Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu LifeBook S938 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Laptopy Fujitsu LifeBook S938 nie należą do najtańszych urządzeń biznesowych. Czy są warte swojej ceny?

Laptopy biznesowe stanowią szeroką i mocno zróżnicowaną grupę urządzeń. Można w niej znaleźć zarówno tanie konstrukcje do zastosowań biurowych, jak również laptopy ze średniej oraz wyższej półki cenowej. Seria Fujitsu LifeBook S938 obejmuje urządzenia za około 6 tysięcy złotych i więcej. Jaka jest wydajność i specyfikacja laptopów z tej serii? Czy warto po nie sięgnąć? Na te oraz na wiele innych pytań odpowie poniższa recenzja Fujitsu LifeBook S938.

Fujitsu LifeBook S938 – dane techniczne

Seria laptopów Fujitsu LifeBook S938 obejmuje urządzenia o różnorodnych parametrach. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą pod względem zastosowanych podzespołów. Specyfikacja Fujitsu LifeBook S938 w topowej konfiguracji prezentuje się następująco:

 • Procesor– w topowej konfiguracji Fujitsu LifeBook S938 znajdziemy procesor Intel Core i7-8650U. Inne procesory, jakie można znaleźć w laptopach z tej serii, to: i5-8250U oraz i5-8350U.
 • Układ graficzny–  jest to grafika zintegrowana Intel UHD Graphics 620.
 • Pamięć– przeważnie 16 GB pamięci RAM DDR4, a maksymalna obsługiwana pojemność to 24 GB.
 • Matryca– matowa matryca IGZO, rozdzielczość zależna od konfiguracji (Full HD lub WQHD), rozmiar ekranu 13.3 cala. W niektórych konfiguracjach zastosowano ekran dotykowy.
 • Nośnik danych– zależny od konfiguracji, ale jest to dysk SSD M.2 lub M.2 PCIe o pojemności nie mniejszej niż 256 GB.
 • Porty– wyjście HDMI, D-Sub (VGA), wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe,  2 x USB 3.0, 1 x USB typu C, czytnik kart pamięci, czytnik SmartCard, RJ-45, gniazdo dokowania, gniazdo na kartę SIM.
 • Multimedia– kamera HD, modem internetowy LTE, touchpad z obsługą gestów, dźwięk HD audio.
 • Bateria– dwa akumulatory zapewniające pracę do 16 godzin.
 • Zastosowanie– laptop biznesowy, multimedialny, ultramobilny.

Fujitsu LifeBook S938 – dostępne konfiguracje

Oferta laptopów z serii Fujitsu LifeBook S938 nie jest ekstremalnie szeroka, ale i tak jest w czym wybierać. Jest to linia urządzeń, która powstała z myślą o biznesowym i multimedialnym zastosowaniu w domu, biurze lub na mieście. Z tego właśnie względu laptopy te są małe, lekkie i posiadają wytrzymałe akumulatory. Wśród dostępnych konfiguracji warto wymienić:

 • Fujitsu LifeBook S938 (VFY:S9380M151FPL) – to jeden z tańszych laptopów z tej serii, który oferuje całkiem niezłą wydajność do pracy oraz multimediów. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core i5-8250U – jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Wsparciem dla wydajnego procesora jest 16 GB pamięci RAM oraz zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 620. Laptop ten wyposażono również w dysk SSD M.2 256 GB. Matowy ekran z matrycą IGZO oferuje rozdzielczość Full HD, nie jest to ekran dotykowy. Laptop posiada także wbudowany modem LTE oraz system operacyjny Windows 10 Pro PL. Cena Fujitsu LifeBook S938 w tej konfiguracji to nieco ponad 6300 zł.
 • Fujitsu LifeBook S938 (VFY:S9380MF53NPL) – to jedna z droższych konfiguracji z tej serii, która jednak oferuje wyższą wydajność i wysoki komfort pracy mobilnej. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core i7-8650U – to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach. W laptopie Fujitsu LifeBook S938 i7 znajdziemy także 24 GB pamięci RAM oraz zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 620. Zastosowany dysk twardy to SSD M.2 o pojemności 1 TB. Ekran urządzenia to matowy ekran IGZO o rozdzielczości Full HD (nie jest dotykowy w tej konfiguracji). Laptop dysponuje również modemem LTE oraz posiada zainstalowany system operacyjny Windows 10 Pro PL. Cena Fujitsu LifeBook S938 w tej konfiguracji wynosi ponad 10 000 zł.

