Udostępnij
Skomentuj

Asus ZenBook UX534 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy laptopa biznesowego z kartą graficzną GeForce GTX 1650 Max-Q. Co potrafi model UX534?

ZenBooki przyzwyczaiły nas nie tylko do ciekawego, nowoczesnego designu, ale również dobrego doboru podzespołów. Model UX534 to 15-calowe urządzenie, które korzysta z niskonapięciowych procesorów Intela i dedykowanej jednostki GPU od Nvidii. Ma to zapewnić wydajną obsługę programów biznesowych oraz projektowych.

Asus ZenBook UX534 – dane techniczne oraz cena

Warto podkreślić, że producent przygotował kilka zróżnicowanych konfiguracji, dzięki czemu klienci mogą dostosować wybór najważniejszych podzespołów do specyfiki programów, które mają być obsługiwane. Przed zakupem warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania obudowy i pozostałych elementów wyposażenia.

Asus ZenBook UX534 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, laptop ma posłużyć nie tylko do standardowej pracy z programami biurowymi. Zamontowane podzespoły wyróżniają się wydajnością pozwalającą myśleć o stabilnej obsłudze wielu znacznie bardziej rozbudowanych narzędzi, wykorzystywanych między innymi podczas obróbki grafiki czy też montażu wideo. Wszystko to sprawia, że Asus ZenBook 15 UX534 jest polecany małym i średnim firmom, ale również freelancerom i profesjonalistom.

Oczywiście ostateczna wydajność zależna jest od dobranej konfiguracji sprzętowej. Oferowane na rynku modele korzystają między innymi z dwóch różnych procesorów z serii Intel Whiskey Lake-U. W przypadku wersji wydajniejszych, możemy liczyć na układ Intel Core i7-8565U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4600 MHz. Zapewnia to bardzo dobre dostosowanie do wymagań stawianych przez programy wykorzystujące wiele wątków.

Zobacz Asus ZenBook UX534

Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W. Jak wskazują parametry, zamontowany układ CPU zapewnia wszystko to, co zostało wspomniane do tej pory, a więc bardzo przyzwoitą wydajność w programach z różnych kategorii. Okaże się dobrym wyborem zarówno do pracy biurowej, jak i kreatywnej. Uwagę warto zwrócić na uzyskiwane przez niego wyniki w testach diagnostycznych. W programie Cinebench R15 jego średnia dla trybu jednowątkowego wynosi 178 punktów. W trybie wielowątkowym dochodzi natomiast do poziomu 581 punktów.

Drugim procesorem montowanym w laptopie Asus ZenBook UX534 jest Intel Core i5-8265U, który także korzysta z możliwości czterech fizycznych rdzeni i ośmiu wątków logicznych. W porównaniu z modelem i7, wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem. Mieści się w przedziale od 1600 MHz w trybie bazowym do 3900 MHz w trybie turbo. Pamięci podręcznej również jest mniej (6 MB). Ma to oczywiście wpływ na ostateczną wydajność układu, jednak koniec końców, jego możliwości są bardzo zbliżone do procesora i7. We wspomnianych już testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 171 i 549 punktów. Zapewni więc on obsługę tych samych programów.

Pracę procesorów wspiera pamięć RAM typu LPDDR3, której taktowanie wynosi 2133 MHz. Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy konfiguracje wyposażone w 8 GB lub 16 GB pamięci, toteż warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną interesującego nas modelu. W przypadku dysków twardych, wybór jest jeden – każdy model korzysta z urządzeń SSD M.2, które obsługują interfejs PCI (z dwoma lub czteroma liniami). W porównaniu ze standardowymi dyskami talerzowymi (HDD), zapewniają one znacznie szybsze działanie systemu operacyjnego, a także skrócenie realizacji wielu procesów. Jest to więc kolejny atut omawianych zestawów.

Pozytywnie należy ocenić również fakt przygotowania przez producenta konfiguracji wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1650 Max Q z 4 GB pamięci GDDR5. Jest to jednostka oparta na architekturze Turing, dlatego też wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną. Do tego dochodzą przyzwoite osiągi, które pozwolą myśleć o obsługę wielu rozbudowanych programów, a także nowych gier.

Asus ZenBook UX534 – wygląd

Do czynienia mamy z laptopem 15-calowym, który jednak nie należy do urządzeń przesadnie ciężkich. Wręcz przeciwnie – 1,55 lub 16,5 kg (w zależności od ekranu), to waga, która sprawia, że przenoszenie sprzętu, a także jego wykorzystanie w trybie mobilnym, okaże się bardzo wygodne. Co więcej, producent chwali się również zmniejszeniem wymiarów laptopa o 12% względem poprzednich modeli. Wszystko to przekłada się na smukły, lekki sprzęt, który sprawdzi się w różnych miejscach i warunkach.

Uzyskanie takiej wagi stało się możliwe dzięki wykorzystaniu lekkich materiałów dobrej jakości, dzięki którym sztywność obudowy stoi na zadowalającym poziomie. Ekran nie wygina się łatwo pod naporem, brak tu również problemów związanych z odkształcaniem się palmtrestu podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Całość prezentuje się więc bardzo solidnie, także ze względu na dobre spasowanie wszystkich najważniejszych elementów. Ogólnego wyglądu laptopa nie psują niepotrzebne krzywizny czy szczeliny.

Na pochwałę zasługuje także design urządzenia – pod tym względem model UX534 przypomina większość nowych ZenBooków. Do czynienia mamy więc z nowoczesnym projektem, utrzymanym w granatowej, błyszczącej kolorystyce. Wszystko to bardzo dobrze pasuje to charakteru urządzenia,

Asus ZenBook UX534 – matryca

Jak już zostało wspomniane, laptop został wyposażony w ekran 15-calowy, który zapewnia wygodną pracę na wielu otwartych oknach. Co ważne, występuje on w dwóch wersjach. Konfiguracje standardowe korzystają z panelu Full HD, natomiast te droższe z wyświetlacza w rozdzielczości UHD.

