Udostępnij
Skomentuj

Asus ZenBook Pro UX550VE - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy możliwości multimedialnego laptopa z gamingową kartą graficzną. Co potrafi model UX550VE?

Jak wskazuje producent, urządzenie kierowane jest do bardzo szerokiej grupy potencjalnych odbiorców. Zadowoleni powinni być z niego zarówno profesjonaliści, którzy korzystają ze specjalistycznych narzędzi graficznych, jak i gracze. Oczywiście wszystko za sprawą podzespołów zamontowanych w dostępnych konfiguracjach.

Asus ZenBook Pro UX550VE – dane techniczne oraz cena

Asus ZenBook Pro UX550VE – dostępne konfiguracje

Analizując specyfikację omawianych urządzeń, warto zwrócić uwagę oczywiście na zamontowane podzespoły. Producent zdecydował się na wykorzystanie sprzętu z podwyższoną wydajnością, która ma pozwolić na komfortową pracę w wielu zaawansowanych programach, służących między innym do obróbki grafiki materiałów wideo.

Należy przy tym podkreślić, że oferowane na rynku modele nie są tak zróżnicowane, jak w przypadku wielu serii multimedialnych ze średniej półki, jednak mimo to jest w czym wybierać. Na pierwszy ogień niech pójdą procesory. Asus ZenBook Pro UX550VE pojawił się na rynku w 2017 roku, dlatego w sklepach znajdziemy konfiguracje pracujące z użyciem procesorów Intel Core siódmej generacji (najnowszą jest ósma) – są to jednak modele HQ, a więc zapewniające sporą moc obliczeniową.

W urządzeniach najdroższych montowany jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Intel Core i7-7700HQ. Wyróżnia się on bazową częstotliwością taktowania na poziomie 2800 MHz. W trybie turbo może ona zostać podbita do maksymalnie 3800 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Zobacz Asus ZenBook Pro UX550VE

Pomimo tego, że mamy do czynienia z układem ponad dwuletnim, możemy liczyć na wysoką wydajność. Dzięki niej, bez problemu obsłużymy najważniejsze narzędzia graficzne, projektowe, administracyjne i programistyczne. Wszystko to potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średni wynik na poziomie 159 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniósł on 734 punkty.

Drugim z procesorów montowanych w omawianych laptopach jest Intel Core i5-7300HQ. W tym przypadku mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i czterowątkowym, którego częstotliwość taktowania wynosi od 2500 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3500 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu (6 MB) i współczynnik TDP (45 W) pozostają bez zmian. Ze względu na mniejszą ilość wątków, wyniki testów w tym trybie są znacznie niższe w porównaniu z modelem i7. Średnia zatrzymała się na poziomie 513 punktów. W trybie jednowątkowym wynik wyniósł natomiast 142 punkty. Mimo nieco słabszych rezultatów, nadal jest to procesor, który okaże się wystarczający zarówno w pracy, jak i podczas gry.

Uzupełnieniem wydajnego procesora są dedykowane karty graficzne. Wybrać możemy między dwoma modelami. W laptopach droższych montowana jest jednostka Nvidia GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci typu GDDR5. Jest to karta o gamingowej wydajności, która zapewni wydajną obsługę nie tylko zaawansowanych programów specjalistycznych, ale również nowych gier, także typu AAA. W laptopach nieco tańszych znajdziemy natomiast podstawowy model tej karty, w więc GTX 1050. W jej przypadku wydajność jest niższa o kilkanaście-kilkadziesiąt procent, dlatego w wielu grach zmuszeni będziemy obniżyć detale graficzne z wysokich na średnie lub niskie.

Uzupełnieniem specyfikacji laptopa jest oczywiście dysk twardy i pamięć RAM. Producent zdecydował się na użycie dysków SSD o maksymalnej pojemności 1 TB i pamięci typu DDR4 – jej taktowanie wynosi 2400 MHz.

Asus ZenBook Pro UX550VE – wygląd

Jak na 15-calowego laptopa, UX550VE jest bardzo lekki (waży mniej niż 2 kg), dlatego śmiało można stwierdzić, że okaże się przydatny także w podróży. Warto nadmienić również, że jego obudowa została wykończona aluminium, dzięki czemu całość wyróżnia się całkiem przyzwoitą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Pod względem designu, mamy tu do czynienia ze standardowym ZenBookiem, który prezentuje się bardzo dobrze. Powinien przypaść do gustu większości miłośników nowoczesnych sprzętów.

