Udostępnij
Skomentuj

Dell Inspiron 3573 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

W ofercie firmy Dell dostępny jest tani laptop do użytku domowego. Czy model Inspiron 3573 jest wart zakupu?

Producent stara się przyciągnąć potencjalnych klientów nie tylko atrakcyjną ceną. Oferowane konfiguracje mają zapewnić stabilną obsługę podstawowych programów multimedialnych, a także komfortowe użycie zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Dell Inspiron 3573 – dane techniczne oraz cena

Ze względu na dość niską półkę cenową, laptop Inspiron 3573 nie występuje w zbyt wielu konfiguracjach sprzętowych. Różnią się między sobą nieznacznie, przede wszystkim ilością pamięci RAM i pojemnością dysków twardych.

Dell Inspiron 3573 – dostępne konfiguracje

Choć wybór poszczególnych podzespołów nie jest specjalnie szeroki, warto zwrócić dokładną uwagę na interesujące nas konfiguracje. Pozwoli nam to dobrać sprzęt, który ma szansę najlepiej spełnić nasze wymagania i potrzeby.

Zacznijmy może od procesora – do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza z nich związana jest z układem Intel Pentium N5000, który został wyposażony w cztery fizyczne rdzenie, obsługujące cztery wątki. Częstotliwość taktowania procesora wynosi 1100 MHz w trybie bazowym i 2700 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 6 W.

Zobacz Dell Inspiron 3573

Mamy więc do czynienia z układem o bardzo niskim poborze energii. W jaki jednak sposób przekłada się to na jego wydajność. Nie dorównuje ona co prawda nowym procesorom z serii Intel Core, jednak mając na uwadze zastosowanie laptopa, okaże się wystraczająca. Intel Pentium N5000 powinien poradzić sobie z obsługą wszystkich podstawowych programów biurowych, multimedialnych, administracyjnych etc. Nie musimy martwić się również znacznym spowolnieniem działania systemu podczas pracy na wielu oknach.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jeszcze zwrócić uwagę na testy przeprowadzone w programach diagnostycznych. W Cinebench R15 procesor uzyskał średnią na poziomie 78 punktów w trybie jednowątkowym i 237 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo przyzwoite rezultaty, zwłaszcza mając na uwadze niski pobór energii.

Drugim procesorem montowanym w laptopach Dell Inspiron 3573 jest Intel Celeron N4000. Tym razem mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i dwuwątkowym. Częstotliwość taktowania w jego przypadku wynosi od 1100 MHz w trybie bazowym do 2600 MHz w trybie bazowym. Do tego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Ze względu na wykorzystanie wyłącznie dwóch rdzeni, procesor gwarantuje znacznie niższa wydajność, zwłaszcza w trybie wielowątkowym. W testach przeprowadzonych w programie Cinebench R15 uzyskał on kolejno 70 i 138 punktów.

Niestety, żadna oferowana konfiguracja sprzętowe nie została wyposażona w dedykowaną kartę graficzną, co oczywiście znacznie ogranicza nasze możliwości. Skorzystać możemy wyłącznie z jednostki zintegrowanej – w przypadku modeli z procesorem Intel Pentium (np. Dell Inspiron 3573 n5000/4gb/1000/win10) będzie to model Intel UHD Graphics 605, natomiast laptopy korzystające z układu Celeron korzystają z jednostki Intel UHD Graphics 600.

Pomimo tego, że mamy do czynienia z laptopami z niskiej półki cenowej, możemy liczyć na wybór kilku dysków twardych. Mowa tu między innymi o konfiguracjach z dyskami talerzowymi (np. Dell Inspiron 3573 n5000/8gb/1000/win10), których pojemność wyniesie 500 GB lub 1 TB, a także o modelach z dyskami typu SSD (np. Dell Inspiron 3573 n5000/8gb/240/win10) – ich maksymalna pojemność wyniesie zaledwie 240 GB, jednak w zamian zapewniają znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego.

Na koniec pozostaje nam już tylko wybór ilości pamięci RAM. Producent zdecydował się na skorzystanie z szybkich kości typu DDR4, których taktowanie wynosi aż 2400 MHz – na rynku oferowane są laptopy z 4 GB lub 8 GB RAM.

Dell Inspiron 3573 - wygląd

Jak można było się domyślić, w przypadku laptopów z tej półki cenowej nie możemy liczyć na niecodzienny, nowoczesny design. Urządzenia wyróżniają się prostą, czarną obudową, która nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych sprzętów z tej kategorii. Całość waży ponad 2 kilogramy, jednak nie jest to jeszcze ciężar, który w znaczący sposób utrudniałby przenoszenie laptopa i wykorzystanie go w podróży.

