Udostępnij
Skomentuj

Dell Precision 7730 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Mobilna stacja robocza Precision 7730 kosztuje krocie – czy jednak za wysoką ceną idzie super wydajność?

Wiele osób zastanawia się nad sensownością zakupu tak drogich laptopów. Odpowiedź często jest bardzo podobna. Sprzęty te oferują bowiem wydajność na poziomie sprzętów desktopowych klasy premium, gwarantując przy tym możliwość pracy w trybie mobilnym. Są one więc kierowane do osób, które nie chcą być przyspawane do biurka. Omawiany model ma spełnić te kryteria, a także zaoferować coś ekstra.

Polecane laptopy

Dell Precision 7730 – dane techniczne oraz cena

Producent stara się trafić do odbiorców także poprzez przygotowanie wielu konfiguracji sprzętowych. Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt modeli, które różnią się wykorzystywanymi procesorami i kartami graficznymi, ilością pamięci RAM, pojemnością oraz rodzajem dysków twardych, matrycami, a także wieloma innymi elementami budowy.

Dell Precision 7730 – dostępne konfiguracje

Producent pozostawił mnóstwo możliwości konfiguracyjnych, dzięki czemu w sklepach znaleźć możemy bardzo rozbudowane wersje laptopa, wyposażone chociażby w szybkie dyski SSD o pojemności 4 TB czy też w 128 GB pamięci RAM. Wszystko to oczywiście znacząco podnosi ceny poszczególnych modeli – najdroższe z nich kosztują ponad 30 tysięcy złotych.

Na szczęście nie musimy wydawać aż tyle, by skorzystać ze sporych możliwości najważniejszych podzespołów. Warto zwrócić uwagę na to, że producent zadbał o różne grupy odbiorców. Widać to chociażby w przypadku procesorów. Dell Precision 7730 jest bowiem wyposażany w specjalistyczne układy Intel Xeon, a także w bardziej uniwersalne Intel Core. Wybór należy do nas.

W przypadku pierwszej kategorii, porównać ze sobą należy dwa modele procesorów. W stacjach najdroższych znajdziemy układ Intel Xeon E-2186M, który dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jest to układ dostosowany do wymagającej pracy specjalistycznej i obsługi najbardziej wymagających programów graficznych, projektowych, programistycznych etc. Za jego wydajność odpowiada między innymi wysokie taktowanie – w trybie bazowym wynosi 2900 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite do poziomu 4800 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Ogromne możliwości procesora potwierdzają testy wydajnościowe. W programie Cinebench R15 uzyskał on ponad 1100 punktów w trybie wielowątkowym – jest to więc sprzęt z najwyższej półki. Podobną wydajność zapewni nam drugi model profesjonalny, czyli Intel Xeon E-2176M. W jego przypadku także mamy do czynienia z sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem, które w trybie bazowym wynosi 2700 MHz, a w trybie turbo maksymalnie 4400 MHz. Różnice, jak widać, są niewielkie, toteż w tym przypadku możemy mówić o spadku wydajności rzędu kilku-kilkunastu procent.

Jak już zostało wspomniane, specyfikacja Dell Precision 7730 zawierać może również układy z serii Intel Core, które wyróżniają się bardziej wszechstronnym zastosowaniem. Warto nadmienić, że do wyboru mamy aż trzy modele. Przedstawiamy je poniżej.

 • Intel Core i9 8950HK – procesor sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. Częstotliwość taktowania od 2900 MHz w trybie bazowym do 4800 MHz w trybie turbo. Układ dysponuje odblokowanym mnożnikiem, dlatego można poddać go podkręcaniu (maksymalne taktowanie może wtedy przekroczyć próg 5000 MHz). Do tego dochodzi 12 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 195 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1191 punktów w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i7 8850H – sześć rdzeni, dwanaście wątków, taktowanie 2600-4300 MHz, 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 182 punkty w trybie jednowątkowym i 1090 punktów w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i7 8750H – sześć rdzeni, dwanaście wątków, taktowanie 2200-4100 MHz, 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 180 punktów w trybie jednowątkowym i 1063 punkty w trybie wielowątkowym.

Do czynienia mamy z bardzo zbliżonym, wydajnymi układami CPU, które doskonale sprawdzą się na przykład w oprogramowaniu CAD, programach graficznych, ale również w grach. Na spory wybór możemy liczyć także w przypadku kart graficznych. Konfiguracje Dell Precision 7730 i7-8850H, a także pozostałe korzystają z jednostek z serii Nvidia Quadro oraz AMD Radeon Pro WX 4150, które zostały przystosowane do obsługi programów specjalistycznych. Dlatego też spisują się gorzej w grach.

