Udostępnij
Skomentuj

Dell XPS 13 9365 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości nowych modeli laptopa konwertowalnego z serii XPS 13 9365.

Firma Dell przygotowała kompaktowe urządzenie 2w1, które ma zapewnić bardzo wygodną pracę mobilną. Kierowane jest przede wszystkim do klientów biznesowych, którzy często pracują w podróży. Co ciekawe, na rynku dostępne są konfiguracje z procesorami siódmej i ósmej generacji z serii Intel Core KBL-Y.

Dell XPS 13 9365 – dane techniczne oraz cena

Wybierać możemy spośród kilkunastu modeli, różniących się nie tylko najważniejszymi podzespołami, ale również poszczególnymi elementami wyposażenia. Uwagę warto zwrócić także na budowę sprzętu oraz to, w jaki sposób sprawdza się on w ramach pracy mobilnej oraz stacjonarnej.

Dell XPS 13 9365 – dostępne konfiguracje

Jak można wyczytać ze specyfikacji, producent postawił na pracę mobilną, montując w swoim sprzęcie podzespoły o bardzo niskim poborze energii. Mają one zapewnić obsługę najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych, nie obciążając przy tym sprzętu i zamontowanego systemu chłodzenia.

Jest to zasługa przede wszystkim procesorów. W Dell XPS 13 9365 znajdziemy bowiem układy z serii Intel Kaby Lake Y, które wyróżniają się współczynnikiem TDP na poziomie zaledwie 5 W. Takie ograniczenie poboru energii musiało przełożyć się na obniżenie wydajności – omawiany sprzęt nie został jednak przygotowany do pracy specjalistycznej.  Ma on posłużyć do sprawdzenia poczty elektronicznej, obsługi pakietu biurowego, tworzenia prostych projektów czy też oglądania filmów i szeroko pojętego relaksu.

Zobacz Dell XPS 13 9365

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że Delll XPS 13 9365 może występować z różnymi układami CPU, należącymi do dwóch generacji. W modelach najnowszych znajdziemy chociażby procesor Intel Core i7-8500Y, który dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Jego taktowanie bazowe wynosi zaledwie 1500 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbite do poziomu 4200 MHz dla jednego rdzenia. Uzupełnieniem specyfikacji urządzenia jest 4 MB pamięci podręcznej oraz wspomniany współczynnik TDP wynoszący 5 W.

Jego moc obliczeniowa nie jest najwyższa, jednak zupełnie wystarczająca do obsługi wspomnianych wcześniej programów. Bez większych trudności poradzi sobie on zarówno z prostą pracą biurową, jak i zastosowaniem multimedialnym. Potwierdzeniem tego mogą być oczywiście wyniki testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15, układ uzyskał średni wynik na poziomie 129 punktów dla trybu jednowątkowego i 249 punktów dla trybu wielowątkowego. Rezultaty te bardzo dobrze odwzorowują jego możliwości. Mamy więc do czynienia z układem o ograniczonej mocy, który wyróżnia się przede wszystkim niewielkim poborem energii.

W Dell XPS 13 9365 montowany jest jeszcze jeden procesor ósmej generacji. Mowa o modelu Intel Core i5-8200Y, który także wykorzystuje moc dwóch rdzeni i czterech wątków. Wyróżnia się on jednak niższym taktowaniem od modelu i7. W trybie bazowym wynosi 1300 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3900 MHz. Przełożyło się to na kilkunastoprocentowy spadek wydajności. Nadal jest to jednak układ, który dobrze sprawdza się w ramach podstawowego zastosowania biznesowego.

Laptopa można zakupić również z procesorami siódmej generacji. Szczególnie często spotykaną konfiguracją jest Dell XPS 13 9365 i7-7Y75. Wciąż mamy do czynienia z układem z dwoma rdzeniami i czterema wątkami. Spada taktowanie – w trybie bazowym wynosi 1300 MHz, jednak w trybie turbo maksymalnie 3600 MHz. Kolejne kilka-kilkanaście procent wydajności musimy odjąć w przypadku ostatniego procesora montowanego w omawianych laptopie, a więc modelu Intel Core i5-7Y54 (taktowanie 1200-3200 MHz). Warto zaznaczyć, że w przypadku procesorów siódmej generacji współczynnik TDP jest jeszcze niższy i wynosi 4,5 W.

