Udostępnij
Skomentuj

Dell Inspiron G3 17 3779 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

17-calowe laptopy gamingowe stają się coraz popularniejsze – czy model Inspiron 3779 zasługuje na uwagę?

Choć nadal pewnym standardem jest przekątna ekranu wynosząca 15,6 cali, urządzenia większe również mają swoich zwolenników. Zapewniają większą przestrzeń roboczą, co przekłada się na wygodniejszą grę i możliwość dostrzeżenia większej ilości szczegółów. Wszystko to ma zapewnić omawiany laptop.

Dell Inspiron G3 17 3779 – dane techniczne oraz cena

Jak wskazuje producent, jest to sprzęt typowo gamingowy, który jednak może posłużyć także profesjonalistom. Wszystko ze względu na wykorzystywane podzespoły oraz dostępność na rynku wielu konfiguracji sprzętowych.

Dell Inspiron G3 17 3779 – dostępne konfiguracje

Nie jest to seria specjalnie rozbudowane, w przypadku której najmocniejsze konfiguracje kosztują po kilkanaście tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że nie ma z czego wybierać. Podczas zakupu konkretnej konfiguracji, warto zwrócić uwagę nie tylko na najważniejsze podzespoły, ale również wybrane elementy wyposażenia, które także mają wpływ na ogólnie pojęty komfort gry i obsługi wspomnianych wcześniej programów.

Jeśli natomiast chodzi o czystą wydajność, odpowiadają za nią między innymi procesory. Dell Inspiron G3 17 3779 występuje w wersjach wyposażonych w dwa modele Intel Coffee Lake. Mowa tu o jednym modelu z serii i7 oraz jednym i5. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z aż sześciordzeniowym i dwunastowątkowym układem Intel Core i7-8750H, bardzo popularnym i często montowanym w laptopach gamingowych ze średniej półki (znaleźć można go między innymi w konfiguracji Dell Inspiron 17 G3 N-3779-N2-713K).

Jego wydajność wielowątkowa gwarantuje obsługę każdej nowej gry, i to na wysokich detalach graficznych. Bardzo dobrze prezentuje się jego taktowanie – w trybie bazowym wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite do maksymalnego poziomu 4100 MHz dla jednego rdzenia. Specyfikacja układu wskazuje również na wykorzystanie 9 MB pamięci podręcznej, a także na współczynnik TDP na poziomie 45 W.

Zobacz Dell Inspiron G3 17 3779

Do czynienia mamy więc z niezwykle wydajnym procesorem, który zagwarantuje utrzymanie klatek na sekundę na wysokim poziomie w nowych grach z segmentu AAA. Co więcej, układ ten powinien poradzić sobie z obsługą wielu zaawansowanych narzędzi do obróbki grafiki i wideo, a także tworzenia rozbudowanych projektów. Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 173 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła aż 1116 punktów. Doskonale pokazuje to potencjał sprzętu.

W przypadku tańszych konfiguracji (za około 5 tysięcy złotych i mniej), skorzystamy z procesora Intel Core i5-8300H. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowe taktowanie wynosi 2300 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do 4000 MHz. Układ korzysta również z 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a jego współczynnik TDP wynosi 45 W.

Jest to procesor słabszy od modelu i7, zwłaszcza w trybie wielowątkowym, jednak jego osiągi utrzymują się na takim poziomie, że bez problemu zapewni obsługę nowych gier. Mowa tu nie tylko o produkcjach indie, ale także o pełnoprawnych hitach AAA, wyróżniających się wysokimi wymaganiami sprzętowymi. Jeśli chodzi o wspomniane już testy Cinebench, układ i5 uzyskał w nich kolejno 170 i 805 punktów.

Pracę procesora wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. Doskonale sprawdza się w grach, dlatego można to uznać za zaletę omawianego sprzętu. Specyfikacja Dell Inspiron G3 17 3779 przeważnie wskazuje na 8 GB, 16 GB lub 32 GB RAM. Do wyboru mamy również kilka opcji dysków twardych – mogą być to pojedyncze modele HDD i SSD lub modele z dwoma dyskami (HDD + SSD M.2 SATA III).

Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać kartę graficzną. Producent zdecydował się na wykorzystanie dwóch jednostek gamingowych, spośród których większą wydajnością wyróżnia się model Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q. Jest to wersja z obniżonym taktowaniem, jednak mimo tego, zapewnia wysoką wydajność, napędzaną 6 GB pamięci typu GDDR5. Wszystko to wystarczy do obsługi nowych gier na wysokich detalach graficznych. Konfiguracje tańsze korzystają natomiast z karty Nvidia GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci.

Dell Inspiron G3 17 3779 – wygląd

Do czynienia mamy z laptopem 17-calowym, a więc wyróżniającym się dość pokaźnymi wymiarami oraz wagą (ponad 3 kilogramy). Wszystko to sprawia, że sprawdzi się on przede wszystkim przy biurku, gdzie zapewni bardzo wygodną, sporą przestrzeń roboczą. Wszystko to powinno zwiększyć komfort grania.

