Udostępnij
Skomentuj

Dell Inspiron 3581 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Model Inspiron 3581 to tani laptop multimedialny, kierowany do użytkowników domowych i małych firm.

Jego premiera miała miejsce już jakiś czas temu, toteż brak w nim najnowszych podzespołów czy też rozwiązań. Jednak, jak podkreśla producent, laptop ma okazać się sprawnym sprzętem do pracy, nauki i rozrywki.

Dell Inspiron 3581 – dane techniczne oraz cena

Na rynku dostępnych jest niewiele konfiguracji – różnice cenowe między nimi wynoszą około 300 złotych. Uwagę warto więc zwrócić przede wszystkim na ilość pamięci RAM, a także pojemność dysku twardego. Analiza powinna uwzględnić także pozostałe elementy, takie jak matryca czy też zestaw portów.

Dell Inspiron 3581 – dostępne konfiguracje

Specyfikacja laptopa wskazuje, iż mamy do czynienia ze sprzętem niskonapięciowym, który został przystosowany do podstawowych zadań. Bez problemu poradzi sobie z pakietem biurowym, prostymi narzędziami graficznymi czy też programami multimedialnymi, jednak może mieć problem z bardziej zaawansowanych oprogramowaniem, na przykład projektowym.

W oczy rzuca się również bardzo skromny wybór poszczególnych podzespołów. Konfiguracje oferowane na rynku są do siebie bardzo podobne, różnią się detalami. Każdy laptop pracuje na przykład z użyciem procesora Intel Core i3-7020U, który na rynku dostępny jest już od prawie 3 lat. Jego specyfikacja dobrze oddaje to, co zostało napisane powyżej – jest to układ CPU dostosowany do zadań podstawowych.

Dysponuje on dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami, natomiast jego taktowanie wynosi 2300 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 3 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W. Wszystko to prezentuje się dość skromnie, jednak biorąc pod uwagę zapotrzebowanie małych firm, może okazać się wystarczające. To samo tyczy się użytku domowego – Dell Inspiron 3581 okaże się dobrym laptopem do sprawdzenia przeglądania zasobów internetowych, tworzenia tekstów i prezentacji, obsługi rozmaitych programów multimedialnych i mało wymagających gier, a także do oglądania filmów. Pod tym względem sprawdzi się bardzo dobrze, zapewniając jednocześnie niewielki pobór energii.

Zobacz Dell Inspiron 3581

Jego możliwości warto sprawdzić także w programach diagnostycznych, na przykład w Cinebench R15. Platforma ta jest używana najczęściej podczas porównywania układów CPU. Model i3 uzyskał w testach średnią na poziomie 93 punktów w trybie jednowątkowym i 227 punktów w trybie wielowątkowym. Dla porównania, wyniki procesora i3-8130U, należącego do nowszej generacji, wynoszą kolejno 139 i 338 punktów. Różnica jest znacząca, jednak nadal procesor ten warto polecić osobom, którym zależy na tanim, przyzwoitym sprzętem domowym lub do małej firmy.

Laptopy z tego przedziału cenowego rzadko zostają wyposażone w dedykowane karty graficznej. Dell Inspiron 3591 i3-7020U nie jest pod tym względem wyjątkiem. Korzysta on wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel HD Graphics 620. Jej moc obliczeniowa pozwoli na uruchomienie podstawowych programów graficznych, a także gier wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Konfiguracja ta okaże się dobra do hitów sprzed lat, a także produkcji typu indie.

W specyfikacji laptopa warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie pozycje. Pierwszą z nich będzie pamięć RAM. Producent zdecydował się na zamontowanie kości typu DDR4, o przyzwoitym taktowaniu na poziomie 2133 MHz. Pod obudową znajdują się dwa sloty, a ilość pamięci może wynieść maksymalnie 16 GB. Wartość ta okaże się w zupełności wystraczająca do realizacji wspomnianych wcześniej zadań.

Ostatnią istotną pozycją jest oczywiście dysk twardy. W tym przypadku do wyboru mamy dwie możliwości – specyfikacja Dell Inspiron 3581 wskazać może bowiem na standardowym dysk talerzowy (HDD) o pojemności 1 TB lub model półprzewodnikowy (SSD), który działa w oparciu o interfejs SATA III – jego pojemność przeważnie wynosi 256 GB.

Dell Inspiron 3581 – wygląd

Pod względem wymiarów i wagi, mamy do czynienia z typowym laptopem 15-calowym. Najlepiej sprawdza się on przy biurku, jednak jego przenoszenie bądź użytkowanie mobilne również nie powinno być utrudnione.

Warto pamiętać jednak o pewnych ograniczeniach, które wynikają z cen sprzętu. Obudowa została wykonana wyłącznie z tworzyw sztucznych, toteż nie można powiedzieć o niej, że jest super wytrzymała i w pełni odporna na wpływ czynników zewnętrznych. Jednostka centralna ugina się podczas pisania na klawiaturze, a klapę ekranu można dość łatwo wygiąć, nie używając do tego specjalnie dużo siły. Jest to jednak typowa bolączka sprzętów z tej kategorii cenowej. Mały plusik możemy postawić natomiast przy pracy zawiasów – nie zostały dodatkowo wzmocnione, jednak działają w sposób płynny, utrzymując ekran w stabilnej pozycji

Co najważniejsze, wszystkie elementy zostały spasowane prawidłowo, dlatego całość prezentuje się bardzo przyzwoicie. Laptop występuje na rynku przeważnie w wersjach srebrno-czarnych, które nie kłują w oczy. Wręcz przeciwnie. Zestaw portów jest mocno standardowy – znajdziemy tam wszystko to, co potrzebne podczas pracy, nauki czy rozrywki. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na zamontowanie nie tylko złącza HDMI, ale również VGA. Pozwoliłoby ono na podłączenie do laptopa starszych urządzeń peryferyjnych (np. rzutników).

