Udostępnij
Skomentuj

HP 15-BS150SA - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy specyfikacje konfiguracji sprzętowych wchodzących w skład serii HP 15-BS150SA.

Do czynienia mamy z laptopami do użytku domowego, które mają posłużyć do realizacji podstawowych zadań, związanych zarówno z pracą i nauką, jak i relaksem. Uniwersalność sprzętu widoczna jest zresztą we wspomnianych specyfikacjach.

HP 15-BS150SA – dane techniczne oraz cena

Oferowane konfiguracje nie są specjalnie zróżnicowane, jednak warto przeanalizować także te detale, które w wielu sytuacjach mogą zadecydować o komforcie korzystania z urządzeń.

HP 15-BS150SA – dostępne konfiguracje

Ceny oferowanych konfiguracji nie przekraczają 3 tysięcy złotych, a różnica między modelem najtańszym a najdroższym nie jest duża. Wynika to przede wszystkim z tego, że laptopy korzystają z podobnych podzespołów.

Każdy model został na przykład wyposażony w procesor Intel Core i5-8250U. Modele Kaby Lake Refresh wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków w porównaniu z urządzeniami siódmej generacji, dlatego są często montowane w nowych laptopach biznesowych i domowych. Omawiany układ jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać jeszcze 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Jest to więc procesor niskonapięciowy, którego możliwością nie są jednak tak ograniczone, jak może nam się wydawać. Doskonale radzi sobie nie tylko z podstawowymi programami multimedialnymi, ale również wieloma narzędziami graficznymi, administracyjnymi, programistycznymi czy też projektowymi. Powinien poradzić sobie również z wieloma grami, zwłaszcza typu indie. A wszystko to przy zachowaniu niskiego poziomu poboru energii.

Zobacz HP 15-BS150SA

Warto podkreślić, że laptopy HP 15-BS150SA nie są oferowane w wersjach z dedykowaną kartą graficzną. Ograniczyć musimy się więc wyłącznie do jednostki zintegrowanej, a więc Intel UHD Graphics 620, która wyróżnia się taktowaniem rdzenia na poziomie od 300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 1100 MHz w trybie turbo. Ze względu na pamięć współdzieloną, nasze możliwości są nieco ograniczone. Na wydajną i komfortową pracę możemy liczyć wyłącznie w przypadku programów podstawowych.

Znacznie lepiej prezentuje się pamięć RAM. Do czynienia mamy bowiem z kościami typu DDR4, które wyróżniają się wysoką częstotliwością taktowania (na poziomie 2400 MHz). Gwarantują one komfortową pracę w wielu zróżnicowanych programach. Co ważne, na rynku przeważnie znajdziemy modele dysponujące 8 lub 16 GB pamięci RAM. Ostatnim elementem wartym omówienia w tym punkcie jest oczywiście dysk twardy.

Analizując ofertę rynkową, łatwo można dojść do wniosku, że wybór dotyczy dwóch opcji. Pierwsza z nich związana jest z laptopami wyposażonymi w dysk twardy HDD, które pojemność może wynieść nawet 2 TB, natomiast druga z dyskami SSD. Są one znacznie szybsze, jednak HP 15-BS150SA przeważnie jest dostępny w wersjach o pojemności 128 GB lub 256 GB, a więc niezbyt dużo. Wszystko zależy od tego, jakie i ile lików chcemy magazynować.

HP 15-BS150SA – wygląd

Urządzenia z omawianej serii przygotowane zostały przede wszystkim do użytku stacjonarnego, jednak ich przenoszenie, czy nawet obsługa mobilna, nie powinno być trudne. Związane jest to oczywiście z wagą sprzętu, która zaledwie o 100 gram przekracza 2 kilogramy.

Ważniejsze jest jednak to, że obudowa została wykonana wyłącznie z tworzyw sztucznych, co przełożyło się na jej dość przeciętną sztywność i kiepską wytrzymałość mechaniczną. Nie można jednak powiedzieć, że laptop jest bardziej podatny na uszkodzenia niż większość urządzeń tego typu.

Pochwalić należy z pewnością design sprzętu. Choć jest on oferowany głównie w wersjach czarno-białych, powinien przypaść do gustu większości potencjalnych nabywców. Wynika to również z dobrego spasowania wszystkich elementów. Całość prezentuje się solidnie, brak tu niepotrzebnych przerw czy krzywizn. Plus trzeba postawić również przy zestawie portów – nie znajdziemy tam żadnych elementów dodatkowych, jednak producent postarał się o zamontowanie wszystkiego tego, co niezbędne.