Biorąc pod uwagę zastosowanie laptopa, nikogo nie powinien dziwić fakt, że korzysta on wyłącznie ze zintegrowanych jednostek graficznych – procesory ósmej generacji zawierają kartę Intel UHD Graphics 615, natomiast w generacji siódmej wykorzystywany jest model Intel HD Graphics 615. Jednostki te zapewnią obsługę wyłącznie podstawowych programów.

Specyfikacja Dell XPS 13 9365 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu LPDDR3 o taktowaniu 1866 lub 2133 MHz. Na rynku znajdziemy konfiguracje wyposażone 8 GB lub 16 GB pamięci. Uwagę warto zwrócić także na dysk twardy. Każdy model korzysta z dysku SSD M.2 PCIe, który zapewnia bardzo sprawną obsługę systemu operacyjnego. W zależności od konfiguracji, jego pojemność wyniesie od 256 GB do nawet 2 TB.

Dell XPS 13 9365 – wygląd

Do czynienia mamy z urządzeniem konwertowalnym, które ma zapewnić komfortową pracę mobilną. Zapewnia to nie tylko dotykowy ekran, ale również kompaktowe wymiary sprzętu, a także stosunkowo niewielka waga. Korzystanie z laptopa w pociągu, autobusie czy też w samochodzie nie powinno sprawiać problemów, zwłaszcza że w każdej chwili możemy zrobić użytek z zawiasów, które pozwalają na obrócenie ekranu o 360 stopni i obsługę sprzętu w trybie tabletu.

Dell XPS 13 9365 prezentuje się bardzo dobrze. Producent postawił na srebrno-czarną stylistykę, która dobrze oddaje nowoczesny charakter sprzętu. Wrażenie robią zwłaszcza bardzo cienkie ramki ekranu. Wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, dlatego pod względem wizualnym nie można się przyczepić do niczego. To samo można powiedzieć o sztywności konstrukcji i jej wytrzymałości mechanicznej. Została ona wykonana z aluminium i włókna węglowego, które pojawiło się na powierzchni, na której kładziemy dłonie. Zarówno jednostka zasadnicza, jak i klapa ekranu uginają się w minimalnym stopniu pod naporem. Nieco gorzej wygląda to w przypadku obszarów wokół zawiasów, jednak nie jest to problem, który rzutowałby na ocenę sprzętu. Jeśli chodzi o zestaw portów, nie jest on specjalnie rozbudowany, co jednak jest typowe dla urządzeń tej wielkości. Cieszyć może obsługa standardów Thunderbolt i DisplayPort.

Dell XPS 13 9365 – matryca

Każdy model laptopa został wyposażony w dotykową matrycę TN, o przekątnej ekranu 13,3 cali. Co ważne, występuje ona w wersjach o rozdzielczości Full HD oraz QHD. Jakość generowanego obrazu jest przyzwoita, jednak bez szaleństw. Pokrycie kolorów wynosi 70% dla palety sRGB i 45% dla Adobe RGB. Jeśli chodzi natomiast o błąd DeltaE2000, wynosi on 7,7. Dopiero po kalibracji spada do poziomu 4,4.

Największą bolączką matryc jest system CABC, odpowiadający za automatyczne dostosowanie jasności obrazu. Nie można powiedzieć, iż działa on perfekcyjnie. Wręcz przeciwnie – wielu użytkowników określa jego działanie jako irytujące. Prowadzi on również do sporych wahań luminancji, która wynieść może od 300 do 420 cd/m2. Ekran korzysta z błyszczącej powłoki, która radzi sobie na zewnątrz, gdy pracujemy w cieniu. W momencie, gdy słońce pada bezpośrednio na wyświetlacz, refleksy są spore, co przekłada się na obniżenie widoczności wyświetlanych treści.

