Udostępnij
Skomentuj

ASUSPRO P2540UV - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości laptopa biznesowego z serii P2540UV. Jest on kierowany do małych i średnich firm.

Nie mamy do czynienia z produktem najnowszym, co jednak nie oznacza, że nie jest on wart zainteresowania. Sprzęt wykorzystuje niskonapięciowe procesory z serii Intel Kaby Lake, a także szybką pamięć RAM typu DDR4. Do tego dochodzi również dedykowana karta graficzna o wszechstronnym zastosowaniu.

ASUSPRO P2540UV – dane techniczne oraz cena

Oferowane na rynku konfiguracje są bardzo zróżnicowane pod względem sprzętowym, co przełożyło się również na przedziały cenowe, w których występują. Mając to na uwadze, przed wyborem konkretnego modelu warto poznać zawartość wszystkich oferowanych wersji.

ASUSPRO P2540UV – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z mocno standardowym sprzętem, który, zgodnie z tym, co podkreślają producenci, ma zagwarantować stabilną obsługę wszystkich najważniejszych programów biurowych, ale nie tylko. Powinien poradzić sobie on także z obsługą narzędzi graficznych, multimedialnych i projektowych.

Ostateczna wydajność laptopa jest oczywiście zależna od wybranej konfiguracji sprzętowej. A jest z czego wybierać. Na samym początku warto zająć się procesorami. Jak już zostało wspomniane, wybór padł na modele z serii Intel Kaby Lake. Do wyboru mamy 3 opcje.

W modelach najmocniejszych i najdroższych znajdziemy układ Intel Core i7-7500U (montowany jest on między innymi w konfiguracjach AsusPro P2540UV-D), który dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2700 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 3500 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji urządzenia jest pamięć podręczna w ilości 4 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Premiera tego niskonapięciowego procesora miała miejsce pod koniec sierpnia 2016 roku, jednak nadal cieszy się on sporą popularnością. Głównie ze względu na wydajność pozwalająca na bezproblemową obsługę programów, o których była mowa wcześniej. Użytkownicy nie powinni mieć problemów nie tylko z pracą w pakiecie biurowym, ale również z prostą obróbką grafiki, montażem wideo czy też realizacją zadań administracyjnych. A wszystko przy zachowaniu stosunkowo niskiego poboru mocy. Bardzo przyzwoitą wydajność procesora potwierdzają testy diagnostyczne. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym zatrzymała się ona na 340 punktach. Nadal jest to więc sprzęt, który sprawdzi się w małych i średnich firmach.

Zobacz ASUSPRO P2540UV

Kolejnym procesorem, montowanym w nieco tańszych konfiguracjach, jest model Intel Core i5-7200U. On także dysponuje dwoma rdzeniami i czterema wątkami, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. Wynosi od 2500 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3100 MHz w trybie turbo dla jednego rdzenia. Mniej jest także pamięci RAM (3 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Choć parametry są niższe, nie możemy mówić tu o znaczącej różnicy wydajności. Układ i5 oferuje zbliżoną wydajność, co pokazują wyniki ze wspomnianych testów Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich kolejno 128 i 327punktów. Potwierdza to, że także tańsze modele laptopa okażą się dobrym wyborem do biura i nie tylko.

Specyfikacja Asus Pro P2540UV wskazać może także na układ Intel Core i3-7100U, który montowany jest w konfiguracjach najtańszych. Tym razem mamy jednak do czynienia ze sprzętem, który upora się wyłącznie z podstawowymi zadaniami. Dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się taktowaniem na poziomie 2400 MHz i 3 MB pamięci podręcznej. W testach Cinebench R15 uzyskał średnią wynoszącą 95 punktów dla trybu jednowątkowego i 256 punktów dla trybu wielowątkowego.

