Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i9-8950HK - wydajność oraz specyfikacja

Mobilne procesory Intela z rodziny i9 gwarantują bardzo wysoką wydajność – co potrafi i9-8950HK?

Od razu warto zaznaczyć, iż omawiany układ montowany jest głównie w laptopach gamingowych, znajdujących się na najwyższej półce jakościowej i cenowej. Mamy więc do czynienia ze sprzętem, który pozwoli na obsługę absolutnie wszystkich nowych gier komputerowych.

Polecane procesory Intel

Intel Core i9-8950HK – specyfikacja

 • Seria – Coffee Lake
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 6
 • Liczba wątków – 12
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 90 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – 80 GHz
 • Pamięć podręczna L3 – 12 MB
 • TDP – 45 W
 • Zintegrowana jednostka GPU – Intel UHD Graphics 630

Intel Core i9-8950HK – zastosowanie

Podobnie jak w przypadku wielu innych procesorów Intela ósmej generacji, skupiono się przede wszystkim na podbiciu liczby rdzeni i wątków, co ma zapewnić znacznie wydajniejszą pracę wielowątkową (w grach jest ona szczególnie ważna).

Sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor Intel Core i9-8950HK swoją premierę miał w marcu 2018 roku – jest to więc urządzenie nowe. Układ wyróżnia się częstotliwością taktowania bazowego wynosząca 2900 MHz – w trybie turbo wartość ta może jednak zostać podbita do poziomu 4800 MHz. Doskonale pokazuje to, jaki jest potencjał procesora, zwłaszcza podczas obsługi najnowszych gier typu AAA.

To jednak nie wszystko. Intel Core i9-8950HK dysponuje bowiem odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, że możliwe jest przeprowadzenie procesu overclockingu – podkręcenie układu sprawi, że jego taktowanie znacząco przekroczy granicę 5000 MHz. To zaś zapewni doskonałą wydajność w grach. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest aż 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wszystko to jest osiągane przy zachowaniu stosunkowo niskiego poboru energii.

Należy również wspomnieć o zintegrowanej z układem karcie graficznej. Mowa o modelu Intel HD Graphics 630, którego taktowanie mieści się w przedziale od 3500 do 1200 MHz. Jej możliwości są oczywiście mocno ograniczone, jednak w tym przypadku nie ma to większego znaczenia, ponieważ procesor i9-8950HK montowany jest przeważnie w laptopach dysponujących potężnymi jednostkami dedykowanymi.

Intel Core i9-8950HK – wydajność

Sama specyfikacja techniczna wskazuje, że mamy do czynienia z układem z najwyższej półki jakościowej. Potwierdzają to również różnego rodzaju testy wydajnościowe, przeprowadzone na platformie Cinebench R15.

W trybie jednowątkowym procesor ten uzyskał średnią na poziomie 200 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wynik ten zatrzymał się na 1230 punktach, co jest rezultatem fantastycznym. Uwagę zwraca przede wszystkim to, z jaką mocą obliczeniową mamy do czynienia w sytuacji, gdy wykorzystane zostaną wszystkie fizyczne rdzenie. Dzięki temu, obsługa najnowszych gier, nawet na najwyższych możliwych detalach, okaże się bezproblemowa.

Jak już wspominaliśmy, i9-8950HK w laptopach występuje przeważnie w parze z bardzo wydajnymi jednostkami GPU. Najczęściej jest to model Nvidia GeForce GTX 1070 z aż 8 GB pamięci GDDR5. Takie połączenie sprawia, że laptopy będą w stanie obsłużyć absolutnie każdą grę.

Intel Core i9-8950HK – porównanie z innymi układami

Oczywiście wspomniane wyżej urządzenia są bardzo drogie, toteż warto zastanowić się, czy wydanie takich pieniędzy jest w ogóle potrzebne. Zrobić możemy to na przykład poprzez porównanie przedstawionego układu z innymi modelami gamingowymi.

Porównanie procesorów

Śmiało możemy stwierdzić, że i9-8950HK jest obecnie jednym z najlepszych mobilnych procesorów. Jego wydajność pozwala na stabilną obsługę wszystkich gier i programów specjalistycznych, na przykład projektowych lub graficznych. Oczywiście musimy przygotować się na to, że laptopy korzystające z jego możliwości będą bardzo drogie.

Intel Core i9-8950HK – w jakich laptopach?

Potwierdza to poniższe zestawienie, w którym znalazły się przykładowe urządzenia wyposażone właśnie w ten układ. Potrzebny będzie budżet w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych.

 • Dream Machines GS1070-17PL35maszyna za 9925,48 zł. Została wyposażona oczywiście w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1070. Poza tym pod obudową znajdziemy pamięć RAM typu DDR4 oraz dwa dyski twarde – jeden HDD, a drugi SSD M.2. Liczyć możemy także na wysoką jakość gwarantowaną przez 17-calową matryce IPS Full HD oraz odpowiednio dobrany osprzęt.
 • Acer Predator Helios 500 (NH.Q3NEP.015)kolejny gamingowy potwór robiący użytek z procesora i9-8950HK i karty GTX 1070. W sklepie znajduje się wiele jego modeli, różniących się ilością pamięci RAM (16 lub 32 GB), a także rodzajem i pojemnością dysków twardych. Zdecydować można się na model SSD M.2, SSD M.2 PCIe albo oba. Ich ceny mieszczą się w przedziale od 11999 zł do 14458,19 zł.

Dysponując takim laptopem, możemy liczyć na grę na najwyższych obrotach przez kilka najbliższych lat. Jest to zasługa między innymi przedstawionego wyżej procesora, którego wydajność stoi na najwyższym poziomie.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.