Dell XPS 13 9365 – klawiatura i touchpad

Producent postanowił nieco zmienić klawiaturę, która pojawiła się w modelu 9360. Klawisze są szersze, co przełożyło się na zmniejszenie odstępów między nimi. Dodano także klawisze PgUp i PgDn, które znalazły się obok strzałek. Rozszerzenie klawiszy poprawiło wygodę pisania, co da się odczuć zwłaszcza podczas tworzenia dłuższych tekstów.

Niestety, za tą zmianą nie poszła poprawa działania klawiszy. Wyróżniają się one płaskim skokiem i przeciętną reakcją, dlatego też laptop nie okaże się najwygodniejszy podczas pracy biurowej. Z pewnością trzeba się do niego przyzwyczaić. Pewną rekompensatą jest w tym przypadku podświetlenie klawiatury, dzięki któremu możemy pracować także w ciemności.

Touchpad nie zmienił się specjalnie od ostatniego modelu. Wielkość płytki i jego gładka powierzchnia zapewnia wygodne operowanie kursorem i dobre rozpoznawanie gestów. Zintegrowane klawisze wyróżniają się płaskim skokiem, dlatego ich nie będzie tak wygodne, jak być powinno.

Dell XPS 13 9365 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, niski pobór energii procesorów przekłada się na pewne ograniczenie ich wydajności, przez co są one polecane przede wszystkim do obsługi programów podstawowych. Jak jednak pokazują wyniki testów, poradzą sobie z oprogramowaniem biurowym, sieciowym i multimedialnym. Co jednak najważniejsze, gwarantują wysoką kulturę pracy sprzętu.

To samo można powiedzieć o kartach graficznych. Większą wydajnością wyróżnia się oczywiście model Intel UHD Graphics 615. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskał on średni wynik na poziomie 1185 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymał się on na 31507 punktach. Wszystko to okaże się wystarczające do podstawowego zastosowania biznesowego i multimedialnego. Czy pozwoli na obsługę gier? Wyłącznie tych o niskich wymaganiach sprzętowych. Będą to głównie klasyki oraz produkcje typu indie.

Dell XPS 13 9365 – wady i zalety

Jeśli szukacie nowoczesnego urządzenia konwertowalnego, model XPS 13 9365 może okazać się ciekawym wyborem. Przede wszystkim ze względu na wysoką jakość wykonania – użyte materiały i doskonałe spasowanie wszystkich elementów sprawiło, że sprzęt prezentuje się niezwykle solidnie i atrakcyjnie pod względem wizualnym. Jego wytrzymałość również stoi na najwyższym poziomie.

Do tego wszystkiego należy dodać również bardzo dobrą kulturę pracy, która została osiągnięta dzięki zamontowaniu niskonapięciowych podzespołów. Co jeszcze możemy pochwalić? Między innymi dostępność dwóch kamer, szybkie dyski SSD PCIe o pojemności nawet 2 TB, a także pojemną baterię.

Recenzja Dell XPS 13 9365 musi wskazać również na wady sprzętu. Niektórzy użytkownicy narzekają na dość ograniczona wydajność, przez którą możliwości laptopa nie są tak szerokie, jak można się tego spodziewać po modelach z tej półki cenowej. Do tego dodać możemy również przeciętny osprzęt, a także wykorzystanie automatycznej regulacji jasności obrazu. Cena Dell XPS 13 9365 również może być problemem dla wielu osób.

ZALETY

 • Możliwość pracy w trybie laptopa i tabletu
 • Wysoka kultura pracy
 • Doskonała jakość wykonania obudowy
 • Ultramobilny charakter
 • Szybkie dyski SSD PCIe
 • Pojemna bateria
 • Dwie kamery
 • Atrakcyjny design

WADY

 • Wysokie ceny
 • Wydajność laptopa jest ograniczona
 • Przeciętnie wykonany osprzęt
 • Automatyczna regulacja jasności obrazu

Dell XPS 13 9365 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z dość drogim sprzętem konwertowalnym, który jednak wyróżnia się bardzo wysoką jakością wykonania i kulturą pracy. Okaże się dobrym wyborem dla osób poszukujących lekkiego urządzenia 2w1, które nie generuje nadmiernego obciążenia.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.