Udostępnij
Skomentuj

Dell Vostro 5581 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy niezwykle wszechstronnego laptopa z serii Vostro 5581. Występuje on na rynku w wielu wersjach.

Sprzęt ma zagwarantować wydajność pozwalającą na komfortową pracę z programami biznesowymi, multimedialnymi, graficznymi i projektowymi. Wszystko to sprawia, że przypadnie do gustu nie tylko pracownikom biurowym, ale również profesjonalistom i osobom poszukującym laptopa domowego.

Dell Vostro 5581 – dane techniczne oraz cena

Wynika to przede wszystkim z tego, iż na rynku znaleźć możemy wiele wersji urządzenia. Są one zróżnicowane pod względem najważniejszych podzespołów, ale również wyposażenia. Chcąc więc dokonać właściwego wyboru, warto porównać ze sobą wszystkie konfiguracje.

Dell Vostro 5581 – dostępne konfiguracje

Bogaty wybór wersji laptopa pozwala dostosować sprzęt do konkretnego zastosowania. Decydując się na konkretny procesor czy też dysk twardy, warto mieć na uwadze to, jakie programy będą obsługiwane. Nieco innego urządzenia potrzebuje bowiem pracownik biurowy niż specjalista, wykorzystujący zaawansowane oprogramowanie graficzne czy też projektowe. Wszystko to wymaga bliższego przyjrzenia się parametrom dostępnych urządzeń, a także wynikom uzyskiwanych przez nie w programach diagnostycznych.

Szczególnie szeroki wybór panuje w kategorii procesorów. Do wyboru mamy bowiem aż 4 układy z serii Intel Whiskey Lake-U oraz Kaby Lake Refresh. Są one bardzo często montowane w niskonapięciowych laptopach biznesowych. Największą wydajność zapewnia układ Intel Core i7-8565U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor dysponuje częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo dla jednego rdzenia. Do tego dodać należy również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Dell Vostro 5581

Całość przekłada się na bardzo wydajny układ, który bardzo dobrze radzi sobie z obsługą rozmaitych programów – biznesowych, projektowych, graficznych, multimedialnych etc. Dobrze sprawdzi się więc w biurze, pracowni czy też w domu. Jednocześnie gwarantuje utrzymanie poboru energii na  niskim poziomie. Przyzwoita moc obliczeniowa procesora jest potwierdzana za sprawą testów diagnostycznych, realizowanych w programie Cinebench R15. Średnia ze wszystkim prób wyniosła 178 punktów w trybie jednowątkowym oraz 564 punkty w trybie wielowątkowym.

Dell Vostro 5581 i7-8565U kierowany jest do osób, którym zależy na maksymalizacji wydajności. Konfiguracje te kosztują również najwięcej, dlatego szukającym pewnych oszczędności zalecane są modele korzystające z układów z serii Intel Core i5. Do wyboru mamy dwa układy, które oferują wydajność zbliżoną do procesora i7.

 • Intel Core i5-8265Ucztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania 1600-3900 MHz, 6 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 171 punktów w trybie jednowątkowym, 549 punktów w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i5-8250Ucztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania 1600-3400 MHz, 6 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 157 punktów w trybie jednowątkowym, 539 punktów w trybie wielowątkowym.

Ze względu na niższe taktowanie i mniejszą ilość pamięci podręcznej, modele i5 okażą się słabsze od najmocniejszego procesora montowanego w omawianym laptopie. Różnice nie są jednak duże, dlatego Dell Vostro 5581 i5-8265U czy też i5-8250U także jest zalecany nie tylko użytkownikom biurowym i domowym, ale również mniej wymagającym profesjonalistom.

To jednak nie koniec, ponieważ konfiguracje najtańsze, kosztujące około 3 tysiące złotych, korzystają z jeszcze innego procesora, a mianowicie z Intel Core i3-8145U. Dysponuje on dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami, a jego taktowanie mieści się w przedziale od 2100 MHz do 3900 MHz. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej. Jest on znacznie słabszy od pozostałych układów, dlatego sprawdzi się przede wszystkim w ramach użytku biurowego i domowego. W Cinebench R15 uzyskał kolejno 148 i 339 punktów.

