Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu Lifebook U728 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy ultrabooka od Fujitsu. Czy 12-calowy model U728 spełnia najważniejsze kryteria?

Urządzenia tego producenta nie są popularne w naszym kraju. Najczęściej przegrywają z proporcjami HP, Lenovo, Acera czy też Asusa. Tak się jednak składa, że w ofercie Fujitsu znajduje się kilka ciekawych sprzętów – ultrabook U728 wydaje się być jednym z nich.

Fujitsu Lifebook U728 – dane techniczne oraz cena

Kierowany jest on przede wszystkim do klientów biznesowych, którzy często podróżują. Na pokładzie znalazły się między innymi procesory z serii Intel Kaby Lake oraz dyski twarde SSD M.2, obsługujące technologię NVMe.

Fujitsu Lifebook U728 – dostępne konfiguracje

Różnica w cenie między najtańszym a najdroższym laptopem wynosi ponad 4 tysiące złotych. Związane jest to nie tylko z wieloma różnymi podzespołami montowanymi w  U728, ale także dodatkami i matrycami. Warto przed zakupem prześledzić specyfikację interesującej nas specyfikacji, tak aby rzeczywiście wybrać model, który spełnia nasze wymagania i potrzeby.

Analizę warto rozpocząć oczywiście od procesorów. Producent zdecydował się na wykorzystanie układów z serii Intel Kaby Lake Refresh, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków w porównaniu ze starszymi modelami. Największą wydajność zapewnią nam konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-8650U. Dysponuje on czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami.

Wyróżnia się on całkiem wysoką częstotliwością taktowania. W trybie bazowym wynosi zaledwie 1900 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4200 MHz dla jednego rdzenia. Układ korzysta również z 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jak na niskonapięciowy procesor przystało, jego współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W.

Zobacz Fujitsu LifeBook U728

Układ ten jest często montowany w laptopach ultramobilnych. Gwarantuje z jednej strony niewielki pobór energii, a z drugiej bardzo przyzwoitą wydajność, dzięki której laptop posłuży nam nie tylko do obsługi podstawowych programów multimedialnych, ale również wielu narzędzi biznesowych i projektowych. Wypada on bardzo dobrze w rozmaitych testach diagnostycznych. Warto przywołać zwłaszcza te przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Intel Core i7-8650U uzyskał w nich średnie rezultaty na poziomie 169 punktów w trybie jednowątkowym i 605 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo przyzwoite wartości, potwierdzające wszechstronność omawianego sprzętu.

Jak można się domyślić, układ ten jest montowany w konfiguracjach najdroższych. Jeśli chcecie wydać mniej, powinniście celować modele z procesorem Intel Core i7-8550U. Co ważne, zapewnia on bardzo zbliżoną wydajność. On także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. W jego przypadku możemy mówić jednak o nieco niższym taktowaniu (1800-4000 MHz). Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Wszystko to przekłada się na niewiele mniejszą moc obliczeniową – w testach przeprowadzonych w Cinebench R15, układ ten uzyskał kolejno 167 i 564 punkty.

Jeszcze tańsze laptopy korzystają z procesorów Intel Core i5 oraz i3. Mowa tu o modelach i5-8350U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1700-3600 MHz), i5-8250U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3400 MHz), a także o i3-8130U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2200-3400 MHz) Do tego dochodzą jeszcze konfiguracje z procesorami siódmej generacji. Warto jednak podkreślić, że, podobnie jak model i3, korzystają one jedynie z dwóch rdzeni i czterech wątków – wybrać możemy modele i5-7300U lub i5-7200U.

Poza niskonapięciowymi procesorami, za wydajność laptopa Fujitsu LifeBook U728 odpowiada szybka pamięć RAM DDR4, która bardzo dobrze radzi sobie z wszystkimi programami biznesowymi i multimedialnymi. Pod obudową dostępne są dwa wolne sloty, w których zamontować można kości o łącznej pojemności 32 GB. Laptop korzysta również z dysków SSD M.2, jednak warto zaznaczyć, iż są to modele korzystające z interfejsu SATA III – nie zapewnią więc takiej szybkości działania jak dyski SSD PCIe.

Kolejną złą wiadomością dla niektórych może być brak dedykowanej karty graficznej, jednak należy przypomnieć, iż jest to 13-calowy ultrabook, nie zaś pełnowymiarowy laptop dostosowany do obsługi zaawansowanych narzędzi graficznych czy też projektowych. Zintegrowana jednostka Intel UHD Graphics 620, którą znajdziemy w konfiguracjach z procesorami Intel Kaby Lake Refresh, dobrze spełnia podstawowe funkcje, gwarantując przyzwoitą wydajność między innymi w programach biznesowych.

Fujitsu Lifebook U728 – wygląd

Model U728 spełnia najważniejsze kryteria stawiane przed ultrabookami. Do czynienia mamy więc z kompaktowym i bardzo lekkim urządzeniem, które doskonale sprawdza się w podróży. Sprzęt powinien zadowolić przede wszystkim osoby często pracujące w pociągach, autobusach i innych środkach komunikacji.