Zobacz Fujitsu LifeBook S938

W sprzedaży można znaleźć więcej różnorodnych konfiguracji Fujitsu LifeBook S938. Urządzenia te różnią się pomiędzy sobą pod względem zastosowanego procesora, pojemności pamięci RAM, pojemności dysku SSD, a także rozdzielczości oraz zastosowanego ekranu (dotykowy lub nie). Tak duża różnorodność powoduje, że laptopy z tej serii są dość mocno zróżnicowane cenowo, ale też można dobrać urządzenie na miarę własnych potrzeb.

Fujitsu LifeBook S938 – wygląd

Laptopy z serii Fujitsu LifeBook S938 to kompaktowe i lekkie urządzenia o mobilnym charakterze. Ich design nie odbiega od klasycznych laptopów biznesowych – kolorystyka to połączenie czerni oraz srebra.

Obudowa urządzeń z tej gamy jest smukła i starannie wykonana. Po złożeniu, laptop Fujitsu LifeBook S938 ma 2,9 cm wysokości, a jego waga to zaledwie 1,19 kg (to zależy także od wybranej konfiguracji). Urządzenia te są niewielkie (przekątna ekranu 13.3 cala) i bardzo poręczne, co sprawia, że ich użytkowanie mobilne jest bardzo komfortowe.

Laptopy z serii Fujitsu LifeBook S938 wyposażono w szereg niezbędnych portów (HDMI, USB 3.0 i typu C, RJ-45, czytniki kar, a także modem LTE), które zostały rozlokowane po bokach urządzenia oraz od frontu (czytniki).

Fujitsu LifeBook S938 – wydajność

Seria notebooków Fujitsu LifeBook S938 obejmuje urządzenia o różnorodnych parametrach, co przekłada się na ich wydajność. Test Fujitsu LifeBook S938 skupia się więc na weryfikacji wydajności procesorów, jakie znajdziemy w tych laptopach:

 • Procesor Intel Core i5-8250U – to energooszczędny procesor ósmej generacji, który charakteryzuje się dość wysoką wydajnością, jak na zapotrzebowanie na energię. Jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Taktowanie tego procesora w trybie bazowym wynosi 1.6 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 3.4 GHz. Pamięć podręczna L3 ma pojemność 6 MB, a współczynnik TDP wynosi 15 W. Oto, jak procesor i5-8250U wypada w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 556 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 6348 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 8453 punkty.

 • Intel Core i5-8350U – kolejny z niskonapięciowych procesorów ósmej generacji Intel, jakie można spotkać w wydajnych laptopach mobilnych. Jest to procesor o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Jego taktowanie w trybie bazowym wynosi 1.7 GHz, a w trybie turbo rozkręca się do 3.6 GHz. Pamięć podręczna L3 ma pojemność 6 MB, a współczynnik TDP wynosi 15 W. Sprawdźmy, jak procesor ten wypada w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 543 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 5925 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 8945 punktów.

 • Intel Core i7-8650U – energooszczędny procesor ósmej generacji od marki Intel. Jest to jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Pamięć podręczna L3 procesora i7-8650U ma pojemność 8 MB, a TDP wynosi 15 W. Taktowanie procesora w trybie bazowym to 1.9 GHz, a w trybie turbo 4.2 GHz. Oto, jak procesor ten wypada w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 618 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 7111 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 9263 punkty.

Jak widać, procesor i7-8650U zdecydowanie przewyższa, pod względem wydajności, jednostki i5-8250U oraz i5-8350U. Jednakże laptopy z tym procesorem są odpowiednio droższe, dlatego przy zakupie warto zastanowić się, na ile skomplikowane działania będą wykonywane na tym niewielkim laptopie mobilnym.