Pracę procesora wspiera pamięć RAM typu DDR4. Co ważne, jej taktowanie wynosi aż 2666 MHz, a w dwóch dostępnych slotach mogą znaleźć się kości o łącznej pojemności aż 32 GB. Kolejny element, który może zostać łatwo dostosowany do sposobu użycia laptopa. To samo tyczy się dysków twardych. Na rynku znajdziemy konfiguracje wyposażone w pojedynczy dysk HDD lub SSD, a także w kombinacje dysków – HDD + SSD M.2. Możliwości jest więc sporo.

Ostatnim elementem, który warto omówić, jest karta graficzna. Najtańsze konfiguracje korzystają wyłącznie z jednostki zintegrowanej, jednak w laptopach droższych znajdziemy kartę dedykowaną. Wybór padł na model Nvidia GeForce MX130 z 2 GB pamięci własnej. Jest to bardzo wszechstronna karta, która dobrze radzi sobie z narzędziami biznesowymi i wszelkimi multimediami. Co ważne, pozwoli także na uruchomienie niektórych gier.

Dell Vostro 5581 – wygląd

Przygotowana konstrukcja prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Na rynku występuje w srebrno-czarnej kolorystyce, która dobrze oddaje nowoczesny charakter sprzętu. W porównaniu z poprzednimi modelami, odchudzone zostały ramki ekranu, co także należy zapisać po stronie zalet. Sama jakość wykonania obudowy powinna zadowolić większość użytkowników. Wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, brak tu większych niedociągnięć czy też niepotrzebnych szczelin. Wizualnie, laptop może się podobać.

Warto w tym miejscu podkreślić, że obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, dlatego nie możemy powiedzieć, by była super wytrzymała pod względem mechanicznym. Konstrukcję można dość łatwo wygiąć – ekran wystarczy lekko ścisnąć, natomiast powierzchnia robocza sama odkształca się podczas pisania na klawiaturze. Są to typowe bolączki urządzeń wykonanych z plastiku. Warto podkreślić, że jak na laptopa 15-calowe, Dell Vostro 5581 jest stosunkowo lekki. Waży mniej niż 2 kilogramy, dlatego jego przenoszenie czy nawet użytkowanie w podróży nie powinno być utrudnione.

Na pochwałę zasługuje dobór portów. Skorzystać możemy zarówno z nowoczesnego portu USB typu C, jak i starszego standardu 2.0. Do tego dochodzą złącza HDMI oraz DisplayPort, a także czytnik kart pamięci. Wszystko to okaże się bardzo pomocne w trakcie pracy.

Dell Vostro 5581 – matryca

Omawiany laptop został wyposażony w 15-calową matrycę, która została wykonana w technologii IPS. Obsługuje ona rozdzielczość Full HD. Pod względem jakości generowanego obrazu, sprzęt wypada dobrze. Użytkownicy podkreślają między innymi dobre odwzorowanie kolorów (średni błąd DeltaE2000 wynosi 5), a także zadowalający kontrast. Przyczepić można się jedynie do nieco zbyt niskiej luminancji. Wyświetlacz powinien sprawdzić się zarówno podczas pracy biurowej, jak i w trakcie obsługi różnego rodzaju programów graficznych.

Specyfikacja Dell Vostro 5581 wskazuje również na wykorzystanie matowe powłoki matrycy. Dzięki niej, promienie słoneczne padające na ekran nie powodują drastycznego spadku widoczności. Wszystko to sprawia, że możliwa stanie się praca na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie.

Dell Vostro 5581 – klawiatura i touchpad

Choć mowa jest o laptopie 15-calowym, Dell Vostro 5581 nie został wyposażony w panel numeryczny, co dla niektórych osób może być jego poważną wadą. W zamian otrzymaliśmy jednak przyzwoitą klawiaturę, wykonaną z dobrej jakości materiałów i przełączników. Klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem, dzięki czemu stawiają one odpowiedni opór. Podczas pisania, użytkownik nie ma więc wrażenia stukania w pustą przestrzeń. Na plus możemy zaliczyć także hałas generowany podczas korzystania z klawiatury – nie jest on nadmiernie wysoki, dlatego nasza praca nie powinna przeszkadzać osobom znajdującym się w pobliżu.

