Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu LifeBook U758 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości 15-calowego notebooka biznesowego od Fujitsu. Co potrafi model U758?

Jest to kolejna generacja tego typu sprzętów, kierowanych do firm i profesjonalistów. Producent postarał się o połączenie wygodnej przestrzeni roboczej z niewielką wagą urządzenia, dzięki czemu jego przenoszenie, a nawet wykorzystanie w podróży nie powinno sprawiać większych trudności.

Fujitsu LifeBook U758 – dane techniczne oraz cena

Omawiany model powinien spełnić oczekiwania wielu klientów, gdyż występuje na rynku w kilkunastu różnych wersjach sprzętowych. Pod obudowami znajdziemy różne procesory, dyski twarde i kości pamięci RAM. Do tego dochodzi również zamontowane wyposażenie.

Fujitsu LifeBook U758 – dostępne konfiguracje

Podobnie jak wiele nowych biznesowych laptopów od tego producenta, także model U758 korzysta z niskonapięciowych procesorów Intel Kaby Lake Refresh, które zapewniają zwiększoną ilość rdzeni i wątków w porównaniu z poprzednią generacją, a także nieco podwyższone taktowanie. Wszystko to wystarczy, aby uzyskać więcej niż przyzwoitą wydajność, wystarczającą do obsługi nie tylko standardowych programów biznesowych, ale również wielu narzędzi profesjonalnych.

Oczywiście ostateczna wydajność jest zależna od wybranej konfiguracji sprzętowej. Spore zróżnicowanie dotyczy przede wszystkim wykorzystywanych procesorów. Na rynku znaleźć można laptopy z pięcioma różnymi układami Intela ósmej generacji.

Osoby stawiające na maksymalizację osiągów, powinny zainteresować się dwoma modelami Intel Core i7. Jak wskazuje specyfikacja Fujitsu LifeBook U758, największą wydajność zapewni procesor Intel Core i7-8650U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 1900 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4200 MHz. Wskazać należy również na 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz niski współczynnik TDP, który wynosi 15 W.

Zobacz Fujitsu LifeBook U758

Wszystko to przekłada się na sprzęt przystosowany do obsługi wymagających narzędzi biznesowych, robiących użytek z dodatkowych rdzeni. Układ ten spełni wymagania przede wszystkim profesjonalistów, którzy celują w sprzęt zapewniający stabilną, wydajną pracę na wielu oknach. Bardzo zachęcająco prezentuje się nie tylko specyfikacja procesora, ale również uzyskiwane przez niego wyniki w testach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 jego średnia wynosi 169 punktów w trybie jednowątkowym i 605 punktów w trybie wielowątkowym. Wyniki te potwierdzają wskazaną charakterystykę sprzętu.

Pod względem wydajności, bardzo zbliżony jest również drugi procesor i7 montowany w laptopie LifeBook U758. Mowa tu układzie Intel Core i7-8550U. On także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Wyróżnia się jednak nieco niższym taktowanie, które w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite do 4000 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Niższe taktowanie przekłada się na mniejszą wydajność, jednak różnice między tymi procesorami są naprawdę niewielkie. W programie Cinebench R15, model i7-8550U uzyskał kolejno 167 i 564 punkty, zapewnia więc podobne możliwości. 

Również dwa procesory zostały wybrane z serii Intel Core i5. Tym wydajniejszym jest model Intel Core i5-8350U. Czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 1700 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo. Korzysta również z 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a jego współczynnik TDP wynosi 15 W. Drugim procesorem z tej serii jest Intel Core i5-8250U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3400 MHz, 6 MB pamięci podręcznej). Są to procesory o kilkanaście procent słabsze od modeli i7, dlatego one także powinny zapewnić bardzo wszechstronne działanie.

Dla klientów szukających oszczędności przygotowane zostały konfiguracje najtańsze, które korzystają z procesora Intel Core i3-8130U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2200-3400 MHz, 4 MB pamięci podręcznej) lub układów Intela siódmej generacji. Okażą się one odpowiednie go podstawowych zadań biznesowych.

Podobieństwo do wielu innych biznesowych serii od Fujitsu dotyczy także dedykowanej karty graficznej, a raczej jej braku. Laptopy korzystają wyłącznie z jednostki zintegrowanej, czyli Intel UHD Graphics 620 lub Intel HD Graphics 620 (modele z procesorami siódmej generacji). Ze względu na wykorzystanie przez nie wyłącznie pamięci współdzielonej, zapewnią mocno ograniczone możliwości, przez co poradzą sobie wyłącznie z zadaniami podstawowymi. Nie można po nich oczekiwać znaczącej pomocy podczas pracy z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi graficznych czy też projektowych.

Dobrą informacją jest natomiast to, że specyfikacja Fujitsu LifeBook U758 wskazuje na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, a także na możliwość wyboru między dyskami SSD z interfejsem SATA III a PCIe – te ostatnie zapewniają znacznie szybsze działanie systemu operacyjnego.

Fujitsu LifeBook U758 – wygląd

Obudowa laptopa została wykonana ze stopów aluminium i magnezu, dlatego też jest on całkiem lekki, mimo że dysponuje 15-calowym ekranem. Dzięki temu potencjalni nabywcy mogą liczyć nie tylko na wygodne przenoszenie sprzętu, ale również na komfortową pracę mobilną. Z laptopa nie trzeba więc korzystać wyłącznie przy biurku – dobrze sprawdzi się także na kanapie czy też w różnych środkach komunikacji.

