Udostępnij
Skomentuj

Dell Vostro 5370 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Dell przygotowała lekki, cienki laptop biznesowy. Na jakie konfiguracje możemy się zdecydować?

Producent podkreśla, że urządzenie jest kierowane głównie do klientów biznesowych, a także profesjonalistów, którzy poszukują wydajnego sprzętu do pracy przy biurku, ale również w podróży. Przygotowanych zostało kilka konfiguracji sprzętowych.

Dell Vostro 5370 – dane techniczne oraz cena

Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem zamontowanych procesorów oraz kart graficznych. Uwagę warto zwrócić także na dysk twardy i pamięć RAM. Do tego dochodzą jeszcze elementy dodatkowe.

Dell Vostro 5370 – dostępne konfiguracje

Warto nadmienić, że omawiana seria składa się z wielu zróżnicowanych urządzeń, które łatwo możemy dobrać do konkretnego zastosowania. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko specjaliści i klienci biznesowi, ale również osoby szukające wydajnego sprzętu do domu.

Analizę poszczególnych elementów warto rozpocząć od procesorów. Producent postawił na układy z serii Intel Kaby Lake Refresh, wyróżniające się zwiększoną ilością rdzeni oraz wątków. Do wyboru mamy dwa modele. Tym wydajniejszym jest Intel Core i7-8550U. Czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia bazową częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz, która może jednak zostać podbita do maksymalnego poziomu 4000 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna trzeciego poziomu wynosząca aż 8 MB, a także współczynnik TDP 15 W.

Otrzymujemy więc procesor niskonapięciowy, którego jednak wydajność jest więcej niż przyzwoita. Bez problemu poradzi on sobie z programami multimedialnymi i biznesowymi, a także bardziej wymagającymi narzędziami profesjonalnymi. Uwagę warto zwrócić na rezultaty, jakie układ uzyskiwał w programach diagnostycznych. W Cinebench R15 otrzymał on średnią na poziomie 164 punktów w trybie jednowątkowym i 553 punktów w trybie wielowątkowym.

Zobacz Dell Vostro 5370

Jeśli chcecie wydać mniej, powinniście rozglądać się za konfiguracjami Dell Vostro 5370 z i5-8250U. Co jednak istotne, procesor ten nie odstaje znacząco od modelu i7. On także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami, które obsługują do ośmiu wątków. Jego częstotliwość taktowania wynosi 1600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W. Różnice w danych technicznych między modelem i5 a i7 nie są duże, podobnie ma się sprawa z realną wydajnością, która w przypadki i5-8250U jest zaledwie o kilka-kilkanaście procent niższa. Dzięki temu możemy liczyć na równie wydajną obsługę wspomnianych wcześniej programów.

Spory wybór panuje również w kategorii kart graficznych. Możemy bowiem zdecydować się na modele wyposażone wyłącznie w jednostkę zintegrowaną, którą jest Intel UHD Graphics 620, lub postawić na kartę dedykowaną AMD Radeon 530 (montowana jest między inny w modelu Dell Vostro 5370 S122VN5370BTSPL_1805) z 2 GB pamięci typu GDDR5. Nie jest to jednostka specjalne wydajna, jednak powinna poradzić sobie z obsługą wielu programów do obróbki grafiki i filmów. To samo tyczy się gier, choć trzeba podkreślić, że będą to przede wszystkim produkcje wiekowe, a także takie, które nie wymagają od kart zbyt dużej mocy obliczeniowej.

Laptopy Dell Vostro 5370 korzystają z pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Co ważne, na rynku dostępne są modele z pamięcią o pojemności od 4 GB do aż 32 GB (między innymi stąd wynika spora różnica cenowa między modelami najtańszymi a najdroższymi). Na koniec warto jeszcze wskazać na dyski twarde. Będą to modele SSD M.2 o pojemności 128 GB, 256 GB lub 512 GB.

Dell Vostro 5370 – wygląd

Jak na dobry sprzęt biznesowy przystało, laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w obudowy o wzmacnianej konstrukcji. Pozwoliło to uzyskać więcej niż zadowalającą sztywność i wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu urządzenia dobrze sprawdzają się podczas pracy w różnych warunkach – nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Zwłaszcza że są to modele 13-calowe.

Wysoko należy ocenić także ogólną jakość wykonania sprzętu. Wszystkie elementy zostały prawidłowo spasowane, braku tu niepotrzebnych krzywizn czy też szpar. Warto nadmienić, że laptopy występują na rynku w wersjach srebrno-czarny oraz różowych.

Kolejnym atutem Dell Vostro 5370 jest niewielka waga (zaledwie 1,4 kg), która oczywiście wynika z kompaktowych wymiarów urządzeń. Na plus możemy zaliczyć także pracę zawiasów, które działają w sposób płynny i zawsze zapewniają utrzymanie stabilnej pozycji ekranu. Jeżeli chodzi o zestaw portów, nie znajdziemy tu nic spoza standardowego zestawu. Brak dodatków nie powinien jednak specjalnie przeszkadzać nam w pracy.

