Udostępnij
Skomentuj

Dell Precision 5530 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy wszystkie dostępne konfiguracje sprzętowe laptopa Dell Precision 5530. Którą z nich wybrać?

Możliwości mamy sporo, ponieważ na rynku oferowane są zarówno standardowe mobilne stacje, jak i laptopy 2w1, wyróżniające się dotykowym ekranem. Różnice są oczywiście większe i dotyczą zamontowanych podzespołów oraz pozostałych elementów, które w znacznym stopniu wpływają ogólny komfort pracy.

Polecane laptopy

Dell Precision 5530 – dane techniczne oraz cena

Żeby się w tym wszystkim nie pogubić, warto dokładnie przeanalizować poszczególne urządzenia pod względem wydajności oraz możliwości, jakie zapewniają.

Dell Precision 5530 – dostępne konfiguracje

Ze względu na tak szeroki wybór, jesteśmy w stanie znaleźć laptopa, który okaże się odpowiednio dostosowany do zadań profesjonalnych. W każdym jednak przypadku musimy przygotować się na wydatek oscylujący wokół 10 tysięcy złotych.

Analizę rozpoczniemy od procesorów. Producent zdecydował się na wykorzystanie układów Intela ósmej generacji. Tym najmocniejszym sześciordzeniowy i dwunastowątkowy model Intel Core i9-8950HK, którego często możemy znaleźć w stacjach roboczych i laptopach do użytku specjalistycznego. Wynika to oczywiście z jego sporej wydajności. Jest ona gwarantowana między innymi przez bazową częstotliwość taktowania wynoszącą 2900 MHz. Co ważne, może ona zostać podbita do maksymalnego poziomu 4800 MHz w trybie turbo. Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Już sama specyfikacja pokazuje, że mamy do czynienia z procesorem o ogromnej wydajności. Bez problemów będzie on w stanie spełnić wymagania stawiane przez programy specjalistyczne. Rzucić okiem warto również na jego testy wydajnościowe – w programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 195 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wynik zatrzymał się na aż 1116 punktach.

Kolejnym procesorem z serii i7 montowanym w omawianych laptopach jest Intel Core i7-8850H, również sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. Jego częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4300 MHz w trybie turbo, a pamięć podręczna trzeciego poziomu 9 MB. Warto nadmienić, że wyróżnia się on niższych współczynnikiem TDP (45 W). Ogólna wydajność również jest niższa, ale tylko nieco. W programie Cinebench procesor uzyskał bowiem 181 punktów w trybie jednowątkowym oraz 1090 punktów w trybie wielowątkowym.

W laptopach 2w1 znajdziemy natomiast model Intel Core i7-8706G. Tym razem mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym, o częstotliwości taktowania mieszczącej się w przedziale od 3100 MHz do 4100 MHz i 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Do tego dochodzi współczynnik TDP wynoszący 65 W. Jest to procesor słabszy od modeli i9-8950HK oraz i7-8850H, jednak nadal możemy liczyć na wydajne działanie w wielu zróżnicowanych programach. W Cinebench R15 uzyskał on kolejno 172 i 767 punktów. Warto nadmienić, że procesor i7-8706G występuje wraz z kartą graficzną AMD Radeon RX Vega M GL/870, o której jednak w dalszej części tekstu.

W laptopach 2w1 znaleźć możemy również układ Intel Core i5-8305G. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami, obsługującymi do ośmiu wątek. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 2800 MHz do 3800 MHz. Do tego dochodzi 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP 65 W. Jeśli chodzi o wyniki w Cinebench R15, zatrzymały się one na 157 i 681 punktach.

Jeśli decydujemy się na Dell Precision 5530 2in1, skorzystać możemy ze wspomnianej już karty graficznej AMD Radeon RX Vega M GL/870. W sytuacji, gdy wybierzemy model specjalistyczny, do naszej dyspozycji oddana zostanie karta Nvidia Quadro P1000 z 4 GB pamięci GDDR5. Została ona dostosowana specjalnie do narzędzi profesjonalnych i to podczas ich obsługi uzyskuje najwyższe osiągi.

Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać pamięć RAM i dysk twardy. W pierwszym wypadku liczyć możemy na kości typu DDR4, o taktowaniu wynoszącym 2666 MHz w modelach specjalistycznych i 2400 MHz w laptopach 2w1. Szerokie możliwości wyboru czekają nas także w przypadku dysków twardych. Na rynku dostępne są bowiem modele z dyskiem HDD, SSD lub dwoma dyskami.

Dell Precision 5530 – wygląd

Jak na laptopy z wysokiej półki cenowej przystało, modele Dell Precision 5530 dysponują specjalnie wzmacnianymi konstrukcjami, które wyróżniają się doskonałą wręcz wytrzymałością i jakością wykonania. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z urządzeniami klasy premium.

Bardzo atrakcyjnie prezentuje się również design laptopów. Ciemna kolorystyka została przełamana srebrnym tyłem – całość została bardzo dobrze spasowana, dlatego konstrukcja jest pozbawiona wszelkich niepotrzebnych elementów czy też szpar. Wszystko to sprawia, że Dell Precision 5530 powinien zadowolić większość użytkowników, niezależnie od wersji.