Fujitsu LifeBook S938 – matryca

Urządzenia z serii Fujitsu LifeBook S938 zwracają na siebie uwagę nie tylko przez wzgląd na niewielkie gabaryty i stosunkowo wysoką wydajność procesora, ale też ze względu na zastosowaną matrycę. W urządzeniach tych próżno szukać najpopularniejszych matryc IPS lub TN, a zamiast tego znajdziemy w nich matryce IGZO.

Ten rodzaj matrycy zadebiutował w 2012 roku, a za pomysł odpowiedzialna jest marka Sharp. Tym, co wyróżnia matrycę IGZO jest możliwość generowania bardzo wysokiej rozdzielczości na małym ekranie przy zachowaniu czytelności obrazu oraz jego wysokich walorów wizualnych. Matryce IGZO są bardziej energooszczędne, dlatego też doskonale nadają się do urządzeń mobilnych.

W laptopach z tej serii zastosowano właśnie matowe matryce IGZO, rozmiar ekranu to 13,3 cala, a dostępne konfiguracje oferują rozdzielczość Full HD lub nawet WQHD, co przy tym rozmiarze ekranu jest rzadkością. Niektóre konfiguracje laptopów Fujitsu LifeBook S938 oferują ekran dotykowy.

Fujitsu LifeBook S938 – klawiatura i touchpad

Laptopy z serii Fujitsu LifeBook S938 zostały wyposażone w komfortową klawiaturę wyspową o konstrukcji membranowej. Klawiatura ta pracuje cicho i dyskretnie, a odstępy pomiędzy klawiszami zapewniają większą precyzję podczas szybkiego pisania. Klawiatura ta, z uwagi na rozmiar urządzenia, nie posiada bloku numerycznego, ale posiada podświetlenie, które ułatwia pracę przy słabych warunkach oświetleniowych.

Touchpad w urządzeniach z serii Fujitsu LifeBook S938 został ulokowany w standardowym położeniu, a jego funkcjonalność umożliwia stosowanie gestów.

Fujitsu LifeBook S938 – zalety i wady

ZALETY

 • Niewielkie gabaryty – przekątna 13.3 cala, waga 1,19 kg.
 • Różne konfiguracje do wyboru – możliwość dobrania urządzenia do indywidualnych potrzeb.
 • Urządzenia z tej serii dysponują wyłącznie wydajnymi procesorami i5 oraz i7 ósmej generacji.
 • Wysoka pojemność pamięci RAM – 16 lub nawet 24 GB.
 • System operacyjny Windows 10 Pro PL w cenie.
 • Urządzenia posiadają modem LTE.
 • Laptopy Fujitsu LifeBook S938 mają wzmacnianą konstrukcję.
 • Baterie tych urządzeń zapewniają zasilanie na czas nawet 16 godzin.
 • Urządzenia te są wyposażone w różnego typu zabezpieczenia: czytnik linii papilarnych, gniazdo Kensington Lock, zabezpieczenie hasłem, Intel OS Guard.
 • Wysokiej jakości energooszczędna matryca IGZO.
 • Klawiatura z podświetleniem.

WADY

 • Stosunkowo wysoka cena.
 • Rozmiar urządzenia jest raczej mało wygodny do stacjonarnej, długotrwałej pracy.

Fujitsu LifeBook S938 – czy warto kupić?

Niewielkie laptopy biznesowe i multimedialne cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób, które potrzebują urządzenia ultramobilnego. Właśnie takie są urządzenia z serii Fujitsu LifeBook S938 – to niewielkie laptopy w sam raz do pracy na mieście, do zabrania na wyjazd lub na spotkanie biznesowe. Ich wydajność jest zaskakująco wysoka, jak na te gabaryty urządzenia, a wysokiej klasy matryca IGZO sprawia, że mały ekran zapewnia bardzo dobre warunki do pracy i do użytkowania multimediów. Jeśli więc szukamy małego laptopa do pracy i cena nie jest przeszkodą, to warto zainteresować się serią Fujitsu LifeBook S938.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.