Do procesorów dobrana została szybka pamięć RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2133 MHz). Warto podkreślić, że na rynku oferowane są modele wyposażone w od 4 GB do 16 GB pamięci. Pozwala to więc dopasować wybór konfiguracji do specyfiki programów, które mają być obsługiwane. Na pewien wybór możemy liczyć także w kategorii dysków twardych. Producent przygotował bowiem modele wyposażone w dyski HDD (maksymalnie 1 TB) lub SSD 256 GB – są do urządzenia pracujące na interfejsie SATA III, jednak i tak zapewniają szybsze działanie systemu operacyjnego.

Na koniec wspomnieć należy również o tym, że na rynku oferowane są wersje laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce 920MX z 2 GB pamięci GDDR5. Nie jest to oczywiście karta z topu, jednak jej wydajność nieco rozszerza potencjał laptopa. O jej wydajności więcej powiemy w dalszej części tekstu.

ASUSPRO P2540UV – wygląd

Po omówieniu kwestii sprzętowych, możemy przejść do jakości wykonania laptopa. Warto nadmienić, że jak na sprzęt 15-calowy, jest on dość ciężki. Waga ponad 2 kilogramy sprawia, że wykorzystanie go w trybie mobilnym nie będzie zbyt wygodne. Znacznie lepiej sprawdzi się podczas pracy stacjonarnej, przy biurku.

Pod względem designu, sprzęt nie wyróżnia się specjalnie na tle wielu innych urządzeń z tego segmentu. Do czynienia mamy z prostą, ciemną bryłą, która niespecjalnie przykuwa wzrok. Mimo wszystko, laptop sprawia wrażenie całkiem solidnego – wszystkie elementy zostały spasowane jak najbardziej prawidłowo, dlatego brak tu niepotrzebnych krzywizn czy też szczelin, które psułyby obraz całości.

Co istotne, obudowa została wykonana z aluminium i tworzyw sztucznych. Przełożyło się to na zadowalającą sztywność zarówno klapy ekranu, jak i jednostki centralnej. Obszar wokół klawiatury nie odkształca się podczas intensywnego pisania, nie jest słyszalne również skrzypienie zawiasów czy też klapy ekranu. Pod tym względem laptop sprawdza się całkiem przyzwoicie. Jeśli chodzi o zestaw portów, znajdziemy tam wszystkie najpotrzebniejsze elementy, z jednym tylko wyjątkiem – brak tu portu USB typu C. Wynika to jednak z faktu, że premiera laptopa miała miejsce już jakiś czas temu.

ASUSPRO P2540UV – matryca

Większość modeli omawianego laptopa została wyposażona w 15-calową matrycę Full HD, wykonaną w technologii TN. Gwarantuje ona dość przeciętną jakość obrazu, która jednak w ramach standardowej pracy biurowej powinna okazać się wystarczająca. Tyczy się to także pracy z prostymi programami graficznymi i narzędziami multimedialnymi.

Przyczepić można się przede wszystkim do ograniczonych kątów widzenia, a także mocno ograniczonego pokrycia kolorów. Także luminancja nie jest najwyższa. Nie mamy więc co liczyć na półprofesjonalną obróbkę grafiki czy też szczególne doznania płynące z filmów czy z gier. Tak jak już jednak zostało wspomniane – do zadań realizowanych z małych i średnich firmach taka matryca okaże się wystarczająca. Warto jeszcze podkreślić, że niektóre tanie konfiguracje sprzętowe wykorzystują panel HD – w jego przypadku musimy mówić o jeszcze niższej jakości obrazu.

Na szczęście każda matryca została wyposażona w matową powłokę, dzięki której praca przy odsłoniętym oknie nie powinna powodować drastycznego spadku widoczności wyświetlanych treści.

