Udostępnij
Skomentuj

Jaka ładowarka do akumulatorów? Jak wybrać odpowiedni model?

Na rynku jest wiele rodzajów ładowarek do baterii AA, AAA i litowo-jonowych. Sprawdź, jak wybrać najlepszą!

Baterie akumulatorki AAA, AA oraz litowo-jonowe występują w większości sprzętów elektronicznych, z których korzystamy każdego dnia. Spotkasz je w telefonach, laptopach, padach, myszkach gamingowych, pilotach do telewizorów, zegarach, kamerach i aparatach fotograficznych. Ich charakterystyczna cecha to możliwość wielokrotnego ładowania – dzięki temu ogniw użyjesz wielokrotnie. Oczywiście liczba cykli ładowania akumulatorów jest ograniczona.

Co wybrać baterie czy akumulatory?

Co więc wybrać, baterie czy akumulatory? Zwolennicy pierwszego typu ogniw doceniają fakt, że są one tanie i sprawdzają się dobrze w urządzeniach o niewielkich rozmiarach, takich jak np. pilot do telewizora. Wielbiciele drugiego typu baterii, czyli akumulatorów do ładowania cenią je sobie za brak konieczności ciągłych wymian baterii na nowe oraz energooszczędny charakter. Wybierając rodzaj ogniwa, należy przede wszystkim przemyśleć swoje potrzeby oraz zastanowić się, jaki wpływ na naturalne środowisko ma użytkowanie baterii.

Rodzaje baterii i ładowarek dostępne na rynku

Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów baterii paluszków. Wyróżnia się:

  • baterie Ni-Cd (niklowo-kadmowe) – to baterie o dobrej wydajności i długiej żywotności, odporne na działanie niskich temperatur;
  • baterie Ni-MH (anody pokryte stopem różnych metali) – to ogniwa o krótszej żywotności, ale za to większej wydajności;
  • baterie Li-ion (litowo jonowe) – to najpopularniejsze baterie, które są lekkie i gromadzą więcej energii niż baterie Ni-MH.

Jeśli chodzi o typy ładowarek do baterii, wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń:

  • dedykowane – przeznaczone do tego, by zasilać jeden konkretny typ akumulatorów – zaliczamy do tej grupy np. ładowarki do baterii AAA;
  • standardowe – które mają kilka kanałów na baterie-paluszki, np. ładowarka do baterii litowo-jonowych.

Urządzenia te mogą być sterowane w sposób zegarowy (ładowanie akumulatorów przez jakiś czas, a po jego upływie – odłączanie prądu) lub procesorowy (ładowanie akumulatorów tak, by zapobiec przeładowaniu i niedoładowaniu).

Jak działa ładowarka do baterii?

Ładowarka do baterii ma na celu podnosić poziom energii w ogniwie, które uległo rozładowaniu. Baterie umieszcza się w jej wnętrzu i następnie, podpina urządzenie do gniazdka. Wprowadzanie energii elektrycznej do umieszczonego w ładowarce akumulatora odbywa się przez wymuszenie przepływu prądu elektrycznego w kierunku przeciwnym do siły elektromotorycznej akumulatora. Sam przebieg ładowania baterii jest zależny od typu akumulatora i jego pojemności.

Jakie są cechy dobrej ładowarki?

Czym charakteryzuje się dobra ładowarka do baterii? Jest to urządzenie:

  • mało awaryjne;
  • posiada krótki czas ładowania baterii (funkcja Quick Charge);
  • posiada dodatkowe funkcje, takie jak dioda sygnalizująca koniec ładowania, ładowanie podtrzymujące;
  • ma wbudowaną opcję rozładowania akumulatorów (rozwiązanie to wpływa pozytywnie na żywotność baterii);
  • potrafi ładować w jednym czasie kilka ogniw.

Jakie model ładowarki pod własne potrzeby wybrać?

Jak wybrać ładowarkę do baterii? Najważniejsze kryterium wyboru to rodzaj obsługiwanych akumulatorków. Jeżeli razem z ładowarką w zestawie znajdują się także akumulatory, stanowi to gwarancję kompatybilności. W przeciwnym wypadku – trzeba uważnie dobrać baterie, tak, by ich wielkość oraz budowa były zgodne z zakupionym modelem ładowarki. W przypadku małych paluszków konieczna będzie np. ładowarka do baterii AAA. W innych modelach nie da się umieścić tego typu ogniw.