HP 15-BS150SA – matryca

Każdy z laptopów z tej serii został wyposażony w 15-calową matrycę Full HD, która została wykonana w technologii TN. Gwarantuje ona dość przeciętną jakość generowanego obrazu, jednak, po raz kolejny, w ramach użytku domowego powinna okazać się wystarczająca. Laptop nie posłuży nam do pracy w bardziej zaawansowanych programach graficznych, jednak bez problemów poradzi sobie z filmami czy też grami.

Co ważne, matryce dysponują matowymi powłokami i dość dobrze radzą sobie z pracą przy odsłoniętym oknie czy też na zewnątrz. Oczywiście promienie słoneczne padające na ekran powodują obniżenie widoczności, jednak praca na laptopie nadal będzie możliwa.

HP 15-BS150SA – klawiatura i touchpad

Producent nie pokusił się o implementację żadnych dodatków w laptopach z tej serii. Nie uświadczymy więc w nich podświetlenia klawiatury czy też czytnika linii papilarnych. Zadowolić musimy się wyłącznie standardową klawiaturą, która jednak dobrze spełnia swoje zadanie. Klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem, dlatego codzienne pisanie długich tekstów nie powinno być specjalnie męczące. Zwłaszcza że mamy do czynienia z klawiaturą pełnowymiarową, wyposażoną w panel numeryczny.

Touchpad spisuje się poprawnie, nie można powiedzieć, że wyróżnia się na plus lub na minus. Jego właściwości ślizgowe są na tyle przyzwoite, że jego wykorzystanie okaże się po prostu wygodne.

HP 15-BS150SA – wydajność

Jak już wspominaliśmy, procesory montowane w laptopach HP 15-BS150SA wyróżniają się całkiem przyzwoitą wydajnością, która powinna pozwolić na komfortową pracę, naukę i zabawę. Co równie ważne, są to urządzenia niskonapięciowe, które nie generują nadmiernego obciążenia.

Jak wygląda to w przypadku zintegrowanej karty graficznej? Jednostka Intel UHD Graphics 620 wyróżnia się raczej ograniczonymi możliwościami, choć trzeba przyznać, że w kategorii kart zintegrowanych znajduje się ona w czołówce. Na co więc pozwoli? Powinna poradzić sobie ze wszystkim programami przewidzianymi do użytku domowego. Nieco gorzej wygląda sprawa gier – liczyć możemy wyłącznie na obsługę produkcji wiekowych, a także takich, które wyróżniają się dość niskimi wymaganiami sprzętowymi.

W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta ta uzyskała średni wynik wynoszący 1698 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics zatrzymał się na poziomie 87698 punktów.

HP 15-BS150SA – wady i zalety

Chcąc wymienić atuty serii, z pewnością trzeba wspomnieć o niskonapięciowym charakterze urządzeń wchodzących w jej skład. Wynika to oczywiście z użytych podzespołów. Procesory wyróżniają się bardzo przyzwoitą wydajnością, dlatego nie powinniśmy obawiać się jakości obsługi systemu operacyjnego czy też wielu narzędzi.

Konfiguracje nie dysponują dedykowanymi kartami graficznymi, co w pewien sposób ogranicza ich możliwości (zwłaszcza mając na uwadze wydajność układów CPU), jednak należy uczciwie stwierdzić, że jednostka zintegrowana w użytku domowym sprawdza się dobrze (poza obsługą gier).

Po stronie zalet należy zapisać wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4, możliwość wyboru modelami z dyskami HDD a SSD, a także solidny osprzęt i zestaw portów. Jeżeli chodzi o wady, to, poza kartą graficzną, trzeba wspomnieć o dość przeciętnej matrycy TN i obudowie wykonanej z tworzyw sztucznych.

ZALETY

  • Niskonapięciowy charakter sprzętów
  • Przyzwoite procesory, zapewniają stabilną obsługę wielu programów
  • Pamięć RAM typu DDR4 o wysokiej częstotliwości taktowania
  • Możliwość wyboru konfiguracji z dyskami twardymi typu SSD
  • Całkiem przyzwoity osprzęt
  • W zestawie portów znajduje się wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennego korzystania z laptopa

WADY

  • Brak modeli z dedykowaną kartą graficzną
  • Przeciętna matryca TN
  • Obudowa z tworzyw sztucznych

HP 15-BS150SA – podsumowanie, czy warto?

Powyższe laptopy dobrze wpisują się w kategorię urządzeń domowych, nastawionych na obsługę programów podstawowych. Nie wyróżniają się one specjalnie wydajnymi podzespołami ani wieloma dodatkami, jednak powinny sprawdzić się, jeśli szukacie sprzętu do pakietu biurowego, przeglądarki internetowej, prostych programów graficznych, filmów czy też gier o niskich wymaganiach sprzętowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.