Udostępnij
Skomentuj

Dell Inspiron 3583 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości notebooka ze średniej półki od firmy Dell. Z czego korzysta model Inspiron 3583?

Przygotowany został on dla małych i średnich firm, a także freelancerów, którzy liczą na coś więcej niż tylko obsługa podstawowych programów biurowych. Co ważne, producent postawił na nowoczesne procesory z serii Intel Whiskey Lake-U.

Dell Inspiron 3583 – dane techniczne oraz cena

Na rynku pojawiło się kilkanaście zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dlatego jest w czym wybierać. Poza układami CPU, warto zwrócić uwagę także na pozostałe podzespoły, a także najważniejsze elementy wyposażenia laptopa.

Dell Inspiron 3583 – dostępne konfiguracje

Dostępne w sklepach modele laptopa są zróżnicowane pod praktycznie każdym względem, co pozwala dobrać sprzęt do konkretnego zastosowania, a także indywidualnych preferencji użytkownika. Żeby jednak wybrać dobrze, warto najpierw porównać możliwości poszczególnych konfiguracji i sprawdzić, z jakimi programami dadzą sobie one radę.

Jeśli chodzi o procesory, do wyboru mamy aż 3 modele Intel Whiskey Lake-U, które często znajdują zastosowanie w sprzętach biznesowych – zarówno ze średniej, jak i wysokiej półki. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na model Intel Core i7-8565U, który zapewni najwyższą wydajność. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć poziom 4600 MHz dla jednego rdzenia. W specyfikacji technicznej znajduje się jeszcze informacja o 8 MB pamięci podręcznej i współczynniku TDP na poziomie 15 W.

Zobacz Dell Inspiron 3583

Wartości te bardzo dobrze pasują do zastosowania laptopa. Dell Inspiron 3583 i7-8565U bez większych problemów poradzi sobie z obsługą nie tylko programów biznesowych, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi graficznych i projektowych. Z jego możliwości zadowoleni będą także profesjonaliści.

Informacje te warto potwierdzić poprzez analizę wyników testów diagnostycznych, które zostały przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 564 punktów. Biorąc pod uwagę fakt, iż mamy do czynienia z układem niskonapięciowym, rezultaty te należy ocenić jako bardzo dobre. Pokazują one również znaczny postęp względem siódmej generacji – odpowiednik omawianego układu, czyli i7-7560U, w tych samych testach uzyskał kolejno 153 i 336 punktów. Różnica jest więc znacząca.

Jak można się domyślić, procesor i7 montowany jest w konfiguracjach najdroższych, kosztujących przeważnie około 4 tysięcy złotych. Jeśli chcecie wydać mniej (od 3 tysięcy wzwyż), powinniście celować w modele Dell Inspiron 3583 i5-8265U. Jest to kolejny procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Dysponuje on jednak nieco niższym taktowaniem (1600-3900 MHz) oraz mniejszą ilością pamięci podręcznej (6 MB). Przekłada się to na słabszą wydajność, jednak nie można powiedzieć, by jego strata do modelu i7 była znacząca. W testach Cinebench R15 uzyskał bowiem 171 i 549 punktów.

Jeszcze tańszymi konfiguracjami (kosztują poniżej 3 tysięcy złotych) są modele Dell Inspiron i3-8145U. Tym razem mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i czterowątkowym. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 2100 MHz do 3900 MHz, a ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 4 MB. Przystosowany został do obsługi podstawowych programów biznesowych, co potwierdzają wyniki testów (kolejno 148 i 339 punktów). Najmniej zapłacimy natomiast za laptopa z procesorem Intel Pentium Gold 5405U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2300 MHz).

Choć większość konfiguracji sprzętowych korzysta wyłącznie ze zintegrowanych kart graficznych, na rynku znajdziemy także modele wyposażone w jednostkę dedykowaną. Mowa o karcie AMD Radeon 520 z 2 GB pamięci GDDR5. Nie jest to oczywiście karta specjalnie wydajna, jednak w ramach podstawowych zadań graficznych i projektowych okaże się wystarczająca.

Specyfikacja Dell Inspiron 3583 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4. Co ważne, w tańszych modelach montowane są kości o taktowaniu 2400 MHz, natomiast w droższych wynosi ono 2666 MHz. Na rynku przeważnie są oferowane urządzenia z 8 GB lub 16 GB pamięci, jednak wartości te można zwiększyć do poziomu nawet 32 GB.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dyskach twardych. Laptop sprzedawany jest bowiem wraz z dyskami HDD oraz SSD M.2. Znaleźć można także modele z dwoma dyskami (HDD + SSD lub SSD + SSD).

Dell Inspiron 3583 – wygląd

Design urządzenia jest bardzo przyjemny dla oka – laptop sprzedawany jest przeważnie w wersji srebrno-czarnej, która dobrze oddaje jego nowoczesny, biznesowy charakter. Powinien zadowolić większość użytkowników. Zwłaszcza że został wykonany bardzo solidnie. Wszystkie elementy spasowano prawidłowo, dlatego możemy powiedzieć o dobrze wykonanej pracy przez producenta.

Waga laptopa nie odbiega od pewnej normy, z którą można spotkać się w tej kategorii cenowej. To samo tyczy się jego wymiarów – sprzęt powinien sprawdzić się więc nie tylko przy biurku, ale również podczas pracy w trybie mobilnym.