Duży sprzęt nie gwarantuje jednak zwiększonej wytrzymałości mechanicznej. Obudowa została bowiem wykonana w większości z tworzyw sztucznych, na czym ucierpiała sztywność konstrukcji. Jednostka centralna ugina się nieco podczas użytkowania, a klapę ekranu możemy dość łatwo wygiąć. Przyczepić można się również do pracy zawiasów, które nie zawsze utrzymują ekran w stabilnej pozycji. Ogólna wytrzymałość mechaniczna również stoi na przeciętnym poziomie. Jeśli chodzi o jakość wykonania bryły, jest ona przyzwoita. Wszystkie elementy zostały spasowane prawidłowo – brak tu zbędnych szczelin czy też ostrych krawędzi. Sam design laptopa jest bardzo przyjemny. Ciemna, matowa stylistyka powinna zadowolić większość użytkowników. Problemem dla niektórych może okazać się spora podatność na zabrudzenia, widoczne są zwłaszcza odciski palców.

Zestaw portów jest bardzo skromny. Choć producent informuje, że opcjonalnie może pojawić się w nim złącze Thunderbolt 3, w rezultacie naprawdę trudno znaleźć taką konfigurację. W większości modeli do dyspozycji mamy podstawowe elementy, brak tu chociażby porty USB typu C.

Dell Inspiron G3 17 3779 – matryca

W tej kategorii nie możemy mówić o zróżnicowaniu oferowanych konfiguracji sprzętowych. Każda z nich została bowiem wyposażona w 17-calową matrycę IPS, obsługującą rozdzielczość Full HD.

Jak na laptopa gamingowego przystało, oferuje ona przyzwoitą jakość obrazu. Test Dell Inspiron G3 17 3779 wykazał szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast i równomierną luminancję. Brak tu migotań obrazu. Odwzorowanie kolorów jest raczej przeciętne, jednak na nasze potrzeby powinno okazać się wystarczające. Matryca dysponuje matową powłoką, która dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi, które nie prowadzą do znacznego obniżenia widoczności wyświetlanych treści.

Dell Inspiron G3 17 3779  - klawiatura i touchpad

Warto podkreślić, że nie każdy model omawianego laptopa dysponuje podświetleniem klawiatury. Przed wyborem konkretnej wersji, należy więc dokładnie przeanalizować jej opis. Klawisze zostały nieco głębiej osadzone w obudowie laptopa, dzięki czemu znajdują się one na tym samym poziomie, co dłoń. Przekłada się to na wygodne pisanie, a także granie. Klawiatura została wyposażona w panel numeryczny, co można uznać za zaletę urządzenia. Niektórzy użytkownicy narzekają na pomniejszone klawisze strzałek, do których trzeba się przyzwyczaić.

Skok klawiszy jest krótki, a reakcja sprężysta. W tym przypadku można powiedzieć o uzyskaniu przyzwoitego poziomu wykonania, będącego standardem w tego typu sprzętach. Na plus należy zaliczyć także ciche działanie klawiszy. No, może poza spacją, której stukanie jest wyraźne. Touchpad przypomina płytki, z którymi mamy do czynienia w innych laptopach Della z tej serii. Jest duża, a jej właściwości ślizgowe przekładają się na wygodną, precyzyjną pracę.

Dell Inspiron G3 17 3779 – wydajność

Najważniejszą kwestią w przypadku laptopów gamingowych jest oczywiście ich moc obliczeniowa, którą można wykorzystać w grach. Opisane wcześniej procesory bardzo dobrze spełniają wymagania sprzętowe stawiane przed nowe gry z segmentu AAA, toteż pod tym względem nie powinniśmy obawiać się spadków płynności ich działania.

Czy to samo gwarantują karty graficzne? W przypadki jednostki GTX 1050 Ti musimy przygotować się na konieczność obniżenia detali graficznych do średnich bądź niski w najbardziej wymagających grach. Karta GTX 1060 Max-Q w większości przypadków zapewnia natomiast obsługę pełnej szczegółowości. Dobrze sprawdza się ona także w testach diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 13333 punktów, a w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 96536 punktów. Poniżej przedstawiamy jej wyniki uzyskiwane w grach.

Dell Inspiron G3 17 3779 – wady i zalety

Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać sprzęt do indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Jest to spory atut tej serii. Na plus należy zaliczyć także wydajność wykorzystywanych podzespołów. Oczywiście nie możemy mówić tu o potężnej maszynie gamingowej, jednak wydajność uzyskiwana przez poszczególne modele wystarczy, aby zapewnić stabilną obsługę nowych produkcji.

Po stronie zalet sprzęt zapisać można również przyzwoitą matrycę IPS, dobrze wykonany osprzęt, a także całkiem ładny design, który powinien zadowolić większość użytkowników. Recenzja Dell Inspiron G3 17 3779 musi wskazać również na jego wady. Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na obudowę wykonaną z tworzyw sztucznych – wyróżnia się ona przeciętną sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Przyczepić można się także do bardzo ubogiego zestawu portów, a także na sporą podatność na zabrudzenia. W recenzjach znaleźć można także narzekania na wysokie temperatury sprzętu podczas pracy na wysokich obrotach.

ZALETY

 • Sporo konfiguracji do wyboru
 • Wydajne procesory
 • Karty graficzne zapewniają obsługę nowych gier
 • Przyzwoita matryca IPS
 • Nowoczesny design
 • Solidny osprzęt
 • Możliwość wyboru różnych kombinacji dysków twardych

WADY

 • Przeciętna wytrzymałość obudowy
 • Ubogi zestaw portów
 • Wysoka podatność na zabrudzenia
 • Laptop mocno się nagrzewa

Dell Inspiron G3 17 3779 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli zależy Wam na ograniu nowych tytułów, śmiało można potwierdzić, że powyższy sprzęt Wam to zapewni. Okażę się on także dobrym wyborem do obsługi niektórych programów profesjonalnych. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto rozważyć jego zakup.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.