Warto nadmienić, że obudowa została wykonana całkowicie z tworzyw sztucznych, co przełożyło się na dość przeciętną sztywność konstrukcji. Zarówno jednostka zasadnicza, jak i ekran łatwo wyginają pod naporem, nie są również specjalnie odporne na uszkodzenia. Wszystko to sprawia, że laptopa warto przenosić w odpowiedniej torbie.

Jeżeli chodzi o zestaw zamontowanych portów, mamy tu wszystko, co jest potrzebne w ramach tak zwanego użytku domowego. Nie powinniśmy mieć problemów z podłączeniem wszystkich sprzętów peryferyjnych czy też dodatkowe ekranu.

Dell Inspiron 3573 – matryca

Każdy z dostępnych na rynku laptopów został wyposażony w 15-calową matrycę HD, która została wykonana w technologii TN. Zapewnia ona dość przeciętną jakość obrazu – okaże się więc wyborem wyłącznie do zastosowania podstawowego. Nie możemy liczyć na szerokie odwzorowanie barw czy też wysoki kontrast.

Co równie ważne, matryce zostały wyposażone w błyszczące powłoki, dlatego w sytuacji, gdy promienie słoneczne zaczną padać na ekran, widoczność generowanych treści znacząco spadnie.

Dell Inspiron 3573 – klawiatura i touchpad

W laptopach z omawianej serii znajdziemy pełnowymiarową klawiaturą, wyposażoną w osobny blok numeryczny. Mając na uwadze wielkość klawiszy, zapewni ona szybkie i komfortowe tworzenie tekstów. Ich skok jest odpowiedni, nie są to również klawisze przesadnie głośne. Pod tym względem laptopy spełniają więc podstawowe kryteria.

To samo można powiedzieć o jakości wykonania touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe, a także precyzja działania sprawiają, że jej obsługa jest bardzo wygodna.

Dell Inspiron 3573 – wydajność

Choć procesory montowane w omawianych laptopach nie należą do najwydajniejszych, ich możliwości zapewniają stabilną obsługę większości podstawowych programów. Mowa tu zwłaszcza o układzie Intel Pentium N5000, który poza przyzwoitą mocą obliczeniową, zapewnia znaczne ograniczenie poboru energii.

Nieco gorzej wygląda to w przypadku zintegrowanej z nim karty graficznej Intel UHD Graphics 605. Ze względu na korzystanie z pamięci współdzielonej, a także dość niskie taktowanie, możliwości jej wykorzystania są bardzo ograniczone. Doskonale pokazują to wyniki testów – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 722 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 16553 punktach. Warto mieć na uwadze, że karta nie poradzi sobie ze zbyt wieloma grami. Będą to przede wszystkim produkcje o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych, a także klasyki.

Dell Inspiron 3573 – wady i zalety

Po stronie zalet omawianej serii najdą się oczywiście niskie ceny oferowanych konfiguracji. Każdą z nich zakupimy za mniej niż 2 tysiące złotych – jest to więc doskonała okazja do tego, aby zakupić całkiem przyzwoitego, niskonapięciowe laptopa za niewielkie pieniądze.

Warto celować przede wszystkim w wersje z procesorem Intel Pentium N5000, który bez większych problemów upora się z obsługą podstawowych programów biurowych i multimedialnych. Na plus należy zaliczyć także zestaw portów, a także solidny osprzęt.

Jeśli natomiast chodzi o wady, podkreślić trzeba przede wszystkim brak dedykowanej karty graficznej i ograniczenia jednostek zintegrowanych, które nie poradzą sobie nawet z obsługą nowych gier indie. Negatywnie możemy ocenić również wytrzymałość obudowy, a także jakość zamontowanej matrycy.

ZALETY

  • Niskie ceny dostępnych konfiguracji
  • Przyzwoity procesor Intel Pentium N5000
  • Niewielki pobór energii
  • Solidny osprzęt
  • Całkiem przyzwoity zestaw portów
  • Modele z dyskami SSD

WADY

  • Brak konfiguracji z dedykowaną jednostką GPU
  • Przeciętna matryca
  • Wrażliwa obudowa

Dell Inspiron 3573 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej konfiguracji zadowolą przede wszystkim klientów, którzy szukają laptopów tanich. Warto jednak podkreślić, że modele najlepsze wyróżniają się całkiem przyzwoitą wydajnością, która pozwoli na komfortową pracę i rozrywkę, z pominięciem nowych gier.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.