Udostępnij
Skomentuj

Acer TravelMate P648 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Model P648 kierowany jest do klientów biznesowych, którzy poszukują sprzętu do biura i podróży.

Jego premiera miała miejsce już jakiś czas temu, dlatego nie korzysta on z najnowszych podzespołów. Mimo tego, nadal zapewnia bardzo przyzwoitą wydajność oraz dostęp do licznych dodatków, które są istotne użytkowników korporacyjnych.

Acer TravelMate P648 – dane techniczne oraz cena

Warto zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka konfiguracji sprzętowych laptopa. Korzystają one między innymi z różnych procesorów – mowa tu o szóstej i siódmej generacji Intela. Do tego dochodzą pozostałe elementy wyposażenia.

Acer TravelMate P648 – dostępne konfiguracje

Jak wskazuje producent, laptop ma spełniać wymagania niskonapięciowego urządzenia biurowego, ale również maszyny ultramobilnej, gwarantującej komfortową pracę także w podróży. Pod tym kątem dobierane były najważniejsze podzespoły, a także konstrukcja. Oczywiście ostateczne możliwości sprzętu są zależne od wybranej przez nas konfiguracji sprzętowej.

Kluczowa decyzja dotyczy procesora, ponieważ obecnie na rynku znaleźć można modele korzystające z układów Intela szóstej i siódmej generacji. Wyższą wydajność zapewnią oczywiście modele nowsze. Tym najlepszym jest Intel Core i7-7600U. Dysponuje on dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami, co powinna okazać się wystarczające w ramach realizacji podstawowych zadań biznesowych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2800 MHz, jednak może ona zostać podbita do poziomu 3900 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 15 W.

Zobacz Acer TravelMate P648

Procesor miał premierę na początku 2017 roku, jednak nadal spełnia wymagania większości programów i narzędzi biurowych. Co ważne, nie pobiera on wiele energii, co dobrze pasuje do specyfiki laptopa TravelMate P648. W połączeniu z dyskiem SSD i odpowiednią ilości pamięci RAM, stworzy wydajną, niskonapięciową platformę. Jego przyzwoite możliwości potwierdzają testy diagnostyczne. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na te przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Średnia z wszystkich prób w trybie jednowątkowym wyniosła 161 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym zatrzymała się na 344 punktach. Są to bardzo przyzwoite rezultaty, które potwierdzają, że procesor jest w stanie spełnić wymagania nowych programów.

Drugim procesorem Intela siódmej generacji montowanym w laptopie P648 jest model Intel Core i5-7200U (jest montowany między innymi w wersji Acer TravelMate P648 G3). On także dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Bazowa częstotliwość taktowania w jego przypadku wynosi 2500 MHz, jednak w trybie turbo może zostać zwiększona do poziomu 3100 MHz dla jednego rdzenia. Procesor korzysta także z 3 MB pamięci podręcznej, jego współczynnik TDP wynosi 15 W. Parametry, w porównaniu z modelem i7, są niższe, co przekłada się na mniejszą moc obliczeniową.

Różnice jednak są niewielkie, dlatego nabywcy konfiguracji z tym procesorem również mogą liczyć na bezproblemową obsługę narzędzi biznesowych, ale nie tylko. Układ dobrze radzi sobie także z wieloma programami graficznymi, nie powinien mieć trudności także z obsługą gier. W testach Cinebench R15 otrzymał kolejno 161 i 344 punkty.

W tańszych konfiguracjach P648 znajdziemy procesory starsze, należące do szóstej generacji Intela. Mowa tu o dwóch modelach – Intel Core i7-6500U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2500-3100 MHz, 4 MB pamięci podręcznej) oraz Intel Core i5-6200U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2300-2800 MHz, 3 MB pamięci podręcznej). Choć na rynku pojawiły się ponad rok wcześniej niż modele siódmej generacji, nie można powiedzieć, że dzieli ich przepaść pod względem wydajności. Różnice, w zależności od zastosowania, wynoszą przeważnie kilkanaście procent.

Laptop został przystosowany do zadań typowo biznesowych, dlatego producent nie zdecydował się na zamontowanie dedykowanej karty graficznej. Podniosłoby to cenę oraz obciążenie, co wymagałoby zamontowania lepszego systemu chłodzenia. Ograniczyć musimy się więc do jednostek zintegrowanych – w przypadku procesorów nowszych będzie to model Intel HD Graphics 620, natomiast konfiguracje z procesorami szóstej generacji korzystają z karty Intel HD Graphics 520. Ich wydajność okaże się wystarczająca do realizacji podstawowych zadań.

Uzupełnieniem specyfikacji laptopa jest pamięć typu DDR4, która bardzo dobrze sprawdza się w omawianym zastosowaniu sprzętu. Wpływ na to ma przede wszystkim wysokie taktowanie, które wynosi 2133 MHz. Gwarantuje stabilną obsługę wszystkich najważniejszych programów. Na rynku oferowane są konfiguracje dysponujące 4 GB, 8 GB lub 16 GB pamięci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zwiększyć tę wartość do 20 GB.

Przed zakupem konkretnej wersji laptopa, należy zwrócić uwagę także na to, z jakiego dysku lub dysków twardych korzysta. Specyfikacja Acer TravelMate P648 wskazuje, iż mogą w nim znaleźć się pojedynczy dysk HDD lub SSD (interfejs SATA III), a także dodatkowy SSD typu M.2 (interfejs SATA III). Wszystko to pozwala na sprawne dostosowanie sprzętu do indywidualnych preferencji i potrzeb.

