Udostępnij
Skomentuj

Skakanka - jaką wybrać? Która będzie najlepsza?

Skakanka wraca do łask. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie wybrać skakankę dostosowaną do Twoich potrzeb i wymagań.

Skakanie na skakance to jedna z wielu aktywności sportowych, które dobrze znamy z dzieciństwa, a które warto kontynuować w późniejszych latach. Omawiane ćwiczenie znakomicie wpływa bowiem na mięśnie nóg oraz na redukcję tkanki tłuszczowej, a przy tym świetnie wyrabia kondycję i wpływa na całą sylwetkę. Czy warto sięgnąć po skakankę? Jaką skakankę kupić? Na co zwrócić uwagę?

Najczęściej wybierane skakanki

Choć przedmiot ten wielu osobom kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa, to skakanka jest jednym z lepszych akcesoriów sportowych, które można wykorzystywać podczas zróżnicowanych treningów. Chętnie sięgają po nią bokserzy, biegacze oraz miłośnicy treningów fitness, cardio i interwałowych.

Zalety ćwiczeń na skakance

 • trening ze skakanką staje się bardziej zróżnicowany,
 • skakanie na skakance świetnie modeluje sylwetkę, a w szczególności jej dolne partie, ale również mięśnie brzucha, wspiera spalanie tłuszczu i usprawnia działanie układu oddechowo-krążeniowego,
 • skakanie na skakance poprawia wydajność i kondycję,
 • skakanka jest niewielka i lekka – można zabierać ją ze sobą na spacery i wyjazdy i użytkować w terenie,
 • skakanka nie kosztuje wiele, a jej użytkowanie daje mnóstwo korzyści.

Co jest najważniejsze przy wyborze skakanki?

Przy zakupie skakanki warto zwrócić uwagę na szereg parametrów, ale najważniejszą kwestią jest jej długość. Jak ją dobrać?

 • Skakanka nie może być za długa, ponieważ będzie plątać się po podłodze podczas skakania, zaczepiać o obuwie i wymuszać nienaturalne ruchy rękami.
 • Skakanka nie może być również za krótka – wówczas wymagałaby niewygodnego, zbyt wysokiego podskakiwania.
 • Idealną długość skakanki można dobrać, jeśli staniemy obiema stopami na środku skakanki i uniesiemy jej rączki do góry. Najlepiej, jeśli sięgną nam mniej więcej do pach.

Czym mogą się różnić poszczególne modele skakanek i jaki to ma wpływ na użyteczność skakanki?

Gdy wybierzemy się do sklepu sportowego lub przejrzymy ofertę internetową, szybko zorientujemy się, jak duży jest wybór skakanek i jak duża może być rozpiętość cenowa pomiędzy najtańszymi wersjami i najdroższymi.

 • Najtańsze skakanki to często modele przeznaczone dla dzieci i dla amatorów, którzy będą skakać tylko od czasu do czasu. Zazwyczaj są wykonane ze słabszych materiałów i ich największą zaletą jest właśnie niska cena.
 • Skakanki z wyższej półki mogą być wyposażone w funkcje dodatkowe (na przykład licznik w rączce), co pomaga w profesjonalnych treningach.

Z jakiego materiału powinna być zrobiona skakanka?

Wbrew pozorom, jest to kwestia dość istotna, ponieważ dobrane materiały wpływają zarówno na cenę skakanki, jak również na komfort jej użytkowania. Na początek najpopularniejsze typy skakanek z uwzględnieniem materiałów, z których wykonano linkę:

 • Skakanka sznurkowa – najlepszy wybór dla tych, którzy dopiero rozpoczynają ćwiczenia na skakance. Jej zaletą jest bardzo dobra cena oraz fakt, że ewentualne uderzenie sznurkiem nie będzie bolesne. Największym mankamentem skakanek sznurkowych jest ich niezbyt szybkie tempo.
 • Skakanka gumowa – nieco szybsza od skakanki sznurkowej. Dobry wybór zarówno dla osób początkujących, którzy chcą mieć płaski brzuch, jak i dla zaawansowanych. Można spotkać modele skakanek z linką z tworzywa, które będą wyposażone w licznik.
 • Skakanka skórzana– znacznie cięższa od skakanki sznurkowej lub z PCV. Skakanka rzemienna jest polecana sportowcom i bokserom – z uwagi na ciężar, kształtuje także mięśnie brzucha, rąk i ramion. Jest szybka i pozwala na wykonywanie zróżnicowanych ćwiczeń.
 • Skakanka metalowa – ciężka i polecana jedynie zaawansowanym użytkownikom. Metalowe są zazwyczaj skakanki dla bokserów – ich ciężar i tempo pracy sprawiają, że idealnie kształtują sylwetkę, kondycję oraz odpowiednie partie mięśni.

