Udostępnij
Skomentuj

Dell Alienware m15 R2 – recenzja, dane techniczne. Czy warto?

Firma Dell przygotowała nowy laptop z gamingowej serii Alienware m15. Z jakich podzespołów korzysta i na co mogą liczyć gracze? Sprawdźmy to!

Do czynienia mamy z gamingowymi urządzeniami z wysokiej półki wydajnościowej i cenowej. Producent zdecydował się na wykorzystanie między innymi procesorów z serii Intel Coffee Lake, a także kart graficznych Nvidia GeForce RTX 20.

Polecane laptopy Dell

Dell Alienware m15 R2 – dane techniczne oraz cena

Jak to oczywiście zwykle bywa, sprzęt został udostępniony w różnych konfiguracjach sprzętowych. Dzięki temu klienci mogą dobierać konkretne podzespoły w zależności do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Warto sprawdzić, z jakich rozwiązań korzysta konfiguracja najmocniejsza.

Dell Alienware m15 R2 – dostępne konfiguracje

Cena laptopa może okazać się najważniejszą przeszkodą przed jego zakupem. Jeśli jednak ktoś dysponuje sporym budżetem i chce zdobyć sprzęt gamingowy wysokiej klasy, model Alienware m15 R2 okaże się bardzo ciekawym wyborem. Przede wszystkim ze względu na wykorzystane podzespoły.

Do wyboru mamy 3 procesory. Zdecydowanie najmocniejszy jest układ Intel Core i9-9980HK, dysponujący ośmioma fizycznymi rdzeniami i szesnastoma wątkami logicznymi. Do tego dochodzi wysoka częstotliwość taktowania, która w trybie bazowym wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu wynoszącego aż 5000 MHz. To jednak nie wszystko, ponieważ układ dysponuje odblokowanym mnożnikiem. Pozwala ona na przeprowadzenie procesu overclockingu (podkręcania), który znacząco podbija taktowanie. Uzupełnieniem specyfikacji sprzętu jest 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Dane techniczne wskazują na potężny procesor, który bez problemu poradzi sobie z obsługą wszystkich gier. Potwierdzeniem tego są oczywiście testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15 układ uzyskał średnią na poziomie 200 punktów dla trybu jednowątkowego i aż 1690 dla trybu wielowątkowego.

Jak można się domyślić, układ i9 montowany jest w konfiguracjach najdroższych. Nieco tańsze wersje laptopa korzystają z następujących procesorów:

 • Intel Core i7-9750H – sześć rdzeni, dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania od 2600 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo. 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 183 i 1180 punktów.
 • Intel Core i5-9300H – cztery rdzenie, osiem wątków. Częstotliwość taktowania od 2400 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 172 i 790 punktów.

Choć słabsze, procesory te powinny bez większych problemów poradzić sobie z obsługą najnowszych gier. Zwłaszcza że są wspierane szybką pamięcią RAM typu DDR4 (niestety, maksymalnie tylko 16 GB). Dodać do tego należy również nowoczesny dysk twardy SSD M.2 PCIe, którego pojemność wynieść może 1 TB.

Oczywiście najważniejsza dla obsługi gier z segmentu AAA będzie karta graficzna. Producent pozwala na wybór aż 4 jednostek:

 • Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q – 8 GB pamięci GDDR6,
 • Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q – 8 GB pamięci GDDR6,
 • Nvidia GeForce RTX 2060 OC Ready – 6 GB pamięci GDDR6,
 • Nvidia GeForce GTX 1660 Ti – 6 GB pamięci GDDR6.

Dell Alienware m15 R2 – wygląd

Analizując specyfikację omawianego laptopa można było spodziewać się bardzo masywnego urządzenia, które będzie zajmowało większą część biurka. W rzeczywistości prezentuje się on jednak zupełnie inaczej. Do czynienia mamy bowiem z bardzo nowoczesnym, smukłym laptopem, który wyróżnia się wykorzystaniem jednego zawiasu uciętego po bokach i nieco wydłużonym tyłem. Całość prezentuje się bardzo elegancko. Nie jest to typowy gamingowy design, jednak gracze i tak powinni być z niego zadowoleni.

Co równie istotne, laptop waży zaledwie 2,16 kg, dlatego jego przenoszenie czy też wykorzystanie mobilne nie powinno być trudne. Jest to zasługa wykorzystania stopu magnezu i miedzy. Użyte tworzywa nie tylko odpowiadają za niewielką wagą sprzętu, ale również przekładają się na wysoką wytrzymałość mechaniczną. Do jakości wykonania konstrukcji nie można się przyczepić. Nic tu się nie ugina ani nie skrzypi. Plus postawić możemy także przy rozbudowanym zestawie portów i złączy.

