Udostępnij
Skomentuj

Dell G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Recenzujemy nowe laptopy gamingowe średniej klasy, przygotowane przez firmę Dell.

Przygotowane zostały one dla graczy poszukujących wydajnego sprzętu, który nie będzie kosztował 10 tysięcy złotych i więcej. Wysoką moc obliczeniową mają zapewnić procesory Intela ósmej generacji i karty graficznej z serii Nvidia GeForce GTX 10.

Dell G5 – dane techniczne oraz cena

Producent przygotował kilka wersji konfiguracyjnych swojego sprzętu. Różnią się między sobą przede wszystkim układami CPU i jednostkami GPU. Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić, z obsługą jakich sobie poradzą.

Dane techniczne Dell G5 (najmocniejsza konfiguracja)

  • Procesor – Intel Core i7-8750HQ
  • Układ graficzny – Nvidia GTX 1060 Max-Q + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2666, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 1 TB HDD, lub do 1 TB HDD + 512 GB SSD
  • Porty - 3xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,49 cm, szerokość: 38,9 cm, głębokość: 27,5 cm, waga: 2,61 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlenie klawiatury
  • Bateria - litowo-jonowa, 56 Wh
  • Zastosowanie – laptop do gier, multimedialny, do domu
  • Cena – od 4263,87 zł do 6851,03 zł

Dell G5 – dostępne konfiguracje

Praktycznie w każdej kategorii możemy liczyć na możliwość wyboru podzespołów. Dla urządzeń gamingowych najważniejsze są oczywiście karty graficzne. W przypadku serii Dell G5, do wyboru mamy dwie jednostki Nvidia GeForce.

Pierwszą z nich, tą mocniejszą, jest GTX 1060, rozbudowany o konstrukcję Max-Q. Dysponuje 6 GB pamięci GDDR5 (taktowanie 8000 MHz) i wysokim taktowaniem zegara (1063-1480 MHz). Wszystko przekłada się na wysoką wydajność w grach, także tych najbardziej wymagających pod względem sprzętowym. Posiadacze konfiguracji z tą kartą mogą więc liczyć na uruchomienie nowych gier na wysokich detalach graficznych.

Drugą jednostką, którą znaleźć można w laptopach Dell G5, jest Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Numeracja wskazuje, że mamy do czynienia z kartą słabszą i tak też jest w rzeczywistości. Nie można jednak powiedzieć, że okaże się ona nieprzydatna podczas obsługi gier. Wręcz przeciwnie – 4 GB pamięci GDDR5 i taktowanie zegara w przedziale 1493-1620 MHz sprawia, ze poradzi sobie ona z wszystkimi nowymi produkcjami.

Jeszcze lepiej wygląda sprawa wyboru procesora, ponieważ do naszej dyspozycji zostały oddane dwa bardzo wydajne układy. Tym lepszym jest Intel Core i7-8750H. Jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ, który został stworzony do wydajnej pracy wielowątkowej. Jego częstotliwość taktowania wynosi 2200 MHz w trybie bazowym i aż 4100 MHz w trybie turbo.

Specyfikacja drugiego procesora, czyli Intel Core i5-8300H, również robi wrażenie. Jest to bowiem czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ o taktowaniu w przedziale 2300-4000 MHz. Oba modele zapewnią więc obsługę najnowszych gier typu AAA, a także wielu zaawansowanych programów graficznych i projektowych.

Do tego wszystkiego warto dołożyć odpowiednią ilość pamięci DDR4 o taktowaniu wynoszącym 2666 MHz oraz dysk twardy HDD, który może zostać wsparty dyskiem SSD M.2, gwarantującym przyspieszenie działania systemu operacyjnego.

Dell G5 – wygląd

Na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z laptopami gamingowymi. Wyróżniają się one masywną obudową i sporym wylotem powietrza w tylnej części. Ekran został natomiast osadzony na jednym, szerokim zawiasie, usytuowanym w centralnym punkcie obudowy. Producent postawił na ciemną stylistykę, urozmaiconą czerwonymi akcentami.

