Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu LifeBook E548 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku wciąż oferowany jest biznesowy laptop LifeBook E548. Czy warto go kupić?

W porównaniu z modelem E448, korzysta on z nowszych procesorów. Producent zdecydował się na wykorzystanie układów z serii Kaby Lake Refresh. Do tego dochodzą dyski twarde SSD M.2 PCIe oraz kilka innych nowości.

Fujitsu LifeBook E548 – dane techniczne oraz cena

Co ważne, do czynienia mamy z laptopem ultramobilnym. Jest to lekki, kompaktowy sprzęt, który dobrze sprawdza się w podróży. Przed jego zakupem warto jednak dokładniej przyjrzeć się wszystkim konfiguracjom sprzętowym dostępnym na rynku.

Fujitsu LifeBook E548 – dostępne konfiguracje

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo konfiguracji laptopa E548, co potwierdzają spore różnice w cenach między najtańszym a najdroższym modelem. Oznacza to, że podczas zakupu sprzętu warto dokładnie przyjrzeć się jego specyfikacji technicznej.

Spory wybór dotyczy przede wszystkim procesorów. Na rynku znaleźć można bowiem laptopy z aż 9 różnymi układami CPU. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności powinny zainteresować się przede wszystkim konfiguracjami korzystającymi z procesorów Intel Kaby Lake Refresh. Najmocniejszym z nich jest Intel Core i7-8650U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU bardzo dobrze sprawdza się podczas pracy biurowej, ale nie tylko. Upora się on z obsługą między innymi narzędzi graficznych i projektowych. Za jego całkiem przyzwoitą wydajność odpowiada bazowe taktowanie na poziomie 1900 MHz, które jednak może zostać podbite do 4200 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji w tym przypadku jest pamięć podręczną trzeciego poziomu w ilości 8 MB i współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Fujitsu LifeBook E548

Jest to jeden z lepszych niskonapięciowych układów ósmej generacji od Intela. Nie jest to sprzęt wyłącznie do standardowego zastosowania biurowego. Zadowoleni będą z niego także programiści i graficy. Słowa te warto oczywiście potwierdzić poprzez wyniki testów diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 omawiany układ uzyskał średnią na poziomie 169 punktów w trybie jednowątkowym i 605 punktów w trybie wielowątkowym. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty.

To oczywiście nie koniec. Na rynku znajdziemy bowiem jeszcze jedną konfigurację wykorzystującą procesor i7 z tej generacji. Mowa o modelach wyposażonych w układ Intel Core i7-8550U. Jest to kolejny czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, jednak w trybie turbo może osiągnąć poziom 4000 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W. W porównaniu z poprzednim układem, parametry są niższe, jednak różnice nie są znaczące, co zdają się potwierdzać testy Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 167 i 564 punkty. On także zapewni więc wydajne działanie w programach biznesowych, graficznych i projektowych.

Na rynku znaleźć można również tańsze konfiguracje Fujitsu LifeBook E548 i5 – korzystają one z procesora Intel Core i5-8350U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1700-3600 MHz) lub z Intel Core i5-8250U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3400 MHz). Są to układy nieznacznie gorsze od modeli i7, które jednak sprawdzają się bardzo dobrze podczas obsługi programów biznesowych.

Producent przygotował również cały zestaw konfiguracji korzystających z procesorów Intela siódmej generacji, które dysponują dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Mowa tu o takich modelach jak Intel Core i5-7300U, i5-7200U, i3-7130 oraz i3-7020U. Warto zaznaczyć, że w żadnej wersji laptopa (mowa tu o konfiguracjach z procesorami zarówno ósmej, jak i siódmej generacji) nie znajdziemy dedykowanej karty graficznej. Skorzystać można wyłącznie z jednostki zintegrowanej – w nowych modelach będzie to karta Intel UHD Graphics 620, natomiast laptopy z procesorami siódmej generacji korzystają z jednostki Intel HD Graphics 620.

Specyfikacja Fujitsu LifeBook E548 wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Oferowane laptopy mogą obsłużyć kości o pojemności nawet do 32 GB. Do tego dochodzą dyski twarde SSD. Oferowane są modele wyposażone zarówno w dyski z interfejsem SATA III, jak i PCIe. Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby zakupić model z dwoma dyskami.

Fujitsu LifeBook E548 – wygląd

Podobnie jak poprzedni model, E548 jest laptopem ultramobilnym. Wykorzystanie 14-calowe matrycy pozwoliło na odchudzenie sprzętu i obniżenie jego wagi. Dzięki temu dobrze sprawdzi się nie tylko przy biurku, ale i w podróży. Poza mobilnym charakterem, sprzęt wyróżnia się przyzwoitą jakością wykonania. Materiały użyte do przygotowania obudowy sprawiają, że jest ona odpowiednio sztywna i wytrzymała. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich, którzy planują korzystać z laptopa przede wszystkim w podróży. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do zawiasów, które działają płynnie i dobrze stabilizują ekran.