Do wyboru mamy aż 5 modeli:

 • Nvidia Quadro P5200 – dysponuje aż 16 GB pamięci GDDR5. Montowana jest w najdroższych modelach laptopa.
 • Nvidia Quadro P4200 – korzysta z 8 GB pamięci własnej. Bez problemów poradzi sobie z programami specjalistycznymi
 • Nvidia Quadro P3200 – specyfikacja pokazuje 6 GB pamięci GDDR5 i wykorzystanie technologii 3D Vision Pro.
 • AMD Radeon Pro WX 7100 – jej premiera miała miejsce w marcu 2017 roku, jednak nadal jest często montowana w laptopach profesjonalnych. Dysponuje 8 GB pamięci GDDR5.
 • AMD Radeon Pro WX 4150 – najsłabsza karta z zestawienia, montowana w konfiguracjach kosztujących najmniej. Korzysta z 4 GB pamięci.

Jak już wspominaliśmy, stacja robocza została przygotowana w taki sposób, aby możliwe okazało się przygotowanie bardzo zróżnicowanych konfiguracji. Nie tylko pod względem zamontowanych procesorów i kart graficznych, ale również pamięci RAM i dysków twardych. Sprzęt pozwala na zamontowanie aż 4 kości RAM typu DDR4 o łącznej pojemności nawet 128 GB i dwóch dysków SSD M.2 (ich pojemność może wynieść nawet 4 TB).

Dell Precision 7730 – wygląd

Producent postanowił nieco odmienić swój sprzęt. Nadal mamy do czynienia z 17-calową stacją roboczą, która jednak, w porównaniu z poprzednimi modelami, zyskała znacznie węższe ramki wyświetlacza, co pozytywnie wpłynęło na jego prezencję. Zwiększono również odstęp, jaki dzieli wyświetlacz od klawiatury.

Obudowa została wykonana głównie z aluminium, jednak niektóre elementy wzmocniono przy użyciu stopu magnezu i włókna węglowego. Przełożyło się to oczywiście na zadowalającą sztywność konstrukcji i sporą wytrzymałość mechaniczną. Obudowa nie wygina się nadmiernie w żadnych miejscach, jest również odporna na wszelkie czynniki zewnętrzne. Plusik możemy postawić także przy jakości wykonania zawiasów, które działają i płynnie, utrzymując przy tym ekran w zawsze stabilnej pozycji, bez irytującego dygotania podczas pisania na klawiaturze.

Uwagę warto zwrócić także na to, że obudowa stała się lżejsza. Nadal waży ponad 3 kilogramy, jednak, w porównaniu z poprzednimi modelami, „zrzuciła” około 300 g. Jest to wynikiem nieco mniejszej grubości, co jednak nie przełożyło się na gorszą wytrzymałość czy też sztywność. Porty zostały zamontowane po bokach i z tyłu obudowy – w zestawie znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim umieszczenie dwóch portów USB typu C, które obsługują interfejs Thunderbolt 3, a także obecność złącza Mini DisplayPort. Stacja robocza pod tym względem jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem.

Dell Precision 7730 – matryca

Podobnie jak większość stacji roboczych z serii Precision 7000, omawiany model występuje na rynku z różnymi matrycami. Do wyboru mamy aż cztery modele. W wersjach najtańszych zawarty został panel typu TN, który obsługuje rozdzielczość HD+ (1600x900). Jest on kierowany do osób, które nie planują pracy w programach graficznych. Znacznie wyższą jakość generowanego obrazu gwarantują matryce IPS w rozdzielczości Full HD oraz 4K UHD – modele te wyróżniają się doskonałym pokryciem kolorów oraz wysoką luminancją. Na rynku znajdziemy także stacje robocze z ekranami dotykowymi.

Oczywiście wybór konkretnych wersji jest zależny od tego, do czego laptop ma nam posłużyć. Ważną informacją jest natomiast to, że każda matryca zapewnia skuteczną ochronę przed refleksami świetlnymi, które mogą powstawać przy mocnym nasłonecznianiu oraz silnym oświetleniu sztucznym, padającym bezpośrednio na ekran. Problem drastycznych spadków widoczności nie występuje w omawianym urządzeniu, co oczywiście jest jego sporą zaletą.

