Udostępnij
Skomentuj

Dell Inspiron 15 5579 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości laptopa konwertowalnego od firmy Dell. W jakich wersjach występuje model Inspiron 5579?

Do czynienia mamy z urządzeniem 15-calowym, które ma zadowolić zarówno użytkowników domowych, jak i biznesowych. Kierowany jest przede wszystkim do osób, które często podróżują i poszukują laptopa mogącego działać także w trybie tabletu.

Dell Inspiron 15 5579 – dane techniczne oraz cena

Dotykowy ekran nie jest oczywiście jedynym wyróżnikiem serii. Producent postawił także na niskonapięciowe procesory Intela oraz szybką pamięć RAM. Do tego dochodzi także matryca wykonana w technologii IPS. Warto sprawdzić, jak to wszystko sprawdza się w praktyce.

Dell Inspiron 15 5579 – dostępne konfiguracje

Producent postawił na różnorodność, dzięki czemu mamy okazję dobrać konkretny model indywidualnych preferencji, a także wymagań stawianych przez obsługiwane programy. Przełoży się to wszystko na sporą rozpiętość cenową między najtańszą a najdroższą wersją laptopa dostępną na rynku. Różnica wynosi prawie 3 tysiące złotych.

Jest to wynikiem między innymi montowania dysków twardy SSD o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB. Warto w tym miejscu podkreślić, że są to urządzenia pracujące z wykorzystaniem interfejsu SATA III. Nie możemy mówić więc o tak wysokiej szybkości działania, jak w przypadku modeli PCIe. Mimo wszystko, w porównaniu ze standardowymi dyskami talerzowymi (HDD), różnica jest odczuwalna, zwłaszcza w przypadku ładowania się systemu operacyjnego.

Podczas zakupu laptopa, uwagę należy zwrócić także na to, z jakiego procesora korzysta. Jak już zostało wspomniane, producent postawił na niskonapięciowe układy Intela. Mowa jest tu o modelach z serii Kaby Lake Refresh, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków w porównaniu z urządzeniami ze starszej generacji.

Zobacz Dell Inspiron 15 5579

Do wyboru mamy dwa modele. Osoby stawiające na maksymalizację wydajności powinny zainteresować się konfiguracją Dell Inspiron 15 5579 i7, czyli wyposażoną w układ Intel Core i7-8550U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, toteż bardzo dobrze sprawdza się podczas obsługi programów wymagających większej mocy obliczeniowej. Do tego wychodzi bardzo przyzwoite taktowanie – w trybie jednowątkowym wynosi ono 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbite do poziomu 4000 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna trzeciego poziomu o pojemności 8 MB oraz standardowy współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Do czynienia mamy z bardzo popularnym układem niskonapięciowym, który często jest montowany zarówno w laptopach do użytku domowego, jak i biurowego. Bez większych problemów poradzi sobie z obsługą nie tylko programów podstawowych, ale również bardziej wymagających narzędzi do obróbki grafiki i wideo. Wszystko to przy zachowaniu niewielkiego obciążenia i pobierania małej ilości energii.

Przyzwoite możliwości układu CPU potwierdzają testy diagnostyczne. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na te przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Średnia wszystkich testów trybu jednowątkowego wskazała na wynik 167 punktów. W trybie wielowątkowym natomiast wyniosła ona 564 punkty.

Mowa jest o procesorze montowanym w najdroższych konfiguracjach Dell Inspiron 15 5579. Modele tańsze korzystają z możliwości układu Intel Core i5-8250U. On także dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem – w trybie jednowątkowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dobija do poziomu 3400 MHz dla jednego rdzenia. Mniejsza jest również ilość pamięci podręcznej (6 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Niższe parametry przekładają się na słabszą moc obliczeniową, jednak różnice między dwoma procesorami są naprawdę drobne. Model i5 we wspominanych testach Cinebench R15 uzyskał kolejno 157 i 549 punktów, więc mówić możemy o niewielkim spadku wydajności. Wszystko to sprawia, że także te konfiguracje powinny sprawdzić się w ramach docelowego zastosowania.