ASUSPRO P2540UV – klawiatura i touchpad

W przypadku laptopów biznesowych jakość wykonania osprzętu ma znaczenie kluczowe. Model P2540UV został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę wyspową, dysponująca panelem numerycznym. Zarówno wielkość klawiszy, jak i odstępy między innymi należy ocenić pozytywnie. Wyróżniają się one nieco płaskim skokiem, jednak ich reakcja jest odpowiednia – dzięki temu tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być dodatkowo męczące. Przyczepić należy się jednak do braku podświetlenie klawiatury. Dodatek ten jest standardem w przypadku laptopów biznesowych z tej półki cenowej.

Zamiast tego, producent zdecydował się na zamontowanie czytnika linii papilarnych. Został on umieszczony po prawej stronie, pod panelem numerycznym. Wspomnieć należy również o wykorzystaniu gniazda Kensington Lock, a także modułu szyfrującego TPM. Rozwiązania tego typu zwiększają poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Do jakości wykonania touchpada nie można mieć większych zastrzeżeń. Płytka jest duża, a jej właściwości ślizgowe zapewniają wygodne i precyzyjne operowanie kursorem. Do tego dochodzi sprawna obsługa gestów wielopunktowych.

ASUSPRO P2540UV – wydajność

Jak pokazują liczne testy diagnostyczne, na najwyższą moc obliczeniową mogą liczyć posiadacze konfiguracji wyposażonych w procesor Intel Core i7-7500U. Gwarantuje on sprawną obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych. Nie powinien mieć problemów także z najnowszymi narzędziami wykorzystywanymi w firmach.

Wsparciem dla procesora w wielu sytuacjach może być dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce 920MX. Jest jednostka uniwersalna, która dobrze radzi sobie podczas realizacji standardowych zadań, związanych także z pracą projektową. Uwagę warto zwrócić na uzyskiwane przez nią wyniki w programach diagnostycznych. W 3DMark11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 1835 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 57473 punkty. Czy jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi gier? Utrzymanie zadowalającej ilości klatek na sekundę okaże się możliwe wyłącznie w klasykach, a także produkcjach wyróżniających się dość niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

ASUSPRO P2540UV – wady i zalety

Omawiany laptop nadal okaże się wystraczający do stabilnej, wydajnej pracy w biurze i nie tylko. Niskonapięciowe procesory Intela, dedykowana karta graficzna, a także szybka pamięć RAM typu DDR4 zapewniają moc obliczeniową, która pozwoli na coś więcej niż tylko obsługa pakietu biurowego.

Po stronie zalet sprzętu z pewnością należy zapisać jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Nie wyróżnia się może pod względem designu, jednak z pewnością wiele użytkowników będzie zadowolona z eleganckiego, stonowanego projektu. Mały plus możemy postawić także przy osprzęcie, a także zestawie portów. Nie należy zapominać także o dodatkach zwiększających bezpieczeństwo danych – mowa tu o czytniku linii papilarnych, module szyfrujący TPM i złączu Kensignton Lock.

Recenzja Asus Pro P2540UV musi wskazać także na wady laptopa. Te wynikają przede wszystkim z faktu, iż mamy do czynienia z urządzeniem nieco już wiekowym. Ma on problemy z realizacją szczególnie zaawansowanych operacji. Brak tu także portu USB typu C, który jest standardem w nowszych sprzętach. Po stronie wad umieścić możemy także brak podświetlenia klawiatury oraz przeciętną matrycę.

ZALETY

 • Przyzwoite, niskonapięciowe procesory
 • Szybka pamięć RAM
 • Możliwość zakupu dedykowanej karty graficznej
 • Solidna obudowa
 • Przyzwoity zestaw portów
 • Dodatki bezpieczeństwa
 • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

 • Problemy z realizacją szczególnie wymagających operacji
 • Brak portu USB typu C
 • Brak podświetlenia klawiatury
 • Przeciętna matryca

ASUSPRO P2540UV – podsumowanie, czy warto?

Choć laptop ma pewne ograniczenia, śmiało można powiedzieć, że nadal jest to sprzęt, który dobrze sprawdza się w biurze. Z pewnością można polecić go zarówno małym i średnim firmom, jak i freelancerom.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.