Pod względem designu, do czynienia mamy z dość prostą, standardową bryłą, utrzymaną w ciemnej, matowej stylistyce. Powinna więc zadowolić większość użytkowników biznesowych. Co najważniejsze, obudowa wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Konstrukcja jest odporna na wygięcia i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu powinna wytrzymać trudy pracy w różnych warunkach.

Oferowane na rynku modele laptopa LifeBook U758 są zróżnicowane także pod kątem zestawu portów. Każda konfiguracja została wyposażona w porty USB i złącza wideo, jednak niektóre wersje dają nam dostęp do ciekawych dodatków. Mowa tu między innymi o złączu dokowania, wejściu na kartę SIM, a także złączu SmartCard. Wszystko to rozszerza możliwości wykorzystania sprzętu.

Fujitsu LifeBook U758 – matryca

Każda wersja omawianego laptopa jest 15-calowa, jednak należy podkreślić fakt, iż korzystają one z różnych matryc. Co ciekawe, do wyboru mamy aż 4 opcje. Pierwszą, najtańszą będzie urządzenie z matrycę HD, wykonaną w technologii TN. Jej parametry są przeciętne, co oczywiście przekłada się na ogólną jakość generowanego obrazu. Zastrzeżenia można mieć zarówno do odwzorowania kolorów, jak i kontrastu oraz luminancji.

Jeżeli szukacie czegoś lepszego, powinniście zainteresować się konfiguracjami z matrycami IPS, które pozwalają na obsługę programów graficznymi. Są one dostępne w wersjach obsługujących rozdzielczość Full HD bądź UHD 4K, a także technologię dotyku. Wybór jest oczywiście zależny od indywidualnych preferencji użytkownika. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że omówione matryce korzystają z ochrony antyodblaskowej, która utrzymuje przyzwoitą widoczność generowanych treści w różnych warunkach oświetleniowych.

Fujitsu LifeBook U758 – klawiatura i touchpad

W modelu U758 zamontowana została podświetlana klawiatura, której wykonanie należy ocenić pozytywnie. Wykorzystane zostały materiały dobre jakości, dzięki którym klawisze pracują bez zastrzeżeń, wyróżniając się wyraźnym skokiem, co oczywiście wpływa na ogólny komfort pisania. Pod tym względem laptop Fujitsu LifeBook spisuje naprawdę dobrze.

Nieco gorzej wypada touchpad – użytkownicy często narzekają na jego działanie i jakość wykonania. Mowa tu zarówno o właściwościach ślizgowych płytki, jak i pracy przycisków. Mały plus możemy postawić natomiast przy działaniu czytnika linii papilarnych, który znajduje się pod klawiaturą.

Fujitsu LifeBook U758 – wydajność

Tak duży wybór konfiguracji sprzętowych sprawia, że przed dokonaniem wyboru warto zwracać uwagę przede wszystkim na moc obliczeniową zamontowanych procesorów. W sieci dostępnych jest wiele testów, recenzji, a także rankingów, które pomogą nam dokonać wyboru. Największą wydajnością wyróżniają się oczywiście układy z serii Intel Core i7 i to na nie należy stawiać wówczas, gdy zależy nam na maksymalizacji możliwości sprzętu.

O takim wyborze nie możemy myśleć w przypadku kart graficznych. Wszystkie laptopy korzystają bowiem z jednostki zintegrowanej. W przypadku Intel UHD Graphics 620 możemy mówić tylko o dobrym wypełnieniu podstawowych zadań. Potwierdzają to zresztą testy wydajnościowe – w programie 3DMark 11 Performance GPU karta ta uzyskała 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 42908 punktów. Są to rezultaty przeciętne. Test Fujitsu LifeBook U758 wykazał także, że nie pozwoli on na uruchomienie gier z segmentu AAA. A już na pewno nie tych najnowszych. Liczyć możemy wyłącznie na zabawę w produkcjach o niskich wymaganiach sprzętowych.

Fujitsu LifeBook U758 – wady i zalety

Sporym atutem modelu U758 jest fakt, iż występuje on na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych, dzięki czemu z łatwością można dobrać laptopa do konkretnych zadań i programów, jakie mają być obsługiwane. Wykorzystanie procesorów Intel Kaby Lake Refresh również trzeba ocenić na plus. Zapewniają one bowiem bardzo przyzwoitą wydajność, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu poboru energii.

Po stronie zalet znajdzie się także solidna, lekka obudowa, rozbudowany zestaw portów, w którym znaleźć może się wiele dodatków, dobrze wykonany osprzęt oraz możliwość wyboru jednej z aż czterech matryc. Jeśli chodzi natomiast o wady, użytkownicy sprzętu najczęściej narzekają na słabej jakości touchpad. W opiniach wystawianych w Internecie często przewija się również wątek bardzo przeciętnej kamery internetowej oraz krótkiej żywotności baterii.

ZALETY

 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Wydajne, niskonapięciowe procesory
 • Szybka pamięć DDR4
 • Możliwość wyboru między dyskami twardymi SSD SATA III a SSD PCIe
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Bardzo solidna, lekka obudowa
 • Wiele dodatków
 • Dobrze wykonany osprzęt
 • Cztery matryce do wyboru

WADY

 • Słabej jakości touchpad
 • Przeciętna kamera internetowa
 • Krótki czas pracy baterii

Fujitsu LifeBook U758 – podsumowanie, czy warto?

Jak widać, zalet omówionego sprzętu jest znacznie więcej niż wad. Recenzja Fujitsu LifeBook U758 wskazuje na to, iż mamy do czynienia z bardzo solidnym laptopem biznesowych, który pozwala na znacznie więcej niż tylko obsługa podstawowych programów. Ze względu na wiele konfiguracji do wyboru, seria U758 jest warta zainteresowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.