Udostępnij
Skomentuj

Dell XPS 15 9570 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy możliwości wydajnego laptopa dla profesjonalistów od firmy Dell. Czym się wyróżnia?

Do czynienia mamy z kolejną generacją urządzeń z serii Dell XPS 15, która składa się z konfiguracji o podwyższonej wydajności, gwarantujących obsługę nie tylko podstawowych programów biznesowych, ale również wielu narzędzi specjalistycznych.

Dell XPS 15 9570 – dane techniczne oraz cena

Laptopy kierowane są do grafików, programistów, projektantów i wszystkich tych, którzy poszukują mobilnego sprzętu o sporej mocy obliczeniowej. Jak to zwykle bywa, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku konfiguracje.

Dell XPS 15 9570 – dostępne konfiguracje

Analizując specyfikacje poszczególnych konfiguracji dostępnych na rynku, śmiało można stwierdzić, że producent postawił przede wszystkim na wydajność, która ma zapewnić komfortową pracę w każdych warunkach, niezależnie od tego, z jakich programów chcemy skorzystać. Dell XPS 15 9570 ma więc zadowolić nie tylko klientów biznesowych, ale również specjalistów.

Przygotowane zostały dla nich konfiguracje z trzema bardzo wydajnymi procesorami. Najwięcej możemy spodziewać się po modeli Dell XPS 15 9570 i9, który korzysta z procesora Intel Core i9-8950HK. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ jest jednym z najlepszych w swojej kategorii. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2900 MHz – w trybie turbo może zostać podbita do 4800 MHz, jednak skorzystać możemy również z odblokowanego mnożnika, który pozwala na przeprowadzenie procesu overclockingu. Po podkręceniu, taktowanie w sposób znaczący przekroczy granicę 5000 MHz.

Specyfikacja układu wskazuje również na 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. Do czynienia mamy więc z procesorem o ogromnej wydajności. Poradz on sobie z obsługą każdego programów, niezależnie czy mowa jest tu o platformie biznesowej czy też specjalnych narzędziach do obróbki grafiki oraz tworzenia zaawansowanych modeli 3D. Potwierdzeniem tego mogą być wyniki testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15, układ ten uzyskał średnią na poziomie 195 punktów w trybie jednowątkowym, a także aż 1166 punktów w trybie wielowątkowym. Są to doskonałe rezultaty.

Zobacz Dell XPS 15 9570

Na rynku dostępne są również modele laptopów Dell XPS 15 9570 i7, które korzystają z procesora Intel Core i7-8750H. Jest to kolejny układ sześciordzeniowy i dwunastowątkowy, który jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi ono 2200 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite do maksymalnego poziomu 4100 MHz. Co ważne, procesor nie dysponuje odblokowanym mnożnikiem, toteż nie pozwala na przeprowadzenie procesu overclockingu. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest pamięć podręczna trzeciego poziomu wynosząca 9 MB oraz współczynnik TDP 45W.

Jak widać, różnice w porównaniu z modelem i9 są, jednak nie są one na tyle duże, by mówić o przepaści pod względem wydajności. W testach Cinebench R15 układ ten uzyskał kolejno 173 i 1113 punktów, co także jest wynikiem więcej niż dobrym. Wszystko to sprawia, że Dell XPS 15 9570 i7-8750H również pozwoli na wydajną obsługę wielu specjalistycznych programów.

Na rynku znaleźć można laptopy z jeszcze jednym układem CPU. W najtańszych modelach montowany jest bowiem czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Intel Core i5-8300H. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 2300 MHz do 4000 MHz, natomiast pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 8 MB. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Jest to oczywiście układ znacznie słabszy od dwóch poprzednich, jednak nadal mówimy tu o procesorze, który sprawdzi się zarówno podczas wydajnej pracy biznesowej, jak i specjalistycznej. Kolejny raz potwierdzeniem są tu wyniki testów Cinebench R15. W trybie jednowątkowym średnia wyniosła 170 punktów, natomiast w trybie wielowątkowy punktów 805.

