Asus ZenBook Pro 15 UX550GE - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sporą popularnością wśród osób pracujących kreatywnie cieszy się laptop ZenBook Pro 15 UX550GE. Co potrafi?

Określany jest mianem wydajnego laptopa dla profesjonalistów, którzy zwracają uwagę nie tylko na elegancję, kompaktowe wymiary i niewielką wagę, ale również na wydajne podzespoły, które są w stanie uporać się z obsługą programów do obróbki grafiki i wideo

Asus ZenBook Pro 15 UX550GE – dane techniczne oraz cena

Na rynku znajdziemy co najmniej kilka konfiguracji sprzętowych tego urządzenia. Różnią się one przede wszystkim zamontowanymi procesorami, a także matrycą. Uwagę warto zwrócić także na pozostałe elementy wyposażenia.

Asus ZenBook Pro 15 UX550GE – dostępne konfiguracje

Laptop ma posłużyć przede wszystkim do użytku profesjonalnego, dlatego też na rynku znajdziemy konfiguracje wyróżniające się naprawdę solidnymi, wydajnymi podzespołami, dobrze odpowiadającymi wymaganiom stawianym przez różnego rodzaju programy profesjonalne, służące do obróbki grafiki czy też wideo.

Mowa tu przede wszystkim o procesorach. Najlepsza konfiguracja laptopa ZenBook Pro 15 UX550GE korzysta z możliwości procesora Intel Core i9-8950HK, którzy dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi 2900 MHz w trybie bazowym, natomiast w trybie turbo może podskoczyć aż do poziomu 4800 MHz. Do tego dochodzi aż 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Tak duża wydajność przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Współczynnik TDP procesora wynosi 45 W, dlatego też będzie on wymagał solidnego systemu chłodzenia.

Powyższe parametry wskazują na bardzo wydajny układ CPU, który nie powinien mieć problemów z obsługą żadnego programu specjalistycznego. Poradzi on sobie z narzędziami do obróbki grafiki i wideo, zaawansowanymi programami do projektowania czy też tworzenia modeli i animacji 3D.

Zobacz Asus ZenBook Pro 15 UX550GE

Okaże się więc dobrym wyborem dla osób chcących maksymalizować wydajność. Imponująco prezentuje się nie tylko specyfikacja, ale również wyniki testów diagnostycznych, które zostały przeprowadzone w programie Cinebench R15. Układ ten uzyskał średnią na poziomie 195 punktów w trybie jednowątkowym i 1191 punktów w trybie wielowątkowym. Są to doskonałe wręcz rezultaty, potwierdzające wszystko to, co zostało wspomniane dotychczas.

Kolejnym procesorem montowanym w laptopie jest Intel Core i7-8750H. On także dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Pozostałe parametry są jednak nieco niższe. Bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2200 MHz, a ta w trybie turbo maksymalnie 4100 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jest to więc procesor słabszy od modelu i9, jednak nie jest to specjalny problem. Różnice są bowiem tak niewielkie, że śmiało możemy mówić o bardzo zbliżonej wydajności. Potwierdzeniem tego są oczywiście testy Cinebench R15, w których procesor uzyskał kolejno 173 i 1116 punktów.

Tańsze konfiguracje laptopa ZenBook Pro 15 UX550GE korzystają natomiast z procesora Intel Core i5-8300H. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się taktowaniem na poziomie 2300-4000 MHz i 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jego wyniki w testach prezentują się następująco – 170 punktów w trybie jednowątkowym i 805 punktów w trybie wielowątkowym.

Wpływ na szerokie możliwości omawianego laptopa ma także dedykowana karta graficzna. Producent zdecydował się na zamontowanie jednostki Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Pomimo tego, że jej premiera miała miejsce ponad 2 lata temu, nadal gwarantuje zadowalająca wydajność, dzięki której możliwa jest komfortowa praca w specjalistycznych programach. 4 GB pamięci typu GDDR5 oraz wysokie taktowanie sprawia również, że karta poradzi sobie z obsługą wielu nowych gier.

Specyfikacja Asus ZenBook Pro 15 UX550GE, w zależności od wersji, różnić się może także w przypadku dysków twardych. Na rynku znajdziemy bowiem modele korzystające z dysków SSD działających na interfejsie SATA III lub PCIe – ta druga opcja okaże się znacznie lepsza. Do tego wszystkiego pozostaje nam już tylko dobrać pamięć RAM. Producent postawił na kości typu DDR4, których pojemność może wynieść maksymalnie 16 GB.

Asus ZenBook Pro 15 UX550GE – wygląd

Najważniejszą kwestią dla producenta nie była mobilność sprzętu, jednak mimo wszystko mamy do czynienia z laptopem o wygodnym wymiarach o stosunkowo niewielkie wadze (zaledwie 1,86 kg). Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to model 15-calowy, są to naprawdę ciekawe wartości.

Obudowa laptopa została wykonana z aluminium, toteż wyróżnia się bardzo przyzwoitą sztywnością i odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Klapa ekranu nie wykrzywia się łatwo pod naporem, nie musimy również martwić się odkształceniami na przednim panelu i charakterystycznym skrzypieniem sprzętu. Dodając do tego bardzo dobrze spasowane elementy, możemy śmiało stwierdzić, iż ZenBook Pro 15 UX550GE jest naprawdę solidnym, dobrze wykonanym urządzeniem, które powinno zadowolić większość użytkowników. Także pod względem designu – ciemnogranatowa obudowa robi dobre wrażenie.

