Udostępnij
Skomentuj

Bateria AAA – jaka pojemność? Jak sprawdzić?

Bateria AAA służy nam napędzając wiekszość sprzętów elektronicznych. Jakie są jej rodzaje i pojemności?

Bateria AAA to jedna z najpopularniejszych baterii. Znajduje ona zastosowanie w większości sprzętów elektronicznych i to właśnie dzięki niej możemy zmienić kanał w telewizorze czy sprawdzić, która jest godzina. W tym wpisie przedstawiamy wszystkie przydatne informacje o tym typie baterii takie jak pojemność, możliwość sprawdzenia pojemności, rodzaje czy właściwości użytkowe.

Bateria AAA - pojemność

Baterie paluszki AAA, choć są małe, mogą przez długi czas zapewniać energię pilotowi lub zegarom. Jej pojemność zależy od technologii wykonania oraz firmy, która ją wyprodukowania, ale ogólnie jest podobna w każdej baterii. Jest to ok. 1000 mAh. Pojemność może wahać się zatem w granicach 900 mAh - 1100 mAh. Większą pojemność oferują tylko większe baterie i nie ma niestety bardziej pojemnych cienkich paluszków. Bateria AAA 1.5v to standardowy typ pod względem napięcia. Nowoczesne baterie 1.2v mają pojemność do 1000 mAh.

Polecane baterie AAA

Baterie AA czy AAA?

Bardzo popularnym dylematem, który dopada użytkowników baterii w sklepie, jest pytanie o rodzaj baterii. Często nie znamy oznaczenia i kupujemy niewłaściwe. Najcieńsze paluszki określa się symbolem AAA. Bateria AAA wymiary ma nieco mniejsze od zapałki i bez trudu można rozpoznać je na pierwszy rzut oka. Grube paluszki, które są większe od zapałki noszą symbol AA. Każda bateria niezależnie od producenta musi mieć takie oznaczenie, więc bez trudu możemy dobrać konkretny typ baterii do urządzenia.

Baterie paluszki - rodzaje

Słynne paluszki to najmniejsze cienkie baterie w kształcie walca. Mają One szereg zastosowań i korzysta z nich duża część sprzętu elektronicznego. Bardzo często jednak musimy zastanowić się, o jaki typ czy rodzaj chodzi konkretnie. Paluszki dzielą się na dwa typy — AAA (mniejszy) i AA (większy). Różnią się one między sobą pojemnością, która przypadku większych baterii może być nawet 3 razy większa oraz wielkością. Obydwu rodzajów używa się w podobnego rodzaju sprzęcie, a to dlaczego została wykorzystana konkretna wielkość, zależy od miejsca na akumulator oraz zapotrzebowania na prąd. Możliwe jest też używanie kilku baterii tego samego rodzaju w celu zwiększenia dostarczanej energii. Paluszki klasyfikuje się również ze względu na ich alkaliczność. Bateria AAA może być równie alkaliczna co niealkaliczne.

Pierwszy typ paluszka jest droższy od zwykłego i jest to zauważalna różnica na pierwszy rzut oka. Baterie alkaliczne AAA nie wylewają się, gdy jako elektrolitu użyto substancji zasadowych. Wylanie się zwykłej baterii może spowodować zniszczenie sprzętu dlatego w wartościowych urządzeniach warto używać tylko alkalicznych paluszków.

Kolejnym podziałem baterii jest możliwość ich ładowania. Dostępne są dwa typy — jednorazowe i wielokrotnego użytku. Baterii jednorazowych nie należy ładować, gdyż mogą wybuchnąć lub wycięć, a i tak nie dostarczymy do nich energii. Baterie akumulatorki AAA, bo tak trzeba nazywać drugi rodzaj baterii AAA, nadają się do napełniania. Zatem odpowiedź na pytanie, czy baterie AAA można ładować — jest twierdząca, z zastrzeżeniem, że nadają się do tego celu tylko specjalne modele. Ładowarka baterii AAA to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych i są one dostępne np. w supermarketach czy sklepach internetowych.

Jak sprawdzić baterię AAA?

W dobie elektronicznych wyświetlaczy możliwość sprawdzenia poziomu naładowania baterii jest bardzo przydatna. Odczuwamy ją szczególnie w telefonach komórkowych, które mają taką funkcję. Bateria AAA nie ma jednak wyświetlacza i trudno oszacować jej poziom na podstawie funkcjonowania. Gdy zabraknie w niej energii, najczęściej dowiadujemy się o tym, nie mogąc przełączyć kanału w tv. Istnieje jednak sposób, aby sprawdzić taką baterię i dowiedzieć się na ile czasu jeszcze nam wystarczy. Aby to zrobić, będziemy potrzebowali specjalne urządzenie, które mają wszyscy majsterkowicze. Jest to woltomierz. Oznaczone przewody należy przyłożyć odpowiednio do dwóch końców baterii, a na wyświetlaczu pojawi się informacja w postaci napięcia. Nowa bateria powinna dać wynik ok. 1.5v a zużyta np. 1.2v.

Warto wiedzieć!

Istnieje bardzo ciekawy i prosty sposób na oszacowanie czy bateria AAA jest już w znacznej części zużyta. Aby to sprawdzić, należy upuścić baterie na twardy blat stołu płaskim końcem. Nowa bateria nie odbije się lub uczyni to na niskim poziomie. Zużyta bateria odbije się znacznie wyżej. Taką reakcję zawdzięczamy zmianie anody z postaci żelowej w ciało stałe. Staje się tak podczas używania i rozładowywania baterii. Żel znacznie lepiej tłumi drgania i nie pozwala się odbijać.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.