Udostępnij
Skomentuj

Dell XPS 13 9370 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Dell oferuje ultramobilne urządzenia dla klientów korporacyjnych. Z jakich podzespołów korzystają?

Laptopy z serii Dell XPS 13 9370 mają zagwarantować komfortową, wydajną pracę w podróży. Wymagający klienci biznesowi mogą skorzystać nie tylko z nowoczesnych podzespołów, ale również z wielu dodatków. Do tego dochodzi oczywiście bardzo wysoka jakość wykonania sprzętu.

Dell XPS 13 9370 – dane techniczne oraz cena

Do czynienia mamy ze sprzętem klasy premium, toteż nie powinna dziwić nas jego cena. Warto jednak sprawdzić, czy warto wydać od ponad 6 do ponad 10 tysięcy za takie urządzenie.

Dell XPS 13 9370 – dostępne konfiguracje

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu serii, na rynku znajdziemy sporo wersji konfiguracyjnych, które pozwolą nam dobrać podzespoły do konkretnych zastosowań – czy to związanych z obsługą programów typowo biznesowych czy też bardziej zaawansowanych narzędzi.

Oczywiście konieczna jest analiza najważniejszych parametrów technicznych, tak aby dojść do tego, co Dell XPS 13 9370 tak naprawdę potrafi. Jeśli chodzi o procesory, do wyboru mamy dwa modele. Pierwszym z nich jest układ Intel Core i7-8550U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się niskim taktowaniem. Fabrycznie współczynnik TDP wynosi 15 W, jednak w tym laptopie został on podwyższony do 26 W, co pozwoliło na wydobycie dodatkowej mocy obliczeniowej i osiągnięcie nieco lepszych rezultatów, niż w przypadku innych urządzeń z tym samym układem.

Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita nawet do poziomu 4000 MHz. Do tego dochodzi jeszcze pamięć podręczna trzeciego poziomu o pojemności 8 MB. Do czynienia mamy więc z bardzo przyzwoitym układem CPU, który pozwala na jeszcze więcej niż normalnie. Dzięki temu, uzyskana wydajność zagwarantuje nam komfortową obsługę nie tylko standardowych programów biznesowych, ale również wielu bardziej zaawansowanych narzędzi.

Zobacz Dell XPS 13 9370

Ze względu na specyfikę Dell XPS 13 9370 i7-8550U bardzo dobrze sprawdzi się również w podróży, zapewniając z jednej strony całkiem sporą wydajność, a z drugiej cały czas niski pobór energii. Wspomniane wcześniej podkręcenie sprawiło, że układ ten wypada lepiej w testach wydajnościowych. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 167 punktów w trybie jednowątkowym i 603 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim z procesorów montowanych w omawianych laptopach jest Intel Core i5-8250U. Kolejny układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który jednak wyróżnia się nieco niższymi parametrami. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 3400 MHz. Jeżeli chodzi o pamięć podręczną trzeciego poziomu, mamy do dyspozycji 6 MB. Różnice nie są duże, co widać również w testach wydajnościowych. W programie Cinebench R15, ta konfiguracja uzyskała kolejno 144 oraz 564 punkty. Wszystko to sprawia, że Dell XPS 13 9370 z i5 również pozwoli na dużo. Możemy więc liczyć na bezproblemową pracę zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Pewnym ograniczeniem pod względem mocy obliczeniowej jest brak dedykowanej karty graficznej. Laptopy korzystają wyłącznie ze zintegrowanej jednostki Intel UHD Graphics 620, która oczywiście korzysta z pamięci współdzielonej. Co ważne, w dwukanałowym trybie pracy, co w niewielkim stopniu podnosi wydajność całego zestawu. W rezultacie, możemy liczyć na sprawną obsługę programów biznesowych, a także prostych narzędzi do obróbki grafiki oraz filmów

Specyfikacja Dell XPS 13 9370 wskazuje na wlutowaną pamięć RAM – na rynku znajdziemy modele z 8 GB lub 16 GB pamięci. Co ważne, producent zdecydował się na pamięć DDR3L, której taktowanie wynieść może 1866 MHz lub 2133 MHz. Lepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem energetycznym, jak i wydajności, byłyby jednak nowsze kości DDR4.