W sklepach można znaleźć także inne typy skakanek (na przykład z obciążeniem, które pozwalają na bardzo zaawansowane treningi), a poszczególne modele mogą różnić się także materiałem, z którego wykonano rączki. Uchwyty w skakankach bywają wykonane z:

 • Pianki – jest to wariant tani, miękki i antypoślizgowy.
 • PCV – skakanka z rączkami z najtańszego tworzywa będzie się ślizgać. Najlepiej wybrać model z rączkami wyposażonymi w antypoślizgowe nakładki.
 • Drewna – wygodna i poręczna opcja. Drewno nie ślizga się w dłoni tak bardzo, jak plastik.
 • Metalu – popularny wariant w skakankach dla profesjonalistów.

Co można wyćwiczyć na skakance? Jakie ćwiczenia są najpopularniejsze?

Ćwiczenia na skakance to nie tylko przeskakiwanie przez obracającą się linkę, ale także wiele innych rodzajów aktywności. Istnieją całe rozbudowane treningi fitness i interwałowe oparte o użytkowanie skakanki.

 • Używając skakanki tylko do przeskoków można wyćwiczyć mięśnie nóg – w szczególności łydki, ale także uda i pośladki. Skakanie na skakance pomaga zredukować tkankę tłuszczową oraz wpływa na kondycję.
 • Skakanka może posłużyć nam podczas ćwiczeń gimnastycznych – na przykład przy wykrokach lub przysiadach można trzymać ją, złożoną kilka razy w pół, w dłoniach mocno wyciągniętych przed siebie.
 • Skakanka może być przydatna przy rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających – na przykład podczas skłonów i rozciągania można złożyć ją kilka razy i trzymać rozciągniętą pomiędzy dłońmi podczas wykonywania niektórych ćwiczeń.

Jak skakać na skakance?

Powyższe ćwiczenia doskonale pokazują, że ten niepozorny przyrząd może okazać się niezwykle przydatny. Zalety treningu z jego wykorzystaniem związane są między innymi z możliwością szybkiego spalania tłuszczu, wzmocnienia mięśni brzucha, rąk i nóg, poprawy kondycji czy też polepszenia samopoczucia.

Warto więc zastanowić się, jak korzystać ze skakanki, by efekty te osiągnąć szybciej. Warto podkreślić, że plan treningowy zakładający 30 minut ćwiczeń pozwoli spalić od 300 do 400 kcal. Regularność w przypadku takiej intensywności zapewni po pewnym czasie poprawę wyglądu ud, pośladków, łydek oraz ramion.

Tego typu ćwiczenia fitness na początku najlepiej wykonywać co drugi dzień. Jeśli nie pojawią się wtedy zakwasy, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby trenować codziennie. W jaki sposób? Najlepiej poprzez interwały – 30 sekund skakania, 10 sekund przerwy i tak dalej. Po kilku dniach możemy stopniowo zwiększać obciążenia. Jeśli dodamy do tego zdrowe odżywianie i inne formy ruchu, szybko spalimy nadmiar tkanki tłuszczowej, wzmocnimy mięśnie i poprawimy ogólną wydolność organizmu.

Czy skakanki mogą mieć jakieś dodatkowe funkcje?

Skakanka ma zazwyczaj bardzo prostą konstrukcję – linka lub sznurek i dwie rączki. Jednak nawet tak prosty sprzęt sportowy może posiadać funkcje dodatkowe, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Najpopularniejszą z nich jest licznik w rączce, który bywa pomocny przy śledzeniu postępów w treningach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.