Udostępnij
Skomentuj

ASUS Zenbook UX333 - wydajność oraz specyfikacja

Na rynku pojawił się nowy ultrabook od Asusa. Jak podkreśla producent, jest to najmniejszy Zenbook w historii.

Sprzęt został wyposażony w 13-calową matrycę. Jest cienki i bardzo lekki, dlatego doskonale sprawdzi się podczas pracy mobilnej. Kierowany jest do wszystkich szukających kompaktowych laptopów do pracy, nauki czy też użytku multimedialnego.

ASUS Zenbook UX333 – dane techniczne oraz cena

Klienci mogą wybierać spośród wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Różnią się między sobą zamontowanymi procesorami, kartami graficznymi, ilością pamięci RAM, pojemnością dysków twardych, a także rodzajem matryc.

ASUS Zenbook UX333 – dostępne konfiguracje

Jak podkreśla producent, laptop ma zapewnić wygodną pracę w każdym miejscu. Wszystko dzięki kompaktowy wymiarom i niewielkie wadze, która tylko trochę przekracza jeden kilogram. Do tego dochodzi wysokiej klasy matryca, Windows 10 Pro oraz niskonapięciowe podzespoły, mające zapewnić obsługę stabilną obsługę najważniejszych programów biznesowych, projektowych i multimedialnych.

Dla osób szukających najwyższej możliwej wydajności przygotowane zostały konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce MX150 z 2 GB pamięci typu GDDR5. Jest to bardzo uniwersalna jednostka, która okaże się przydatna w pracy, podczas nauki, a także rozrywki – poradzi sobie bowiem z wieloma ciekawymi grami. Nie będą to oczywiście topowe produkcje z segmentu AAA, jednak na liście z pewnością znajdzie się wiele produkcji wartych ogrania.

Zobacz Asus Zenbook UX333

Wiele dobrego można powiedzieć również o procesorach. Producent postawił na niskonapięciowe układy Intela ósmej generacji. Bardzo dobrze prezentuje się zwłaszcza model Intel Core i7-8565U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ z serii Whiskey Lake-U wyróżnia się bazowym taktowaniem na poziomie 1800 MHz. Oczywiście wartość ta może zostać podbita w trybie turbo. Liczyć możemy na maksymalnie 4600 MHz. Do tego dochodzi także 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz niski współczynnik TDP, wynoszący zaledwie 15 W.

Potwierdziło się więc wszystko to, co zostało już wspomniane. Do czynienia mamy ze sprzętem o niewielkim poborze energii, który jednak zapewni obsługę wszystkich najważniejszych programów i narzędzi. Warto podkreślić, że jest to jeden z najwydajniejszych procesorów niskonapięciowych ósmej generacji. Uzyskał on więcej niż przyzwoite wyniki w testach diagnostycznych. W programie Cinebench R15 jego średnia wyniosła 174 punkty w trybie jednowątkowym i 584 punkty w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem montowanym w laptopach Asus Zenbook UX333 jest Intel Core i5-8265U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się on niższą częstotliwością taktowania, która w trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3900 MHz. Do tego dochodzi 6 MB pamięci podręcznej L3. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Różnice w porównaniu z modelem i7 nie są duże, dlatego możemy w tym przypadku mówić o wydajności niższej kilka-kilkanaście procent. Nadal więc okaże się wystarczająca do obsługi wspomnianych programów.

Pracę procesora wspiera pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2133 MHz. Na rynku dostępne są konfiguracje z 8 GB lub 16 GB pamięci. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze dysk SSD M.2 PCIe o pojemności od 256 GB do 1 TB. Gwarantuje on znacznie szybszą pracę systemu w porównaniu ze standardowymi dyskami talerzowymi (HDD). Zwiększa się również znacząco bezpieczeństwo przechowywanych na dysku danych.

ASUS Zenbook UX333 – wygląd

Laptopy są sprzedawane w wersji niebieskiej i srebrnej. Prezentują się bardzo atrakcyjnie – uwagę zwraca przede wszystkim bezramkowy ekran. Konstrukcja jest bardzo cienka i lekka, toteż ASUS Zenbook UX333 doskonale sprawdza się jako podręczne urządzenie do pociągu, samochodu czy autobusu. Producent zadbał przy tym o bardzo przyzwoitą sztywność konstrukcji. Klapa ekranu nie wygina się łatwo pod naporem, choć oczywiście nie możemy tu mówić o wytrzymałości, jaką zapewniają masywniejsze konstrukcje. Dla niektórych pewnym mankamentem może być to, że na powierzchni obudowy bardzo widoczne są odciski palców.

