Udostępnij
Skomentuj

Gryf łamany — ćwiczenia, waga. Jaki wybrać? Prosty czy łamany?

Gryf łamany, czyli sztanga, która posiada powyginane pręty. Jakie ćwiczenia wykonywać na gryfie łamanym?

Gryf łamany to bardzo proste narzędzie, za pomocą którego będziemy mogli zamocować dopasowane do nas odważniki i podnosić ciężary w trochę inny sposób, dzięki wygiętemu prętowi. Ta sztanga łamana świetnie się sprawdzi na ćwiczenia na przedramiona. Jeżeli interesują Cię ćwiczenia na triceps, gryf łamany również będzie dobrym wyborem. Jest to naprawdę uniwersalny przyrząd do ćwiczeń w trakcie treningu siłowego.

Gryf łamany – ćwiczenia na biceps i przedramiona

Gryf do ćwiczeń pozwala na bezpieczniejsze uginanie przedramion, skutecznie odciążając nadgarstki. Wspomaga więc rozwój tych partii ciała, a jednocześnie daje ochronę naszym nadgarstkom, które mogłyby być narażone na kontuzje w przypadku intensywnych ćwiczeń. Inwestując w gryf łamany, ćwiczenia na ławce i na stojąco będą o wiele łatwiejsze do przeprowadzenia.

Zwiększony wysiłek izometryczny, czyli taki, gdzie wykonując z gryfem łamanym ćwiczenia na klatkę, obciążamy lewą i prawą partię ciała w sposób jednakowy, jest bardzo skuteczny. Należy pamiętać, że decydując się na trening, prawidłowe obciążenie i wykonywanie ćwiczeń według instrukcji (a nie na skróty) to podstawa. Prawidłowe obciążenie to jest takie, kiedy po kilkunastu seriach danego ćwiczenia czujemy opór w mięśniach, ale jednocześnie nie czujemy się wycieńczeni.

Waga gryfu łamanego

Waga gryfu jest bardzo ważna, gdyż nie jest on standardowym gryfem olimpijskim. Łamany gryf posiada obciążenie w innych miejscach niż przypadku prostego gryfu, sztangi, czy innego niewykrzywionego przyrządu do ćwiczeń.

Gryfy do ćwiczeń mogą mieć różną wagę od 5 do nawet 11 kg. W zależności od zasięgu naszych ramion i osobistych umiejętności powinniśmy wybrać dopasowany gryf łamany z obciążeniem. Na samym początku, dla osób rozpoczynających zabawę z ćwiczeniem przedramion, sama waga gryfu mocno łamanego może okazać się sporym wyzwaniem. Dlatego należy się zastanowić, jak ciężki wybrać gryf i dopiero później, czy powinien być on prosty, czy łamany

Gryf prosty czy łamany? Który lepszy?

Jeżeli interesują cię ćwiczenia na barki, gryf łamany sprawdzi się lepiej niż prosta, standardowa odmiana. W przypadku tych ćwiczeń obciąża on przede wszystkim tę partię ciała, zmniejszając opór na nadgarstkach i jednocześnie przenosząc większość nacisku na barki. Sprawdzając różne opcje treningu w Internecie, bez problemu będziesz mógł znaleźć takie ćwiczenia, które wspomogą rozwój mięśni przedramion, jeżeli zdecydujesz się na sztangę gryf.

Pewnie się zastanawiasz przy gryfie mocno łamanym, jakie ćwiczenia i na jaką partię ciała możesz wykonywać. Przede wszystkim są to ćwiczenia obciążeniowe na plecy, bicepsy, przedramienia, barki, nogi, klatkę i triceps. Opcji jest naprawdę sporo i należy jedynie pamiętać, żeby zachować umiar i do swojego treningu wprowadzić taki plan, który uwzględni każdą partię ciała.

Dlaczego warto ćwiczyć z gryfem łamanym?

Przy wyborze interesujących nas ćwiczeń, gryf łamany sam w sobie staje się obciążeniem. Powinniśmy o tym pamiętać, gdyż jest to bardzo ważne, aby ciężar był dostosowany do naszych obecnych możliwości. Na przykład, jeżeli chcemy w dany dzień ćwiczyć na barki, gryf łamany powinien być obciążony o 1 kg mniej, niż w przypadku standardowej sztangi.

Wybierając gryf mocno łamany, ćwiczenia polecone nam przez trenera personalnego mogą stać się zdecydowanie bardziej istotne. Jest więc to dobry wybór, jeżeli chcemy zacząć przygodę z regularnym trenowaniem, a jednocześnie obserwować w niedługim okresie czasu efekty naszego wysiłku. Kluczową kwestią jest jedynie złapanie uchwytu w odpowiedni sposób. Wiele osób profesjonalnie zajmujących się trenowaniem, na samym początku może mieć problem z niecodziennym uchwytem. Jest to jednak problem tylko i wyłącznie na początku. Jeżeli w odpowiedni sposób złapiesz uchwyt gryfu łamanego, ćwiczenia staną się o wiele prostsze i efektywniejsze, niż w przypadku gryfu prostego.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Gryfy i zaciski - Hantle - Kettlebell

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.