Jeżeli chodzi natomiast o sztywność konstrukcji, wypada ona przyzwoicie. Dzięki użytym materiałom, jednostka centralna nie odkształca się podczas intensywnego pisania na klawiaturze. Jedynie klapa ekranu mogła być bardziej odporna na wygięcia. Wynika to jednak z jej niewielkiej grubości. Zawiasy pracują natomiast bez większych zarzutów. Płynnie odchylają ekran, a także utrzymują go w stabilnej pozycji, dzięki czemu podczas pracy nie dygocze.

Producent zdecydował się na zamontowanie podstawowego zestawu portów. Znajdziemy w nim wszystkie najpotrzebniejsze elementy i nic poza tym. Zabrakło miejsca chociażby na porty USB typu C.

Dell Inspiron 3583 – matryca

Choć oferowane konfiguracje sprzętowe laptopa są mocno zróżnicowane pod względem sprzętowym, wszystkie korzystają z tej samej matrycy. Została wykonana w technologii IPS i obsługuje rozdzielczość Full HD. Dobrze spełnia swoje funkcje w ramach zastosowania biurowego i multimedialnego. Generowany obraz jest przyzwoitej jakości, choć oczywiście osoby znające się na temacie zauważa pewne niedoskonałości, wynikające chociażby ze średniego pokrycia kolorów czy też niedostatecznej luminancji.

Warto podkreślić również to, że matryca została wyposażona w matową powłokę. Dzięki niej, padające na ekran promienie słoneczne nie powodują drastycznego spadku widoczności. Dlatego też, praca na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie nie będzie sprawiała większych trudności.

Dell Inspiron 3583 – klawiatura i touchpad

Sprzęt został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę wyspową, która często pojawia się w urządzeniach z serii Inspiron 3583. Wykorzystane materiały i przełączniki przekładają się na przyjemny, wyraźny skok klawiszy i dobrą reakcję, co oczywiście ma pozytywny wpływ na komfort codziennej pracy. Co ważne, klawiatura została wyposażona w panel numeryczny. Niestety, producent nie zdecydował się na zaimplementowanie podświetlenia. Przyczepić można się również do pomniejszonych klawiszy strzałek.

Zamontowany touchpad nie wyróżnia się ani na plus ani na minus. Dobrze spełnia swoje funkcje, zapewniając przyzwoite właściwości ślizgowe i precyzyjne operowanie kursorem. Zintegrowane przyciski również działają bez większych zarzutów. Dzięki temu, praca w trybie mobilnym nie powinna być utrudniona. Warto podkreślić, że w niektórych konfiguracjach sprzętowych pojawia się czytnik linii papilarny. Został on zintegrowany z przyciskiem zasilania.

Dell Inspiron 3583 – wydajność

Ze względu na dostęp do wielu konfiguracji sprzętowych, wydajność kupowanego laptopa można dopasować do konkretnych zastosowań. Najwięcej zagwarantują nam oczywiście modele wyposażone w procesor Intel Core i7, co potwierdzają liczne testy diagnostyczne.

Do tego warto dodać również dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon 520 z 2 GB pamięci własnej. Zapewnia ona obsługę narzędzi służących do obróbki grafiki i wideo, a także tworzenia bardziej rozbudowanych projektów. Oczywiście nie jest to jednostka z najwyższej półki – w testach przeprowadzonych w 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 2016 punktów, natomiast na platformie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 34545 punktach. Czy karta pozwoli na obsługę gier? Tak, jednak test Dell Inspiron 3583 wykazał, iż mogą być to głównie produkcje wiekowe, a także przygotowane przez mniejsze studia.

Dell Inspiron 3583 – wady i zalety

Największym atutem omawianego sprzętu jest fakt, iż występuje on na rynku w wielu wersjach. Różnią się one zarówno pod względem najważniejszych podzespołów, jak i dodatkowych elementów wyposażenia. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie dobrać sprzęt do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Opinie na temat Dell Inspiron 3583 często skupiają się również na wydajności oferowanych modeli. Ta, głównie za sprawą montowanych procesorów, jest bardzo przyzwoita, dlatego też laptop sprawdzi się w zarówno w biurze, jak i w domu. Po stronie zalet urządzenia zapisać można także przyzwoitą matrycę, dobrze wykonany osprzęt oraz atrakcyjny design.

Recenzja Dell Inspiron 3583 musi uwzględnić także jego wady. Te natomiast skupiają się głównie na dość ograniczonym zestawie portów (brakuje w nim chociażby portu USB typu C), a także na tym, że klapa ekranu zbyt łatwo wygina się pod naporem. Dodać do tego można również brak dodatków typowych dla sprzętów biznesowych – mowa tu między innymi o podświetleniu klawiatury i złącza dokowania.

ZALETY

  • Wiele modeli laptopa do wyboru
  • Przyzwoite, niskonapięciowe podzespoły
  • Szybka pamięć RAM i możliwość zakupu laptopa z dyskiem SSD
  • Dobrej jakości matryca
  • Atrakcyjny design
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Czytnik linii papilarnych

WADY

  • Brak portu USB typu C
  • Klapa ekranu zbyt łatwo wygina się pod naporem
  • Brak podświetlenia klawiatury i innych dodatków

Dell Inspiron 3583 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z przyzwoitym urządzeniem biznesowym, które, pomimo pewnych wad, okaże się dobrym wyborem do małych i średnich firm. Wszystko to sprawia, że warto przynajmniej rozważyć jego zakup. Zwłaszcza że cena Dell Inspiron 3583 nie jest specjalnie wysoka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.