Udostępnij
Skomentuj

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości laptopa z dodatkowym wyświetlaczem znajdującym się na touchpadzie.

ZenBook Pro 15 UX580GE kierowany jest przede wszystkim do osób szukających laptopa do pracy. Dzięki niewielkiemu ekranowi mieszczącemu się na płytce dotykowej, daje nam dostęp do wielu dodatkowych opcji.

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE – dostępne konfiguracje

Oczywiście to nie wystarczy, aby zapewnić komfortową pracę w rozbudowanych programach, służących chociażby do obróbki grafiki i wideo czy też tworzenia rozmaitych projektów. Producent zdecydował się na wypuszczenie wielu konfiguracji sprzętowych, dlatego jest w czy wybierać.

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE – dostępne konfiguracje

Laptop ma dobrze sprawdzać się w tak zwanej pracy kreatywnej, wykonywanej między innymi w programach graficznych. Zagwarantować mają to nie tylko wspomniane wcześniej dodatki, ale również wydajne podzespoły, które znajdziemy również w innych modelach ZenBook Pro 15.

Warto podkreślić, że jest w czym wybierać. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele konfiguracji sprzętowych, zróżnicowanych pod praktycznie każdym względem. Na wiele możliwości wyboru możemy liczyć zwłaszcza w przypadku procesorów. Jeśli planujecie zainstalować na laptopie programy bardzo wymagające pod względem sprzętowym, powinniście zainteresować się konfiguracjami z układem Intel Core i9-8950HK. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor spełnia wymagania nawet najbardziej rozbudowanych narzędzi. Gwarantują to oczywiście istotne parametry techniczne.

Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 2900 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita nawet do poziomu 4800 MHz. To jednak nie wszystko, ponieważ omawiany układ dysponuje odblokowanym mnożnikiem, dlatego też może zostać poddany procesowi overclockingu (podkręcania). Dzięki specjalnym programom, taktowanie może znacząco przekroczyć granicę 5000 MHz.

Zobacz Asus ZenBook Pro 15 UX580GE

Uzupełnieniem specyfikacji układu jest także 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Do tego dochodzi współczynnik TDP wynoszący 45 W, wskazujący, że procesor potrzebuje sprawnego systemu chłodzenia. Jego wydajność jest naprawdę wysoka, co potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. Te przeprowadzone w programie Cinebench R15 wskazują na średnią wynoszącą 195 punktów w trybie jednowątkowym i 1191 punktów w trybie wielowątkowym. Są to naprawdę znakomite rezultaty, które pokazują, że mamy do czynienia z niezwykle wydajną maszyną.

Zbliżoną mocą obliczeniową wyróżnia się drugi procesor montowany w laptopie, a mianowicie Intel Core i7-8750H. Jest to kolejny układ z sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. W jego przypadku musimy jednak powiedzieć o nieco niższym taktowaniu (2200-4100 MHz) i mniejszej ilości pamięci podręcznej (9 MB). Nie dysponuje on również odblokowanym mnożnikiem, dlatego nie można go podkręcić. Wszystko to przekłada się na niższą wydajność, jednak różnice wcale nie są duże. We wspominanych testach Cinebench R15 procesor ten uzyskał kolejno 173 i 1116 punktów. Nadal jest to więc niezwykle wydajny sprzęt.

Na rynku znajdziemy jeszcze modele laptopa wyposażone w układ Intel Core i5-8300H, najsłabszy z całego zestawienia, co jednak nie oznacza, że jego możliwości są bardzo ograniczone. Wręcz przeciwnie. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU korzysta z taktowania na poziomie od 2300 MHz do 4000 MHz, a ilość jego pamięci podręcznej wynosi 8 MB. Jeśli chodzi o testy w Cinebench R15, otrzymał on kolejno 170 i 805 punktów.

Wsparciem dla pracy procesora jest pamięć RAM typu DDR4. Warto podkreślić, że jest ona zainstalowana fabrycznie, brak więc w laptopie wolnych slotów, dzięki którym moglibyśmy rozbudować nasz sprzęt. Podczas zakupu należy więc podjąć decyzję, której nie będzie się dało zmienić – na rynku znajdziemy laptopa Asus ZenBook Pro 15 UX580GE z 8 GB lub 16 GB pamięci RAM.

