Udostępnij
Skomentuj

Asus X512UA - recenzja, dane techniczne. Czy warto?

Niedrogi laptop Asus X512UA wyróżnia się konstrukcją NanoEdge, która zapewnia praktycznie bezramkowy ekran. Czym jeszcze wyróżnia się urządzenie?

Jest to sprzęt kierowany do użytkowników domowych, a także małych i średnich firm. Wykorzystane zostały niskonapięciowe procesory Intela, do których dodana może zostać dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce, zwiększająca możliwości sprzętu.

Polecane laptopy Asus

Asus X512UA - dane techniczne oraz cena

Kolejną zaletą laptopa jest to, iż występuje ona na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych, zróżnicowanych pod względem najważniejszych podzespołów, a także zamontowanych matryc. Pozwala to dobrać sprzęt do własnych potrzeb.

Asus X512UA – dostępne konfiguracje

Producent chce zainteresować klientów przede wszystkim bardzo atrakcyjnymi cenami, toteż nie możemy spodziewać się, że w dostępnych na rynku wersjach laptopa znajdą się najnowsze, super wydajne podzespoły. Wcale to jednak nie oznacza, że mamy do czynienia z urządzeniem o mocno ograniczonych osiągach.

Mowa tu zwłaszcza i wersjach z procesorem Intel Core i5-8250U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 1600 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać także 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Jest to więc bardzo przyzwoity, uniwersalny procesor. Być może nie poradzi sobie z pracą specjalistyczną, jednak nie do niej został stworzony. Ma zapewnić sprawną obsługę programów multimedialnych i biznesowych. Pod tym względem sprawdza się całkiem nieźle, o czym świadczą wyniki testów diagnostycznych. W programie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 144 punktów dla trybu jednowątkowego i 555 punktów dla trybu wielowątkowego.

To jednak nie koniec, ponieważ na rynku znaleźć można wiele tańszych konfiguracji laptopa Asus X512UA. W nich zaś montowane są 3 następujące procesory:

 • Intel Core i3-8130U – dwa rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania od 2200 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo. 4 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 139 punktów dla trybu jednowątkowego i 338 punktów dla trybu wielowątkowego.
 • Intel Core i3-7020U - dwa rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania 2300 MHz. 3 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 93 punkty dla trybu jednowątkowego i 227 punktów dla trybu wielowątkowego.
 • Intel Pentium 4417U - dwa rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania 2300 MHz. 2 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 89 punktów dla trybu jednowątkowego i 220 punktów dla trybu wielowątkowego.

Jak widać, przedstawione procesory są znacznie słabsze od modelu i5. Pozwolą więc na obsługę wyłącznie podstawowych programów biznesowych i multimedialnych. Laptop Asus X512UA dysponuje 4 GB wlutowanej pamięci RAM. Pod obudową znajduje się jeszcze jeden slot na kości RAM, dzięki któremu pamięć możemy rozszerzyć do poziomu 12 GB.

Laptopy zróżnicowane są pod względem zamontowanych dysków twardych. W modelach najtańszych znajdziemy dysk talerzowy (HDD), natomiast w tych nieco droższych dysk SSD, który zapewnia szybsze działanie systemu operacyjnego, ale również mniejszą pojemność (128 GB lub 256 GB). Istnieje również możliwość zakupu laptopa z dwoma dyskami.

Wybrać należy także kartę graficzną. W przypadku obsługi wyłącznie prostych programów wystarczająca okażę się jednostka zintegrowana, jeśli jednak zależy Wam na większej mocy obliczeniowej, powinniście celować w kartę dedykowaną. Jest nią model Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci typu GDDR5.

Polecane laptopy Asus

Asus X512UA – wygląd

Choć mamy do czynienia z laptopem 15-calowym, nie można powiedzieć, by był on przesadnie ciężki. Wręcz przeciwnie. Waga na poziomie 1,7 kg sprawia, że jego obsługa okaże się bardzo wygodna zarówno przy biurku, jak i na kanapie, w restauracji czy też w podróży.

Wpływ na to ma zastosowana konstrukcja, dzięki której możliwe stało się ograniczenie ramek ekranu (zajmuje on 88% powierzchni przedniego panelu) oraz zmniejszenie grubości obudowy. Warto przy tym pamiętać, że jest to laptop z dość niskiej półki cenowej. Sama obudowa została więc wykonana z tworzyw sztucznych, przez dość łatwo można ją wygiąć. Nie jest to jednak problem, który w sposób znaczący wpływałby na komfort użytkowania sprzętu.