Kolejną istotną informacją jest to, że specyfikacja Dell XPS 15 9570 może zawierać dedykowaną kartę graficzną. Do wyboru mamy dwa modele z serii GeForce GTX 10. Najwyższą wydajność zapewniają nam konfiguracje wyposażone w kartę Nvidia GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci typu GDDR5. Nie jest to jednostka najnowsza, jednak jej gamingowy charakter oraz wysokie taktowanie zapewnia stabilną obsługę wielu zaawansowanych programów. Podobnie ma się sprawa z drugą kartą, a mianowicie z modelem Nvidia GeForce GTX 1050, także z 4 GB pamięci własnej.

Producent zdecydował się na zamontowanie pamięci RAM typu DDR4, która wyróżnia się bardzo szybkim działaniem i wysoką kulturą pracy. Doskonale pasuje do tego typu sprzętu. Wybrać możemy również dysk twardy. Na rynku najczęściej dostępne są laptopy z dyskami SSD, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić urządzenie z drugim dyskiem HDD.

Dell XPS 15 9570 – wygląd

Producent starał się przygotować coś pomiędzy wydajnymi stacjami roboczymi a laptopami ultramobilnymi. W rezultacie otrzymaliśmy 15-calowe urządzenia, które ważą mniej niż 2 kilogramy. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Wynika to oczywiście nie tylko z niewielkiej wagi, ale również sporej wytrzymałości całej konstrukcji.

Obudowy laptopów zostały bowiem wykonane z aluminium. Co więcej, w kluczowych miejscach wzmocniono je włóknami węglowymi – wszystko to przekłada się na podwyższoną sztywność i wytrzymałość jednostki centralnej i klapy laptopa. Obudowa w tych miejscach nie wygina się pod naporem, całość nie skrzypi i prezentuje się naprawdę solidnie. Pozytywnie należy ocenić także pracę zawiasów, które chodzą płynnie i bez większych zastrzeżeń.

Jeżeli chodzi o sam design sprzętu, mamy tu do czynienia z dość prostą bryłą, która nie wyróżnia się specjalnie na tle innych sprzętów. Laptopy są sprzedawane przeważnie w kolorystyce srebrno-czarnej. Prezentują się elegancko, dlatego powinny zadowolić większość potencjalnych nabywców. Problemem w tym przypadku może okazać się spora podatność na zabrudzenia. Na obudowie szybko osiada kurz, bardzo widoczne są również odciski palców. Niektórzy mogą narzekać również na dość ubogi zestaw portów. Szkoda, że nie znalazło się miejsce na jeszcze jeden port USB. W zamian otrzymaliśmy złącze Thunderbolt, które można wykorzystać np. do podłączenia stacji dokowania.

Dell XPS 15 9570 – matryca

Każdy laptop z omawianej serii został wyposażony w matrycę typu IPS, o przekątnej 15,6 cali. Oferowane są wersje obsługujące rozdzielczość Full HD oraz 4K UHD. Gwarantują one bardzo przyzwoitą jakość generowanego obraz, choć należy podkreślić, że wiele testów wykazało dość spore odchylenie kolorów, co może być problemem, zwłaszcza w przypadku matryc Full HD.

Mają na uwadze pozostałe parametry, laptopy Dell XPS 15 9570 bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko podczas standardowego użytkowania, ale również przy obsłudze zaawansowanych programów graficznych. Warto nadmienić również, że zastosowana powłoka radzi sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Promienie padające na ekran nie powodują znacznego obniżenia widoczność generowanych treści.

Dell XPS 15 9570 – klawiatura i touchpad

W laptopach zamontowana została sześciorzędowa klawiatura wyspowa z dodatkowym podświetleniem. Zarówno wielkość klawiszy, jak i odstępy między nimi gwarantuje bardzo wygodne, szybkie pisanie bezwzrokowe. Do tego dochodzi przyjemny skok klawiszy i odpowiednia reakcja, dzięki czemu tworzenie dłuższych tekstów i wielogodzinna praca nie powinna być bardziej męcząca niż normalnie. Samo podświetlenie również spisuje się bardzo dobrze.