Kolejny ważny aspekt, jeśli chodzi o ładowanie baterii AA i innych typów ogniw to liczba kanałów. W przypadku, gdy w domu jest dużo elektroniki korzystającej z akumulatorków (np. myszka komputerowa, pilot, budzik, aparat fotograficzny i pad gamingowy), pożądana jest jak największa liczba kanałów w ładowarce. Optymalne będzie urządzenie, w którym można ładować jednocześnie przynajmniej 4 baterie jednego rodzaju (lub różnych rodzajów).

Polecane modele

O tym, jaka ładowarka do baterii będzie najlepsza, zadecyduje także czas ładowania. W przypadku większości modeli ładowarek czas napełnienia akumulatorków prądem wyniesie kilka godzin (od 8 do nawet 15). Na rynku są jednak dostępne także modele wyposażone w funkcję szybkiego ładowania (tzw. Quick Charge). Takie ładowarki do baterii litowo-jonowych lub też innego typu akumulatorów, będą napełniać baterię w ciągu 1 godziny!

Kolejny aspekt to rodzaj sterowania ładowarką. W przypadku wersji zegarowych ładowanie baterii AA lub innego typu będzie trwało zawsze tyle samo czasu, niezależnie od tego, czy będą one naładowane w pełni, czy nie. W pewnych sytuacjach może się więc okazać, że urządzenie posiadające pozornie naładowane baterie nie zadziała tak, jak należy. Jeżeli natomiast chodzi o ładowarki procesorowe, są one zdecydowanie bardziej nowoczesne i to te modele są wybierane częściej przez użytkowników elektroniki.

Ładowarka do baterii AA z procesorem będzie sterować ładowaniem zgodnie z poziomem napełnienia baterii. W sytuacji, gdy akumulator będzie pełny, ładowanie zostanie zatrzymane, użytkownik nie musi więc pamiętać, jak długo ładować baterie. Ten typ ładowarki sprawdza się lepiej przy dużych sprzętach, charakteryzuje go szybsza praca oraz wydajność, ale i wyższa cena. Z tego powodu też użytkownik sam musi ocenić swoje potrzeby i wybrać akcesorium tak, by spełniło jego wymagania.

W Morele znajdziesz wysokiej jakości produkty elektroniczne, a także ładowarki do akumulatorów. Oferujemy urządzenia dedykowane oraz uniwersalne, przeznaczone do ładowania różnego typu ogniw. Bez problemu kupisz ładowarki wyposażone w funkcje ładowania podtrzymującego, które po naładowaniu baterii utrzymują w nich energię, tak, by była cały czas na poziomie 100%. Posiadamy także urządzenia ładujące do baterii, rozpoczynające napełnianie prądem za każdym razem od zera, tak, by zminimalizować ryzyko przeładowania.

Oprócz tego, na rynku dostępne są także ładowarki posiadające funkcje zabezpieczające, np. sensor rozpoznający nieprawidłowe typy baterii czy też blokada antyzwarciowa. Znajdziesz także akcesorium ładujące, które podłącza się bezpośrednio do sprzętu za pomocą kabla USB. W sklepie Morele posiadamy także nowoczesne akcesoria, np. turystyczne ładowarki słoneczne, pozyskujące energię za pomocą panelu solarnego złożonego z ogniw fotowoltaicznych.

Ile kosztuje ładowarka do akumulatorów?

Ile kosztuje ładowarka do baterii? Ceny tego typu akcesoriów zaczynają się już od 50 paru złotych. W tej kwocie otrzymasz ładowarkę AAA lub AA, zasilaną sieciowo, wyposażoną w 4 kanały ładowania. Urządzenie posiada timer oraz wyświetlacz LCD, ma także wbudowaną funkcję ochrony przed przeładowaniem i przegrzaniem. Taki sprzęt sprawdzi się dla mniej wymagających użytkowników, którzy nie korzystają z dużej liczby gadżetów zasilanych na baterie.

W cenie dwa razy wyższej natomiast zamówisz w Morele solidną ładowarkę z 8 kanałami ładowania, przeznaczoną do akumulatorów AAA oraz AA. Model ten jest sterowany procesorowo i posiada wygodny wyświetlacz LCD. Na żądanie można w nim uruchomić funkcję odświeżania baterii, stale działają także zabezpieczenia chroniące przed przegrzaniem. Ładowarka jest w zestawie z zasilaczem sieciowym oraz adapterem samochodowym, gwarantuje także bezpieczne i szybkie ładowanie baterii.

Udostępnij
4,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.