Udostępnij
Skomentuj

Dell Precision 7740 - wydajność oraz specyfikacja

Zapowiedziany został następca modelu Precision 7730, mobilnej stacji roboczej od firmy Dell.

Nowe urządzenie, Precision 7740, ma zapewnić przede wszystkim wykorzystanie nowych podzespołów. Mowa tu zarówno o procesorach, jak i kartach graficznych. Jednostki GPU prezentują się szczególnie intrygująco. Producent zdecydował się bowiem na wykorzystanie kart z serii Nvidia Quadro RTX, które do tej pory nie znajdywały zastosowania.

Dell Precision 7740 – dane techniczne oraz cena

Laptopy będą kierowane do specjalistów, którzy poszukują bardzo mocnego sprzętu, dostosowanego do obsługi konkretnych programów, na przykład narzędzi do obróbki grafiki i wideo, przygotowywania rozbudowanych projektów czy też modeli 3D.

Dell Precision 7740 – dostępne konfiguracje

Wspomniane zastosowanie sprzętu wymaga użycia sporej mocy obliczeniowej, dlatego taki dobór podzespołów nie powinien nikogo dziwić. Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynek ma zostać wypuszczonych wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu każdy klient będzie mógł dobrać urządzenie do swoich potrzeb, ale również możliwości finansowych.

Do wyboru zostanie udostępnionych aż 7 procesorów. Zacząć warto od tych najmocniejszych. Mowa tu między innymi o ośmiordzeniowym i szesnastowątkowym układzie Intel Core i9-9980HK. Dysponuje on częstotliwością taktowania na poziomie od 2400 MHz w trybie bazowym do aż 5000 MHz w trybie turbo. Warto podkreślić, że dysponuje on odblokowanym mnożnikiem, dlatego może on zostać poddany procesowi overclockingu (podkręcania), za sprawą którego ostateczne taktowanie może znacząco przekroczyć granicę 5000 MHz. Taka dodatkowa moc przyda się we wspomnianych wcześniej programach specjalistycznych, wymagających sporej wydajności.

Zobacz Dell Precision 7740

Za dobrą pracę procesora odpowiada jeszcze 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP wynosi natomiast 45 W. Jak widać, jest to super wydajne urządzenie, które przez najbliższe kilka lat bez większych problemów będzie w stanie obsłużyć najbardziej wymagające programy. Potwierdzenia możemy szukać między innymi w wynikach testów diagnostycznych, przeprowadzonych w Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 202 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 1742 punkty.

Kolejnym super wydajnym procesorem jest Intel Xeon E-2286M, również ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy. Jest to układ o zastosowaniu serwerowym. Podobnie jak w przypadku modeli i9, taktowanie wynosi od 2400 MHz do 5000 MHz. Do tego dochodzi 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP wynoszący 45 W. Jeśli chodzi o procesory serwerowe, Dell Precision 7740 będzie występował również z modelem Intel Xeon E-2276M. Jest to procesor sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. Jego taktowanie wynosi od 2800 MHz do 4700 MHz.

Do tego dochodzą cztery układy standardowe – Intel Core i9-9880H (osiem rdzeni, szesnaście wątków, taktowanie 2300-4800 MHz, Intel Core i7-9850H (sześć rdzeni, dwanaście wątków, taktowanie 2600-4600 MHz), Intel Core i7-9750H (sześć rdzeni, dwanaście wątków, taktowanie 2600-4500 MHz) oraz Intel Core i5-9400H (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 2500-4300 MHz). Jest więc w czym wybierać.

Podobnie ma się sprawa z kartami graficznymi. Producent postawił przede wszystkim na jednostki specjalistyczne, sprawdzające się najlepiej w programach przygotowanych dla profesjonalistów. Co ciekawe, w laptopach pojawią się jednostki Nvidia Quadro RTX, które swoją premierę miały w poprzednim roku, jednak do tej pory nie były zbyt często wykorzystywane. Zdecydowanie najmocniejszą kartą będzie Nvidia Quadro RTX 5000. Dysponuje ona aż 16 GB pamięci typu GDDR6, do tego dochodzą 3072 rdzenie CUDA.

Na rynku pojawią się również konfiguracje z jednostkami Nvidia Quadro RTX 4000 (8 GB GDDR6)  oraz RTX 3000 (6 GB GDDR6). To jednak nie wszystko, ponieważ producent przygotował również konfiguracje wyposażone w profesjonalne karty od AMD. Są to dwie jednostki – AMD Radeon Pro WX 3200 z 4GB pamięci GDDR5 oraz AMD Radeon Pro WX 7130 z 8 GB pamięci GDDR5. Tak szeroki wybór sprawia, że z łatwością dobierzemy laptopa do własnych potrzeb. Urządzenia korzystające z takich podzespołów doskonale sprawdzą się w zastosowaniu profesjonalnym, związanym chociażby z tworzeniem modeli i animacji 3D czy też renderowaniem.

Specyfikacja Dell Precision 7740 wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie 2666 MHz), której pojemność może wynieść nawet 128 GB. Laptopy będą sprzedawane głównie z dwoma dyskami – HDD i SSD.

