Udostępnij
Skomentuj

ASUS ZenBook UX533 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Asus wypuściła na rynek swojego najnowszego laptopa z serii ZenBook UX500. Co nowego przynosi?

Producent chwali się, że jest to najmniejszy 15-calowy notebook w ich ofercie. Spodziewać możemy się więc bardzo smukłego urządzenia, z niemal bezramkowym ekranem. Kierowane jest do klientów biznesowych, a także wszystkim osób poszukujących pełnowymiarowych laptopów, które dobrze sprawdzą się w podróży.

ASUS ZenBook UX533 – dane techniczne oraz cena

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, należy podkreślić, że producent zdecydował się na zamontowanie niskonapięciowych procesorów Intela ósmej generacji. Na rynku pojawiły się również modele z dedykowaną kartą graficzną od Nvidii.

ASUS ZenBook UX533 – dostępne konfiguracje

Na rynek zostało wypuszczonych sporo konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowane pod względem procesorów, kart graficznych, dysków twardych, ilości pamięci RAM, a także rodzaju matryc. Wszystko to sprawia, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie – niezależnie od tego, czy ma być to sprzęt typowo stacjonarny czy może do użytku mobilnego.

Oczywiście przed wyborem konkretnej konfiguracji, warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje i sprawdzić, która z nich ma szansę spełnić nasze wymagania i potrzeby. Na początek weźmiemy pod lupę procesory. Asus postawił na modele z serii Intel Whiskey Lake-U, które są bardzo często montowane w laptopach biznesowych i multimedialnych. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż są niskonapięciowe, a jednocześnie zapewniają bardzo przyzwoitą wydajność, która powinna pozwolić na komfortową pracę biurową.

Zobacz Asus ZenBook UX533

Do wyboru mamy dwa układy. Tym wydajniejszym okaże się Intel Core i7-8565U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 4600 MHz. Korzysta on również z 8 MB pamięci podręcznej, a jego współczynnik TDP wynosi 15 W.

Do czynienia mamy więc ze standardowym układem niskonapięciowym, który bardzo dobrze sprawdza się podczas pracy wielowątkowej. Nie powinien mieć większych trudności z obsługą nie tylko standardowych narzędzi biurowych, ale również wielu programów multimedialnych. Uwagę warto zwrócić na to, jakie wyniki uzyskuje w testach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 otrzymał średnią na poziomie 178 punktów dla trybu jednowątkowego i 564 punkty dla trybu wielowątkowego.

Kolejnym procesorem montowanym w laptopie jest Intel Core i5-8265U (montowany jest między innymi w modelu Asus ZenBook 15 UX533FD). Jest to kolejny układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który także bardzo dobrze sprawdza się w biurze i nie tylko. Należy jednak podkreślić, że w porównaniu z modelem i7, dysponuje nieco niższym taktowaniem. Różnice nie są jednak znaczące. Mieści się ono w przedziale od 1600 MHz do 3900 MHz. Do tego dochodzi także 6 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Niższe taktowanie przekłada się oczywiście na mniejsze możliwości procesora, jednak jak już wspominaliśmy, nie możemy mówić tu jakiejś przepaści. Potwierdzają to zresztą testy Cinebench R15, w których układ i5 uzyskał kolejno 171 i 549 punktów.

Specyfikacja Asus ZenBook UX533 zawiera również szybką pamięć RAM typu DDR4. Jej taktowanie wynosi 2400 MHz, dlatego możemy liczyć na sprawną realizację wspomnianych wcześniej zadań. Niestety, mamy do czynienia z pamięcią wlutowaną w płytę główną, dlatego też nie możemy jej wymienić lub zwiększyć. Na rynku oferowane są laptopy z 8 GB lub 16 GB RAM.

Korzystają one również z dysków twardych SSD M.2 PCIe. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ urządzenia te gwarantują doskonałą obsługę systemu operacyjnego, a także skrócenie realizacji wielu operacji. Pojemność dysków wynieść może od 256 GB do 1 TB. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że na rynek wypuszczone zostały modele z dedykowaną kartą graficzną.

Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce GTX 1050 Max-Q. Występuje ona w wersji z 2 GB lub 4 GB pamięci własnej. Z pewnością zagwarantuje dodatkową moc obliczeniową podczas obsługi wspomnianych wcześniej narzędzi.

ASUS ZenBook UX533 – wygląd

Laptopy z serii ZenBook przyzwyczaiły nas do tego, że prezentują się bardzo dobrze, a także wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Podobnie jest w tym przypadku. Do czynienia mamy z urządzeniem zamkniętym w obudowie z aluminium. Przeszła ona testy zgodne z wojskowym standardem wytrzymałości MIL-STD-810G, w ramach których konstrukcja została poddana oddziaływaniu niskich i wysokich temperatur, wibracji czy też wysokiego ciśnienia. Do tego dochodzą także testy odporności na uderzenie oraz upadki z wysokości.

Sztywność obudowy jest bardzo dobra, dlatego nie musimy martwić się jej nadmiernym wyginaniem czy też odkształcaniem podczas intensywnego użytkowania. Wszystkie elementy zostały spasowane bardzo dobrze, dlatego całość prezentuje się niezwykle solidnie. Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania zawiasów. Pracują one bardzo płynnie, bez żadnych skrzypień czy też nadmiernego chybotania ekranu. Może zostać on odchylony o 141 stopni.

Do czynienia mamy z laptopem 15-calowym, jednak jego wymiary bardziej przypominają sprzęty 14-calowe. Dodając do tego niewielką wagę (1,7 kg), otrzymujemy sprzęt, który doskonale sprawdzi się nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Powinien zainteresować wszystkich tych, którzy często pracują w pociągu czy też w autobusie. Jeśli chodzi o zestaw portów i złączy, należy stwierdzić, że nie jest on specjalnie rozbudowany. Znalazły się w nim wszystkie najpotrzebniejsze elementy (poza portem Ethernet), brak w nim jednak dodatków, na przykład w postaci czytnika SmartCard.

ASUS ZenBook UX533 – matryca

Oferowane na rynku konfiguracje sprzętowe są zróżnicowane nie tylko pod względem zamontowanych podzespołów, ale również wykorzystywanych matryc. W zależności od modelu, możemy liczyć na panel Full HD lub 4K UHD. W każdym przypadku będzie to 15-calowy ekran NanoEdge o bardzo cienkich ramkach (zajmuje on 92% powierzchni przedniego panelu). Jest to jeden z powodów, dla których laptop jest tak kompaktowy.

Jeśli chodzi o jakość generowanego obrazu, śmiało możemy stwierdzić, że pewien poziom przyzwoitości został osiągnięty. Panele osiągają zadowalającą jasność na poziomie 300 nitów. Pokrycie barw również jest całkiem dobre – wynosi 72% dla palety AdobeRGB. Pewnym mankamentem możemy być nieco niski współczynnik kontrastu paneli Full HD. Wynosi on 710:1. Podsumowując, nie mamy do czynienia z matrycami, które posłużyłyby do profesjonalnej obróbki graficznej, jednak z pewnością sprawdzą się w ramach standardowej pracy biurowej, a także podczas obsługi narzędzi multimedialnych.

ASUS ZenBook UX533 – klawiatura i touchpad

Każdy model omawianego laptopa został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę wyspową, która została wyposażona w panel numeryczny, a także trzystopniowe podświetlenie. Już samo to wpływa na sporą wygodę codziennej pracy. Jakość wykonania klawiatury jest dobra. Klawisze wyróżniają się wyczuwalnym skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu nie mamy wrażenia stukania w pustą przestrzeń. Co równie ważne, klawiatura działa stosunkowo cicho. Choć klawisze strzałek zostały nieco pomniejszone, ich usytuowanie sprawia, że nie powinny sprawiać większych problemów.

