Udostępnij
Skomentuj

Asus Zephyrus GX701 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Asus przygotowała kompaktowego, atrakcyjnego pod względem wizualnym laptopa gamingowego.

Model Zephyrus GX701, bo o nim mowa, ma zachwycać zarówno designem, jak i wysoką wydajnością, dostosowaną do gier z segmentu AAA. Warto sprawdzić, czy laptop rzeczywiście jest wart zakupu, zwłaszcza że jego ceny przekraczają 10 tysięcy złotych.

Asus Zephyrus GX701 – dane techniczne oraz cena

Warto nadmienić, że producent przygotował wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, toteż gracze mają z czego wybierać. Żeby nie poruszać się po tym wszystkim po omacku, warto dokonać krótkiej analizy wszystkich dostępnych opcji.

Asus Zephyrus GX701 – dostępne konfiguracje

Jak przystało na sprzęt gamingowy z najwyższej półki, w oferowanych na rynku konfiguracjach znajdziemy podzespoły znajdujące się w czołówce w swoich kategoriach. Jak bowiem wskazuje producent, każdy model ma zapewnić obsługę wszystkich nowych gier. Oczywiście na wysokich detalach graficznych.

Wszystko to ma zostać zagwarantowane między innymi za sprawą procesora Intel Core i7-9750H, który jest montowany w każdej konfiguracji sprzętowej. Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami, dlatego nie musimy obawiać się o jego wydajność podczas obsługi gier najbardziej wymagających pod względem technicznym.

Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4500 MHz. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest pamięć podręczna o pojemności 12 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W. Wszystkie parametry techniczne wskazują, że mamy do czynienia z naprawdę wydajnym sprzętem, który nie będzie hamował potencjału karty graficznej. Co więcej, układ ten bez większych problemów poradzi sobie z obsługą programów specjalistycznych, wykorzystywanych chociażby do tworzenia modeli i animacji 3D. Potwierdzeniem jego sporych możliwości są oczywiście wyniki testów diagnostycznych. Miarodajne dane dostarcza nam zwłaszcza platforma Cinebench R15 – w trybie jednowątkowym procesor uzyskał tam średnią na poziomie 183 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym rezultat zatrzymał się na 1177 punktach.

Zobacz Asus Zephyrus GX701

Oferowane konfiguracje laptopa są zróżnicowane przede wszystkim pod względem zamontowanych kart graficznych. Zdecydować możemy się na 3 modele - GX701GXR, GX701GWR, GX701GVR. W pierwszym przypadku mówimy o modelu Asus Zephyrus GX701 RTX 2080. Został on wyposażony w wątpienia jedną z najlepszych kart gamingowych dostępnych obecnie na rynku. Model Nvidia GeForce RTX 2080 Korzysta ona z aż 8 GB pamięci typu GDDR6, a także taktowaniem rdzenia dochodzącym do poziomu 1230 MHz. Wszystko to gwarantuje obsługą każdej nowej gry na wysokich detalach graficznych.

Drugą z kolei jednostką GPU montowaną w omawianym laptopie jest Nvidia GeForce RTX 2070, która także dysponuje 8 GB pamięci GDDR6, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem. Ostatnią z wymienionych konfiguracji jest Asus Zephyrus GX701 RTX 2060, która kosztuje najmniej. Choć karat RTX 2060 korzysta z „zaledwie” 6 GB pamięci, nadal jest w stanie zagwarantować utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę w każdej nowej grze.

Większość oferowanych na rynku modeli laptopa zostało wyposażonych w 16 GB pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie wynosi aż 2666 MHz). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wartość tę zwiększyć. Laptop może bowiem obsłużyć maksymalnie 32 GB RAM.        

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że specyfikacja Asus Zephyrus GX 701 wskazuje na możliwość wykorzystania dwóch dysków twardych typu SSD M.2 – jednego z interfejsem x2 PCIe i jednego z x4 PCIe. Pojemność obu dysków wynieść może maksymalnie 1 TB. W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć bardzo pojemną i szybką konfigurację, która znacząco przyspieszy działanie systemu operacyjnego, a także skróci realizację wielu procesów.

Asus Zephyrus GX701 – wygląd

Jak już zostało wspomniane, laptop wyróżnia się bardzo atrakcyjnym designem, który powinien przyciągnąć uwagę wielu graczy. Wrażenie robi przede wszystkim niemal bezramkowy ekran (zajmuje on 81% panelu), a także szeroki panel znajdujący się bezpośrednio pod ekranem – umieszczono na nim świecące logo urządzenia. Pod obudową znalazły się natomiast dwa duże wentylatory, które mają zapewnić chłodzenie inteligentne. Całość prezentuje się naprawdę atrakcyjnie.

Co ciekawe, pomimo tego, że mamy do czynienia z laptopem 17-calowym, jego wymiary można uznać za kompaktowe. Jak wskazuje producent, przygotowana konstrukcja jest o 60% węższa i 23% mniejsza od standardowych laptopów z ekranem o przekątnej 17,3 cali. Dzięki czemu przenoszenie sprzętu okaże się znacznie ułatwione. Jeśli chodzi o wagę laptopa, wynosi ona 2,6 kg.