Dell Precision 7740 – wygląd

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli z tej serii, do czynienia mamy z urządzeniem sporych rozmiarów. Gruba, masywna konstrukcja mieści w sobie rozbudowany układ chłodzenia, który utrzymuje stosunkowo temperatury generowane przez wymienione podzespoły na względnie niskim poziomie. Wyloty powietrza zostały umieszczone zarówno po bokach, jak i z tyłu obudowy. Pod względem designu, nie możemy mówić o specjalnej rewolucji. Nadal jest to elegancki, spory sprzęt, dobrze sprawdzający się w ramach użytku stacjonarnego. Wpływ na to ma oczywiście jego spora waga, wynoszące ponad 3 kilogramy.

Jeśli chodzi o wytrzymałość obudowy, stoi ona na wysokim poziomie. Konstrukcja wyróżnia się odpowiednią sztywnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego sprawdzi się w różnych warunkach. Na plus należy zaliczyć także zestaw portów – znajdziemy tam nie tylko złącza Thunderbolt, ale również wiele portów USB czy też złącza HDMI oraz mini DisplayPort.

Dell Precision 7740 – matryca

Laptopy, które trafią do sklepów, będą zróżnicowane także pod względem zamontowanych ekranów. Modele podstawowe zostały wyposażone w 17-calowe matryce IPS, obsługujące rozdzielczość Full HD. Ich parametry okażą się w zupełności wystraczające, by zapewnić komfortową obsługę programów profesjonalnych. Jeśli jednak zależy Wam na czymś jeszcze lepszym, powinniście celować w konfiguracje z 17-calową matrycą IGZO, która obsługuje rozdzielczość 4K UHD i wyróżnia się 100-procentowym odwzorowaniem palety kolorów Adobe RGB.

O jakość generowanego obrazu nie musimy się więc martwić. Producent zadbał oczywiście o ochronę przed refleksami świetlnymi, które na ekranie mogłyby tworzyć się przy zwiększonym nasłonecznieniu lub silnym oświetleniu zewnętrznym.

Dell Precision 7740 – klawiatura i touchpad

Nowy model laptopa ma zagwarantować również bardzo solidny osprzęt, który zagwarantuje komfortową pracę w każdych warunkach. Do dyspozycji otrzymamy sześciorzędową klawiaturę wyspową, której rozmiary pozwalają na bardzo wygodną pracę. Klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem i odpowiednią reakcją. Do tego dochodzi touchpad o wysokich właściwościach ślizgowych i precyzyjnym działaniu. Bateria Dell Precision 7740 występować będzie w dwóch odmianach – czterokomorowej (pojemność 64 Wh) i sześciokomorowej (pojemność 97 Wh).

Dell Precision 7740 – wydajność

Wybór konfiguracji sprzętowych jest bardzo szeroki. Co jednak najważniejsze, każdy model zapewnia wysoką wydajność, wystarczającą do obsługi programów specjalistycznych. Najwięcej do zaoferowania mają oczywiście modele z procesorami ośmiordzeniowymi i szesnastowątkowymi.

Postawić warto także na laptopy z kartami graficznymi Nvidia Quadro RTX, zwłaszcza na te wyposażone w jednostkę RTX 5000, która dysponuje aż 16 GB pamięci typu GDDR6. Została ona przygotowana specjalnie do obsługi najbardziej zaawansowanych programów i technologii, dlatego jest wręcz stworzona do użytku specjalistycznego. Nie są to karty gamingowe, jednak mimo tego, większość z nich bez większych problemów poradzi sobie nowymi produkcjami z segmentu AAA.

Dell Precision 7740 – wady i zalety

Zdecydowanie największym atutem nowej serii laptopów jest bogaty wybór przygotowywanych konfiguracji sprzętowych. Mnogość procesorów i kart graficznych sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać model, który spełni wszystkie nasze wymagania i potrzeby. Co równie ważne, podzespoły montowane w tych konfiguracjach stoją na najwyższym poziomie. Użycie kart graficznych do użytku specjalistycznego sprawia, że laptopy Dell Precision 7740 powinny zadowolić profesjonalistów.

Po stronie zalet zapiszemy również wybór wysokiej jakości matryc, solidną, wytrzymałą obudowę, dobrze wykonany osprzęt, a także bardzo rozbudowany zestaw portów. Przyczepić można się oczywiście do cen. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia w tej sprawie, jednak spekulacje oparte na cenach poprzedniego modelu każą przypuszczać, że laptopy będą drogie, nawet bardzo.

ZALETY

  • Mnóstwo konfiguracji do wyboru
  • Bardzo wydajne procesory i specjalistyczne karty graficzne
  • Solidna, wytrzymała obudowa
  • Wysokiej jakości matryce
  • Bardzo rozbudowany zestaw portów
  • Przyzwoity osprzęt

WADY

  • Bardzo wysokie ceny laptopów

Dell Precision 7740 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z prawdziwym sprzętem dla profesjonalistów. Wszystkie konfiguracje zapewnią doskonałą wydajność w programach specjalistycznych, wysoką jakość obrazu i doskonałe wykonanie. Wszystko to sprawia, że warto się nimi zainteresować.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.