Udostępnij
Skomentuj

Dell Latitude E5250 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Zastanawiamy się, czy warto jeszcze rozważać zakup nieco wiekowych laptopów z serii Dell Latitude E5250.

Ostatni raz została ona odświeżona ponad 4 lata temu, dlatego obecnie urządzenia wchodzącej w jej skład zdobędziemy głównie w outlecie. Jest to więc dobra okazja do tego, aby za niewielkie pieniądze zdobyć sprzęt, który jakiś czas temu był bardzo popularny.

Polecane laptopy

Dell Latitude E5250 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście wiele zależy od dostępnych konfiguracji sprzętowych, a także do tego, do jakich zadań mają nam one posłużyć. Warto przypomnieć, że mamy do czynienia z laptopami ultramobilnymi, wyróżniającymi się niewielką matrycą o przekątnej 12,5 cali.

Dell Latitude E5250 – dostępne konfiguracje

Po samej specyfikacji widać, że mamy do czynienia z serią, której premiera odbywa się dawno temu. Mimo wszystko, na liście znajdziemy wiele rozwiązań i elementów, które także dzisiaj są montowane w laptopach biznesowych. Także tych ultramobilnych. Do tego dochodzi jakość wykonania – zanim więc całkowicie zarzucimy pomysł zakupu takiego właśnie sprzętu, warto sprawdzić, co ma nam do zaoferowania.

Zaczniemy od najistotniejszych podzespołów. W przypadku procesorów, mamy do wyboru modele Intela piątej i czwartej generacji, choć trzeba uczciwie przyznać, że te drugie występują bardzo rzadko, nawet w outlecie. Największą wydajnością wyróżnia się oczywiście procesor Intel Core i7-5600U. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 2600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3200 MHz w trybie turbo. Do tego należy dołożyć również 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W. Co równie, ważne został on wykonany w 14-nanometrowym procesie technologicznym, podobnie jak procesory nowe.

Dane techniczne omawianego układu nie są najgorsze. Co więcej, przebijają wiele nowszych modeli z niższych kategorii. Biorąc pod uwagę charakter laptopa, a także grupę odbiorców, do których jest kierowany, procesor powinien poradzić sobie z większością zadań, zwłaszcza w przypadku obsługi podstawowych programów biznesowych. Wyniki testów wydajnościowych nadal prezentują się przyzwoicie. W programie Cinebench R15, układ ten uzyskał średnią na poziomie 130 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona punktów 297.

Na rynku znaleźć możemy również model laptopa Dell Latitude E5250 z i5-5300U, a więc kolejnym niskonapięciowym układem Intela piątej generacji. On również dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami, które obsługują do czterech wątków. Do tego dochodzi taktowanie na poziomie od 2300 MHz do 2900 MHz oraz 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Ze względu na słabszą specyfikację, wydajność w porównaniu z modelem Intel Core i7 również jest niższa. Różnice nie są jednak znaczące, dlatego procesor ten również powinien pozwolić na komfortową pracę w programach biznesowych. W testach przeprowadzonych w programie Cinebench R15 uzyskał on kolejno 117 i 270 punktów. Jak już wspominaliśmy, na rynek zostały wypuszczone również modele z procesorami czwartej generacji. Mowa tutaj o laptopach Dell Latitude E5250 i3-4030U oraz i5-4310U.

Podobnie jak w przypadku większości niewielkich laptopów, również omawiane modele nie dysponują dedykowanymi kartami graficznymi. Skorzystać możemy wyłącznie z jednostek zintegrowanych, które wyróżniają się pamięcią współdzieloną. W przypadku laptopów z procesorami Intela piątej generacji, będzie to karta Intel HD Graphics 5500. Z oczywistych względów, okaże się wystarczająca wyłącznie do obsługi podstawowych programów.

O ile nieco już przestarzałe procesory montowane w laptopach E5250 nadal potrafią konkurować z wieloma nowszymi modelami, tak po montowanej pamięci RAM typu DDR3L widać już upływ czasu. Związane jest to przede wszystkim z jej dość niskim taktowaniem (wynosi zaledwie 1600 MHz), które nie pozwala nam myśleć o komfortowej obsłudze programów specjalistycznych.

Na koniec pozostała kwestia dysku twardego. Tu sprawa jest prosta, ponieważ na rynku wciąż można znaleźć modele laptopów z dyskami HDD lub SSD. Pierwsze z nich zapewniają większą pojemność, a drugie szybsze działanie.

Dell Latitude E5250 – wygląd

W czasie, gdy seria miała swoją premierę, wysoko oceniana była przede wszystkim magnezowa, specjalnie wzmocniona obudowa, która gwarantowała wysoką sztywność i doskonałą wytrzymałość mechaniczną. Cała konstrukcja jest po prostu bardzo solidna – wszystkie elementy zostały należycie spasowane, dlatego nie możemy mówić tu o tanim wykonaniu. Wszystko to sprawia, że korzystanie z laptopa zarówno przy biurku, jak i w podróży okaże się bardzo komfortowe. Zwłaszcza że całość waży niewiele ponad półtora kilograma.