W przypadku modeli 2w1 do dyspozycji otrzymujemy oczywiście zawiasy, które pozwalają na odchylenie ekranu o 360 stopni. W ten sposób sprzęt przechodzi w tryb tabletu, co w połączeniu z dobrej jakości ekranem dotykowym, zapewnia komfortową pracę mobilną.  Warto wspomnieć, że poszczególne modele różnią się pod względem zamontowanych portów. W laptopach 2w1 otrzymujemy aż 2 porty USB typu C oraz dwa złącza Thunderbolt.

Dell Precision 5530 – matryca

Co ciekawe, obie wersje laptopa występują na rynku w modelach z ekranem dotykowym. Ze względu na jakość ich wykonania, a także stosunkowo niewielką wagę, bardzo dobrze sprawdzają się w podróży. Zwłaszcza że ich matryce zostały wykonane w technologii IPS, która zapewnia więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu.

Gwarantowane parametry pozwolą nam na obsługę zaawansowanych programów specjalistycznych, służących między innymi do obróbki grafiki, filmów czy też tworzenia modeli 3D. Co równie ważne, na rynku znajdziemy laptopy obsługujące rozdzielczość Full HD lub 4K UHD – w każdym przypadku przekątna ekranu będzie wynosić 15,6 cali.

Dell Precision 5530 – klawiatura i touchpad

Laptopy dostępne w omawianej serii zostały wyposażone w bardzo ciekawe klawiatury wyspowe, które wyróżniają się sześcioma rzędami klawiszy – odległości między nimi są całkiem spore, co ma zapewnić znacznie wygodniejszą pracę. Na plus z pewnością należy zaliczyć jakość ich wykonania. Wyróżniają się bowiem bardzo przyjemnym skokiem i cichym działaniem, toteż długotrwała praca na laptopach okaże się bardzo wygodna.

Do dyspozycji otrzymujemy oczywiście podświetlenie klawiatury, co pozwoli nam korzystać z urządzeń także po zmroku. Plus możemy postawić również przy touchpadzie, który po prostu dobrze spełnia swoją funkcję. Płytka ma wygodny rozmiar, a jej właściwości ślizgowe są zadowalające.

Dell Precision 5530 – wydajność

Decydując się na model laptopa z obrotowym ekranem i procesorami z serii Kaby Lake-G (i7-8706G oraz i5-8305G), możemy skorzystać z karty graficznej AMD Radeon RX Vega M GL/870. Jednostka korzysta z 4 GB pamięci typu HBM2. Dodając do tego całkiem wysokie taktowanie, otrzymujemy jednostkę, która bardzo dobrze radzi sobie z obsługą narzędzi specjalistycznych, a także nowych gier.

Pozostałe modele laptopów zostały wyposażone w kartę Nvidia Quadro P1000, również z 4 GB pamięci, ale typu GDDR5. Została ona specjalnie dostosowana do obsługi programów specjalistycznych, dlatego kierowane są przede wszystkim do profesjonalistów. Jeżeli chodzi różnego rodzaju testy wydajnościowe, w programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 6377 punkty. W 3DMark Ice Storm Standard Graphics zatrzymał się on na 80331 punktach. Ze względu na fakt, iż jest to karta do użytku profesjonalnego, znacznie gorzej radzi sobie w grach. Mimo wszystko, powinna pozwolić na obsługę kilku ciekawych tytułów.

Dell Precision 5530 – wady i zalety

Chcąc wymienić atuty omówionej wyżej serii, należy podkreślić przede wszystkim możliwość wyboru jednej spośród wielu konfiguracji sprzętowych. Są one zróżnicowane pod praktycznie każdym względem – mowa tu o procesorach, kartach graficznych, pamięci RAM, dyskach twardych, obudowach, portach i matrycach. Wszystko to pozwala nam wybrać dokładne taki sprzęt, jaki jest nam potrzebny.

Zamontowane podzespoły gwarantują wysoką wydajność, która doskonale sprawdzi się w wielu programach specjalistycznych – Dell Precision 5530 to laptop dla klientów biznesowych i profesjonalnych, szukających sprzętu do obróbki grafiki, filmów czy też do tworzenia animacji oraz modeli 3D.

Po stronie zalet należy zapisać również bardzo wysoką jakość wykonania obudowy i wszystkich elementów, matryce spełniające najważniejsze kryteria, a także bardzo solidny osprzęt. Wady będą oczywiste – mowa tu bowiem o bardzo wysokich cenach sprzętów. Na ich zakup pozwolić mogą sobie tylko nieliczni, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy na rynku nie ma tańszych, lecz równie wydajnych komputerów stacjonarnych.

ZALETY

  • Mnogość wyboru dostępnych konfiguracji
  • Bardzo wydajne podzespoły
  • Wysoka jakość wykonania
  • Wytrzymałe obudowy
  • Profesjonalne matryce
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Bardzo wysokie ceny laptopów

Dell Precision 5530 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli posiadacie wystarczający budżet i szukacie specjalistycznych laptopów premium, które zapewnią najwyższą jakość wykonania oraz dostęp do wielu wydajnych podzespołów, seria Dell Precision 5530 jest warta rozważenia. Zwłaszcza że na rynku znajduje się wiele różnych modeli.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.