Dell Inspiron 3581 – matryca

Modele z serii 3581 zostały wyposażone w 15-calowe matryce Full HD, które zostały wykonane w technologii TN. Oznacza to, że nie posłużą one w bardziej zaawansowanych programach graficznych. Jakość generowanego obrazu jest przeciętna – osoby znające się na temacie z pewnością zauważą nierównomierną luminancję, słabe odwzorowanie kolorów, a także dość niski kontrast. Wszystko to sprawia, że ponownie musimy powiedzieć wyłącznie o podstawowym zastosowaniu sprzętu. Podczas pracy biurowej i obsługi programów multimedialnych powinien okazać się wystarczający.

Najważniejszą informacją powinno być dla nas to, że matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, dzięki którym na powierzchni ekranu nie tworzą się świetlne refleksy podczas pracy przy odsłoniętym oknie. Widoczność wyświetlanych treści powinna więc zostać utrzymana na zadowalającym poziomie.

Dell Inspiron 3581 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę wyspową, wraz z panelem numerycznym. Klawisze są na tyle duże, że tworzenie dłuższych tekstów okaże się bezproblemowe. Wyróżniają się one dość płaskim skokiem, nie można również powiedzieć, że zostały wykonane z wysokiej klasy materiałów. Mimo wszystko, nie powinny dodatkowo utrudniać pracy. Przyczepić można się wyłącznie do nieco pomniejszonych klawiszy strzałek – trzeba się do nich po prostu przyzwyczaić. Niestety, producent nie zdecydował się na zaimplementowanie podświetlenia, co oczywiście wynika z chęci utrzymania niskiej ceny sprzętu.

Największą zaletą touchpada są natomiast jego wymiary. Dzięki temu, precyzyjne operowanie kursorem okaże się jak najbardziej możliwe. Pozytywnie należy ocenić także właściwości ślizgowe płytki – jej powierzchnia zapewnia wygodną pracę. To samo tyczy się działania zintegrowanych przycisków. Dell Inspiron 3581 jest pozbawiony przydatnych dodatków, w postaci chociażby czytnika linii papilarnych. Skorzystać możemy wyłącznie z napędu DVD-RW.

Dell Inspiron 3581 – wydajność

Kolejny raz warto podkreślić, że omawiany laptop dostosowany został przede wszystkim do realizacji zadań podstawowych, związanych z obsługą typowych programów biurowych i multimedialnych. Procesor montowany w każdej konfiguracji zapewni również stabilne działanie systemu operacyjnego – w większości przypadków jest to Windows 10 Home.

To samo można powiedzieć o zintegrowanej karcie graficznej Intel HD Graphics 620. Jej możliwości potwierdzają testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średni wynik na poziomie 1508 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 38918 punktów. Test Dell Inspiron 3581 uwzględnił także obsługę gier na tym laptopie. Zrelaksować możemy się przede wszystkim przy klasykach, a także grach przygotowanych przez małe studia.

Dell Inspiron 3581 – wady i zalety

Przedstawiony wyżej laptop okaże się dobrym wyborem dla użytkowników domowych, freelancerów i małych firm, które nie chcą wydawać dużych kwot na sprzęt. Cena Dell Inspiron 3581 nie przekracza 2500 złotych, co należy uznać za jego zaletę.

Na plus zaliczyć możemy również niskonapięciowy charakter sprzętu, dzięki któremu nie nagrzewa się on nadmiernie i nie jest specjalnie głośny podczas pracy na pełnych obrotach. Po stronie zalet znajdzie się także wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4, możliwość wyboru dysku twardego SSD, a także solidnie wykonany osprzęt i miły dla oka design sprzętu.

Jeśli chodzi natomiast o wady, skupić możemy się na mocno przeciętnej matrycy TN, a także ograniczonym wyborze konfiguracji sprzętowym. Nie znajdziemy na rynku modeli z innymi procesorami czy też dedykowanymi kartami graficznymi. Przyczepić można się również do przeciętnej wytrzymałości obudowy.

ZALETY

  • Niskonapięciowy charakter
  • Niskie ceny dostępnych konfiguracji
  • Pamięć RAM DDR4
  • Dostępne są modele z dyskiem twardym SSD
  • Atrakcyjny design
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Przeciętna matryca TN
  • Ograniczony wybór dostępnych konfiguracji sprzętowych
  • Obudowa z tworzyw sztucznych

Dell Inspiron 3581 – podsumowanie, czy warto?

Niska półka cenowa przepełniona jest podobnymi laptopami, kierowanymi do mało wymagających klientów domowych i biznesowych. Recenzja Dell Inspiron 3581 pokazuje, że sprzęt ten nie wyróżnia się specjalnie na tle modeli konkurencyjnych, niemniej warto dać mu szansę. Spełnia bowiem najważniejsze kryteria standardowego urządzenia domowego lub biurowego.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.