Niewielka waga urządzenia (zaledwie 1,11 kg) została osiągnięta dzięki wykorzystaniu lekkich materiałów konstrukcyjnych. Obudowę wykonano z aluminium i magnezu, co przełożyło się również na zadowalającą sztywność jednostki centralnej i klapy laptopa, która nie wygina się nadmiernie pod naporem. Wszystkie elementy zostało odpowiednio spasowane, dlatego laptop prezentuje się bardzo dobrze – do tego dochodzi również wysoka wytrzymałość mechaniczna. Jeśli chodzi o sam design, sprzęt nie wyróżnia się niczym specjalnym. Przygotowana została prosta bryła oparta na ciemnej, matowej kolorystyce. Powinna spodobać się miłośnikom stonowanego, profesjonalnego stylu.

Na pochwałę zasługuje natomiast zestaw portów. Znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne w pracy, a także kilka elementów dodatkowych, które rzadko są spotykane w laptopach 12-calowych. Mowa przede wszystkim o dwóch portach USB typu C. Warto nadmienić, że pod klawiaturą umieszczony został również czytnik linii papilarnych.

Fujitsu Lifebook U728 – matryca

Każda wersja laptopa U728 jest 12-calowe, różnią się one jednak między sobą rodzajem wykorzystanej matrycy. Konfiguracje najtańsze korzystają z dość przeciętnej matrycy HD TN, w której problemem jest słabe pokrycie kolorów. Nieco lepiej pod tym względem wypadają matryce Full HD IPS, choć też nie można mówić tu o super jakości obrazu. Narzekać można również na dość niski kontrast. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy również modele z ekranami dotykowymi.

Mały plus możemy postawić natomiast przy ochronie antyodblaskowej. Każda matryca została wyposażona w matową powłokę, która dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi i silnym światłem padającym bezpośrednio na ekran. Dzięki temu, możliwe staje się utrzymanie widoczności wyświetlanych treści na zadowalającym poziomie.

Fujitsu Lifebook U728 – klawiatura i touchpad

Jak na ultrabooka z wysokiej półki przystało, LifeBook U728 został wyposażony w podświetlaną klawiaturę wyspową, wykonaną z wysokiej jakości materiałów. Ich dobór, a także zamontowane przełączniki, przekłada się na wyraźny, przyjemny skok klawiszy i wysoki komfort tworzenia długich tekstów. Co równie ważne, klawiatura działa bardzo cicho. Pod względem wygody użycia, należy ocenić ją bardzo wysoko.

Gorzej prezentuje się touchpad, na który często narzekają użytkownicy. Problemem są nie tylko jego niewielkie wymiary, ale również niedostateczne właściwości ślizgowe. Również przyciski nie są tak wygodne w użyciu, jak w wielu innych laptopach tego typu.

Fujitsu Lifebook U728 – wydajność

Zakup laptopa wyposażonego w procesor z serii Kaby Lake Refresh (a zwłaszcza w modele i7 lub i5) pozwala na komfortową obsługę nie tylko podstawowych programów multimedialnych, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi projektowych czy też graficznych. Jak wskazują wyniki testów diagnostycznych, układy te potrafią naprawdę sporo.

Jak już wspomnieliśmy, ultrabookom nie są potrzebne dedykowane karty graficznej. Zintegrowana jednostka Intel UHD Graphics 620 okaże się w zupełności wystarczająca. Plasuje się ona całkiem wysoko w swojej kategorii, czego potwierdzeniem mogą być wyniki testów. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią wynoszącą 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics osiąga ona poziom 42908 punktów. Choć nie została ona przystosowana do obsługi gier, pozwoli na uruchomienie kilku ciekawych tytułów, wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Fujitsu Lifebook U728 – wady i zalety

Po stronie zalet omawianego sprzętu znajdą się przede wszystkim cechy typowe dla ultrabooka. Jest to bowiem lekki, poręczny sprzęt, z którego korzystać możemy praktycznie wszędzie. Do tego dochodzą niskonapięciowe podzespoły, oferujące bardzo przyzwoitą wydajność, doskonale sprawdzającą się podczas obsługi programów biznesowych.

To jednak nie koniec atutów modelu U728. Wspomnieć warto również o rozbudowanym zestawie portów, solidnej klawiaturze z podświetleniem, a także o dodatkach w postaci między innymi czytnika linii papilarnych.

Oczywiście Fujitsu LifeBook U728 ma również wady. Wielu użytkowników narzeka na jakość wykonania touchpada i przeciętną matrycę, która ma problemy z pokryciem kolorów. Do tego dodać możemy również dość wolne dyski SSD, które pracują z wykorzystaniem interfejsu SATA III.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Niewielkie wymiary, mała waga
  • Wytrzymała obudowa
  • Przyzwoite, niskonapięciowe procesory
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Dobrze wykonana, podświetlana klawiatura
  • Czytnik linii papilarnych

WADY

  • Niskiej jakości touchpad
  • Matryce mogły być lepsze
  • Wolne dyski SSD

Fujitsu LifeBook U728 – podsumowanie, czy warto?

Ultrabooki to urządzenia gwarantujące wysoką wygodę pracy w każdych warunkach. LifeBook U728 zdaje się spełniać te kryteria, gwarantując niewielką wagą, kompaktowe wymiary i solidne podzespoły. Pomimo pewnych wad, na pewno jest wart rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.