Dell Vostro 5370 – matryca

Jak już wspomnieliśmy, ekrany laptopów są 13-calowe. Warto do tego dodać, że obsługują również rozdzielczość Full HD i zostały wykonane w technologii TN. Przełożyło się to na dość przeciętny kontrast, a także niepełne odwzorowanie kolorów. Praca na specjalistycznych programach graficznych okażę się więc niemożliwa, jednak w ramach użytku biznesowego matryce te powinny okazać się wystarczające.

Zwłaszcza że zostały wyposażone w matowe powłoki, które stanowią skuteczną ochronę antyrefleksyjną. Wszystko to sprawia, że praca na zewnątrz lub przy odsłoniętym oknie będzie jak najbardziej możliwa.

Dell Vostro 5370 – klawiatura i touchpad

Laptopy zostały wyposażone w sześciorzędowe klawiatury wyspowe, oczywiście pozbawione panelu numerycznego (w tak kompaktowych urządzeniach nie ma niego miejsca). Na wstępie pochwalić można producenta za rozdzielenie klawiszy strzałek, co poprawiło nieco wygodę pisania. Jeżeli chodzi o jakość wykonania wszystkich klawiszy, należy ocenić ją jak najbardziej pozytywnie. Wyróżniają się one bardzo przyjemnym skokiem i odpowiednim naporem, dlatego tworzenie dłuższych tekstów nie będzie męczące.

Wszystko to sprawia, że laptopy dobrze sprawdzą się także w biurze. Co równie ważne, klawiatura otrzymała własne podświetlenie, pozwalające na pracę także po zmroku. Kolejnym dodatkiem jest tu czytnik linii papilarnych. Ostatnim elementem jest tu touchpad. Jak na laptopa 13-calowego, jego wielkość jest całkiem spora, na plus możemy zaliczyć także jego właściwości ślizgowe i precyzję działania.

Dell Vostro 5370 – wydajność

Specyfikacja każdej wersji laptopa Dell Vostro 5370 zapewni nam komfortową pracę na programach biznesowych i multimedialnych. Oczywiście najwyższą wydajność uzyskamy w przypadku konfiguracji z procesorem Intel Core i7-8550U, co zresztą potwierdziły testy.

Do tego warto dodać także dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon 530. Dobrze radzi sobie ona ze średnio wymagającymi (pod względem sprzętowym oczywiście) programami do obróbki grafiki, a nawet pozwoli na uruchomienie kilku ciekawych gier indie oraz większych produkcji sprzed kilku lat. Podobnie jak w przypadku układów CPU, warto zwrócić uwagę na wyniki jej testów. W programie 3DMark 11 Performance GPU, uzyskała ona średnią na poziomie 2323 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 106622 punkty.

Dell Vostro 5370 – wady i zalety

Omówiona seria zawiera ultramobilne urządzenia biznesowe, które sprawdzą się również w ramach zastosowania profesjonalnego i multimedialnego. To właśnie ta uniwersalność jest jednym z największych atutów Dell Vostro 5370. Poszczególne konfiguracje korzystają z bardzo przyzwoitych podzespołów, dzięki którym możemy pozwolić sobie na więcej niż tylko obsługę programów podstawowych.

Do tego dochodzą również kompaktowe wymiary sprzętu i niewielka waga – dzięki temu zakupiony przez nas laptop zapewni wygodną pracę w podróży. Po stronie zalet powinniśmy zapisać również dobrze wykonaną, wzmocnioną obudowę, możliwość zakupu modeli z dedykowaną kartą graficzną, przyzwoity osprzęt, a także szybkie dyski twarde typu SSD M.2.

Jeśli chodzi natomiast o wady, przyczepić można się przede wszystkim do jakości matrycy, która została wykonana w technologii TN. Sprawiło to, że zapewnia ona raczej przeciętny obraz. Kolejnym minusem dla niektórych może być brak dodatkowych portów i złączy, na przykład dokowania.

ZALETY

  • Uniwersalny charakter sprzętu
  • Wydajne, niskonapięciowe procesory
  • Dostęp do modeli z dedykowaną kartą graficzną
  • Szybkie dyski SSD M.2
  • Wygodna praca mobilna
  • Solidna, wzmocniona obudowa
  • Przyzwoity osprzęt z dodatkami (podświetlana klawiatura, czytnik linii papilarnych)

WADY

  • Przeciętna matryca TN
  • Tylko podstawowy zestaw złączy

Dell Vostro 5370 – podsumowanie, czy warto?

Mając na uwadze specyfikację sprzętu, a także wymienione wady i zalety, polecić można go przede wszystkim osobom poszukującym mobilnego laptopa, który potrafi więcej niż tylko obsługa podstawowych programów. Modele Dell Vostro 5370 z pewnością są warte rozważenia przez klientów biznesowych, profesjonalnych, a także domowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.