Dell Precision 7730 – klawiatura i touchpad

Mobilne stacje robocze to nie tylko wydajne podzespoły, ale również wysokiej jakości osprzęt, który ma zapewnić pełną wygodę pracy. Model 7730 spełnia wszystkie najważniejsze kryteria – podświetlana klawiatura została wyposażona w panel numeryczny, a wielkość klawiszy jest jak najbardziej odpowiednia. To samo można powiedzieć o jakości ich wykonania. Zastosowane materiały i przełączniki sprawiają, że wyróżniają się one głębokim skokiem i sprężystą reakcją, dzięki czemu nawet długotrwała praca na laptopie nie powinna być męcząca bardziej niż zwykle. Wspomnieć należy również o tym, że klawiatura została skuteczne wygłuszona, dzięki czemu nie musimy martwić się głośnym stukaniem, które mogłoby przeszkadzać osobom znajdującym się w pobliżu.

Pozytywnie należy ocenić również jakość wykonania touchpada. Użytkownicy powinni być zadowoleni zarówno z jego wielkości, jak i położenia. Został on nieco przesunięty w lewo względem środka panelu roboczego. Plus możemy postawić także przy jego właściwościach ślizgowych – operowanie kursorem okaże się wygodne i precyzyjne. Jak to często bywa z urządzeniami z tej kategorii, zaimplementowanych zostało kilka dodatków, które mają dodatkowo zwiększyć komfort codziennej pracy. Poza podświetleniem klawiatury, producent zdecydował się na czytnik linii papilarnych i nieco lepszą niż zwykle kamerę internetową. Niektóre modele Dell Precision 7730 mogą zostać również podłączone do stacji dokującej.

Dell Precision 7730 – wydajność

Każdy procesor montowany w tej stacji roboczej zapewni ogromną wręcz wydajność, która pozwoli na komfortową obsługę wszystkich najważniejszych programów specjalistycznych. Moc obliczeniowa konfiguracji Dell Precision 7730 i9-8950HK, Intel Xeon czy też wyposażonych w układy i7 jest bardzo zbliżona, toteż dobór konkretnych rozwiązań jest kwestią mocno indywidualną.

Producent zdecydował się również na wykorzystanie wydajnych kart graficznych od Nvidii oraz AMD. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności powinny celować w maszyny wyposażone w jednostkę Nvidia Quadro P5200, która dysponuje aż 16 GB pamięci GDDR5. Doskonale prezentują się wyniki uzyskiwane przez nią w programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 25100 punktów, natomiast w 3DMark Fire Strike Score wyniosła ona 16625 punktów.

Oczywiście jednostka ta została przystosowana do obsługi głównie programów specjalistycznych. Nie jest to karta gamingowa. Niemniej, 16 GB pamięci pozwala na obsługę wielu ciekawych produkcji. Test Dell Precision 7730 wskazał również, że wiele z nich możemy uruchomić na wysokich detalach graficznych.

Dell Precision 7730 – wady i zalety

Listę atutów omówionej wyżej mobilnej stacji roboczej należy rozpocząć oczywiście od dostępu do sporej liczby zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Dobrać możemy każdy element, dostosowując tym samym sprzęt do swoich preferencji, a także wymagań stawianych przez najnowsze programy specjalistyczne. Sama wydajność poszczególnych modeli jest wręcz ogromna. Na pochwałę zasługują przede wszystkim procesory, które doskonale radzą sobie w trybie wielowątkowym.

Po stronie zalet zapiszemy również wysoką jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością i sztywnością. Dorzucić do tego możemy także możliwości wyboru jednej z czterech matryc, wysokiej jakości klawiaturę i touchpad, bardzo rozbudowany zestaw portów oraz dostęp do wielu przydatnych dodatków.

Jeśli chodzi o wady, w opiniach użytkowników często można znaleźć informacje o nieco zbyt słabej baterii, która mogłaby pracować dłużej. Do tego dochodzi także to, że laptop bardzo nagrzewa się podczas pracy na wysokich obrotach. Problemem dla wielu okaże się również cena Dell Precision 7730. Mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach sprzętowych.

ZALETY

 • Bogaty wybór podzespołów
 • Bardzo wydajne procesory
 • Przyzwoite karty graficzne
 • Szybka pamięć RAM DDR i dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Doskonałe wykonanie obudowy
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Wiele dodatków
 • Cztery matryce do wyboru

WADY

 • Wysokie ceny
 • Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na najwyższych obrotach
 • Pojemność baterii jest zbyt niska

Dell Precision 7730 – podsumowanie, czy warto?

Jak wykazała recenzja Dell Precision 7730, do czynienia mamy z urządzeniem o ogromnych możliwościach. Pod względem wydajności, jakości wykonania i wyposażenia powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających specjalistów z różnych dziedzin.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.