Kolejna decyzja dotyczyć powinna dysku twardego. W sklepach dostępne są bowiem konfiguracje wyposażone w dysk SSD z interfejsem SATA III lub PCIe. W pierwszym przypadku możemy liczyć na mniejszy wydatek, natomiast drugi typ zapewni nam znaczne szybsze działanie i większą pojemność.

Specyfikacja Asus ZenBook Pro 15 UX580GE wskazuje również na wykorzystanie dedykowanej karty graficznej. Producent zdecydował się na model Nvidia GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci GDRR5. Jest ona bardzo często montowana w laptopach ze średniej półki cenowej – zapewnia wydajność pozwalającą na bezproblemową pracę z wykorzystaniem narzędzi specjalistycznych, a także na obsługę nowych gier.

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE – wygląd

Ciemnoniebieska, błyszcząca obudowa laptopa bardzo dobrze oddaje charakter dzisiejszych ZenBooków. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze sprzętem klasy premium – laptop jest smukły, a wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane. Metaliczne wykończenia na krawędziach dodają mu dodatkowe uroku, który powinien zadowolić większość klientów biznesowych i nie tylko.

Klasę premium widać także w jakości wykonania obudowy. Została ona przygotowana ze szczotkowanego aluminium, dlatego każdy element jest bardzo dobrze zabezpieczony. Konstrukcja jest bardzo sztywna i wytrzymała pod względem mechanicznym, co oczywiście wpływa na komfort pracy mobilnej. Przyczepić można się jedynie do tego, że nie w każdym miejscu grubość pokrywy jest odpowiednia. Problemem jest chociażby obszar wokół wylotów powietrza – obudowa w tym miejscu lekko się wygina.

Pozytywnie należy ocenić wykonanie zawiasów, które działają płynnie i pozwalają na otwarcie laptopa jedną ręką. Ekran może być odchylony maksymalnie o 140 stopni. Zestaw zamontowany portów również można uznać za zadowalający. Choć nie jest on specjalnie rozbudowany, znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Cieszy przede wszystkim obecność dwóch portów USB typu C z obsługą standardu Thunderbolt 3.

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE – matryca

Jak już zostało wspomniane, laptop został wyposażony w dwa ekrany. Najpierw zajmijmy się tym głównym. Każdy model dostępny na rynku korzysta z 15-calowej matrycy Full HD, która występuje także w wersji dotykowej. Na uwagę zasługują cienkie ramki okalające wyświetlacz, dzięki którym zajmuje on aż 83% powierzchni przedniego panelu.

Matryca została wykonana w technologii IPS. Jak wskazuje producent, po wykonaniu kalibracji średni błąd DeltaE jest niższy od wartości 3, co oznacza, iż można go określić optymalnym. Do tego dochodzi również 100-procentowe pokrycie barw z palety sRGB. Całość przekłada się na bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, co zwiększa komfort zarówno pracy, jak i rozrywki. Warto podkreślić również, że producent zdecydował się na zaimplementowanie technologii szerokiego kąta widzenia, dzięki której wynosi on 178 stopni. Do tego dochodzi ochrona Asus Eye Care, zmniejszająca niebieskie światło o 30%, co ma pozytywny wpływ na wzrok. Niestety, ekran dysponuje błyszczącą powłoką, co może stanowić problem podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Drugi ekran, o przekątnej 5,5 cali, został umieszczony na touchpadzie (nazywany jest ScreePadem). Został wykonany w technologii Super IPS+ i obsługuje on rozdzielczości Full HD. Podobnie jak w przypadku głównego ekranu, zastosowane technologie zapewniły kąty widzenia na poziomie 178 stopni. Do tego dochodzi szklana powłoka, która pełni funkcję zabezpieczenia przed powstawaniem odcisków i smug.

Czy jednak dodatkowy ekran rzeczywiście okaże się przydatny? Jak pokazują testy i praktyka, pozwala on na znaczne usprawnienie pracy. Wyświetlane na nim mogą być różne programy i funkcje – na przykład kalendarz, kalkulator, odtwarzacz muzyczny, edytor tekstów etc. W ten sposób zwalniamy miejsce na ekranie głównym. Z pewnością będzie to wygodne rozwiązanie dla osób pracujących na wielu oknach.