Jeśli chodzi o zestaw portów, nie jest ich wiele, jednak można to zrozumieć, mając na uwadze to, jak mały jest to sprzęt. Mimo wszystko, znajdziemy tam to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy, a więc porty USB, złącze HDMI, gniazdo audio oraz czytnik kart pamięci, niestety tylko Micro SD.

ASUS Zenbook UX333 – matryca

Wszystkie modele zostały wyposażone w 13-calowy ekran NanoEdge, który zajmuje 95% przedniego panelu. Matryca gwarantuje bardzo przyzwoite parametry obrazu, toteż powinna przypaść do gustu większości użytkowników. Na plus należy zaliczyć przede wszystkim odwzorowanie kolorów i luminancję.

Co ważne, sprzedawane są modele standardowe i wyposażone w matową powłokę, która w sposób skuteczny redukuje refleksy świetlne, które mogą powstawać w sytuacji, gdy na ekran padają promienie słoneczne lub silne światło zewnętrzne. Jest to ważne zwłaszcza podczas pracy na zewnątrz.

ASUS Zenbook UX333 – klawiatura i touchpad

Pełnowymiarowa, podświetlana klawiatura także ma pozytywny wpływ na komfort pracy na omawianym laptopie. Skok klawiszy wynosi 1,4 mm, do tego dochodzi szybka reakcja i stosunkowo ciche działanie. Wszystko to sprawia, że szybkie, bezwzrokowe pisanie na tym sprzęcie jest jak najbardziej możliwe.

Pozytywnie należy ocenić także jakość wykonania touchpada. Płytka nie jest specjalnie duża, jednak jej właściwości ślizgowe stoją na przyzwoitym poziomie. Co więcej, na powierzchni touchpada może zostać wyświetlony panel numeryczny, co zdecydowanie przyspiesza wprowadzanie danych w różnych programach.

ASUS Zenbook UX333 – wydajność

Seria składa się z urządzeń niskonapięciowych, które korzystają jednak z podzespołów radzących sobie z obsługą nie tylko programów multimedialnych, ale również wielu narzędzi biznesowych i projektowych. Jest to zasługa przede wszystkim nowoczesnych procesorów. W najdroższych konfiguracjach dobrze sprawdza się także dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce MX150.

Nie jest to może jednostka z najwyższej półki, jednak w ramach wspomnianego zastosowania okaże się jak najbardziej wystarczająca. Potwierdzają to wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 4494 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 223740 punktów. Warto jeszcze raz podkreślić, że jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca do obsługi wielu ciekawych gier. Ich przykłady przedstawiamy poniżej.

ASUS Zenbook UX333 – wady i zalety

Firma Asus przedstawiła bardzo atrakcyjny, nowoczesny sprzęt, który nie tylko dobrze się prezentuje, ale również zapewnia więcej niż przyzwoitą wydajność, przy zachowaniu mobilnego charakteru. Zarówno konfiguracje Asus Zenbook UX333 i7, jak i te z procesorami i5 dobrze sprawdzają się podczas obsługi programów biznesowych i multimedialnych. Co równie ważne, producent pozostawił nam spory wybór dostępnych konfiguracji.

Na plus należy zapisać samo wykonania sprzętu. Laptopy są bardzo solidne, a bezramkowy ekran robi wrażenie. To samo można powiedzieć o jakości wykonania matrycy. Po stronie zalet znajdzie się także osprzęt – zarówno podświetlana klawiatura, jak i touchpad z funkcją wyświetlana panelu numerycznego. Jeśli chodzi o minusy, wspomnieć możemy o sporej podatności na zabrudzenia, oraz wysokich cenach.

ZALETY

  • Mobilny charakter
  • Atrakcyjny design
  • Solidne wykonanie
  • Przyzwoite niskonapięciowe podzespoły
  • Możliwość zakupu konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną
  • Dobry osprzęt

WADY

  • Spora podatność na zabrudzenia
  • Wysokie ceny

ASUS Zenbook UX333 – podsumowanie, czy warto?

Nowa seria od firmy Asus składa się z nowoczesnych, ultramobilnych urządzeń, które doskonale sprawdzają się w podróży. Wykorzystane podzespoły zapewniają stabilną pracę przy obsłudze wielu zróżnicowanych programów, a zamontowane matryce są gwarancją przyzwoitej jakości generowanego obrazu. Do tego dochodzi dobrze wykonany osprzęt i atrakcyjny design. Wszystko to sprawia, że ASUS Zenbook UX333 jest wart zainteresowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.