Acer TravelMate P648 – wygląd

Choć obudowa została wykonana przede wszystkim z tworzyw sztucznych, zostały one wzmocnione aluminium i włóknem węglowym. Przełożyło się to na zwiększenie sztywności konstrukcji, a także znaczącą poprawę wytrzymałości mechanicznej. Przyczepić można się wyłącznie do nieco zbyt cienkiej klapy ekranu, którą można wygiąć bez użycia wielkiej siły. Warto podkreślić, że laptop wyróżnia się kompaktowymi wymiarami i jest dość lekki (waży 1,7 kg). Dzięki temu, powinien dobrze sprawdzić się w podróży.

Zamontowane zawiasy działają płynnie i bez większych zarzutów. Ekran utrzymywany jest w stabilnej pozycji, nie występują nadmierne chybotania. Małym minusem jest fakt, iż ekran można odchylić tylko o maksymalnie 120 stopni. Design sprzętu nie wyróżnia się na tle wielu innych urządzeń biznesowych. Do czynienia mamy z prostą bryłą utrzymaną w ciemnej, matowej kolorystyce.

Na uwagę zasługuje natomiast rozbudowany zestaw wejść. Na pochwałę zasługuje zamontowanie aż 4 portów USB (w tym jednego typu C) oraz zarówno złącza HDMI, jak i VGA, które pozwoli na podłączenie starszych urządzeń peryferyjnych. Do tego dochodzi również wejście na kartę SIM, ukryte pod klapą znajdującą się na spodzie laptopa.

Acer TravelMate P648 – matryca

Konfiguracje omawianego laptopa występują z dwoma różnymi typami matryc. Zdecydowanie częściej spotykane są modele TN, obsługujące rozdzielczość Full HD lub HD. Zapewniają one przeciętną jakość obrazu, która raczej nie zadowoli użytkowników pracujących z użyciem zaawansowanych programów graficznych. Przyczepić można się przede wszystkim do słabej luminancji i odwzorowania kolorów.

Warto jednak zaznaczyć, iż na rynku dostępne są także modele laptopa z matrycami typu AHVA. Wyróżniają się one szerszymi kolorami widzenia, a także generowaniem żywszych kolorów. Umożliwi to pracę nie tylko w podstawowych programach biznesowych. Warto zaznaczyć, że wszystkie matryce wykorzystywane w laptopie TravelMate P648 dysponują matowymi powłokami, dlatego też dobrze sprawdzają się na słońcu. Widoczność generowanych treści nie powinna znacząco spadać.

Acer TravelMate P648 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w sześciorzędową, podświetlaną klawiaturę wyspową. Warto nadmienić, że podświetlenie ma tylko jeden poziom jasności, dlatego nie można go regulować. Klawisze wyróżniają się płaską budową, co przekłada się na dość płytki skok. Reakcja jest już jednak znacznie lepsza, dzięki czemu tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być męczące.

Większych zastrzeżeń nie można mieć do touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej obsługa okaże się jak najbardziej wygodna. Biorąc pod uwagę zastosowanie biznesowe, należy ocenić ją pozytywnie.

Acer TravelMate P648 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, podzespoły montowane w laptopie nie należą do najnowszych, co jednak wcale nie oznacza, że nie poradzą sobie z nowymi programami biznesowymi. Wręcz przeciwnie. Mowa tu zwłaszcza o modelach siódmej generacji.

Układy te są zalecane również ze względu na lepszą zintegrowaną jednostkę graficzną. Mowa o Intel HD Graphics 620. Choć nie można spodziewać się po niej wiele, powinna okazać się wystarczająca podczas obsługi wspomnianych wcześniej narzędzi. Poradz sobie również z prostymi programami graficznymi. Jak prezentują się jej wyniki w testach wydajnościowych? W 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1508 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 38918 punktów. Sprawdzane były również jej możliwości w grach. Miłośnicy tej formy relaksu po pracy będą musieli jednak ograniczyć się wyłącznie do tytułów o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych.

Acer TravelMate P648 – wady i zalety

Do czynienia mamy z podręcznym, lekkim laptopem biznesowym, który dobrze sprawdza się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Zastosowane podzespoły, choć nie są najnowsze, dają radę z obsługą podstawowych programów biznesowych, a także niektórych narzędzi graficznych i projektowych.

Po stronie zalet tego modelu warto zapisać dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, które pozwalają nam dobrać nie tylko układ CPU, ale również ilość pamięci RAM czy też pojemność i typ dysku twardego. Plus możemy postawić także przy wytrzymałości obudowy, która została wzmocniona aluminium i włóknem węglowym, rozbudowanym zestawie portów, osprzęcie, a także dodatkach w postaci podświetlenia klawiatury, czytnika linii papilarnych i wejścia na kartę SIM.

Oczywiście P648 ma też swoje wady. Przyczepić można się przede wszystkim do niskiej jakości matryc TN, które montowane są w większości modeli. Dodać do tego należy także zbyt łatwo wyginającą się klapę ekranu, możliwość odchylenia ekranu jedynie o 120 stopni, a także wysokie wciąż wysokie ceny poszczególnych konfiguracji. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jakie podzespoły się w nich znajdują.

ZALETY

  • Lekka, kompaktowa obudowa
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Dobrze wykonany osprzęt (podświetlana klawiatura)
  • Czytnik linii papilarnych
  • Wejście na kartę SIM

WADY

  • Słaba matryca TN
  • Klapa ekranu wygina się zbyt łatwo
  • Ekran może zostać odchylony tylko o 120 stopni
  • Wysokie ceny w porównaniu z wydajnością

Acer TravelMate P648 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony wyżej laptop nadal spełnia wymagania wielu użytkowników biznesowych. Oferuje sprawną pracę stacjonarną i mobilną. Co równie ważne, występuje w wielu wersjach konfiguracyjnych, dzięki czemu możemy dobrać je do indywidualnych preferencji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.