyce złoto-czarnej, toteż powinny nacieszyć oczy wielu potencjalnych nabywców. Warto również podkreślić, że urządzenia te zostały wyposażone we wszystkie najpotrzebniejsze porty i złącza. Pod tym względem nie wyróżniają się one więc ani na minus ani na plus.

HP 15-da0017nw – matryca

Laptopy zostały wyposażone w matryce 15-calowe, obsługujące rozdzielczość Full HD. Wykonano je w technologii TN, dlatego oferują raczej przeciętną jakość obrazu. Osoby zauważające takie rzeczy mogą psioczyć przede wszystkim na poziom odwzorowania kolorów czy też na kontrast. I znowu trzeba podkreślić, że choć laptopy nie zapewnią doskonałych doznań płynących z gier i nie pozwolą na pracę w zaawansowanych programach graficznych, w ramach użytku domowego powinny okazać się wystarczające.

Warto zaznaczyć, że matryce w laptopach dysponują matowymi powłokami, dlatego całkiem nieźle radzą sobie z utrzymywaniem widoczności generowanych treści podczas pracy przy ostrym świetle zza okna.

HP 15-da0017nw – klawiatura i touchpad

Jeżeli chodzi o jakość wykonania osprzętu, producenta nie można specjalnie chwalić ani ganić. Zamontowana klawiatura wyspowa została przygotowana w taki sposób, że zapewnia wygodne tworzenie dłuższych tekstów, bez obawy o wytarcie się klawiszy czy też ich głośne działanie. Dzięki zastosowanym przełącznikom, wyróżniają się odpowiednim skokiem, a także dobrą reakcją. Warto nadmienić, że klawiatura została wyposażona w osobny panel numeryczny.

Kilka słów warto powiedzieć także o touchpadzie. Jak na 15-calowego laptopa przystało, płytka wyróżnia się wygodnym rozmiarem i całkiem przyzwoitymi właściwościami ślizgowymi. Jej praca jest płynna i precyzyjna, dlatego nie można się do niczego przyczepić.

HP 15-da0017nw – wydajność

Opisane wcześniej specyfikacje oferowanych laptopów dobrze pokazują, że mamy do czynienia z urządzeniami typowo domowymi, które powinny poradzić sobie z obsługą uniwersalnych programów. Mowa tu przede wszystkim o procesorze Intel Core i5-8250U, którego niemałą wydajność potwierdzają testy wydajnościowe.

Warto przeanalizować je także w kontekście zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620. Podobnie jak inne jednostki tego typu, nie pozwoli ona na wiele. W ramach obsługi programów podstawowych okaże się odpowiednia, jednak schody zaczną się tworzyć wówczas, gdy zechcemy uruchomić narzędzia specjalistyczne czy też bardziej wymagające gry komputerowe. W testach przeprowadzonych w programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 1698 punktów. W 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniósł on 87698 punktów.

HP 15-da0017nw – wady i zalety

Największym atutem omawianej serii jest jej uniwersalność. Oferowane laptopy dobrze sprawdzają się podczas oglądania filmów, pracy, nauki czy też przeglądania zasobów internetowych. Zamontowane podzespoły wyróżniają się przyzwoitą wydajnością przy zachowaniu niskiego poziomu poboru energii. Wszystko to sprawia, że HP 15-da0017nw dobrze sprawdza się jako urządzenie domowe.

To oczywiście nie wszystko. Wspomnieć należy także o możliwości wyboru między laptopami z dyskami HDD a SSD, a także przyzwoicie wykonanym osprzęcie. Mały plusk trzeba postawić także przy zestawie portów.

Oczywiście nie jest tak, że brak tu jakichkolwiek wad. Wiele potencjalnych kupców z pewnością będzie niezadowolona z faktu, że zabrakło miejsca na dedykowaną kartę graficzną, która jeszcze bardziej rozszerzyłaby możliwości sprzętu. Po stronie wad musimy umieścić również obudowę wykonaną wyłącznie z tworzyw sztucznych, a także przeciętną matrycę.

ZALETY

  • Uniwersalność
  • Niskonapięciowe, wydajne procesory
  • Dostęp do modeli z dyskami HDD, ale i SSD
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • W zestawie portów znajduje się wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennego korzystania z laptopa

WADY

  • Matryca wykonana w technologii TN
  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Obudowa z tworzyw sztucznych

HP 15-da0017nw – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie standardowego laptopa domowego, który nie będzie kosztował wiele, ale zapewni stabilną obsługę wszystkich podstawowych programów, modele HP 15-da0017nw mogą okazać się dobrym wyborem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.