Polecane laptopy Dell

Dell Alienware m15 R2 – matryca

15-calowy laptop występuje na rynku w wersjach obsługujących rozdzielczość Full HD oraz 4 K UHD. Do tego dojść może również Tobii Eyetracking Technology, czyli technologia śledzenia polegająca na wykorzystaniu czujników analizujących to, na który punkt ekranu patrzy użytkownik. Na tej podstawie dostosowuje ułożenie interfejsów, a także rodzaj efektów graficznych.

Uwagę warto zwrócić także na parametr częstotliwości odświeżania obrazu. Najlepsze konfiguracje zostały wyposażone w matryce z odświeżaniem na poziomie aż 240 Hz, co zapewnia niezwykle płynny obraz nawet w szczególnie dynamicznych scenach. W pozostałych matrycach parametr ten wynosi 144 Hz lub 60 Hz (modele najtańsze). Pod względem jakości obrazu, laptop prezentuje się bardzo dobrze. Gwarantuje wysoki kontrast, szerokie kąty widzenia oraz odpowiednie odwzorowanie kolorów.

Dell Alienware m15 R2 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w klawiaturę Alienware mSeries, w której zastosowano podświetlenie RGB AlienFX LED – zarówno wszystkich, jak i wybranych klawiszy. Wykorzystane materiały i przełączniki przekładają się na bardzo sprawne działanie. Wysoki skok i dobra reakcja gwarantuje doskonały komfort gry. Pod tym względem klawiatura spisuje się bardzo dobrze.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada. Choć płytka nie jest najważniejsza w laptopie gamigowym, została wykonana bardzo solidnie, co oczywiście przekłada się na wysoką precyzję działania.

Dell Alienware m15 R2 – wydajność

Wybór konfiguracji z procesorem Intel Core i9-9980HK gwarantuje uzyskanie mocy obliczeniowej, która okażę się wystarczająca na najbliższe kilka lat. Zwłaszcza gdy doda się do tego kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q Design z aż 8 GB pamięci.

Jej parametry gwarantują obsługę każdej nowej gry, wraz z efektami RTX, związanymi między innymi z Ray Tracingiem w czasie rzeczywistym, który zdecydowanie zwiększa realizm efektów świetlnych. Jednostka sprawdzi się doskonale także podczas obsługi specjalistycznych programów. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki w testach diagnostycznych. W oprogramowaniu 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie aż 28083 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 166922 punkty. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tego, jak karta radzi sobie z obsługą gier.

Warto wiedzieć!

Powyższe wyniki w grach zostały osiągnięte przy wykorzystaniu najlepszej konfiguracji laptopa Dell Alienware m15 R2. W przypadku modeli o gorszych procesorach i kartach graficznych, płynność będzie niższa, co jednak nie oznacza, że sprzęt nie poradzi sobie z obsługą najnowszych gier z segmentu AAA. Wręcz przeciwnie.

Dell Alienware m15 R2 – wady i zalety

Najmocniejszą stroną omawianej serii urządzeń jest oczywiście bardzo wysoka wydajność, którą zapewniają użyte podzespoły. Zarówno procesory, jak i karty graficzne pozwalają o bezproblemowej obsłudze wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych. Szkoda jednak, że dostępne konfiguracje laptopa obsługują maksymalnie tylko 16 GB pamięci RAM.

Po stronie zalet zapisać należy również możliwość wyboru różnych matryc (zróżnicowanie pod względem rozdzielczości, częstotliwości odświeżania i wykorzystywanych technologii), a także wysoką jakość wykonania osprzętu. Nie można zapomnieć również o nowoczesnej, smukłej obudowie i rozbudowanym zestawie portów oraz złączy.

Największą wadą będzie oczywiście cena Dell Alienware m15 R2. Nawet najtańsze modele kosztują sporo, bo prawie 9 tysięcy złotych. Użytkownicy narzekają również na mocne nagrzewanie się sprzętu.

Dell Alienware m15 R2 - wady i zalety

ZALETY

 • Wysoka wydajność wszystkich konfiguracji
 • Szeroki wybór sprzętowy
 • Różne matryce
 • Smukła, stosunkowo lekka obudowa
 • Dobre matryce
 • Solidny sprzęt
 • Rozbudowany zestaw portów i złączy

WADY

 • Tylko 16 GB pamięci RAM
 • Wysokie ceny
 • Sprzęt mocno się nagrzewa podczas pracy przy pełnym obciążeniu

Dell Alienware m15 R2 – podsumowanie, czy warto?

Za najwyższą wydajność trzeba płacić. W przypadku laptopa gamingowego Dell Alienware m15 R2 naprawdę sporo. Jeśli jednak dysponujecie wystarczającym budżetem, jego zakup może okazać się naprawdę trafiony. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromną wydajność, która powinna okazać się wystarczająca na kilka najbliższych lat.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.