Udostępnij
Skomentuj

Acer TravelMate X3410 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na początku roku Acer wypuścił na rynek nowego laptopa biznesowego. Model X3410 należy do serii TravelMate.

Jest to urządzenie ultramobilne, wyposażone w 14-calowy ekran i niskonapięciowe podzespoły. Kierowany jest do firm, freelancerów i profesjonalistów. Poza nowoczesnymi podzespołami, ma zapewnić wysoką jakość wykonania.

Acer TravelMate X3410 – dane techniczne oraz cena

Producent zdecydował się na przygotowanie kilku różnych konfiguracji sprzętowych. Potencjalni nabywcy mogą dokonać wyboru między innymi procesora, dysku twardego i pamięci RAM. Która z dostępnych wersji okaże się najlepsza?

Acer TravelMate X3410 – dostępne konfiguracje

Różnice w cenach między najtańszą a najdroższą wersją są bardzo duże. Wynika to oczywiście z wielu różnych podzespołów, na jakie zdecydował się producent. Nie można zapominać także o wszelkich dodatkach, które także mogą mieć wpływ na ostateczny koszt zakupu sprzętu. Warto więc wszystko dokładnie przeanalizować i sprawdzić, co takiego potrafi 14-calowy, biznesowy laptop Acer TravelMate X3410.

Na początek warto zająć się procesorami. Producent postawił na układy z serii Intel Kaby Lake Refresh, które wyróżniają się sporą ilością rdzenie i wątków, doskonale dostosowaną do różnej pracy biznesowej, związanej często z obsługą zaawansowanych narzędzi analitycznych i projektowych. Ich wymagania sprzętowe najlepiej spełnia czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Intel Core i7-8550U. Wyróżnia się on częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Korzysta również z 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a jego współczynnik TDP wynosi 15 W.

Zobacz Acer TravelMate X3410

Układ ten bardzo często jest montowany w laptopach biznesowych. Wynika to między innymi z jego sporej wydajności, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu poboru energii. Dzięki temu, laptop pozostaje niskonapięciowy, co ma wpływ na przykład na jego wykorzystanie w podróży. Testy wydajnościowe procesora wskazują, iż doskonale radzi sobie z obsługą programów biznesowych. Upora się także z narzędziami graficznymi i projektowymi. W testach przeprowadzonych na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 167 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim z procesorów montowanych w TravelMate X3410 jest Intel Core i5-8250U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 1600 MHz do 3400 MHz, natomiast ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 6 MB. Współczynnik TDP pozostaje ten sam. Niższe taktowanie przekłada się na mniejszą wydajności. Różnice między procesorami i5 a i7 nie są jednak duże, co zresztą pokazują wspominane już testy Cinebench R15. Model i5-8250U uzyskał w nich kolejno 157 i 549 punktów.

Oba układy opisane wyżej są montowane w laptopach z wysokiej i średniej półki cenowej. Jeśli zależy Wam na modelach najtańszych, będziecie musieli skorzystać z możliwości procesora Intel Core i3-8130U. Jest to model dwurdzeniowy i czterowątkowy, o taktowaniu 2200-3400 MHz i 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Sprawdzi się on przede wszystkim w ramach podstawowych zadań, w przypadku obsługi zaawansowanych programów i narzędzi może okazać się zbyt słaby (wyniki w Cinebench R15 – 141 i 343 punkty).

Specyfikacja Acer TravelMate X3410 wskazuje również na wykorzystanie dysków twardych typu SSD. W laptopie montowane modele M.2, obsługujące interfejs SATA III. Nie są one tak szybkie, jak dyski PCIe, jednak i tak zapewniają przyspieszenie działania systemu operacyjnego w porównaniu ze standardowymi urządzeniami talerzowymi (HDD).

W laptopie znajdują się także dwa sloty pamięci RAM, w których zamontować można kości typu DDR4-2400, o łącznej pojemności wynoszącej 32 GB. Są to wartości doskonale wpisujące się w zastosowanie urządzeń biznesowych.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że Acer TravelMate X3410 nie występuje na rynku z dedykowaną kartą graficzną. Ten 14-calowy laptop korzysta wyłącznie z jednostki zintegrowanej, jaką jest Intel UHD Graphics 620. Karta dobrze radzi sobie z podstawowymi narzędziami biznesowymi, jednak nie zapewni dodatkowych pokładów mocy podczas pracy na specjalistycznych programach graficznych i projektowych.

Acer TravelMate X3410 – wygląd

Do czynienia mamy ze smukłym laptopem biznesowym, który ma zagwarantować komfortową pracę stacjonarną, przy biurku, ale również w podróży. Producent zdecydował się na użycie materiałów, które pozwoliły zmniejszyć wagę sprzętu do 1,64 kg. Dodając do tego jego kompaktowe wymiary, otrzymujemy prawdziwie ultramobilne urządzenie, przeznaczone dla osób, które często pracują w trasie.

Pod względem designu, mamy tu do czynienia z typową bryłą nowych modeli TravelMate. Cienkie ramki ekranu i zaokrąglone ekranu nadają konstrukcji nowoczesnego charakteru, natomiast ciemna, matowa kolorystyka utrzymuje profesjonalny styl. Obudowa została wykonana w większości z aluminium, dzięki czemu wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Przedni panel w żaden sposób się nie odkształca podczas pracy, cienki ekran można wygiąć, jednak potrzebne jest do tego sporo siły. Warto nadmienić, że sprzęt przeszedł testy Military Standard, w trakcie których był poddawany wpływowi wody, intensywnych zabrudzeń czy też pyłu.