Pod względem designu, laptop nie zachwyca. Do czynienia mamy z prostą, dość toporną bryłą, utrzymaną w ciemnej, matowej kolorystyce. Nie można powiedzieć, że sprzęt jest brzydki, jednak nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurencyjnych propozycji. Zestaw portów także jest mocno standardowy. Znajdziemy tam wszystko to, co potrzebne podczas pracy. Pewnym wyróżnikiem laptopa może być obecność złącza VGA, które w najnowszych sprzętach jest spotykane bardzo rzadko.

Fujitsu LifeBook E548 – matryca

Do czynienia mamy z laptopem 14-calowym, który powinien przypaść do gustu osobom często pracującym w podróży. Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku znajdziemy modele z dwoma różnymi matrycami. Tańsze laptopy korzystają z ekranu HD TN, natomiast w droższych zamontowana została matryca Full HD IPS – zapewnia ona znacznie wyższą jakość generowanego obrazu. Dobrze wypadają zwłaszcza parametry odwzorowania kolorów i kontrastu. Przyczepić można się wyłącznie do dość niskiej luminancji (podświetlenia).

Producent zdecydował się na wykorzystanie matryc z matowymi powłokami, dzięki czemu praca na laptopie przy odsłoniętym oknie lub na zewnątrz nie powinna być kłopotliwa. Promienie słoneczne padające na ekran nie spowodują bowiem znacznego obniżenia widoczności wyświetlanych treści.

Fujitsu LifeBook E548 – klawiatura i touchpad

Laptop korzysta z sześciorzędowej klawiatury wyspowej, która została wyposażona we własne podświetlenie. Jakość wykonania klawiszy należy ocenić przyzwoicie – wyróżniają się one wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, co przekłada się na wysoki komfort pisania. Dzięki temu, tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być specjalnie męczące. Wpływ na to ma również ograniczenie hałasu generowanego przez klawiaturę. Nasza praca nie powinna stanowić problemu dla osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

Co ważne, pod klawiaturą został umieszczony czytnik linii papilarnych, który oczywiście zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych. Dobrze należy ocenić także zamontowany touchpad – płytka jest całkiem dużych rozmiarów, a jej właściwości ślizgowe gwarantują wygodną, precyzyjną pracę.

Fujitsu LifeBook E548 – wydajność

Osobom, którym zależy na jak najwyższej wydajności, polecić można oczywiście konfiguracje wyposażone w procesory z serii Intel Kaby Lake Refresh. Zapewnią one bowiem stabilną obsług nie tylko standardowych programów biurowych, ale również wielu narzędzi graficznych i projektowych. Dysponują również lepszymi jednostkami graficznymi.

Intel UHD Graphics 620 dobrze sprawdzi się w ramach standardowego zastosowania, ale nic poza tym. Nie zapewni dodatkowej mocy obliczeniowej w szczególnie zaawansowanych programach. Niemniej, jak na kartę zintegrowaną, w testach wypada całkiem nieźle. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1709 punków, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics średnia wyniosła 42908 punktów. Warto podkreślić, że karta poradzi sobie z obsługę starszych gier – na liście znalazło się kilka ciekawych tytułów.

Fujitsu LifeBook E548 – wady i zalety

Sporym atutem laptopa LifeBook E548 jest to, iż występuje on na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych. Dobrać możemy procesor, ilość pamięci RAM, a także rodzaj i pojemność dysków twardych. Oferowane sprzęty są bardzo zróżnicowane także pod względem cenowym.

Na pochwałę zasługuje również wydajność zamontowanych procesorów Intel Kaby Lake. Dzięki nim, laptop okaże się bardzo wszechstronnym urządzeniem, który może zostać wykorzystany nie tylko do standardowej pracy biurowej. Po stronie zalet znajdzie się także mobilny charakter laptopa, dobrze wykonany osprzęt, dostęp do konfiguracji wyposażonych w matrycę IPS, przyzwoity zestaw portów, a także dodatki w postaci czytnika linii papilarnych oraz podświetlenia klawiatury.

Chcąc wypisać wady serii, należy wspomnieć przede wszystkim o braku dedykowanej karty graficznej, co w pewien sposób ogranicza możliwości wykorzystania laptopów. Minus możemy postawić także przy niskiej luminancji zastosowanych matryc.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Sprawna praca mobilna
  • Wydajne procesory Intela
  • Dyski SSD M.2 PCIe
  • Solidny osprzęt
  • Matryca Full HD IPS
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Dodatki – podświetlenie klawiatury, czytnik linii papilarnych

WADY

  • Niska luminancja matryc
  • Brak dedykowanej karty graficznej

Fujitsu LifeBook E548 – podsumowanie, czy warto?

Model E548 powinien przypaść do gustu przede wszystkim osobom poszukującym laptopów mobilnych, które poza niewielką wagą zapewniają również przyzwoitą moc obliczeniową, która pozwoli na obsługę wielu zróżnicowanych programów. Pod tym względem omówiony wyżej sprzęt sprawdza się bardzo przyzwoicie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.