Pozytywnie należy ocenić wykonanie zawiasu ErgoLift, który pracuje w sposób płynny i stabilny, który unosi klawiaturę pod kątem 2 stopni. Taka pozycja zapewnia wyższy komfort pisania. Kolejny plus należy postawić przy zestawie portów i złączy – cieszy przede wszystkim dostępność aż 4 portów USB (w tym jednego typu C).

Asus X512UA – matryca

Poza możliwością wyboru różnych konfiguracji podzespołów, model X512UA jest zróżnicowany także pod względem montowanych matryc. Do wyboru mamy aż 3 opcje. Najwyższą jakość generowanego obrazu zapewni matryca Full HD, wykonana w technologii IPS. Użytkownicy liczyć mogą na wysoki kontrast, szerokie kąty widzenia oraz przyzwoite pokrycie kolorów. Nie jest to ekran przystosowany do profesjonalnej obróbki graficznej, jednak w przypadku pracy biurowej powinien sprawdzić się całkiem dobrze.

W przypadku tańszych laptopów klienci mogą liczyć na wybór między matrycami Full HD TN oraz HD TN. Ich parametry są mocno ograniczone, dlatego sprawdzą się wyłącznie podczas pracy podstawowej. Co ważne, każda matryca dysponuje matową powłoką, dlatego też praca przy odsłoniętym oknie nie powinna przekładać się na znacznie gorszą widoczność wyświetlanych treści.

Asus X512UA – klawiatura i touchpad

Dzięki zawiasom ErgoLift, klawiatura jest nieco unoszona, co ułatwia przyjęcie wygodnej pozycji do pisania. Samo wykonanie klawiszy również wpływa na komfort codziennej pracy. Ich wielkość, a także przerwy między nimi przekładają się na bardzo wygodne pisanie. Do tego dochodzi wyraźny skok i sprężysta reakcja. Co równie ważne, producent nie zapomniał o podświetleniu.

Do tego dochodzą również inne dodatki, takie jak moduł TPM oraz czytnik linii papilarnych. Pozytywnie należy ocenić także wykonanie touchpada. Płytka jest duża i wyróżnia się odpowiednimi właściwościami ślizgowymi.

Asus X512UA – wydajność

Laptop nie występuje na rynku z procesorem z serii Intel Core i7, dlatego nie nada się do obsługi szczególnie wymagających programów. Układ Intel Core i5-8250U zapewni natomiast komfortową pracę biurową, toteż Asus X512UA kierowany jest przede wszystkim do małych i średnich firm, a także użytkowników indywidualnych.

Chcąc nieco rozszerzyć możliwości jego wykorzystania, warto postawić na dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce MX250. Ta niezwykle uniwersalna jednostka występuje w wersji z 2 GB pamięci GDDR5. Zapewni dodatkową moc obliczeniową, a także możliwość obsługi niektórych gier (kilka przykładów przedstawiamy poniżej). Potwierdzają to zresztą testy diagnostyczne – w programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 4655 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 78252 punkty. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.

Asus X512UA – wady i zalety

Nie da się ukryć, że laptop zachęca przede wszystkim niską ceną. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Na plus należy bowiem zaliczyć zmniejszoną wagę, kompaktowe wymiary, a także bardzo solidnie wykonany osprzęt. Dodać do tego możemy również możliwość wyboru spośród wielu wersji konfiguracyjnych, a także rozbudowany zestaw portów i złączy.

Po stronie wad znajdzie się natomiast brak wersji z procesorem Intel Core i7 oraz obudowa wykonana z tworzyw sztucznych. Również matryce nie prezentują nadzwyczaj wysokiego poziomu.

Asus X512UA – wady i zalety

ZALETY

 • Kompaktowe wymiary i niewielka waga
 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Niskie ceny oferowanych wersji laptopa
 • Bardzo dobrze wykonany osprzęt
 • Rozbudowany zestaw portów i złączy
 • Dostęp do dedykowanej karty graficznej
 • Możliwość zakupu laptopa z dwoma dyskami twardymi

WADY

 • Brak modelu z procesorem i7
 • Obudowa z tworzyw sztucznych
 • Przeciętne matryce

Asus X512UA – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z laptopem stworzonym do prostej pracy biurowej, obsługi programów multimedialnych i stabilnej pracy z podstawowymi narzędziami do obróbki grafiki. Jeśli szukacie właśnie takiego sprzętu i nie chcecie wydać dużo, model X512UA okaże się wart dokładniejszego przeanalizowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.