Laptop został wyposażony w dwa zawiasy, które działają bardzo płynnie i są odpowiednio odporne na uszkodzenia. Niektórym może przeszkadzać jednak to, że ekran po złożeniu nie pokrywa się całkowicie z panelem główny, co może wpływać na ogólny odbiór sprzętu.

Zamontowany zestaw portów jest bardzo przyzwoity, choć niektórzy użytkownicy narzekają na brak interfejsu Thunderbolt. Na plus należy natomiast zaliczyć dostęp do złącza VGA, dzięki któremu do laptopa można podłączyć starsze urządzenia peryferyjne. Jak wskazują testy, niewielką wadą sprzętu jest wolno działający czytnik kart SD.

Acer TravelMate X3410 – matryca

Ekran o przekątnej 14 cali bardzo dobrze sprawdza się w podróży. Bez większych trudności możemy rozłożyć laptopa i pracować w pociągu czy też w autobusie. Zwłaszcza że ekran dysponuje matową powłoką, która pełni funkcję ochrony antyodblaskowej. Padające na wyświetlacz promienie słoneczne nie powodują refleksów, które mogłyby znacząco obniżyć widoczność prezentowanych treści.

Matryca została wykonana w technologii IPS i obsługuje rozdzielczość Full HD. Jak wykazują testy i opinie użytkowników, wyróżnia się ona dość niską luminancją, przez co obraz może wydać się zbyt ciemny. Kolejnym problemem jest słabe pokrycie kolorów, wynoszące 56% dla palety sRGB i 38% dla AdobeRGB. Jak na laptopa z tej kategorii, są to słabe rezultaty

Acer TravelMate X3410 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę wyspową, dobrze dopasowaną do potrzeb klientów biznesowych. Klawisze są płaskie i gładkie w dotyku – ich skok mógłby być głębszy, jednak zastosowane przełączniki zapewniają dobrą, sprężystą reakcję, dzięki czemu tworzenie dłuższych tekstów nie będzie problemem. Wpływa to także na niski hałas generowany przez klawisze. Klawiatura dysponuje oczywiście podświetleniem LED, które możemy włączać i wyłączać przy użyciu kombinacji klawiszy.

Na pochwałę zasługuje touchpad. Płytka jest duża, co w przypadku modeli 14-calowcyh ma spore znaczenie. Jej gładka powierzchnia wyróżnia się dobrymi właściwościami ślizgowymi, dzięki czemu precyzyjna praca mobilna czy też szybkie wykonywanie gestów nie będzie żadnym problemem. Uwagę warto zwrócić także na czytnik linii papilarnych, który został zintegrowany z przyciskiem zasilania.

Acer TravelMate X3410 – wydajność

Pod względem specyfikacji techniczne, model X3410 spełnia najważniejsze wymagania stawiane przed laptopami biznesowymi. Jest to zasługa przede wszystkim niskonapięciowych procesorów Intel Kaby Lake Refresh, które pozwalają na wiele, co zresztą pokazują testy wydajnościowe.

Jak natomiast wygląda sprawa ze zintegrowaną kartą graficzną Intel UHD Graphics 620? Jak już zostało wspomniane, nie jest to karta, która znacząco rozszerzy możliwości wykorzystania laptopa. Jak jednak pokazuje praktyka w przypadku tego typu sprzętów, nie ma takiej potrzeby. Jej głównym zadaniem jest obsługa podstawowych zadań i pod tym względem spisuje się dobrze. Jeśli zaś chodzi o testy wydajnościowe – w programie 3DMark 11 Performance CPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 1709 punktów. W 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 42908 punktów. Jej osiągi nie będą wystarczające, by możliwe stało się uruchamianie nowych gier, jednak z pewnością poradzi sobie ona z nieco starszymi produkcjami.

Acer TravelMate X3410 – wady i zalety

Do czynienia mamy z podręcznym laptopem biznesowym, który został przystosowany przede wszystkim do pracy mobilne. Lekka konstrukcja gwarantuje wysoki komfort nie tylko przy biurku.

Po stronie zalet sprzętu powinien znaleźć się dobór podzespołów, które z jednej strony zapewniają bardzo przyzwoitą wydajność, z drugiej zaś nie podnoszą poziomu poboru energii. Użytkownicy laptopa chwalą go również za solidne wykonanie, dobrej jakości osprzęt, czytnik linii papilarnych, długą żywotność baterii, a także dostępność złącza VGA.

W przypadku wad, uwagę warto zwrócić przede wszystkim na przeciętne parametry zamontowanej matrycy. Przyczepić można się również do braku interfejsu Thunderbolt i wolnego czytnika kart pamięci.

ZALETY

  • Wysoka mobilność
  • Wydajne, niskonapięciowe procesory
  • Szybka pamięć RAM
  • Dostępność złącza VGA
  • Solidna, wytrzymała obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt, zwłaszcza touchpad
  • Czytnik linii papilarnych

WADY

  • Brak interfejsu Thunderbolt
  • Wolny czytnik kart pamięci
  • Przeciętna matryca

Acer TravelMate X3410 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z mobilnym laptopem biznesowym, który powinien spełnić wymagania wielu użytkowników biznesowych. Jak wskazuje recenzja, Acer TravelMate X3410 ma swoje wady, jednak nie są one na tyle znaczące, by zaważyć na pozytywnej ocenie sprzętu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.