Na uwagę zasługuje także zestaw portów. Choć nie jest on specjalnie rozbudowany, znajdziemy w nim wszystko to, co najpotrzebniejsze. Na plus należy zapisać przede wszystkim obecność portu USB typu C.

Asus ZenBook Pro 15 UX550GE – matryca

Dzięki cienkim ramkom ekranu, zajmuje on 83% powierzchni przedniego panelu. Każda wersja laptopa jest 15-calowa, jednak należy wyróżnić dwa rodzaje matryc w nich montowanych. W najdroższych modelach znajdziemy matrycę 4K UHD, która oferuje 100-procentowe pokrycie przestrzeni RGB i błąd wyświetlania DeltaE poniżej 2. Przekłada się to wszystko na czysty obraz wysokiej jakości, który doskonale sprawdzi się podczas oglądania filmów i pracy w programach graficznych.

Tańsze modele laptopa są wyposażane w matryce Full HD. W ich przypadku błąd jest nieco większy, jednak nie przekracza wartości 3, która jest uznawana za optymalną. Ponownie mamy więc do czynienia z wysoką jakością, która powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Co ważne, obie matryce występują w wersjach dotykowych. Kolejny powód, dla którego warto z laptopa korzystać także w podróży. Wspomnieć należy także o tym, że producent skorzystał z matowych powłok redukujących refleksy świetlne powstające na ekranie, a także z technologii Asus Eye Care, która redukuje światło niebieskie o 30%, co ma pozytywny wpływ na nasze narządy wzroku.

Asus ZenBook Pro 15 UX550GE – klawiatura i touchpad

W laptopie znalazła się pełnowymiarowa klawiatura z podświetleniem. Zabrakło tu panelu numerycznego, co dla niektórych użytkowników może okazać się problemem. Same klawisze pracują bardzo sprawnie – ich skok wynosi 1,5 mm, co przekłada się na wygodne pisanie dłuższych tekstów. Przyczepić nie można się również do hałasu generowanego przez klawiaturę.

Uwagę warto zwrócić także na touchpad, który został pokryty szkłem. W niektórych modelach znajduje się w nim także wbudowany czytnik linii papilarnych. Do tego warto dodać również technologię Precision Touchpad, która obsługuje gesty do czterech palców. Wszystkie te dodatki, a także samo wykonanie płytki sprawia, że korzystanie z niej jest bardzo wygodne.

Asus ZenBook Pro 15 UX550GE – wydajność

Jak już zostało wspomniane, zamontowane podzespoły w laptopie ZenBook Pro 15 UX550GE gwarantują spore możliwości pracy i relaksu. Mowa tu zwłaszcza o procesorach Intel Core i9 oraz i7. Ich wyniki testów wydajnościowy pokazują, że potrafią naprawdę sporo. Bez problemu poradzą sobie z obsługą specjalistycznych programów graficznych i projektowych.

Na plus należy zaliczyć także zamontowanie dedykowanej karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci własnej. Stanowi ona dodatkową pomoc w tego typu narzędziach, a także pozwala na uruchomienie wielu ciekawych gier. Jeśli chodzi o wyniki testów wydajnościowych, prezentują się one bardzo przyzwoicie. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 9615 punktów. W 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona natomiast 123175 punktów. Poniżej przedstawiamy również testy pokazujące, jak karta radzi sobie z obsługą gier.

Asus ZenBook Pro 15 UX550GE – wady i zalety

Największym atutem omawianego laptopa wydają się szerokie możliwości jego wykorzystania. W zależności do konkretnej konfiguracji, może on posłużyć jako urządzenie biznesowe, typowo multimedialne czy też dostosowane do obsługi programów profesjonalnych. Wynika to oczywiście z wykorzystywanych podzespołów, a także wielu konfiguracji dostępnych na rynku.

Po stronie zalet laptopa warto zapisać również wysokiej jakości matryce typu IPS, możliwości zakupu modelu z dyskiem SSD, a także solidną, wytrzymałą obudowę. Nie należy zapominać także o solidnie wykonanym osprzęcie. Do czego można się natomiast przyczepić? Między innymi do podatności budowy na zabrudzenia, a także braku bloku numerycznego na klawiaturze. Problemem może być także spore nagrzewanie się sprzętu podczas pracy na najwyższych obrotach.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Szerokie możliwości wykorzystania sprzętu
  • Wydajne procesory
  • Dedykowana karta graficzna
  • Wysokie jakości matryce IPS
  • Dostęp do dysków SSD PCIe
  • Wytrzymała obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Brak panelu numerycznego
  • Podatność na zabrudzenia
  • Laptop mocno się nagrzewa przy pełnym obciążeniu

Asus ZenBook Pro 15 UX550GE – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie sprzętu, który posłuży zarówno jako laptop biznesowy, jak i specjalistyczny, ZenBook Pro 15 UNX550GE wydaje się naprawdę interesującym wyborem. Głównie ze względu na zamontowane podzespoły i jakość wykonania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.