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE – klawiatura i touchpad

Wpływ na komfort codziennej pracy ma mieć również zamontowana klawiatura, która została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Zaprojektowana została w taki sposób, aby zagwarantować wyraźny skok klawiszy i sprężystą reakcję – wszystko to przekłada się na wygodne pisanie dłuższych tekstów. Klawiatura została pozbawiona panelu numerycznego, jednak może on zostać wyświetlony na wspomnianym wcześniej ScreePadzie. Do dyspozycji otrzymaliśmy oczywiście podświetlenie klawiatury, które ułatwia pracę w ciemnościach.

ScreePad z dodatkowym ekranem może być wykorzystywany także jako klasyczny touchpad. Producent zaimplementował technologię ignorowania nadgarstka, dzięki czemu operowanie kursorem okaże się bardzo płynne i bezproblemowe. Do tego dochodzi także obsługa gestów czterech palców i system rozpoznawania pisma ręcznego.

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE – wydajność

Model UX580GE ma nie tylko dobrze wyglądać i zapewniać dostęp do przydatnych dodatków, ale również oferować podwyższoną wydajność, która pozwoli na obsługę zarówno programów biznesowych, jak i wielu zaawansowanych narzędzi graficznych czy też projektowych. Jest to zasługa między innymi zamontowanych procesorów. Każdy układ gwarantuje więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, która potwierdzana jest przez rozmaite testy.

Podobnie ma się sprawa z dedykowaną kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Dysponuje ona 4 GB pamięci GDDR5 i wysokim taktowaniem, dlatego też stanowi dodatkową pomoc podczas obsługi wspomnianych programów. Dobrze wypadają również jej testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU średnia ze wszystkich testów wyniosła 9615 punktów. W podobnych próbach w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics ostateczny rezultat zatrzymał się na 123175 punktach. Warto podkreślić, iż jest to również karta gamingowa. Pozwoli na uruchomienie nowych produkcji, choć nie wszystkich na wysokich detalach graficznych.

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE – wady i zalety

Do czynienia mamy z prawdziwym urządzeniem klasy premium, co widać zarówno pod względem jakości wykonania, jak i użytych podzespołów. Obudowa jest bardzo atrakcyjna wizualnie, ale również wytrzymała i po prostu solidna. Warto wspomnieć również o stosunkowo niewielkiej wadze sprzętu, która ułatwia przenoszenie laptopa, a także korzystanie z niego w trybie mobilnym.

Wspomniane podzespoły zapewniają wysoką wydajność. Mowa tu zwłaszcza o procesorach z wysokiej półki, choć kartę graficzną GTX 1050 Ti także należy ocenić pozytywnie. Co najważniejsze, oferowane na rynku konfiguracje pozwalają na kreatywną pracę z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych programów i narzędzi.

Po stronie zalet musi znaleźć się także dodatkowy ekran, który został umieszczony na touchpad (a raczej ScreePadzie) – pozwala na osobną obsługę wielu programów i funkcji, co znacznie ułatwia codzienną pracę. Plusy możemy postawić także przy jakości zamontowanych matryc i wykonaniu osprzętu.

Jeśli chodzi o wady sprzętu, wskazać należy między innymi na to, że konstrukcja laptopa w niektórych miejscach jest trochę zbyt cienka, przez co można ją zbyt łatwo wygiąć. Do tego dochodzi również błyszcząca powłoka matrycy, a także brak możliwości zamontowania dodatkowych kości RAM – pamięć jest bowiem wbudowana. Niektórzy użytkownicy narzekają również na sporą podatność obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

 • Wysoka jakość wykonania
 • Nowoczesny, atrakcyjny design
 • Wydajne podzespoły
 • Bardzo dobrej jakości matryca główna
 • Dodatkowy ekran umieszczony na touchpadzie
 • Solidne wykonanie osprzętu
 • Wytrzymała obudowa

WADY

 • Obudowa miejscami wygina się zbyt łatwo
 • Błyszcząca powłoka matrycy
 • Wlutowana pamięć RAM
 • Podatność na zabrudzenia

Asus ZenBook Pro 15 UX580GE – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony wyżej laptop robi wrażenie – zarówno pod względem wyglądu, jak i wyposażenia. Recenzja Asus ZenBook Pro 15 UX580GE wskazuje również na możliwość pracy z wieloma zaawansowanymi programami, co z pewnością okaże się bardzo istotne dla specjalistów. Pomimo pewnych wad, sprzęt jest wart polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.