Dell Inspiron 15 5579 to konwertowalny laptop o mobilnym charakterze, dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że nie korzysta on z dedykowanej karty graficznej. Priorytetem dla producenta okazał się bowiem niski poziom poboru energii. Wszystko to sprawia, że każdy model korzysta wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi podstawowych programów – zarówno typowo biurowych, jak i graficznych. Nie poradzi sobie jednak z bardziej wymagającymi narzędziami czy też nowymi grami.

Specyfikacja Dell Inspiron 15 5579 uzupełniana jest za sprawą szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Laptop dysponuje dwoma slotami, w których znaleźć mogą się kości o pojemności do 32 GB.

Dell Inspiron 15 5579 – wygląd

Po laptopach konwertowalnych oczekuje się między innymi niewielkiej wagi, dzięki której bardzo dobrze sprawdzą się nie tylko w ramach pracy stacjonarnej, ale również w podróży. Dell Inspiron 15 5579 nie jest niestety najlżejszym urządzeniem – waży bowiem 2,3 kg, a więc zdecydowanie więcej niż wiele innych modeli z tej kategorii. Oczywiście taka waga nie powinna stanowić poważnego problemu, jednak nie możemy mówić również o ultramobilnym charakterze sprzętu.

Obudowa laptopa została wykonana z tworzyw sztucznych wzmocnionych aluminium. Przełożyło się to na przyzwoitą sztywność konstrukcji, choć trzeba przyznać, że klapa ekranu dość łatwo wygina się pod naporem. Ogólną wytrzymałość mechaniczną urządzenia należy jednak ocenić pozytywnie. Na pochwałę zasługuje także praca zawiasów, które pozwalają obrócić ekran o 360 stopni. Pracują w sposób płynny, gwarantując przy tym utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji w każdym trybie pracy.

Srebrna, nowoczesna stylistyka powinna zadowolić większość użytkowników. Laptop jest bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym, a wszystkie elementy zostały spasowane w sposób prawidłowy – nie mamy więc do czynienia z żadnymi zbędnymi przerwami czy też niepotrzebnymi elementami. Do tego wszystkiego dochodzi raczej skromny zestaw portów. Użytkownicy narzekają przede wszystkim na brak portu USB typu C.

Dell Inspiron 15 5579 – matryca

Producent zdecydował się na wykorzystanie 15-calowej matrycy dotykowej, wykonanej w technologii IPS. Jakość generowanego obrazu jest przeciętna, na co zwrócą uwagę zwłaszcza osoby znające się na temacie. Przyczepić należy się przede wszystkim do niedostatecznego pokrycia kolorów i nieco zbyt niskiej luminancji.

Niskie parametry sprawiają, że ekran nie sprawdzi się w zaawansowanych programach graficznych. Jeśli jednak chodzi o standardową pracę biurową lub użytek multimedialny, powinien okazać się wystarczający. Na pochwałę zasługuje obsługa dotyku. Matryca dysponuje błyszczącą powłoką, toteż padające na nią promienie słoneczne mogą obniżać ogólną widoczność generowanych treści.

Dell Inspiron 15 5579 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w standardową klawiaturę wyspową, w której jednak zabrakło miejsca na panel numeryczny. Sama jakość wykonania klawiszy jest bardzo przyzwoita – wyróżniają się one wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu podczas pisania nie mamy wrażenia, że stukamy w pustą przestrzeń. Jest to niezwykle istotne podczas pisania dłuższych tekstów. Co ważne, klawiatura została skutecznie wytłumiona, toteż klawisze nie generują nadmiernego hałasu. Do dyspozycji otrzymaliśmy również podświetlenie, co także należy zapisać po stronie zalet.