Pozytywnie należy ocenić także jakość wykonania touchpada. Najważniejsze jest to, że płytka wyróżnia się sporymi wymiarami, co zdecydowanie ułatwia operowanie kursorem. Wpływ na to mają również jej właściwości ślizgowe, a także sprawne reagowanie na gesty wielopunktowe. Laptop nie dysponuje czytnikiem linii papilarnych, jednak dostęp do systemu możemy zablokować poprzez funkcję Windows Hello. Sprzęt analizuje naszą twarz i na podstawie zapisanego wzorca zapewnia lub odmawia dostępu do systemu. Producent zdecydował się również na zaimplementowanie moduły szyfrującego TPM.

ASUS ZenBook UX533 – wydajność

Producent zdecydował się na wykorzystanie niskonapięciowych procesorów Intela, co jednak jest normą w tej kategorii sprzętowej. Gwarantują one stabilną pracę i dobrą obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych. Wszystko dzięki uzyskiwaniu wysokiej wydajności w trybie wielowątkowym.

Wpływ na możliwości laptopa ma także dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1050 Max-Q. Warto nadmienić, że na rynku oferowane są modele laptopa wyposażone w jednostki z 2 GB lub 4 GB pamięci własnej. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Biorąc pod uwagę parametry karty, należy podkreślić, że zapewni ona dodatkową moc obliczeniową podczas realizacji szczególnie zaawansowanych operacji. Dzięki temu, przyda się chociażby podczas montowania materiałów filmowych.

Jej przyzwoite możliwości warto sprawdzić poprzez analizę testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 7016 punktów, natomiast w 3DMark Cloud Gate Standard Graphics wyniosła 35858 punktów. Test Asus ZenBook UX533 objął również obsługę gier. Jak się okazuje, karta pozwoli nam na uruchomienie wielu ciekawych tytułów. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

ASUS ZenBook UX533 – wady i zalety

Producent przygotował niezwykle smukłe, lekkie urządzenie 15-calowe, które doskonale sprawdza się nie tylko w ramach pracy stacjonarnej, ale również mobilnej. Powinien więc zainteresować osoby, które często pracują w podróży. Zwłaszcza że zastosowane podzespoły pozwalają na obsługę wielu rozmaitych programów. Nie tylko tych podstawowych. Jest to zasługa także zamontowania dedykowanej karty graficznej od Nvidii.

Po stronie zalet laptopa należy zapisać także bardzo wysoką jakość wykonania obudowy. Jej sztywność i wytrzymałość mechaniczna stoją na dobrym poziomie. Do tego wszystkiego dodać możemy również przyzwoitą matrycę, solidny osprzęt, a także atrakcyjny design.

Jak wskazuje recenzja, Asus ZenBook UX533 korzysta z pamięci RAM wlutowanej w płytę główną. Nie możemy więc liczyć na możliwość rozbudowy zestawu – ilość pamięci jest stała. Po stronie wad zapisać należy także brak czytnika linii papilarnych. Cena Asus Zenbook UX533 nie należy do najniższych, co również może być problemem.

ZALETY

 • Laptop 15-calowy w obudowie urządzenia 14-calowego
 • Wygodna praca mobilna
 • Dedykowana karta graficzna
 • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Wysoka jakości wykonania obudowy
 • Szybka pamięć RAM typu DDR4
 • Dobrze wykonany osprzęt
 • Przyzwoita matryca
 • Atrakcyjny design

WADY

 • Wlutowana pamięć RAM – brak możliwości rozbudowy
 • Brak czytnika linii papilarnych
 • Wysokie ceny oferowanych konfiguracji

ASUS ZenBook UX533 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z nowoczesnym sprzętem wysokiej jakości, który powinien zadowolić użytkowników biznesowych. Zwłaszcza że występuje on na rynku w konfiguracjach wyposażonych w bardzo przyzwoite podzespoły.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.