Obudowa została wykonana ze szczotkowanego metalu, dlatego do jej sztywności i wytrzymałości mechanicznej nie można mieć większych zastrzeżeń. Użytkownicy narzekają jednak nieco na zawiasy, które momentami działają zbyt luźno, dlatego ekran może się sam otwierać i zamykać. Dobrze prezentuje się natomiast zestaw portów i złączy. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim zamontowanie aż 5 portów USB, z czego jedne (USB typu C) jest wykorzystywany do ładowania baterii. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na umieszczenie także czytnika kart pamięci

Asus Zephyrus GX701 – matryca

Jak na gamingowy sprzęt przystało, model GX701 został wyposażony w bardzo przyzwoitą matrycę, które zapewni moc wrażeń podczas ogrywania nowych produkcji. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model z obsługą HDR. W poszczególnych modelach montowane są 17-calowe panele Full HD, które zostały wykonane w technologii IPS. Co ważne, wyróżniają się częstotliwością odświeżania na poziomie 144 Hz, a także czasem reakcji wynoszącym 3 ms.

Pozostałe parametry również prezentują się całkiem dobrze. Pokrycie barw w palecie sRGB wynosi 88%, natomiast w AdobeRGB dochodzi do 57%. Jeśli chodzi o średni błąd DeltaE2000, nie przekracza on granicy 3 punktów, co należy zapisać po stronie zalet urządzenia. Wszystko to przekłada się na bardzo przyzwoitą matrycę, która powinna zadowolić większość graczy. Została ona wyposażona w matową powłokę, dobrze sprawdzającą się w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Gra przy odsłoniętym oknie nie powinna być więc problemem.

Asus Zephyrus GX701 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w klawiaturę podświetlaną różnymi kolorami. Jakość jej wykonania należy ocenić przyzwoicie, choć niektórzy mogą narzekać na dość niewielkie odstępy między klawiszami. Co najważniejsze, wyróżniają się one odpowiednim skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w dynamicznych grach.

Obok klawiatury, po prawej stronie, umieszczony został NumberPad, na powierzchni którego wyświetlony może zostać panel numeryczny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – ono także pozwoliło w pewien sposób odchudzić obudowę sprzętu. Działanie płytki jest precyzyjne, jednak jej obsług na dłuższą metę może okazać się mało wygodna. Dlaczego? Wszystko przez jej dość wąską budowę. Na uwagę zasługuje również fakt umieszczenia specjalnego pokrętła do regulacji głośności – zostało umieszczone nad klawiaturą.

Asus Zephyrus GX701 – wydajność

Jak już to było wspominane, mamy do czynienia z niezwykle wydajnym sprzętem gamingowym, który pozwoli na ogrywanie wszystkich nowych produkcji z segmentu AAA, bez oglądania się na ich wymagania sprzętowe.

Gwarantuje to zarówno procesor, jak i karta graficzna. Najmocniejszą jednostką montowaną w laptopie Asus Zephyrus GX701 jest oczywiście Nvidia GeForce RTX 2080 z aż 8 GB pamięci typu GDDR6. Warto podkreślić, że jej wydajność okaże się przydatna nie tylko w grach, ale również w wielu programach specjalistycznych, wykorzystywanych do realizacji szczególnie zaawansowanych procesów. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 34963 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 164011 punktów.

Recenzja Asus Zephyrus GX701 nie byłaby kompletna, jeśli nie poruszyłaby wydajności laptopa w grach. Konfiguracja z kartą RTX 2080 bez większych problemów poradzi sobie z obsługą każdej nowej gry. Oczywiście na wysokich detalach graficznych.

Asus Zephyrus GX701 – wady i zalety

Największym atutem omawianego urządzenia jest oczywiście jego wydajność. Wykorzystywany procesor i karty graficznej pozwalają myśleć o ogrywaniu wszystkich nowych tytułów. Co ważne, nie powinno zmienić się to w przeciągu kilku najbliższych lat. Na pochwałę zasługuje także możliwość dokonania wyboru między kilkoma konfiguracjami sprzętowymi, które różnią się między sobą przede wszystkim zamontowanymi jednostkami GPU.

Po stronie zalet laptopa powinniśmy umieścić także dobrej jakości matrycę, niezwykle atrakcyjny design, a także to, że sprzęt został wyraźnie odchudzony, dzięki czemu wyróżnia się kompaktowymi wymiarami. Do tego wszystkiego możemy dodać również możliwość przełączania się między trybami wydajności (od pełnej mocy po oszczędzanie energii), dobrej jakości dźwięk, a także możliwość zarządzania zasobami komputera przy użyciu aplikacji na urządzenia mobilne.

Jakie są natomiast wady urządzenia? Wiele osób wskaże przede wszystkim na wysoką cenę Asus Zephyrus GX701. Wspomnieć należy również o braku czytnika kart pamięci i portu obsługującego interfejs Thunderbolt.

ZALETY

 • Wysoka wydajność w grach
 • Atrakcyjny design obudowy
 • Pokrętło do regulacji głośności
 • Dobrej jakości dźwięk
 • Możliwość wyboru konfiguracji z różnymi kartami graficznymi
 • Wysokiej jakości matryca
 • Wielokolorowe podświetlenie klawiatury
 • 2 porty USB typu C
 • Szybkie przełączenia się między trybami wydajności
 • Możliwość wykorzystania aplikacji na urządzenia mobilne
 • Kompaktowe wymiary

WADY

 • Wysokie ceny oferowanych konfiguracji
 • Brak czytnika kart pamięci
 • Brak portu z obsługą Thunderbolt

Asus Zephyrus GX701 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z laptopem gamingowym z prawdziwego zdarzenia. Jego podzespoły gwarantują doskonałą obsługę gier przez kilka najbliższych lat. Warto się jednak zastanowić, czy tak duży wydatek na sprzęt do gier na pewno jest opłacalny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.