Dobrze ocenić należy także pracę zawiasów, które działają w sposób bardzo płynny i stabilny. Laptopy przeważnie są dostępne w obudowach o kolorze czarnym, dlatego prezentują się one bardzo elegancko. Na pierwszy rzut oka widać, że są to urządzenia biznesowe.

Specyfikacja Dell Latitude E5250 wskazuje również na bogaty zestaw portów. Do dyspozycji otrzymujemy nie tylko elementy podstawowe, takie jak 3 porty USB 3.0 czy też złącze HDMI, ale również złącze dokowania i Mini DisplayPort, a także czytnik SmatCard. Wszystko to okaże się bardzo przydatne w pracy.

Dell Latitude E5250 – matryca

Jak już wspomnieliśmy, laptopy z omawianej serii wyróżniają się 12-calowym ekranem, dzięki czemu są lekkie i poręczne. Znacznie ułatwia to pracę w podróży – niezależnie od tego, czy znajdujemy się w pociągu, samolocie czy też autobusie.

O jakości jej wykonania, a także parametrach obrazu, jakie jest w stanie zapewnić, nie można powiedzieć zbyt wiele dobrego. Podkreślić trzeba przede wszystkim to, że jest to matryca HD, co obecnie w przypadku urządzeń biznesowych jest bardzo rzadko spotykane. Co równie ważne, matryca została wykonana w technologii TN, która jest raczej zarezerwowana dla sprzętów z niskiej półki cenowej. W rezultacie laptop zapewni nam raczej przeciętną jakość obrazu. Użytkownicy mogą narzekać przede wszystkim na jakość odwzorowania kolorów, a także wąskie katy widzenia. Na plus zasługuje jedynie matowa powłoka, która całkiem dobrze radzi sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia.

Dell Latitude E5250 – klawiatura i touchpad

Kolejnym ważnym dodatkiem, który został zaimplementowany w laptopach z omawianej serii, jest podświetlenie klawiatury. Dzięki niemu, możemy liczyć na komfortową pracę także po zmroku. Jakość wykonania samej klawiatury należy ocenić wysoko – pomimo zmniejszonych rozmiarów, pozwala na szybkie, komfortowe tworzenie dłuższych tekstów. Klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem, a użyte materiały sprawia, że nie generują zbyt mocnego hałasu.

Touchpad również funkcjonuje bez większych zastrzeżeń. Płytka wyróżnia się przyzwoitymi właściwościami ślizgowymi, które zapewniają wygodną precyzyjną pracę. Producent zamontował również czytnik linii papilarnych – znajduje się on w prawym dolnym rogu przedniego panelu.

Dell Latitude E5250 – wydajność

Do możliwości omawianych laptopów trzeba podejść na dwa sposoby. Z jednej strony bowiem procesory montowane w większości konfiguracji nadal dają radę, co potwierdzają testy wydajności, z drugiej jednak nasze możliwości są mocno ograniczone za sprawą zintegrowanej karty graficznej.

Jednostka Intel HD Graphics 5500 pojawiła się na rynku na początku 2015 roku, dlatego nie może się również z dzisiejszymi kartami, także zintegrowanymi. Ze względu na niskie taktowanie i pamięć współdzieloną, poradzi sobie wyłącznie z programami podstawowymi. Nie mamy co liczyć na obsługę bardziej zaawansowanych techniczne narzędzi. Podobnie ma się sprawa z grami – będziemy w stanie uruchomić wyłącznie produkcje wiekowe.

Dell Latitude E5250 – wady i zalety

Omawiane laptopy nadal dobrze sprawdzają się w podróży. Wynika to nie tylko z ich kompaktowym wymiarów i niewielkiej wagi, ale również z wysokiej jakości wykonania. Obudowa została przygotowana ze wzmacnianych materiałów, toteż wykazuje sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników zewnętrznych.

Do tego należy dodać również wciąż przyzwoite procesory, które wciąż dobrze radzą sobie z obsługą programów biznesowych. Niestety, laptopy dysponują bardzo przeciętną zintegrowana jednostką graficzną, która w dużym stopniu ogranicza nasze możliwości. Po stronie wad należy zapisać także matrycę, nieprzystającą do obecnych standardów.

Jeżeli chodzi plusy, wspomnieć możemy jeszcze o dobrze wykonanym osprzęcie, rozbudowanym zestawie portów, a także o wielu dodatkach, w postaci na przykład czytnika linii papilarnych, podświetlenia klawiatury czy też złącza dokowania.

ZALETY

  • Wygodna praca w podróży
  • Wciąż przyzwoite procesory
  • Dobrze wykonana obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Przyzwoity osprzęt
  • Wiele dodatków

WADY

  • Bardzo słaba zintegrowana karta graficzna
  • Przeciętna matryca
  • Stara i wolna pamięć RAM

Dell Latitude E5250 – podsumowanie, czy warto?

Po laptopach z omówionej serii w wielu aspektach widać upływ czasu. Mowa tu przede wszystkim o jednostce GPU, pamięci RAM i matrycy. Z drugiej jednak strony, nadal jest to przyzwoity sprzęt mobilny, który powinien poradzić sobie z obsługą podstawowych programów biznesowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.