Na koniec opisu pozostaje nam podkreślić, że laptopy Dell XPS 13 9370 występują w modelach wyposażonych w dyski twarde SSD typu M.2 z interfejsem PCIe. Zapewniają one naprawdę szybkie działanie, dzięki któremu system operacyjny działa znacznie sprawniej niż w przypadku dysków HDD. Skrócona zostaje również realizacja wielu procesów.

Dell XPS 13 9370 – wygląd

Pod względem designu, mamy do czynienia z urządzeniem niezwykle podobnym do poprzedniego modelu, a mianowicie Dell XPS 13 9360. Do czynienia mamy więc z kompaktowym i cienkim urządzeniem, którego wygląd bardzo dobrze pasuje do nowoczesnego charakteru. Co ważne, na rynku dostępne są modele w kolorystyce srebrno-czarnej, białej i złotej.

Warto nadmienić, że laptopy są nie tylko kompaktowe, ale również bardzo lekkie. Waga na poziomie 1,21 kg sprawia, że praca mobilna staje się niezwykle wygodna. To samo tyczy się przenoszenia sprzętu. Cienka obudowa jest narażona na uszkodzenia, dlatego producent zdecydował się na użycie aluminium oraz wzmocnienia w postaci włókna węglowego. Nie udało się jednak pozbyć problemu związanego z dość łatwym wyginaniem się jednostki zasadniczej przy naporze. Konieczne jest więc zachowanie pewnej ostrożności podczas korzystania z laptopa w podróży, a także otwierania klapy laptopa jedną ręką.

Nieco lepiej wygląda to w przypadku klapy ekranu, której sztywność stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Zestaw portów nie jest imponujący. Brak tu „standardowych” portów USB (do dyspozycji otrzymaliśmy wyłącznie USB typu C). W zamian tego, producent zamontował dwa złącza Thunderbolt 3. I tak jednak konieczne będzie użycie specjalnych przejściówek. Uzupełnieniem zestawu jest wejście audio oraz czytnik kart pamięci – niestety, zamiast standardowego czytnika SD, otrzymaliśmy czytnik microSD.

Dell XPS 13 9370 – matryca

Na rynku znajdziemy kilka konfiguracji – zakupić możemy laptopa z matrycą Full HD lub 4K UHD, oferowane są również modele z ekranem dotykowym. Niestety, w każdym egzemplarzu wykorzystano matrycę z błyszczącą powłoką, która słabo radzi sobie z promieniami słonecznymi, a nawet z zewnętrznym oświetleniem, które może powodować refleksy świetlne, znacznie przeszkadzające w codziennej pracy.

Co równie ważne, matryce zostały wykonane w technologii TN, dlatego zapewniają raczej podstawowe parametry obrazu. Jeśli zamierzacie wykorzystać laptopa do obróbki zdjęć, konieczna okaże się dokładna kalibracja, która pozwoli na poprawę temperatury barwowej i odwzorowania kolorów.

Dell XPS 13 9370 – klawiatura i touchpad

Jedynym mankamentem w przypadku klawiatury laptopa mogą okazać się małe klawisze strzałek, co jednak jest typowe dla sprzętów o tych wymiarach. Jeśli chodzi natomiast o jakość wykonania osprzętu, należy ocenić ją wysoko. Użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i dobrą reakcją. Dodać należy do tego również stosunkowo ciche ich działanie. Wszystko to sprawia, że tworzenie dłuższych tekstów na tym laptopie okaże się bardzo wygodne.

Podczas codziennego użytkowania bardzo dobrze sprawdza się także touchpad. Płytka nie jest specjalnie duża, jednak gwarantuje precyzyjną pracę. To samo tyczy się zintegrowanych przycisków. Warto powiedzieć coś również o dodatkach, na jakie zdecydował się producent. We wszystkich modelach laptopów zaimplementowane zostało dwustopniowe podświetlenie klawiatury, natomiast w niektórych konfiguracjach możemy skorzystać także z czytnika linii papilarnych, których znalazł się na przycisku zasilania.