O touchpadzie należy napisać tyle, że jest i dobrze spełnia podstawowe funkcje. Właściwości ślizgowe płytki pozwalają na wygodne, precyzyjne prowadzenie kursora oraz obsługę gestów. Jego obsługa nie okaże się więc w żaden sposób utrudniona.

Dell Inspiron 15 5579 – wydajność

Zarówno Dell Inspiron 15 5579 i7-8550U, jak i modele wyposażone w procesor i5, gwarantują bardzo przyzwoitą moc obliczeniową, doskonale odpowiadającą wymaganiom stawianym laptopom konwertowalnym. Modele te bez trudu uporają się z obsługą nie tylko podstawowych programów biurowych, ale również narzędzi graficznych i projektowych. Do tego wszystkiego należy dodać także niski pobór energii.

Zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620 nie co ogranicza możliwości sprzętu. Ze względu na korzystanie z pamięci współdzielonej, nie zapewnia ona dodatkowej mocy obliczeniowej podczas pracy z wykorzystaniem szczególnie wymagających programów. Należy jednak pamiętać o tym, że nie mamy do czynienia ze sprzętem kierowanym do specjalistów. W ramach użytku biurowego i multimedialnego, sprawdza się ona całkiem dobrze.

W programie 3DMark 11 Performance jej średnia ze wszystkich wyników wynosi 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 42908 punktach. Czy karta ta pozwoli na obsługę gier? Jedynie tych wiekowych i wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Dell Inspiron 15 5579 – wady i zalety

Do czynienia mamy z laptopem konwertowalnym, który bardzo dobrze sprawdza się w podróży (należy pamiętać jednak o jego dość sporej wadze). Ekran może zostać ustawiony w kilku pozycjach, dzięki czemu możliwa jest chociażby obsługa trybu tabletu.

Co ważne, zamontowane podzespoły nie potrzebują nadmiernie rozbudowanego zestawu chłodzenia, dlatego też sprzęt przez większość czasu pozostaje zimny i cichy. Jeśli chodzi o wydajność oferowanych konfiguracji, należy ocenić ją jak najbardziej pozytywnie. Niskonapięciowe procesory Intela, szybka pamięć RAM DDR4 oraz dyski twarde SSD – wszystko to przekłada się na całkiem przyzwoite możliwości omawianego sprzętu. Dobrze sprawdzają się nie tylko najdroższe konfiguracje, ale również Dell Inspiron 15 5579 i5 8250U. Oferowane modele bez problemu poradzą sobie z obsługą programów biurowych i multimedialnych. Po stronie zalet znajdzie się także solidny osprzęt, długa żywotność baterii oraz nowoczesny design sprzętu.

Na co użytkownicy narzekają najbardziej? Wspomnieć trzeba o braku portu USB typu C, który obecnie jest niemal standardem. Po stronie wad urządzenia zapisać można również niedostateczną luminancję ekranu i słabe pokrycie kolorów. Do tego dochodzi dość wysoka waga, jak na laptopa konwertowalnego.

ZALETY

 • Możliwość pracy w trybie tabletu
 • Niski pobór mocy i ciche działanie
 • Przyzwoite procesory niskonapięciowe
 • Szybka pamięć RAM i dyski twarde SSD
 • Kilka konfiguracji do wyboru
 • Dobrze wykonany osprzęt
 • Atrakcyjny design
 • Pojemna bateria

WADY

 • Brak portu USB typu C
 • Spora waga sprzętu
 • Niska luminancja i słabe pokrycie kolorów matrycy

Dell Inspiron 15 5579 – podsumowanie, czy warto?

Omówiony model to jeden z tych sprzętów, które wyróżniają się sporą wszechstronnością. Przypadnie do gustu osobom często pracującym w podróży, a także wszystkim poszukującym laptopa, który może działać także w trybie tabletu. Pomimo pewnych wad, jest on wart rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.