Udostępnij
Skomentuj

Bateria AA - jak sprawdzić? Jaka pojemność?

Bateria AA jest powszechnie używana do napędzania zegarów czy pilotów.Jaką ma pojemność i jakie są jej rodzaje?

Bateria AA to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych baterii na rynku. Słynnego paluszka zużywa się do napędzania zegara czy odtwarzacza mp3. Swoja Popularność zyskała dzięki dużej pojemności i małym gabarycie. Jaką zatem pojemność ma bateria AA? Jakie są jej rodzaje? Czy można ładować wszystkie baterie? Odpowiedzi i przydatne informacje w dalszej części wpisu.

Bateria AA

Baterie paluszki AA są nieco większe od zapałki i mają kształt walca. Używa się je do większości urządzeń elektronicznych a ich przeciętna pojemność to 2500 mAh. Baterie akumulatorki, które można ładować — mają napięcie 1,2v a zwykła bateria AA 1,5v. Istnieje kilka rodzajów baterii ze względu na technologię wykonania, a główną ich różnicą jest pojemność. Baterie AA można sprawdzić za pomocą woltomierza. Jest to małe urządzenie z dwoma przewodami. Przykłada się je po obu stronach baterii i odczytuje.

Rodzaje baterii AA

Bateria AA dzieli się na różne rodzaje ze względu na kilka kryteriów. Decydują One o właściwościach użytkowych, pojemności czy bezpieczeństwie. Pierwszym czynnikiem jest ich alkaliczność. Producenci droższych urządzeń elektronicznych zalecają, aby kupować baterie alkaliczne. Nie wylewają się, gdy mają specjalny elektrolit i nie uszkodzą cennego aparatu czy zegara. Baterie zwykle są też mniej wydajne o ok. 3- 4 razy. Kolejnym podziałem jest podział ze względu na pojemność i rodzaj wykorzystanej technologii. Te dwa elementy mają bardzo ścisły wpływ na siebie. Najbardziej pojemne będą baterie litowe, alkaliczne i model oznaczone symbolem NiMH. Najmniejsze pojemności notuje się u baterii cynkowo — węglowych oraz NiCd. Kolejnym rodzajem baterii AA jest ich zdolność do ponownego ładowania. Baterie AA do lądowania mają specjalne oznaczenia i są wykonane w technologii umożliwiającej uzupełnienie ich prądem.

Polecane baterie

Baterie AA - pojemność

Przy określaniu pojemności w bateriach AA występuje mały problem. Producenci rzadko podają wartości, gdyż poziom prądu trudno jest zmierzyć. Zależy od w głównej mierze od warunków pomiarowych i warunków użytkowania. W niektórych sytuacjach bateria AA będzie znacznie wydajniejsza. Ważnym elementem jest też dużą rozpiętość takich baterii. Wynika ona z kilku technologii stosowanych do ich wyrobu. Producenci podają, że baterie alkaliczne AA mogą działać nawet do 10 razy dłużej niż baterie cynkowo — węglowe. Baterie litowe mogą działać za to nawet 5-6 razy dłużej niż te alkaliczne. Oto przykłady baterii i ich pojemności z uwzględnieniem technologii wykonania:

  • Baterie lithium (Li-FeS2) - ok. 3000 mAh
  • Baterie akumulatorki NiMH ( do ładowania) - ok. 2000 mAh - 3000 mAh
  • Baterie alkaliczne — ok. 2000 mAh - 2500 mah
  • Baterie akumulatorki NiCd — ok. 500 mAh - 1000 mAh
  • Baterie cynkowo — węglowe (zwykle) ok. 400 mAh - 1000 mAh

Jakie baterie AA można ładować?

Możliwość ładowania baterii AA jest bardzo przydatna. Pozwala ponownie napełnić zużyte baterie akumulatorki AA i ponownie wykorzystać je do zasilania pilota czy zegarka. Nie wszystkie jednak baterie AA można ładować. Do tego celu przeznaczone są tylko konkretne modele, które są również akumulatorami. Na baterii musi zajmować się wyraźny opis, że są wielorazowego użytku. Są to modele NiCd i NiMH, czyli niklowo — kadmowe i niklowo - metalowo — wodorowe. Umożliwiają one odwrotny przepływ pracy i zasilanie baterii. Baterii, które nie mają odpowiednich oznaczeń i nie nadają się do ładowania, nie należy umieszczać w ładowarce. Jednorazowa bateria AA, pod wpływem prądu mogą zachować się w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to wylaniem się elektrolitu a drugi to wybuch. Może spowodować od rozpryskanie chemicznej substancji, co jest bardzo niebezpieczne. Jeśli planujemy użytkowanie baterii konkretnej firmy, warto również od niej kupić ładowarkę. Zmniejszy to ryzyko niedopasowania oraz zwiększa wydajność pracy. Każdy producent oferuje ładowarki zwykle, szybkie lub uniwersalne. Drugi typ działa na wyższym napięciu i szybciej dostarcza prąd do akumulatora. Ładowarki uniwersalne mają ruchomy mechanizm i umożliwiają ładowanie baterii o różnych wielkościach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.