Uwagę warto zwrócić także zestaw portów i złączy, a zwłaszcza na zamontowaniu dwóch portów USB typu C, które dodatkowo rozszerzają możliwości sprzętu. Pod tym względem, model UX550VE sprawdza się bardzo dobrze.

Asus ZenBook Pro UX550VE – matryca

Laptopy z omawianej serii występują na rynku w wersjach z matrycami TN i IPS – warto decydować się oczywiście na ten drugi model. Dlaczego? Ponieważ gwarantuje wyższą jakość generowanego obrazu. Mowa tu przede wszystkim o pokryciu kolorów i luminancji. Wszystko to zapewni komfortową pracę w programach graficznych.

Każda matryca obsługuje rozdzielczość Ful HD, zostały wyposażone również w matowe powłoki, które skutecznie redukują refleksy świetlne. Dzięki temu praca przy zwiększonym nasłonecznieniu nie powinna być dla nas utrapieniem.

Asus ZenBook Pro UX550VE – klawiatura i touchpad

Jak na sprzęt tej klasy przystało, klawiatura została wyposażona w dodatkowe podświetlenie, co pozwala nam na komfortową pracę w ciemnościach. Jakość wykonania klawiszy należy ocenić pozytywnie – wyróżniają się one odpowiednim skokiem i reakcją. Wszystko to sprawia, że tworzenie dłuższych tekstów okaże się bardzo wygodne. Dla niektórych problemem może okazać się jednak brak wydzielonego panelu numerycznego.

Touchpad sprawdza się bez zastrzeżeń – wyróżnia się przyzwoitymi parametrami ślizgowymi i precyzyjnym działaniem, dlatego praca z jego użyciem okaże się bardzo wygodna. Warto nadmienić również, że z touchpadem zintegrowany został czytnik linii papilarnych.

Asus ZenBook Pro UX550VE – wydajność

Choć w laptopie zamontowane zostały dwa wentylatory, utrzymanie stabilnych warunków pracy zamontowanych podzespołów nie zawsze się udaje. Sprawia to, że taktowanie procesora spada, co oczywiście przekłada się na pracę laptopa. W ogólnym rozrachunku przyzwoita wydajność zostaje utrzymana, dzięki czemu możemy liczyć na komfortową pracę we wspomnianych już programach.

Wiele daje również gamingowa karta graficzna, zwłaszcza model GTX 1050 Ti. Jak pokazują testy wydajnościowe, wciąż potrafi sporo. W programie 3DMark 11 Performance GPU jej średni wynik wyniósł 9615 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymał się on na 123176 punktach. Moc obliczeniowa karty sprawa również, że możliwe stanie się uruchomienie wielu nowych gier.

Asus ZenBook Pro UX550VE – wady i zalety

Do czynienia mamy z bardzo solidnie wykonanym laptopem klasy premium, który bardzo dobrze sprawdzi się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Po stronie jego zalet należy zapisać przede wszystkim wydajność zamontowanych podzespołów, która, choć nie jest wykorzystywana w pełni, pozwala na pracę w wielu zaawansowanych programach i narzędziach. Laptop może zostać polecony zarówno pracownikom biurowym, jak i grafikom, profesjonalistom i graczom. Wszystko to za sprawą gamingowej karty graficznej.

Na plus trzeba zaliczyć również solidną obudowę i dobrej jakości matrycę IPS. Do tego wszystkiego dodać możemy także osprzęt – podświetlana klawiatura i touchpad sprawdzają się bez zarzutów, zapewniając komfortową pracę i zabawę. Na minus należy zaliczyć oczywiście ceny poszczególnych konfiguracji, a także kulturę pracy laptopa – generowane temperatury nie pozwalają na rozwinięcie pełnej mocy wspomnianych podzespołów, co może wpływać na końcową ocenę całej serii.

ZALETY

  • Mała waga
  • Bardzo solidna, nowoczesna obudowa
  • Wydajne podzespoły
  • Możliwość zakupu modelu z dobrej jakości matrycą IPS
  • Solidny osprzęt
  • Podświetlenie klawiatury

WADY

  • Wysokie ceny
  • Problem z nadmiernym nagrzewaniem się podzespołów

Asus ZenBook Pro UX550VE – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony laptop kierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów, a także osób, które szukają sprzętu zapewniającego wydajne działanie w programach specjalistycznych i w grach. Do tego dodać należy również bardzo solidne wykonanie – pomimo pewnych wad, Asus ZenBook Pro UX550VE jest wart polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.