Obie matryce zostały wykonane w technologii IPS, dzięki czemu gwarantują bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Analizując parametry techniczne, należy podkreślić przede wszystkim szerokie kąty widzenia (zastosowana została technologia szerokoekranowa), a także dobre pokrycie kolorów, które w przypadku palety barw sRGB oscyluje wokół 100%. Do tego wszystkiego dochodzi całkiem dobra jasność maksymalna i niski błąd DeltaE2000, wskazujący na wierność odwzorowania barw.

Wszystko to sprawia, że Asus ZenBook UX534 powinien sprawdzić się podczas półprofesjonalnej obróbki grafiki. Zwłaszcza że matryce dobrze radzą sobie z redukowaniem refleksów świetlnych, powstających w warunkach zwiększonego nasłonecznienia.

Asus ZenBook UX534 – klawiatura i touchpad

Do dyspozycji otrzymaliśmy pełnowymiarową klawiaturę wyspową, wraz z panelem numerycznym. Niestety, nie jest ona podświetlana, co może dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że podświetlenie jest obecnie standardem w kategorii laptopów biznesowych.

Odchudzenie laptopa nie przełożyło się na znaczne zmniejszenie klawiatury. Zarówno wielkość klawiszy, jak i odstępy między nimi są odpowiednie. Co istotne, wyróżniają się one mocnym, wyraźnym skokiem, a także sprężystą reakcją. Przekłada się to oczywiście na wysoki komfort tworzenia tekstów. Warto nadmienić również, że praca klawiatury została skutecznie wyciszona, co oczywiście należy zapisać po stronie zalet sprzętu.

Zamiast tradycyjnego touchapda do dyspozycji otrzymaliśmy ScreenPad, czyli niewielkich rozmiarów ekran dotykowy, który może zostać wykorzystany na wiele różnych sposobów. Wyróżnia się on przekątną 5,65 cali, obsługą rozdzielczości Full HD+ (2160x1080), a także technologią wykonania Super IPS. Co ważne, ekran obsługuje gesty wykonane nawet czteroma palcami. Wszystko to przekłada się na wysoką wygodę obsługi i szeroki możliwości ekranu – może on posłużyć między innymi zwiększenia przestrzeni roboczej, obsługi kalkulatora, pisania ręcznego i wielu innych funkcji, które okażą się niezwykle przydatne podczas codziennej pracy.

Asus ZenBook UX534 – wydajność

Moc obliczeniowa oferowanych na rynku konfiguracji sprzętowych jest więcej niż przyzwoita. Warto postawić zwłaszcza na modele wyposażone w procesor Intel Core i7-8565U, który lepiej dostosowuje się do wymagań stawianych przez programy biznesowe.

Jeśli zależy Wam na jak najwyższej wydajności, do układu CPU powinniście dobrać dedykowaną kartę graficzną. Zwłaszcza że jednostka Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q wyróżnia się całkiem przyzwoitymi parametrami. Jej możliwości nie kończą się na obsłudze programów podstawowych, co zresztą pokazują testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 10903 punkty. W testach 3DMark Ice Storm Standard Graphics średnia wyniosła 89121 punktów.

Specyfikacja Asus ZenBook UX534, a zwłaszcza jego najlepszych wersji, pozwala nam liczyć na obsługę gier. I to nie tylko tych wiekowych. Możliwe stanie się uruchomienie wielu nowych produkcji z segmentu AAA, choć w większości przypadków konieczny okaże się wybór średnich lub niskich detali graficznych.

Asus ZenBook UX534 – wady i zalety

Do czynienia mamy z bardzo interesującym sprzętem, który zachęca do zakupu przede wszystkim zamontowanymi podzespołami i wyposażeniem. Wspomnieć należy tu między innymi o ScreenPadzie, który w wielu programach okażę się bardzo przydatny. Możemy na niego przenieść na przykład część opcji w oprogramowaniu do obróbki grafiki.

Ogólną wydajność sprzętu także trzeba ocenić pozytywnie. Niskonapięciowe procesory z serii Intel Whiskey Lake-U, a także dedykowana karta graficzna GTX 1650 Max-Q, gwarantują więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, z której skorzystamy nie tylko w pracy biurowej. Po stronie zalet sprzętu zapisać możemy również jakość i parametry matryc, a także solidne wykonanie obudowy. Nie można zapominać również o solidnej klawiaturze, a także przyzwoitym zestawie portów.

Przyczepić można się natomiast do braku podświetlenia klawiatury. Do tego dochodzi stosunkowo krótki czas pracy baterii oraz mocne nagrzewanie się laptopa podczas pracy na pełnych obrotach.

ZALETY

  • Bogate wyposażenie
  • ScreenPad
  • Przyzwoite procesory Intela i dedykowana karta graficzna GeForce GTX 1650 Max-Q
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Przyzwoity zestaw złączy
  • Dobrze wykonana klawiatura
  • Zadowalające parametry matryc

WADY

  • Brak podświetlenia klawiatury
  • Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na pełnych obrotach
  • Krótki czas pracy na baterii

Asus ZenBook UX534 – podsumowanie, czy warto?

Zalety omówionego laptopa zdecydowanie przeważają nad jego wadami, dlatego śmiało można stwierdzić, że jest on wart zakupu. Zwłaszcza że jego wydajność sprawdzi się w wielu biurach, warsztatach i pracowniach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.