Udostępnij
Skomentuj

Gryf olimpijski - waga, wymiary - jaki wybrać?

Czy do treningu siłowego najlepszy będzie gryf olimpijski? Waga i wymiary gryfu – to warto sprawdzić.

Jednym z coraz częściej wybieranych sprzętów jest gryf olimpijski. Są to drążki, nazywane czasem po prostu prętami, które stanowią element sztangi. Na gryf zakładane są obciążenia, dzięki czemu sprzęt do ćwiczeń jest pełny. Średnica takiego gryfu zazwyczaj waha się między 25 a 55 mm. Oczywiście im większa średnica, tym wyższa wytrzymałość, choć wiele zależy także od firmy produkującej. Chcesz poznać, jakie są zalety gryfu olimpijskiego i jaka jest jego waga? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Rodzaje gryfów. Ile waży gryf olimpijski?

Na początek warto wyjaśnić, że Istnieje kilka rodzajów gryfów. Przede wszystkim możemy je podzielić na zwykłe i olimpijskie. Ponadto dostępne są również gryfy proste oraz łamane. Każdy z nich ma specyficzne cechy, dlatego też wybór nie jest tak oczywisty.

Gryf prosty jest najzwyklejszy i zazwyczaj wykonuje się z nim przysiady, wyciskanie na klatkę czy też wyciskanie żołnierskie na barki. Sprawdzają się one przy ćwiczeniu mięśni ramion.

Z kolei gryf łamany może cechować się mniejszym lub większym zakrzywieniem. Zwykle trenuje się z jego pomocą bicepsy. Charakteryzuje się tym, iż mniej obciąża on nadgarstki, dlatego też sprawdzi się nawet u osób zaczynających dopiero ćwiczenia ze sztangą. Kształt gryfu zapewnia zróżnicowanie pracy mięśni i tym samym możliwość lepszego ich rozwoju.

Warto wiedzieć!

Istnieje również dość charakterystyczny gryf – kratownica, który używany jest w głównej mierze do treningów bicepsa i tricepsa.

Klasycznym gryfem męskim jest sztanga olimpijska. Posiada on 2,2 metra długości, natomiast jego waga wynosi około 20 kilogramów. Gryf olimpijski jest dostępny również w wersji damskiej, przy czym tutaj jego długość sięga 2,1 metra, masa zaś to 15 kilogramów. Nie jest to oczywiście reguła, ponieważ ten rodzaj gryfu może mieć również mniejsze parametry. Wszystko zależy od tego, jakiego obciążenia oczekujemy. Gryfy olimpijskie są zakończone obrotowymi tulejami. Dzięki temu ciężar może obracać się niezależnie od gryfu, co zmniejsza ryzyko kontuzji.

Czym charakteryzują się wysokiej jakości gryfy olimpijskie?

Gryf olimpijski wyróżnia nie tylko waga i wymiary. Profesjonalny sprzęt musi oczywiście spełniać wysokie standardy. To właśnie dlatego sztangi olimpijskie są droższe od zwykłych akcesoriów. Czym jeszcze zatem charakteryzują się wysokiej jakości gryfy olimpijskie?

 • Wytrzymałością na rozciąganie i wyginanie, co mierzy się siłą nacisku w funtach na cal kwadratowy powierzchni (PSI);
 • brakiem nacięć na powierzchni – nacięcia mogą powodować w późniejszym czasie pęknięcia gryfu;
 • warstwą ochronną, chyba że gryf wykonany jest ze stali nierdzewnej, wówczas nie jest konieczna dodatkowa ochrona;
 • gryfy olimpijskie mają szczegółowe markowania na gryfie, które pomagają w precyzyjnym ustawieniu rąk;
 • specjalnymi rowkowaniami na powierzchni (nazywane „knurling”), które pomagają w utrzymaniu pewnego chwytu podczas podnoszenia ciężarów.

Gryf prosty i łamany – porównanie gryfów olimpijskich

Wśród gryfów olimpijskich wymienić możemy gryf prosty oraz łamany. Wygięcie ma duże znaczenie podczas trenowania, gdyż powoduje on m.in. obracanie się gryfu w dół pod wpływem grawitacji.

Gryf prosty

 • Stosowany podczas ćwiczeń na klatkę piersiową, w martwym ciągu, zarzucaniu oraz podrzucaniu
 • Jednolita praca mięśni

Gryf łamany

 • Stosowany zwykle podczas ćwiczeń na bicepsy i tricepsy
 • Zróżnicowanie pracy mięśni, więc większa możliwość ich rozwoju

Istotną różnicą jest tu fakt, iż gryf łamany sprawdzi się lepiej u osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztangami, gdyż nie spowoduje dużego obciążenia nadgarstków. Ponadto warto postawić na lekko łamane gryfy, ponieważ są one bardziej uniwersalne. Te mocno łamane są przydatne szczególnie przy modelowaniu tricepsów. Jeśli jesteśmy doświadczeni w podnoszeniu ciężarów, nie musimy ograniczać się w wyborze gryfu.

Jakie są zalety gryfu olimpijskiego?

Na koniec warto podsumować, jakie są zalety gryfu olimpijskiego. Szczególnie docenią to osoby, które ćwiczą regularnie z dużymi ciężarami. Oto kilka kluczowych plusów:

 • wcześniej wspomniany „knurling” zapewnia pewny i stabilny chwyt gryfu rękoma podczas ćwiczeń;
 • jest najbardziej profesjonalny i solidnie wykonany spośród wszystkich rodzajów gryfów, więc charakteryzuje się najwyższą jakością;
 • minimalizowane jest ryzyko porysowania gryfu przez talerze;
 • sprawdza się zarówno u mniej doświadczonych sportowców, jak i u tych bardzo zaawansowanych.
 • gryfy olimpijskie mają większą średnicę (ok. 50 mm) w porównaniu do gryfów standardowych, co pozwala na używanie większych i cięższych talerzy;
 • wysoka nośność – gryfy olimpijskie są zaprojektowane do podnoszenia bardzo dużych ciężarów (często do 500 kg i więcej);
 • długość gryfu olimpijskiego (2,2 m dla mężczyzn, 2,01 m dla kobiet) zapewnia większą stabilność podczas wykonywania ćwiczeń z dużymi obciążeniami;
 • obrotowe końcówki gryfu olimpijskiego zmniejszają ryzyko kontuzji.

Jednocześnie pamiętaj, że korzystanie z gryfu olimpijskiego wymaga pewnej wprawy i techniki. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningiem siłowym, możesz zacząć od lżejszych gryfów i stopniowo przejść na gryf olimpijski.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.