Udostępnij
Skomentuj

Asus ZenBook UX434 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Asus przygotowała nową wersję 14-calowego laptopa ZenBook ze ScreenPadem w wersji 2.0.

Model UX434, bo o nim mowa, został wyposażony między innymi w niskonapięciowe procesory Intela ósmej generacji. Jest on kierowany przede wszystkim do małych i średnich firm, a także do profesjonalistów, poszukujących lekkich, porządnych sprzętów do pracy w trybie mobilnym.

Asus ZenBook UX434 – dane techniczne oraz cena

Jak to w większości serii laptopów biznesowych bywa, na rynek wypuszczonych zostało kilka konfiguracji sprzętowych, zróżnicowanych pod względem najważniejszych podzespołów i wyposażenia. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Asus ZenBook UX434 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy ze specyfikacją podobną do innych nowych modeli ZenBooka, obecnie promowanych przez firmę Asus. Jak podkreśla producent, ma ona zagwarantować komfortową pracę kreatywną, z wykorzystaniem bardzo zróżnicowanych, wymagających narzędzi biznesowych i multimedialnych.

Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na montowane procesory. Wybór padł na modele z serii Intel Whiskey Lake-U, które często są wykorzystywane w nowych laptopach kierowanych zarówno do klientów biznesowych, jak i domowych. Ich największym autem jest utrzymanie niewielkiego poboru mocy przy zwiększonej ilości fizycznym rdzeni i wątków logicznych.

Zobacz Asus ZenBook UX434

W przypadku laptopa Asus ZenBook 14 UX434 do wyboru mamy dwa układy. Tym wydajniejszym okaże się Intel Core i7-8565U (jest on montowany na przykład w konfiguracji Asus ZenBook UX434FL). Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor bez większych problemów poradzi sobie z obsługą wspomnianych programów. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4600 MHz dla jednego rdzenia. Specyfikacja układu wskazuje również na wykorzystanie 8 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi natomiast 15 W.

Do dyspozycji otrzymaliśmy więc to, o czym była mowa wcześniej – przyzwoitą wydajność i stosunkowo niski pobór energii. Na co to wszystko pozwoli? Z uzyskiwanych osiągów zadowoleni powinni być nie tylko pracownicy biurowi, ale również programiści, osoby pracujące w administracji czy też w sekretariatach. Procesor upora się także z wieloma narzędziami do obróbki grafiki i montażu wideo. Jego wszechstronność potwierdzają testy diagnostyczne, przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 581 punktów. Są to bardzo dobre rezultaty.

Jak można się domyślić, powyższy procesor montowany jest w najdroższych konfiguracjach omawianego laptopa. Dla osób chcących wydać mniej przygotowane zostały wersje zawierające układ Intel Core i5-8265U, który także jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku musimy jednak zwrócić uwagę na nieco niższą częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi ona 1600, a niego 1800 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi poziomu 3900 MHz, co jest wynikiem gorszym o 700 MHz od układu i7.

Co to wszystko oznacza? Procesor gorzej poradzi sobie zarówno w trybie jednowątkowym, jak i wielowątkowym. Różnice nie są jednak znaczące – w testach Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 171 i 549 punktów. Śmiało można więc podkreślić, że zapewni zbliżone możliwości podczas obsługi wspomnianych programów.

Specyfikacja Asus ZenBook UX434 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu LPDDR3. Co ważne, jej taktowanie wynosi 2133 MHz. Jest to przyzwoita wartość, dobrze przystająca do wymagań stawianych przez obecnie obsługiwane programy biznesowe. Warto wiedzieć, że producent przygotował zarówno konfiguracje wyposażone w 8 GB, jak i 16 GB pamięci.

Kolejną dobrą informacją jest to, że każdy model laptopa korzysta z możliwości super szybkiego dysku twardego SSD M.2 PCIe. W porównaniu z dyskami HDD, które są montowane w tanich laptopach, gwarantuje on znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego, a także skrócenie realizacji wielu procesów, co okaże się istotne na przykład podczas renderowania grafiki. W sklepach znajdziemy laptopy z dyskami o pojemności wynoszącej 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Podobnie jak ma to miejsce w wielu innych nowych ZenBookach, model UX434 jest sprzedawany nie tylko w wersjach ze zintegrowaną kartą graficzną. Zakupić możemy również laptopa korzystającego z jednostki dedykowanej. Jest nią Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci Jest to bardzo uniwersalna karta graficzna, która zapewni pewną pomoc podczas realizacji codziennych zadań. Więcej o jej wydajności napiszemy w dalszej części tekstu.

Asus ZenBook UX434 – wygląd

Jak pokazuje tabela przedstawiona na początku, mamy do czynienia z urządzeniem bardzo lekkim, doskonale sprawdzającym się nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Warto podkreślić, że producentowi udało się odchudzić obudowę laptopa w porównaniu z poprzednimi modelami. Jest ona o 13% mniejsza. Dzięki temu, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wziąć go ze sobą do restauracji, parku czy też wagonu w pociągi. Okaże się on dobrym wyborem dla wszystkich osób, którym zdarza się pracować nie tylko w biurze.

Co równie istotne, za odchudzoną budową i niewielką wagą idzie również solidne wykonanie obudowy. Wszystkie elementy zostały prawidłowo spasowane, dlatego pod tym względem nie można się do niczego przyczepić. Dzięki użytym materiałom, sztywność konstrukcji stoi na zadowalającym poziomie. To samo tyczy się wytrzymałości mechanicznej. Zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się nadmiernie pod naporem. Również zawiasy pracują bez zrzutów – działają w sposób bardzo płynny, gwarantując przy tym utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji. Nie trzeba więc obawiać się nadmiernego chybotania podczas intensywnej pracy.