Warto nadmienić, że producent zdecydował się na zaimplementowanie podświetlania klawiszy, co jednak w laptopach biznesowych jest pewnym standardem. To samo tyczy się czytnika linii papilarnych, który jednak nie pojawia się w każdej konfiguracji sprzętowej. Co ważne, został on zintegrowany z przyciskiem zasilania.

Do jakości wykonania touchpada nie można się przyczepić. Dobrze spełnia swoje funkcje, a jego wymiary pozwalają na wygodne i precyzyjne operowanie kursorem. Jeśli chodzi o zintegrowane przyciski touchpada, wyróżniają się one dość płaskim skokiem.

Dell Vostro 5581 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, omawiany laptop został przystosowany do obsługi rozmaitych programów. Zamontowane procesory sprawdzą się w biurze, w domu, a także w pracowni. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na modele z serii Intel Core i7 oraz i5. Wyniki uzyskiwane przez nie w testach diagnostycznych prezentują się naprawdę dobrze.

Recenzja Dell Vostro 5581 musi zawierać także analizę możliwości dedykowanej karty graficznej, montowanej w droższych modelach. Nvidia GeForce MX130 występuje w wersji z 2 GB pamięci GDDR5, a jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi programów graficznych i projektowych. Potwierdzają to testy – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 2875 punktów. W 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła z kolei 44243 punktów. Test Dell Vostro 5581 dotyczył także możliwości karty w grach. Poradzi sobie ona z wieloma ciekawymi produkcjami.

Dell Vostro 5581 – wady i zalety

Jak na wszechstronny sprzęt przystało, model 5581 występuje na rynku w wielu konfiguracjach, co z pewnością jest jego sporym atutem. Dzięki temu, może bowiem dotrzeć do większej grupy odbiorców. Z jego możliwości skorzystać mogą nie tylko klienci biznesowi, ale również profesjonaliści czy też osoby, którzy kupują laptopa do domu. Co równie ważne, cena Dell Vostro 5581 nie jest specjalnie wygórowana. Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie najlepsze modele dostępne na rynku.

Na liście zalet znajdzie się także wydajność poszczególnych podzespołów. Do dyspozycji otrzymaliśmy wydajne procesory niskonapięciowe, przyzwoitą, uniwersalną kartę graficzną, szybką pamięć RAM, a także dyski twarde HDD lub SSD M.2 Wszystko to pozwala zbudować naprawdę przyzwoitą konfigurację. Na pochwałę zasługuje także rozbudowany zestaw portów, dobrej jakości matryca, a także nowoczesny design. Nie można zapominać także o dodatkach w postaci podświetlanej klawiatury oraz czytnika linii papilarnych.

Oczywiście to wszystko nie oznacza, że laptop jest pozbawiony wad. Użytkownicy narzekają przede wszystkim na kiepską sztywność i wytrzymałość obudowy, która została wykonana z tworzyw sztucznych. W licznych recenzjach i opiniach przewijają się również informacje na temat wolnego działania czytnika kart pamięci oraz głośnego działania wentylatora. Dodać do tego możemy również brak panelu numerycznego.

ZALETY

 • Na rynku dostępnych jest mnóstwo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych
 • Bardzo przyzwoite procesory
 • Możliwość zakupu laptopa z dedykowaną kartą graficzną i dyskiem SSD
 • Szybka pamięć RAM typu DDR4
 • Przyzwoita matryca
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Przydatne dodatki

WADY

 • Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych
 • Wolny czytnik kart pamięci
 • Wentylator bywa za głośny
 • Brak panelu numerycznego

Dell Vostro 5581 – podsumowanie, czy warto?

Omówiony wyżej laptop zajmuje wysokie miejsce w kategorii urządzeń uniwersalnych ze średniej półki cenowej. Swoboda doboru podzespołów, a także przyzwoita jakość wykonania sprawiają, że warto się nim zainteresować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.