Dell XPS 13 9370 – wydajność

Procesory z podwyższonym współczynnikiem TDP gwarantują nieco wyższą wydajność niż wiele innych laptopów z tymi samymi podzespołami. Dzięki temu możemy liczyć na jeszcze stabilniejszą pracę w wielu programach biznesowych i bardziej zaawansowanych narzędziach. Potwierdzają to zresztą testy wydajnościowe.

Jak już wspomnieliśmy, pewnym ograniczeniem jest w tym przypadku zintegrowana karta graficzna. Jednostka Intel UHD Graphics 620, nawet mimo korzystania z dwukanałowego trybu pracy pamięci, nie zapewni nam wydajności, na jaką możemy liczyć w przypadku karty dedykowanej. W rezultacie, laptop nie pozwoli na uruchomienie specjalistycznych narzędzi projektowych. W ramach użytku biznesowego okaże się jednak wystraczający.

Wspomniana karta została przetestowana między innymi na platformie 3DMark 11 Performance GPU, gdzie uzyskała średnią na poziomie 1697 punktów. W programie 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 87698 punktów. Warto nadmienić, że powyższa konfiguracja powinna pozwolić na uruchomienie niektórych gier. Będą to klasyki, a także produkcje indie oraz wyróżniające się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Dell XPS 13 9370 – wady i zalety

Do czynienia mamy z więcej niż solidnymi laptopami ultramobilnymi. Ich kompaktowe wymiary, a także niewielka waga sprawiają, że bardzo dobrze sprawdzają się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Zwłaszcza że zostały wyposażone w procesory o zwiększonym poborze energii. Dzięki temu, zapewniają nieco lepsze parametry, co ma oczywiście wpływ na obsługę programów.

Oczywiście wiele osób może narzekać na brak w laptopie dedykowanej karty graficznej, jednak należy wziąć pod uwagę specyfikę sprzętu, a także zastosowanie. Trudno zrozumieć jednak to, że matryce wykorzystane w we wszystkich konfiguracjach dysponują błyszczącymi powłokami (nawet w przypadku modeli bez ekranu dotykowej). Prowadzi to do sytuacji, w której promienie słoneczne, a także zewnętrzne oświetlenie padające bezpośrednio na ekran, tworzy refleksy świetlne, znacznie obniżające widoczność generowanych treści.

Po stronie zalet omawianej serii należy zapisać przede wszystkim bardzo solidnie wykonany osprzęt, długą pracę na baterii oraz wykorzystanie szybkich dysków SSD M.2 PCIe. Na plus trzeba zaliczyć także dostęp do dodatków w postaci podświetlenia klawiatury oraz czytnika linii papilarnych (nie we wszystkich modelach). Jeśli chodzi o wady, to do tych już wspomnianych należy dodać także przeciętną sztywność jednostki zasadniczej oraz konieczność kalibracji ekranu, jeśli zależy nam przyzwoitych parametrach obrazu.

ZALETY

  • Wydajne procesory z podwyższonym współczynnikiem TDP
  • Ultramobilny charakter laptopów
  • Długa praca na baterii
  • Solidny osprzęt
  • Szybkie dyski SSD M.2 PCIe
  • Dodatki

WADY

  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Matryce TN z błyszczącymi powłokami
  • Przeciętna sztywność jednostki zasadniczej
  • Brak portu USB typu A

Dell XPS 13 9370 – podsumowanie, czy warto?

Nie da się ukryć, że omówione wyżej laptopy najlepiej sprawdzają się w podróży. Są lekkie, niewielkie, a zamontowane podzespoły gwarantują całkiem przyzwoite osiągi. Do tego należy dodać nowoczesny design i solidne wykonanie. Jeśli tego właśnie szukacie, Dell XPS 13 9370 jest warto przynajmniej rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.