Omawiany sprzęt przypomina inne modele tego producenta także pod względem designu. Kolejny raz mamy więc do czynienia z granatową, błyszczącą konstrukcją, którą powinna zadowolić większość użytkowników. Laptop prezentuje się naprawdę stylowo i elegancko, choć oczywiście ocena sprzętu pod tym względem jest kwestią indywidualną.

Jeśli natomiast chodzi o zestaw zamontowanych portów, śmiało można stwierdzić, że sprzęt spełnia najważniejsze kryteria. Łącznie 3 porty USB (w tym jedno typu C), złącze HDMI, czytnik kart pamięci i gniazdo audio – wszystko to powinno okazać się wystarczające podczas codziennej pracy.

Asus ZenBook UX434 – matryca

Laptop został wyposażony w 14-calową matrycę Full HD, która występuje w wersji dotykowej i bezdotykowej. Co istotne, została wykonana w technologii IPS, dzięki czemu możemy liczyć na co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza zaimplementowanie technologii szerokokątnej (178 stopni).

Wszystkie najważniejsze parametry obrazu stoją na zadowalającym poziomie. Mowa tu przede wszystkim o kątach widzenia, wysokim kontraście, jasności maksymalnej, a także pokryciu palety barw. Zapewnia to żywy, szczegółowy obraz, dzięki któremu laptop będzie mógł zostać wykorzystany także do półprofesjonalnej obróbki grafiki. Jeśli chodzi o sam dotyk, sprawdza się on bardzo dobrze.

Asus ZenBook UX434 – klawiatura i touchpad

Pozytywnie należy ocenić także jakość wykonania osprzętu. Laptop został wyposażony w podświetlaną klawiaturę wyspową, która została odpowiednio dostosowana do warunków stawianych sprzętom biznesowym. Klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i mocną, sprężystą reakcją. Przekłada się to nie tylko na wysoką wygodę pisania, ale również stosunkowo ciche działanie klawiatury.

Kolejnym ciekawym elementem wyposażenia laptopa jest ScreenPad, który zastępuje tradycyjną płytkę dotykową. Jest to tak naprawdę dodatkowy ekran dotykowy, na którym może zostać wyświetlony panel numeryczny, kalkulator, dodatkowe funkcje obsługiwanych programów czy też skróty klawiszowe. Jego przekątna wynosi 5,65 cali, obsługuje on rozdzielczość Full HD+ i wspomniana technologię szerokoekranową. Do tego dochodzi szklana powłoka zabezpieczona przed powstawaniem smug i odcisków palców. ScreenPad obsługuje gesty wykonane przy użyciu nawet czterech palców.

Asus ZenBook UX434 – wydajność

Jak pokazują testy diagnostyczne, lepszą mocą obliczeniową wyróżnia się procesor Intel Core i7-8565U. Jego wydajność w trybie wielowątkowym pozwala na bezproblemową obsługę wielu programów i narzędzi, także tych naprawdę rozbudowanych.

Nieocenioną pomocą podczas realizacji wielu procesów okaże się także dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce MX250. Ta uniwersalna jednostka GPU korzysta z 2 GB pamięci własnej. Jej wydajność być może nie jest bardzo wysoka, jednak wystarczająca, by móc myśleć o obsłudze wielu programów. W programie diagnostycznych 3DMark 11 Performance, karta uzyskała bardzo przyzwoitą średnią wynoszącą 4633 punktów. Podobnie było w programie 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics, w którym wynik zatrzymał się na 78522 punktach.

Asus ZenBook UX434 – wady i zalety

Do czynienia mamy z kolejnym bardzo solidnym urządzeniem z rodziny ZenBook. Model UX434, dzięki smukłej budowie i niewielkiej wadze, bardzo dobrze sprawdza się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i mobilnym. Co istotne, zamontowane podzespoły pozwalają myśleć o skutecznej obsłudze nie tylko prostych programów biznesowych, ale również wielu narzędzi multimedialnych i projektowych. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na zakup konfiguracji z procesorem Intel Core i7-8565U oraz dedykowaną kartą graficzną Nvidia GeForce MX250.

Po stronie zalet sprzętu zapisać możemy również dobrą jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Do tego wszystkiego należy dodać także przyzwoity zestaw portów, dobrze przygotowaną klawiaturę z podświetleniem, a także solidne matryce. Oczywiście nie można zapominać także o ScreenPadzie, który ułatwi realizację wielu zadań.

Do czego można się natomiast przyczepić? Między innymi do stosunkowo krótkiej pracy na baterii, a także do tego, że laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na najwyższych obrotach. Wspomnieć możemy także o sporej podatności obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

 • Skuteczna praca stacjonarna i mobilna
 • Przyzwoite procesory Intel Whiskey Lake-U
 • Dedykowana karta graficzna GeForce MX250
 • Szybkie dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Wysoka jakość wykonania obudowy
 • Solidna klawiatura z podświetleniem
 • Przydatny ScreenPad
 • Przyzwoity zestaw portów
 • Atrakcyjny design

WADY

 • Krótki czas pracy na baterii
 • Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na pełnych obrotach
 • Duża podatność obudowy na zabrudzenia

Asus ZenBook UX434 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie mobilnego sprzętu z nowoczesnym wyposażeniem, model UX434 może okazać się naprawdę ciekawym wyborem. Zwłaszcza że wyróżnia się on bardzo solidnym wykonaniem, a także przyzwoitymi podzespołami.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.