Co ważne, laptopy nie są ciężkie (ważą 2,61 kg), dlatego ich przenoszenie nie powinno sprawiać większych trudności. Jeśli chodzi o jakość wykonania obudowy, należy ocenić ją wysoko. Sztywność konstrukcji sprawia, że nie ugina się pod naporem, co dobrze świadczy o jej wytrzymałość mechanicznej. Co ważne, laptopy posiadają wydzieloną pokrywę serwisową – jej zdjęcie otwiera nam dostęp do najważniejszych podzespołów.

Podobnie jak w przypadku wielu tego typu urządzeń, Dell G5 wyróżnia się sporą podatnością na zabrudzenia, zwłaszcza tłuste plamy. Jeżeli chodzi zestaw złączy, prezentuje się on dość standardowo. Znajdziemy tu najpotrzebniejsze złącza i porty, jednak bez szaleństw.

https://images.morele.net/full/4656260_0_f.jpghttps://images.morele.net/full/4656260_1_f.jpg

Dell G5 – wydajność

Chcąc uzyskać największa możliwą moc obliczeniową, należy celować w konfiguracji złożone z procesora Intel Core i7-8750H i karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q.

Do takiego właśnie wyboru przekonać powinny wyniki testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone z użyciem wymienionych wyżej podzespołów. Układ CPU na platformie Cinebench R15 uzyskał 175 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1092 punktów w trybie wielowątkowym. Rezultaty te plasują procesor w czołówce kategorii gamingowej.

Znajduje się w niej również karta graficzna GTX 1060 Max-Q, która w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 13279 punktów.

Dell G5 – matryca

Pomimo tego, iż przedstawiona seria znajduje się na średniej półce jakościowej i cenowej, w laptopach nie uświadczymy matrycy typu IPS. Producent postawił na wiekową już technologią TN, która oferuje przeciętną jakość generowanego obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do jakości odwzorowania kolorów.

Matryce obsługują rozdzielczość Full HD i zostały wyposażone w matowe powłoki, które utrzymują przyzwoitą widoczność nawet wtedy, gdy na ekran padają promienie słoneczne.

Dell G5 – klawiatura i touchpad

Kolejną wadą omawianych urządzeń jest brak podświetlenia klawiatury, co znacznie utrudnia długie, nocne sesje. Jeśli chodzi o jakość wykonania klawiatury, należy ocenić ja wysoko. Klawisze zapewniają wygodne, szybki pisanie bezwzrokowe – tworzenie dłuższych tekstów nie jest męczące.

Dobrze sprawdzają się również w grach. Co ważne, klawiatura nie jest głośna. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do zamontowanego gładzika, który dobrze spełnia swoją funkcję.

Dell G5 – wady i zalety

Laptopy z serii Dell G5 korzystają z bardzo wydajnych podzespołów, które gwarantują stabilną obsługę wszystkich nowych gier – większość z nich może zostać uruchomiona na wysokich detalach graficznych. Na plus należy z pewnością zaliczyć dostępność kilku wersji konfiguracyjnych, z których wybrać możemy model najlepiej spełniający nasze wymagania.

Po stronie zapiszemy również dobrze wykonaną obudowę i przyzwoity osprzęt. Nie oznacza to oczywiście, że seria Dell G5 jest pozbawione wad. Te dotyczą przede wszystkim matrycy – do czynienia mamy bowiem z technologią TN, a nie IPS, jak w większości urządzeń tej klasy. Przyczepić można się również do braku podświetlenia klawiatury i zbytniej podatności obudowy na zabrudzenia.

Dell G5 – podsumowanie, czy warto kupić?

Pomimo pewnych ograniczeń, przedstawione wyżej laptopy bardzo dobrze radzą sobie z podstawowym zadaniem, a więc obsługą nowych gier. Z tego też względu warto rozważyć podczas poszukiwań wymarzone maszyny gamingowej.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Akurat moja G5 z kartą GTX 1060 Max-Q ma podświetlaną klawiaturę...
Specjalista Morele | 02:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.