Udostępnij
Skomentuj

Baterie alkaliczne - czym się cechują? Czy baterie alkaliczne można ładować?

Baterie alkaliczne a zwykłe – warto je ze sobą porównać. Dowiedz się, dlaczego są najlepszym wyborem.

Co to jest bateria alkaliczna?

Baterie alkaliczne posiadają napięcie 1,5 V, co pozwala na zaopatrzenie w energię wielu domowych urządzeń. Dysponują większą gęstością od prototypów – ogniw cynkowych oraz dłuższym okresem przydatności. Baterie alkaliczne istnieją na rynku od 1959 roku. Wynalazł je amerykański chemik, Lewis Urry.

Czym się cechują baterie alkaliczne i jakie mają zastosowanie?

Baterie alkaliczne są coraz popularniejsze. Cechują je: coraz dłuższa żywotność w porównaniu do zwykłych baterii cynkowo-węglowych, zmniejszenie prawdopodobieństwa wylania się baterii dzięki lepszej szczelności obudowy, znacznie lepsza wydajność w niskich temperaturach oraz niskie samorozładowanie. Choć baterie alkaliczne są droższe niż zwykłe, dzięki swojej dłuższej żywotności pozwolą Ci na zaoszczędzenie pieniędzy. Szereg zalet pokazuje, że nie ma powodów do zastanowienia nad tym, czy wybrać baterie alkaliczne, czy zwykłe.

Popularne baterie alkaiczne

Baterie alkaliczne najczęściej stosowane są w przenośnych magnetofonach, odtwarzaczach CD, radiach zwykłych i budowlanych, słuchawkach, aparatach fotograficznych, latarkach, golarkach, telefonach bezprzewodowych, konsolach do gier, grach elektronicznych czy zabawkach oraz innych urządzeniach, które mają duże lub średnie zapotrzebowanie na prąd.

Baterie alkaliczne łatwo poznasz po oznaczeniu LR003, co jest równoważne z oznaczeniem AAA, natomiast LR6 to odpowiednik oznaczenia AA. Możesz spotkać również oznaczenie LR12 – to tzw. bateria płaska oraz oznaczenie LR20 – bateria o wymiarach 34,2 × 61,5 mm, stosowana w urządzeniach o sporym zapotrzebowaniu mocy. Baterie alkaliczne AAA, nazywane popularnie małymi lub cienkimi paluszkami, charakteryzują się pojemnością rzędu 900–1155 mAh (3240–4158 kulombów), a większe baterie alkaliczne AA odznaczają się niemal trzykrotnie większą pojemnością.

Jakie są różnice pomiędzy zwykłymi bateriami a bateriami alkalicznymi?

Zwykła bateria to ogniowo galwaniczne, czyli układ dwóch elektrod (anoda i katoda), znajdujących się w elektrolicie. Energia powstaje w wyniku chemicznej reakcji między elektrodami a elektrolitem. Zbudowana jest z grafitowej elektrody zanurzonej w tlenku manganu, która umieszczona jest w zbiorniku z pastą chlorku amonu. To wszystko przykrywa cynkowy płaszcz.

Bateria alkaiczna nie różni się schematem działania, jednak inne są składniki jej wypełnienia. Elektrolitem w takiej baterii jest roztwór zasadowy, inaczej alkaiczny. Elektrodę tworzy sproszkowany cynk (anoda) oraz tlenek manganu (katoda), a jako elektrolit stosowany jest wodorotlenek potasu. Substancje te pozwalają osiągnąć aż do 40% większą wytrzymałość niż zwykłe baterie. Takie osiągi gwarantują najlepsi producenci.

Baterie alkaliczne Duracell to jedne z najbardziej znanych baterii tego typu. Wyróżnia je długie przechowywanie, nawet do 10 lat, bez utraty jakości. Kolejną ich zaletą jest możliwość pracy w skrajnych temperaturach: od -30° do +70° Celsjusza. Kolejne warte uwagi są baterie alkaliczne Energizer. One również potrafią pracować w skrajnych temperaturach, a ponadto są bardzo lekkie. Jesteś fanem ekologii? Baterie alkaliczne Eneloop to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Dają one możliwość ponad 500-krotnego ładowania oraz utylizacji po eksploatacji. Kolejną propozycją dla osób dbających o środowisko są baterie alkaliczne Philips, które nie zawierają najbardziej szkodliwych substancji, takich jak kadm, rtęć czy ołów. Warte uwagi są także baterie alkaliczne GP. Sprawdzają się w urządzeniach, które potrzebują dużej mocy. Przykładem może być lampa błyskowa – baterie alkaliczne GP pozwalają wykonać nawet do 550 błysków.

Czy można ładować baterie alkaliczne?

Za co jeszcze można pokochać baterie alkaliczne? Za możliwość wielokrotnego ładowania, co pozwala na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy oraz dbałość o ekologię.

Jak prawidłowo wykonać ładowanie baterii alkalicznych? Podstawową kwestią jest dobór mocy ładowarki pod typ akumulatora. Więc jaka ładowarka do baterii alkalicznych będzie najbardziej odpowiednia? Dobrym rozwiązaniem jest zakup ładowarki tego samego producenta, którego są baterie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zaopatrzyć się w ładowarkę procesorową, która po naładowaniu akumulatora sama rozłączy prąd. Dzięki temu możemy mieć pewność, że bateria nie przegrzeje się, co w konsekwencji mogłoby zmniejszyć jej żywotność lub spowodować wylanie się akumulatora. Warto też przeczytać instrukcję obsługi, ponieważ często czas ładowania jest inny dla różnych producentów. Podczas ładowania warto unikać skrajnych temperatur – prawidłowy przebieg ładowania powinien odbywać się w temperaturze pokojowej, czyli 20-22° Celsjusza.

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle ładować baterie alkaliczne, czy lepiej wymienić je na nowe. Nie każdy producent zaleca ładowanie takiej baterii. Jeśli zamierzasz to robić, to, jak już zostało wyżej wspomniane, najlepiej przy użyciu ładowarki dedykowanej przez producenta baterii. Pamiętajmy, że każde ładowanie zmniejsza wydajność baterii, jednak wiele osób woli to robić ze względów ekologicznych i ekonomicznych.

Baterie alkaliczne czy zwykłe? Na które z nich lepiej się zdecydować? Choć baterie alkaliczne są droższe od zwykłych baterii, niewątpliwie lepiej jest dopłacić. Płacimy bowiem za jakość – wielokrotnie większą żywotność, dużo mniejsze prawdopodobieństwo wylania się baterii, gwarancję większej odporności na niskie i wysokie temperatury oraz możliwość wielokrotnego ładowania, jak i przechowywania bez utraty mocy czy wylania elektrolitu.

Dla kogo stworzone zostały baterie alkaliczne? Dla osób pracujących ze sprzętem wymagającym niezawodnego zasilenia bateryjnego. Dla osób ceniących pewność, skuteczność i najwyższą jakość. Dla osób, które chcą żyć bardziej ekologicznie – baterie alkaliczne do ładowania najlepiej do tego posłużą. Dla osób, dla których wysoki poziom jest zdecydowanie ważniejszy niż cena i wolą zapłacić więcej, by więcej zyskać.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.