Plus należy postawić także przy touchpadzie. Do czynienia mamy ze standardową płytką, która po prostu spełnia swoje zadanie. Jej wielkość, a także właściwości ślizgowe powinny przypaść do gustu większości użytkownikom.

Dell XPS 15 9570 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, zamontowane procesory gwarantują ogromną wydajność, która zapewni niezwykle komfortową pracę w dowolnym programie. Niezależnie od tego, czy potrzebny jest nam laptop do pracy biznesowej czy też do obsługi programów graficznych i projektowych. Do tego dochodzą również gry.

Choć zamontowana karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1050 Ti nie należy do absolutnego topu, nie można powiedzieć, że nie poradzi sobie z obsługą wspomnianych wcześniej programów. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka ta uzyskała średnią na poziomie 9615 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 299188 punktów. Warto nadmienić, że konfiguracja Dell SPX 15 9570 i7-8750H/16GB/512/10PRO GTX1050TI UHD pozwoli również na uruchomienie wielu nowych gier, choć trzeba pamiętać, że nie wszystkie nowe tytuły będą mogły zostać obsłużone na wysokich detalach graficznych.

Dell XPS 15 9570 – wady i zalety

Największym atutem omawianej serii jest oczywiście wysoka wydajność wykorzystanych podzespołów. Gwarantują one sporą moc obliczeniową, która okaże się wystarczająca do obsługi wielu narzędzi specjalistycznych. Potencjalni nabywcy mają wiele możliwości wyboru, co również ma spore znaczenie. Możemy bowiem dobrać układ CPU, jednostkę GPU, a także pamięć RAM i dysk twardy do konkretnego zastosowania.

Po stronie zalet musi znaleźć się również bardzo solidnie wykonana, specjalnie wzmocniona obudowa. Laptopy są lekkie i mobilne, zapewniają przy tym doskonałą wytrzymałość mechaniczną. Na plus należy zaliczyć także zamontowane matryce IPS, dobrze wykonany osprzęt oraz ogólną solidność wykonania.

Jeśli chodzi natomiast o wady, wielu użytkowników zwróci zapewne uwagę na bardzo wysokie ceny poszczególnych laptopów, zwłaszcza najlepszych konfiguracji. Do tego dochodzi jeszcze ubogi zestaw portów oraz spora podatność na zabrudzenia.

ZALETY

  • Wysoka wydajność zamontowanych podzespołów
  • Wiele możliwości wyboru
  • Bardzo dobre wykonana obudowa
  • Solidny osprzęt
  • Dobre matryce IPS
  • Jakość wykonania

WADY

  • Wysokie ceny laptopów
  • Spora podatność na zabrudzenia
  • Ubogi zestaw portów

Dell XPS 15 9570 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z prawdziwymi laptopami specjalistycznymi klasy premium. Zapewniają one dostęp do niezwykle wydajnych podzespołów, a jakość ich wykonania stoi na najwyższym poziomie. Wszystko to sprawia, że seria jest warta polecenia, o ile oczywiście dysponujecie wystarczającym budżetem.

Udostępnij
3,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Posiadam XPS'a od lipca.
Laptop ma wiele zalet, jak i jednocześnie sporo wad.
Zalety to lekki, bardzo wydajny ultrabook, w wersji z igpu nie występuje throttling, matryca ips pokrycie rgb niemal 100%, bateria bardzo długo trzyma, wysoka jakość obudowy carbon+ stop aluminium.
Wady: audio - trzaski w głośnikach, wysoki DPC latency, któraś wersja sterownika naprawia trzaski w głośnikach. Gniazdo słuchawkowe- wyłącza co jakiś czas słuchawki lub jedną słuchawkę, trzaski w słuchawkach. Problemy te nie występują na Linuxie.
Brak trybu S3. Więcej wad nie zauważyłem.
Specjalista Morele | 10:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.